Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
A fronttól távol zűrzavar uralkodik Moszkvában a legfelső katonai vezetés háza táján
Sokakat őrizetbe vettek, illetve eltávolítottak, a belharcok és az elégedetlenség miatt alaposan meggyengült a hadsereg. Mark Galeotti, aki már jó 20 könyvet írt orosz témákban, nem tartja kizártnak, hogy összeomlik az egész irányítás, miután egyre nagyobb törésvonalak mutatkoznak a biztonsági elitben és újra lecsapnak a háború nacionalista ellenzőire. Lásd a militáns bloggert, Girkint, akit szélsőséges tevékenységgel vádoltak meg. Bírálta ugyan a védelmi minisztert, valamint a vezérkari főnököt is, de a fő bűne láthatólag az volt, hogy nekiment a Prigozsin-féle zendülőknek, akik kiváltották az egész viszályt. Putyin azt szerette volna, ha a 15 ezer zsoldos java Ukrajnában marad, csak új vezér fennhatósága alatt. Ám amerikai hírszerzési értesülések szerint a katonai vezetés emiatt igencsak felháborodott, hiszen a lázadók 13 pilótát öltek meg. Így viszont nem csoda, hogy a parancsnokok közül több mint egy tucatnyian eltűntek, illetve a jelek szerint kihallgatják őket. Ám nagyon úgy néz ki, hogy a tábornokok közül többen már Sojgu és Geraszimov utódlásán mesterkednek. Személycserék készülődnek a biztonsági szolgálatok élén is, márpedig itt Putyin fő hatalmi bázisáról van szó. Nagy változást jelent, hogy most már a háború hívei is egyre nyíltabban feszegetik az államfő felelősségét a kudarcokért. Nem valószínű azonban, hogy ebből puccs, vagy a frakciók között harc lesz. Sokkal inkább arra lehet számítani, hogy a biztonsági apparátus legközelebb nem fogja megvédeni a politikust, ahogy az a Wagner-csoport akciója alatt is történt. Azaz egyre kevésbé működik a rendszer, és ennek még bőven lehet következménye a harctéren – vagy akár a Kremlben. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
A román koalíció kisebbik pártja azt közölte, hogy Orbán Viktor nem úgy beszélt Tusványoson, mint egy államférfi, hanem mint egy szélsőséges vezér. A szóvivő nehezményezte, hogy a miniszterelnök a román államon poénkodott. Hangsúlyozta, hogy Románia ugyan jó kétoldalú kapcsolatokat szeretne, ám semmi szüksége olyan agitátorra, aki minden évben előadja őrült gondolatait a nyári egyetemen.
A román Külügyminisztérium, illetve kormány még nem foglalt állást, de alighanem most újabb mélypont jön a bilaterális viszonyban, bár Orbán támogatást ígért, hogy Románia beléphessen a schengeni övezetbe, miután egy év múlva Magyarország lesz az EU soros elnöke.
A kormányfő váratlanul élcelődött a román politikai rendszeren. A magyar hallgatóság nagy örömére azon szórakozott, hogy előzőleg találkozott román kollégájával, aki már a 20. ebben a tisztségben, amióta a Fidesz először nyerte meg a választásokat. Hozzátette: lehet, hogy a románok huszadszorra végre megtalálják az igazit.
Bírálta a román diplomáciát is, mert az jegyzékben ajánlotta, hogy ne foglalkozzon az előadásban a nemzeti jelképekkel, a kisebbségi jogokkal, valamint Székelyfölddel. Kijelentette: sohasem állította, hogy Erdély és Székelyföld román terület volna.
A beszéd középpontjában az „EU gyengesége, Kína megerősödése és a sarkaiból kifordult világ” állt. Nem győzte méltatni, hogy Peking új vezető hatalom lett, amely szerinte már le is hagyta az USA-t. Érintette továbbá, hogy éles vita van az Unió és Magyarország között a migráció formájában zajló nagy lakosságcsere, valamint az LMBT-lobbi miatt.
Bloomberg
Orbán Románián gúnyolódott Tusványoson, illetve a nyugati értékeket ostorozta. Irányadó beszédében megjegyzést tett a szomszéd ország területi egységére, így alighanem kiéleződik a kétoldalú viszony Erdély, illetve az ottani magyarok kapcsán. A román kormány szóvivője azt közölte, hogy most készítik elő a választ.
A hírügynökség magyarázatként hozzáteszi, hogy Magyarországnak hosszú ideje vitája van Bukaresttel a jó egy milliós erdélyi magyarság miatt. A kisebbség tagjainak jó része szavazhat a magyarországi választásokon és többnyire Orbánt támogatja. A politikus ugyanakkor módszeresen elidegenített magától több NATO-szövetségest, mivel Putyin mellett állt ki az invázió után. Továbbá gyakran élvezi, hogy szembemehet a szomszédjaival, illetve uniós partnereivel.
The Times
Az egyik legnevesebb orosz-szakértő úgy látja, hogy a fronttól távol zűrzavar uralkodik Moszkvában a legfelső katonai vezetés háza táján. Sokakat őrizetbe vettek, illetve eltávolítottak, a belharcok és az elégedetlenség miatt alaposan meggyengült a hadsereg.
Mark Galeotti, aki már jó 20 könyvet írt orosz témákban, nem tartja kizártnak, hogy összeomlik az egész irányítás, miután egyre nagyobb törésvonalak mutatkoznak a biztonsági elitben és újra lecsapnak a háború nacionalista ellenzőire. Lásd a militáns bloggert, Girkint, akit szélsőséges tevékenységgel vádoltak meg. Bírálta ugyan a védelmi minisztert, valamint a vezérkari főnököt is, de a fő bűne láthatólag az volt, hogy nekiment a Prigozsin-féle zendülőknek, akik kiváltották az egész viszályt.
Putyin azt szerette volna, ha a 15 ezer zsoldos java Ukrajnában marad, csak új vezér fennhatósága alatt. Ám amerikai hírszerzési értesülések szerint a katonai vezetés emiatt igencsak felháborodott, hiszen a lázadók 13 pilótát öltek meg. Így viszont nem csoda, hogy a parancsnokok közül több mint egy tucatnyian eltűntek, illetve a jelek szerint kihallgatják őket.
Ám nagyon úgy néz ki, hogy a tábornokok közül többen már Sojgu és Geraszimov utódlásán mesterkednek. Személycserék készülődnek a biztonsági szolgálatok élén is, márpedig itt Putyin fő hatalmi bázisáról van szó. Nagy változást jelent, hogy most már a háború hívei is egyre nyíltabban feszegetik az államfő felelősségét a kudarcokért.
Nem valószínű azonban, hogy ebből puccs, vagy a frakciók között harc lesz. Sokkal inkább arra lehet számítani, hogy a biztonsági apparátus legközelebb nem fogja megvédeni a politikust, ahogy az a Wagner-csoport akciója alatt is történt. Azaz egyre kevésbé működik a rendszer, és ennek még bőven lehet következménye a harctéren – vagy akár a Kremlben.
Bloomberg
Richard Nixon már csaknem 20 éve, egy hónappal a halála előtt megjósolta, hogy mi várható Oroszországban, ideértve, hogy nagy bajok lehetnek az Ukrajnához fűződő kapcsolatban. Ezt derült ki abból a 7 oldalas levélből, amelyet a volt elnök 1994-ben utódjának, Clintonnak küldött, miután kéthetes körutat tett orosz, illetve ukrán földön.
A próféciának bizonyult figyelmeztetést most hozta nyilvánosságra a Clinton-könyvtár. Előrejelzi, hogy hatalomra kerülhet olyasvalaki, mint Putyin. Merthogy felszínre hozhatja a nacionalista és populista hullám. A politikus a Watergate-botrány miatt ugyan lemondani kényszerült, ám örökségének része, hogy nagy szerepe volt a hidegháború idején az enyhülés beindításában.
Úgy vélte az üzenetben, hogy Oroszországban a 20. század legfőbb kérdése az, fenn tud-e maradni a politikai és gazdasági szabadság. Mert azt tapasztalta, hogy Jelcin alatt veszélybe került a kibontakozó demokrácia. Ukrajnában ugyanakkor robbanásveszélyesnek találta a helyzetet.
FT
Egy orosz oligarcha elérte, hogy bírósági ítélettel vegyék le a nyugati feketelistáról. Oleg Tyinkov, aki Putyin nagy ellenfele - olyannyira, hogy nyíltan szokta bírálni az elnököt és ezért el is vesztette vagyona jelentős részét, pedig azt maga szerezte - egyáltalán nem volt bekötve a Kremlbe. A brit döntést Londonban támadta meg.
Arra hivatkozott, hogy kezdettől fogva ellenezte az „őrült háborút”, valamint sajnálatát fejezte ki, hogy országa a fasizmusba süllyed, és tiltakozásul lemondott orosz állampolgárságáról. Egyébként pedig Svájcban él és már 2019, vagyis azóta nem látogatott haza, hogy leukémiát állapítottak meg nála. Viszont saját közlése szerint a rezsim arra kényszerítette, hogy potom áron adja el az egyik bankban meglévő érdekeltségét, miután felszólalt az agresszió ellen.
Most arra hívta fel a „gyáva moszkvai elitet”, hogy kövesse a példáját. Vagyis utasítsa el az inváziót, mert ez esetben láthatólag van út a civilizált nyugatra. Elismerte, hogy miután szembefordult a rendszerrel, megszűnt a barátsága egy sor oligarchával, mivel azok összecsinálták magukat. De ő sem beszél velük, mert nyúlszívűek.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >