Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Az ukrajnai magyarok Orbán ellen fordulnak
„Magyarország ott van a szívünkben és minden gondolatunkban, de Ukrajnában élünk és magyar származású ukránok vagyunk. Olyan ez, mint amikor magyarok harcoltak az amerikai és a brit hadseregben, miközben Magyarország Németország szövetségese volt.” A kárpátaljai magyar kisebbség Oroszország Ukrajna elleni támadása óta egyre inkább Kyivhez érzi közelebb magát, mint Budapesthez, ahol Orbán Viktor a Vlagyimir Putyinhoz fűződő kapcsolatait konszolidálja – írta a Financial Times.
A Kárpátok Románia, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia között elterülő sarkában nagyon sok kisebbség él, közülük a legnagyobb a magyar, amelynek a létszáma korábban megközelítette a 150 ezret, és most mintegy 70-90 ezerre tehető.
A magyar kisebbség státusa, és főleg az anyanyelvi oktatáshoz való joga régen viszály tárgya a két ország között, és Orbán Viktor idén a politikai víziójának megfelelően kifejtve „magyargyűlölettel” vádolta Ukrajnát. Emellett ismételten azzal fenyegetőzött, hogy blokkolja Ukrajna NATO-hoz és EU-hoz való csatlakozási törekvéseit a kisebbségi jogok kérdései miatt.
Kyiv a Krím 2014-es orosz bekebelezését követően igyekezett elmélyíteni a nemzeti identitást, és 2017-ben olyan oktatási törvényt hozott, amely korlátozza a kisebbségi jogokat egyebek mellett az oktatásban. Ez dühítette, és Orbán támogatására ösztönözte az ukrajnai magyar közösséget.
A háború tavalyi kezdete óta azonban a legtöbb kárpátaljai magyar másként gondolkodik. A cikk idézte Bulcea Györgyöt, aki egy magyarországi árukat importáló cég igazgatója. „Ukrán állampolgárságú magyarnak szoktam magamat azonosítani. De ez megváltozott, amikor Orbán azt mondta, hogy ez nem az ő háborúja, és hogy állapodjunk meg tűzszünetben. Amit Orbán tesz, az csak egyvalaki terveit szolgálja” – mondta Putyinra utalva. Kifejtette: „A háború mindent megváltoztatott. a kárpátaljai magyarok már nem támogatják Orbánt” – mondta Bulcea. Úgy vélte, a kisebbségi jogok nem téma. Az iskolák ma is taníthatnak mindent magyar nyelven tízéves korig, aztán fokozatosan be kell hozni az ukrán nyelvet. „A törvény törvény. Ukrajnában vagyunk. Rendben van, ha itt valaki nem tud ukránul? Nincs rendben. Az egész témát eltérítették az oroszok, és Orbán az ő gyalogjuk” – mondta.
A Financial Times Jaroszlav Galaszt is idézte, aki korábban a kárpátaljai terület kormányzó-helyettese volt, amíg nem csatlakozott tavaly márciusban a fronton harcolókhoz. Galasz kifejtette: tény, hogy Moszkva igyekezett szítani az etnikai feszültségeket. Egy kárpátaljai magyar kulturális központot 2018-ban kétszer is támadás ért. Bár senki nem sérült meg, az ukrán titkosszolgálat nyomozást indított, és ezzel szorosan együttműködött Galasz is. Kiderült, hogy az első robbantást egy orosz kapcsolatokkal rendelkező lengyel csoport hajtotta végre, a másik pedig tisztán orosz munka volt. „Moszkva olajat akart önteni a tűzre, amelyet az oktatási törvény gyújtott” – mondta. A támadások idejére Ukrajnának már volt információja arról, hogy Moszkva a Kárpátalját sérülékeny területnek minősítette az etnikai feszültségek kihasználása és esetleg a térség Ukrajnáról való leválasztása szempontjából. Ám a tavalyi invázió óta Moszkva csekélyebb figyelmet szentelt a területnek.
Galaszhoz hasonlóan etnikai magyarok százai csatlakoztak a harcoló egységekhez, és részt vettek egyebek mellett a harkivi területen lévő Ambarne falu felszabadításában, ami éppen október 23-án az oroszok elleni 1956-os forradalomra emlékeztető magyar nemzeti ünnepen történt meg. Egy akkoriban közzétett videón Sandor Fegyir látható, ukrán és magyar zászlóval a kezében. Fegyir ezt követően százával kapta Magyarországról a segítséget ajánló értesítéseket, és két héten belül az egységének létfontosságú felszerelések érkeztek az akkutöltőktől a walkie-talkiekon át a drónokig.
Fegyir számításai szerint 374 magyar ment el a frontra, és 31 ember vesztette életét a harcokban. Ukrajna Fegyirt nagykövetnek jelölte Magyarországra, Magyarország azonban még nem fogadta el a személyét, de ő bízik abban, hogy elfoglalhatja majd az állomáshelyét. (Novák Katalin időközben aláírta a szükséges dokumentumot. A szerk.) „Magyarország ott van a szívünkben és minden gondolatunkban, de Ukrajnában élünk és magyar származású ukránok vagyunk. Olyan ez, mint amikor magyarok harcoltak az amerikai és a brit hadseregben, miközben Magyarország Németország szövetségese volt” – mondta Fegyir.
Az ukrajnai magyar média szintén nem örül a Budapestről hallható hivatalos kijelentéseknek. Fehér Gábor, az egyik az ukrán állami média részeként megjelenő magyar orgánum főszerkesztője a riporternek elmondta: „Beszámolunk a magyarok áldozatkészségéről, aztán Orbán mond valamit, például olyasmit, hogy Magyarország nem tud függetlenné válni az orosz energiától, és akkor a szerkesztőséget elöntik a gyűlölködő kommentárok, hogy Menjetek Magyarországra, oda valók vagytok! - és akkor ez még a legenyhébb megjegyzések egyike. Fehér elmondta: nem kap utasításokat a fővárosból, ellentétben az egész területen kapható magyar állami sajtóval, amely Orbán mondásait ismételgeti.
A határhoz közelebb, ahol több magyar él, és figyeli a magyar állami sajtót, van visszhangja Orbán üzeneteinek. Van, aki még az óráját is átállította a budapesti időzónára – írta a szerző. Egy egyházi személy, aki a megtorlástól tartva neve mellőzését kérte, kifejtette: arrafelé is azt mondják az emberek, hogy ez nem az ő háborújuk, de ennek egyik oka az, hogy ezen a vidéken, amely alig egyetlen évszázad alatt volt az osztrák-magyar birodalom, Románia, Csehszlovákia, a Szovjetunió és Ukrajna része, mindig is kevésbé kötődött Kyiv hazafias céljaihoz, mint az ország többi része. Az illető azt mondta: „Kárpátalja a hazánk, de Ukrajna nem az. A nagyapám Magyarországon született, Csehszlovákiában nevelkedett, a Szovjetunóban élt, és Ukrajnában halt meg, pedig soha nem hagyta el a faluját. A politikai rendszerek jönnek és mennek, mi pedig egyszerűen csak itt akarunk élni”.
Az Orbán-kormány egy évtizeden át kulturális és anyagi támogatást adott a magyar közösségnek, ezen belül bevezette a gyorsított honosítási eljárást, és azt a vitatott programot, amely az EU-ban érvényes útlevelet ad. Ez sokakat arra indított Kárpátalján, hogy más európai országban keressenek jobb életet.
Amikor Oroszország tavaly megtámadta Ukrajnát, a magyar közösség vezetői sürgették, hogy a fiatal férfiak azonnal menjenek Magyarországra. Egész falvak ürültek ki addigra, amikor a behívható korú férfiaknak megtiltották az ország elhagyását.
Az idézett vallási vezető szerint ez „előrelátó lépés volt, amely lehetővé tette életek megmentését”. Zubanics László, a kárpátaljai UMDSZ magyar párt vezetője szerint azonban ez oda vezet, hogy „csökken a politikai és az oktatási jelenlét, idővel kisebb, csekélyebb befolyással bíró közösség leszünk”.
Következő cikk: Az emlékezetpolitika fiaskója a Balkánon
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >