Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Orbán vendégei az Atlétikai VB során
Mivel uniós és NATO-szövetségesek vezetői nem látogatnak Magyarországra az Atlétikai VB alkalmából, a nacionalista Orbán Viktor kénytelen beérni nyugat-balkáni és ázsiai tekintélyuralmi rendszerek elnökeivel. Az illiberális demokrácia önjelölt vezére olyanokkal találkozik, mint a török, a szerb, a katari, azeri, kirgiz, üzbég, türkmén állam első embere, de a névsorban szerepel Dodik, a boszniai szerbek szakadár főnöke, valamint egy kínai üzleti delegáció is. A lista az jelzi, hogy a magyar kormány tovább sodródik kelet felé, miközben igen agresszívan viszonyul a Nyugathoz. A vendégeket egytől egyig a magyarok politikai barátainak nevezte. De hogy csak ők bukkannak fel a sportesemény apropóján, az egyben azt jelzi, hogy a miniszterelnök erősen szorgalmazza a diplomáciai és politikai együttműködést ezekkel az autokráciákkal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post/AP
Mivel uniós és NATO-szövetségesek vezetői nem látogatnak Magyarországra az Atlétikai VB alkalmából, a nacionalista Orbán Viktor kénytelen beérni nyugat-balkáni és ázsiai tekintélyuralmi rendszerek elnökeivel. Az illiberális demokrácia önjelölt vezére olyanokkal találkozik, mint a török, a szerb, a katari, azeri, kirgiz, üzbég, türkmén állam első embere, de a névsorban szerepel Dodik, a boszniai szerbek szakadár főnöke, valamint egy kínai üzleti delegáció is.
A lista az jelzi, hogy a magyar kormány tovább sodródik kelet felé, miközben igen agresszívan viszonyul a Nyugathoz. A vendégeket egytől egyig a magyarok politikai barátainak nevezte. De hogy csak ők bukkannak fel a sportesemény apropóján, az egyben azt jelzi, hogy a miniszterelnök erősen szorgalmazza a diplomáciai és politikai együttműködést ezekkel az autokráciákkal.
Geopolitikai alapállása, valamint a jogállam megsértése, illetve a demokrácia visszaszorítása folytán Magyarország jelentős mértékben elszigetelődött Európában, valamint az USÁ-ban. A következmény az lett, hogy Brüsszel milliárdokat fagyasztott be, Amerika pedig szankciókat rendelt el.
Ily módon viszont megkülönböztetett hangsúlyt kapnak a kapcsolatok más térségek országaival. Arról egyébként hivatalos magyar források semmi részletet nem közöltek, hogy mi lesz a téma a megbeszéléseken, túl azon, amit Szijjártó Péter elárult, már ti. hogy a legfőbb katari, azeri közjogi méltósággal és több közép-ázsiai kollégájukkal a gázszállítások szerepelnek a napirenden.
Die Zeit
Nagyon úgy néz ki, hogy a PiS a barátjától, Orbán Viktortól vette át az ötletet, mármint hogy a választással egyidejűleg népszavazást is tartson a többi közt a bevándorlásról. A Fidesz ugyanis már évek óta igyekszik minél több hívét mozgósítani az idegenekkel szembeni félelemre alapozva. Ezt fejti ki vendégkommentárjában Michal Kokot, a független varsói Gazeta Wyborcza újságírója.
Úgy látja, hogy a nacionalista lengyel vezetés fél az október közepére kitűzött választás eredményétől, ezért próbál uszítani a migránsok ellen, de itt óvatosan egyensúlyoznia kell. Mindenesetre a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a pártnak kedvez a magasabb részvétel. Viszont – fűzi hozzá a kielcei egyetem egyik professzora – a hatalom kihasználja, hogy sokan nem tudják: itt európai gondról van szó, és csakis összefogással lehet megoldani.
A másik tényező, amire a párt épít, az a hazafiság. Ezért tartott a napokban példátlan katonai parádét, és ezért költ elképesztő összegeket a hadsereg fejlesztésére. A lakosság háromnegyede ugyanis veszélyt lát az országra nézve a háborúban. Ez az oka azután annak is, hogy hatalmas beton-acél kerítés épül a belarusz határon.
Civil csoportok szerint a térségben szörnyű helyzetbe kerülnek a menekültek. Napokig, de nem ritkán heteken át kénytelenek víz és élelem nélkül kihúzni, mielőtt valahogy rendeződik a sorsuk. A lengyel kormány azonban inkább politikai szempontból mérlegeli a kérdést, ezt bizonyítja a referendum is.
Die Presse
A német és az osztrák kancellár egyaránt elégedetlen, amiért Magyarországon a menekültek jelentős részét nem regisztrálják, hanem simán átengedik nyugatra. Kettejük első kétoldalú megbeszélésén, Salzburgban, a házigazda Nehammer megjegyezte, hogy igen kemény dió ez ügyben jobb belátásra rábírni a magyar felet, amely egyébként Lengyelországgal együtt elutasítja a menedékpolitika reformját. Vagyis azt, hogy ha sok migráns érkezik, akkor azok egy részét át kellene venniük a déli államoktól. Illetve ha erre nem hajlandóak, akkor fizessenek fejenként 20 ezer eurót.
Az osztrák politikus úgy foglalt állást, hogy az Orbán-kormánynak a biztonság érdekében partnernek kellene lennie ebben a kérdésben. Scholz ugyanakkor kifejtette, hogy jelenleg nem lehet eltekinteni a német-osztrák határ ellenőrzésétől, olyan a helyzet.
Washington Post
Az európai szélsőjobbos pártok a hatalom közelébe érve visszafogják magukat, kivéve a német AfD-t, mert az egyre szélsőségesebb, miközben fura módon már 21 %-nál jár a népszerűsége. Csupán az ellenzéki CDU előzi meg. A párt első számú jelöltje az európai választásokra, Maximilian Krah pl. gusztustalannak nevezte a melegek hónapját. Amellett van, hogy deportálják a bevándorlókat, és beszédeibe rendszeresen belekeveri a fehér felsőbbrendűségre épülő összeesküvés elméleteket.
A földrészen még Orbán Viktor is kénytelen volt azt mondani, hogy fel kellett adnia a kapcsolatokat az AfD-vel, mert ez volt a nemzetközi együttműködés ára. A szélsőjobbos olasz Salvini pedig jelezte, hogy ő inkább a közép tájékáról keres szövetségeseket. Azaz a párt még a legradikálisabb jobboldali populisták számára sem jön szóba partnerként. Odahaza viszont egyre több a támogatója, noha folyamatosan radikalizálódik.
A malmára hajtja a vizet a megélhetési válság, valamint a bevándorlással szemben érzett félelem, amihez társul az elégedetlenség a kormányszövetséggel szemben. Az előzményekhez hozzátartozik a járvány, valamint a háború, mert mind a kettő felhozta a demagógokat a kontinensen.
Krah maga azzal magyarázza a jó szereplésüket, hogy a lakosságnak elege van a liberális politikából, legyen szó az éghajlatról, az LMBT-jogokról, a migrációról vagy az orosz invázióról. Elemzők ugyanakkor úgy látják, hogy az AfD minden 2. támogatója azért csapódott a párthoz, mert így kíván tiltakozni a jelenlegi berlini politika ellen. Nem arról van szó tehát, hogy egyetértene az ideológiával.
Hogy a többi párt összeálljon a szélsőjobbal, az egyelőre tabu, viszont nagyon úgy néz ki, hogy igencsak nehéz lesz nélküle kormányképes többséget létrehozni.
Neue Zürcher Zeitung
Nagy kockázatot vállalt a korrupció ellenes osztrák államügyészség, amikor perbe fogta a volt osztrák kancellárt – írja Meret Baumann, aki hosszú éveken át volt tudósító Bécsben. Mert mondhatott bármit a politikus a törvényhozás vizsgálóbizottságában, az osztrák politikai viszonyok alapján teljesen egyértelmű, hogy előre beleszólt abba, ki legyen az Állami Vagyonkezelő vezetője.
De azt nehéz bizonyítani, hogy tudatosan hazudott. És ha ez nem sikerül, akkor az igencsak rontja a vádhatóság szavahihetőségét a sokkal fontosabb állami reklámok ügyében. Mármint hogy az egykori néppárti-szabadságpárti koalíció politikai megfontolásokból hirdetett bizonyos orgánumokban. Azaz közpénzeket költött pártcélokra.
Nem kétséges, hogy pályázat ide vagy oda, már előre eldöntötték, méghozzá a legfelső szinten, hogy a fontos tisztséget egy pártkatona kapja. Ezt Kurz minden további nélkül bevallhatta volna a képviselők előtt. Nem csinált semmi büntetendőt, amikor leosztotta a kártyákat.
Ez a gyakorlat azonban igen népszerűtlen a lakosság körében, mert a gyakorlat sokszor teljesen alkalmatlan figurákat repít magas polcra. Kizárólag a párttagkönyv számít, a hozzáértés nem. Csak éppen a politikusok nem szeretik kimondani a kellemetlen igazságokat, ezért Kurz is ennek megfelelően járt el a parlamenti testület előtt.
Ám itt már nem bocsánatos bűnről, hanem a jogállam működéséről van szó. Ezzel együtt jó esélye van, hogy felmentsék, mert nehéz ráverni, hogy szándékosan másította meg a valóságot. Az a gond, hogy nem minden ütközik a BTK-ba, ami erkölcstelennek tűnik a politikában.
Der Standard
A kommentár üdvözli, hogy vádat emeltek a volt osztrák kormányfő ellen, mert erős a gyanú, hogy Kurz hamisan vallott a parlament vizsgálóbizottsága előtt. Az ügy ugyan nem tűnik nagy horderejűnek, politikailag azonban rendkívül fontos, igen sokat számít a demokrácia szempontjából.
Nagyon jó, hogy az igazságszolgáltatás mindenkivel szemben eljár, függetlenül attól, kiről van szó. Még a korábbi kormányfő ellen is fel mer lépni, ha lát rá alapot. Az viszont rossz, hogy egyáltalán felmerülhet bármiféle gyanú a korábbi idők legbefolyásosabb politikusa ellen.
A demokrácia alappillére a tét. A törvényhozásnak ugyanis ellenőriznie kell a végrehajtó hatalmat és pont ezért hozták létre a különleges testületet, benne az összes párt képviselőjével. Kurz minden további nélkül mondhatta volna, hogy igenis előre tudta, ki kerül az állami vagyonügynökség élére, mert nincs ebben semmi büntetendő, legfeljebb politikailag kínos a történet. A kár azonban már megtörtént, függetlenül attól, hogy a bíróság előtt tisztázhatja magát a vádlott.
Következő cikk: Szavakkal leterített inflációk
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >