Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Orbán biztonsági kockázatot jelen a NATO számára
Hogy most éppen a svéd ratifikálást odázza el, azaz kiterjeszti zsarolásának hatósugarát, ugyanakkor magát állítja a középpontba. Méltó a híréhez, hogy ő a fő gonosz Európában. De felsült, mert először tárgyalni akart a svéd miniszterelnökkel, azután már megelégedett volna a biztonsági aspektusokról folytatandó egyeztetéssel is, ám gyorsan kiderült a budapesti fenegyerek számára, hogy már mindent régen tisztáztak a tagállamok, ezért nincs miről beszélni. Csakhogy Orbán továbbra is blokkol. Az autoriter populistának nincsenek gátlásai, hogy felhívja magára a figyelmet. Először az 50 milliárdnak parancsot megálljt Ukrajna számára, majd most a NATO-t is megpróbálta megzsarolni. Veszélyes biztonsági kockázat a földrész szemszögéből, annál is inkább, mert ezzel párhuzamosan alázatosan Putyinhoz dörgölőzik. A szövetségesek észre fogják venni, mekkora tehertétel Magyarország. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
Erősen fogy a szövetségesek türelme, hiába erősítette meg Orbán, hogy támogatja Svédország NATO-felvételét. Diplomaták elárulták, hogy a partnerek roppant dühösek a magyar vonakodás láttán. A török parlament már a svéd kérelem elfogadására készült, amikor a magyar kormányfő azzal lepte meg a világot, hogy vendégül akarta látni svéd kollégáját, mondván, hogy vitassák meg a belépési folyamatot.
Egy brüsszeli illetékes gyalázatosnak minősítette a húzást. Egyik kollégája szintén az közölte, hogy tele van a hócipője, és a magyar taktikázás megrázta az EU-t, hatalmas a kiábrándultság. Hiszen már nem maradt vitás kérdés svéd-ügyben. Az erősödő nyomás közepette Orbán telefonon beszélt a NATO főtitkárával.
Közben a partnerek azért is ki vannak akadva, mert a Fidesz megtorpedózza az ukrán félnek előirányzott anyagi segítséget. A NATO egyértelművé tette, hogy minden szem Budapestre irányul. De a színfalak mögött a többiek kezdenek besokallni. Igen kedvezőtlen a magyarok megítélése – árulta el egy uniós bennfentes.
A korábbi svéd miniszterelnök, a szociáldemokraták vezére, Magdalena Andersson közölte: Orbán többször is biztosította, hogy meglesz a ratifikálás. Ezért itt az idő beváltani az ígéretet.
Washington Post /AP
Justin Spike, a budapesti tudósító azt tartja a kérdések kérdésének, hogy mikor követi Orbán Viktor a török példát. De az ország és a konzervatív populista miniszterelnök mindenesetre ismét rivaldafénybe került. A bírálók kamunak nevezik, amit kifogásként felhoz, mármint hogy a fideszes képviselők ellenzik a svéd tagságot, hiszen teljes ellenőrzést gyakorol felettük.
Törökországgal ellentétben nem fogalmazott meg konkrét igényeket Stockholmmal szemben, csak azt hangoztatta, hogy a svéd félnek több tiszteletet kell tanúsítania a magyarok iránt. Vadai Ágnes azt közölte, hogy az ellenzék ugyan megpróbálja a jövő hónap végére napirendre tűzni a szavazást, ám elenyészően kevés az esély a sikerre. Merthogy Orbánt a személyes hiúság és nem az ország érdeke vezérli.
Takácsy Dorka, az Euro-atlanti Integráció és Demokrácia Központ elemzője ezt azzal toldotta meg, hogy a svéd miniszterelnöknek küldött tárgyalási meghívás alátámasztja: itt Orbántól függ a dolog. Vadai bűnnek minősíti, hogy a kormányfő a margóra tereli az országot, ideértve a NATO-t.
New York Times
Nem tudni, hogy a magyar parlament mennyire gyorsan fogadja el Svédország NATO-felvételét, miután Orbán Viktor közölte, hogy a kérelem megszavazására ösztökéli a honatyákat. Korábban sűrűn emlegette, hogy ő pártolná a tagságot, csak hát a képviselők nem „lelkesek”. A legtöbb elemző kétségbe vonta ezt az állítást, hiszen a miniszterelnök igencsak keményen kézben tartja a Fideszt és annak tagjait, akik engedelmesen követik az ukázait a Parlamentben.
Der Standard
A Brüsszelből keltezett helyzetértékelés biztonsági kockázatnak nevezi Orbánt a NATO számára. Hogy most éppen a svéd ratifikálást odázza el, azaz kiterjeszti zsarolásának hatósugarát, ugyanakkor magát állítja a középpontba. Méltó a híréhez, hogy ő a fő gonosz Európában.
De felsült, mert először tárgyalni akart a svéd miniszterelnökkel, azután már megelégedett volna a biztonsági aspektusokról folytatandó egyeztetéssel is, ám gyorsan kiderült a budapesti fenegyerek számára, hogy már mindent régen tisztáztak a tagállamok, ezért nincs miről beszélni.
Csakhogy Orbán továbbra is blokkol. Az autoriter populistának nincsenek gátlásai, hogy felhívja magára a figyelmet. Először az 50 milliárdnak parancsot megálljt Ukrajna számára, majd most a NATO-t is megpróbálta megzsarolni.
Veszélyes biztonsági kockázat a földrész szemszögéből, annál is inkább, mert ezzel párhuzamosan alázatosan Putyinhoz dörgölőzik. A szövetségesek észre fogják venni, mekkora tehertétel Magyarország.
Süddeutsche Zeitung
„Magyar szeszélyek”-címmel Cathrin Kahlweit arról ír Bécsből, hogy Orbán nem akart utolsó lenni a svéd belépés elfogadóinak sorában, de a végén mégis az lett. Talán túlságosan erősnek érezte magát? A török jóváhagyás után egyedül maradt és azóta valóságos diplomáciai krimi játszódott le. A végét azonban nehéz megjósolni.
Ám a fejlemények arra utalnak, hogy nem folytathatja a végtelenségig kisded játékait. Az egyetlen uniós ország, amely nem szállít fegyvert, és megtagadja a további anyagi támogatást is Ukrajnának, az Magyarország. Teljesen egyértelműen Kijevvel szemben foglalt állást, miközben évek óta keresi Putyin közelségét. Márpedig utóbbinak nem felel meg a NATO skandináv bővítése. De Orbán már a finnek tagságát is késleltette.
Ám alighanem csak részben volt a célja, hogy megakadályozza a szövetség megerősítését és aláássa Ukrajna védelmét. A vétókkal állandóan próbálja kikényszeríteni a befagyasztott pénzek folyósítását. Viszont hogy most közölte: támogatja a svédek csatlakozását, az jelenthet nagyon is jót: azt ti., hogy tudja, túllőtt a célon.
FAZ
A konzervatív lap kommentárja úgy ítéli meg, hogy amit Erdogan csinált a svédek kapcsán, az messze nem az utolsó zsarolási kísérlet volt a földrészen, bár a konkrét ügyben még nem dőlt el a dolog. Az elnöknek bármi eszébe juthat még menetközben is, bár a nagy aránnyal elfogadott parlamenti határozattal már megtette a döntő lépést.
Alighanem Orbán is jobb belátásra tér, bár segített Ankarának a zsarolásban. Az ő részéről egyébként sem merültek fel igazán konkrét kifogások, leszámítva, hogy a törökök árnyékában hasznos zálogot tartott a kezében Stockholmmal szemben.
Hogy a török elnöknek érdemes volt ennyire kiéleznie a kérdést, az talán kiderül az F-16-osok szállítása vagy nem szállítása kapcsán. Ám hogy a saját érdekeit valaki ennyire brutálisan átnyomja a szövetségesekkel szemben, azt valaki már előtte szalonképessé tette. És Európának fel kell készülnie arra, hogy az illető ismét megjelenik a színen. De arra is, hogy lesznek további követői.
Die Presse
A NATO közelgő bővítése örvendetes a Nyugat számára, viszont az orosz veszély ettől még nem ült el, és aki békét akar, az készüljön a háborúra – fejti ki a kommentár. Kiemeli, hogy a Putyin valóban tartott országa bekerítésétől, akkor Ukrajna megtámadásával történelmi öngólt rúgott, mivel a szövetség azóta fegyverkezik. Európa felébredt biztonságpolitikai Csipkerózsika álmából.
Az északi bővítéssel pedig még inkább bekövetkezik a Kreml geostratégiai rémálma. A svédek bekerüléséhez még hiányzik, hogy a magyar Országgyűlés megszavazza, de amit Orbán idáig csinált, az bohózat. Kezdettől fogva ellenezte Stockholm tagságát, ám jelezte, nem utolsóként fogja támogatni a csatlakozást. Hanem legrosszabb esetben utolsó előttiként.
Akkor meg mire volt jó ez az egész cirkusz? Fennáll a gyanú, hogy azért kötötte az ebet a karóhoz, mert főként Moszkvának igyekezett megfelelni. Az ankarai események láttán azonban a gázra lépett, ami árulkodó, hiszen idáig leginkább a parlamenti ellenállását hozta fel mentségként.
Meglepetés volna, ha Svédország odüsszeiája nem érne hamar véget. A Nyugat biztonsága csak nyer általa. Ám félő, hogy egy nap megszűnik az akarat a NATO-ban a közös védelemhez, mivel pl. Trump lesz az elnök, vagy mert Putyin hibrid hadviseléssel próbára teszi és megosztja a szervezetet. A védelmi erőket addig lehet megerősíteni, amíg a Kremlt leköti Ukrajna.
Bloomberg
A német kancellár bízik abban, hogy Orbán Viktor feladja az ellenállást svéd-ügyben, további átengedi az ukránok szánt 50 milliárd eurós uniós támogatást is. Scholz ezt Berlinben közölte, mielőtt leült megbeszélést folytatni szlovák kollégájával. Reményét fejezte, hogy hamarosan meglesz a magyar beleegyezés, és akkor erősödik a NATO.
A vendég ehhez képest megismételte, hogy a hadsereg nem küld több fegyvert az ukránoknak, mert azzal csak sok tízezer újabb halott lenne mindkét oldalon. A jelentés hozzáfűzi, hogy Szlovákia és Orbán külpolitikai elképzelései sokban fedik egymást. Mindketten azt mondják, hogy a békés megoldást szorgalmazzák a háborúban.
FT
A populizmus hol itt, hol ott üti fel a fejét Közép-Európában. A legfrissebb példa Szlovákia, ahol Fico éppen az illiberális politika meghonosításán fáradozik, az új lengyel kormány viszont próbálja felszámolni a PiS konzervatív-nacionalista örökségét. A szlovák miniszterelnök az USA bábjának minősítette Ukrajnát és szeretné kézbe kaparintani az igazságszolgáltatást.
Ehhez a módszert Orbántól és Kaczynskitól veszi át. A különleges ügyészség felszámolásával nyilvánvalóan saját pártját akarja megvédeni a korrupciós vizsgálatoktól. Putyin a barátja, de de Orbán is azt hangsúlyozta kettejük budapesti sajtótájékoztatóján, hogy a két ország érdekei 99 b%-ig egybeesnek.
A koalíció hatalma megerősödik, ha márciusban Pellegrinit választják meg elnöknek. Nyugatról nézve azonban Fico a külpolitikában nem annyira megbízhatatlan, mint Orbán. Nem teljesen állította le Kijevnek a fegyverszállításokat, támogatja az ukránok EU-csatlakozását, bár a NATO-belépésük ügyében vétót ígér.
Elsősorban a belpolitika köti le, uralmát illiberális módszerekkel kívánja bebiztosítani. Azt bizonyítja, hogy a térségben szintet lép a liberális demokráciáért zajló csatározás.
Euractiv
A Bundestag német-szlovák parlamenti csoportjának helyettes vezetője arra figyelmeztet, hogy Szlovákia az orbáni populizmus irányába halad. Nürnberger ezt annak kapcsán jelentette ki, hogy az este Berlinben Scholz kancellárral tárgyalt Fico, márpedig a német szociáldemokraták támogatták a közelmúltban, hogy függesszék fel a Smer tagságát az európai szocialisták szervezetében.
A képviselő úgy fogalmazott: meg kell magyarázni a vendégnek, hol vannak a határok, meddig mehet el. Mert az nem járja, hogy valaki autoriter módon kormányoz, ugyanakkor felmarkolja a brüsszeli támogatást. Olyan opportunista pragmatikusnak nevezte a szlovák vezetőt, aki mindig a maga gesztenyéjét igyekszik kikaparni, de a tagállamok és az Unió nélkül nem lehet sikeres a pozsonyi politika.
Ráadásul komoly a veszély, hogy követi Orbánt az illiberális úton, annál is inkább, mivel a politikai rendszer törékeny és a társadalom igencsak megosztott. Nemzeti érdekeik folytán a magyar és a szlovák első ember nem mindig húz egyfelé. Pozsonyban egyébként most derült ki, hogy az EU- és NATO-országok titkosszolgálatai nem adnak át bizalmas értesülést Szlovákiának, amióta annak élén Fico áll.
Politico
A brit védelmi miniszter kommentárban figyelmezteti a szövetségeseket, hogy Ukrajna jövője a Nyugat kezében van. London élen jár a támogatásban, a minap ajánlott fel 2,5 milliárd fontnyi katonai támogatást, de a többieknek is fokozniuk kell a segítséget. Azon múlik az ukrán demokrácia sorsa.
Kijev felbecsülhetetlen szolgálatot tett a partnereinek azzal, hogy visszaverte a betolakodót. Visszaszerezte az oroszok által elhódított területek 50 %-át, szállítási útvonalat nyitott a Fekete-tengeren. De további segélyekre van szüksége. Semmiképpen sem szabad megengedni, hogy Putyin győzzön. Ez egyrészt felbátorítaná, másrészt Moszkva célkeresztjébe állítaná Kelet-Európát. Egyben jelezné Kínának, hogy szabad a vásár.
Nem szabad meginogni, nem szabad előkelő idegenként viselkedni. Nem szabad várni, hogy mi lesz. Putyin azt gondolja, hogy ki tudja fárasztani a Nyugatot, mert abból hiányzik a stratégiai türelem. Meg kell mutatni neki, hogy téved. Nem szabad magára hagyni Ukrajnát – mutat rá Grant Shapps.
Wall Street Journal
A vezércikk úgy értékeli, hogy New Hampshire-ben Nikki Haley kivívta az esélyt, így tovább küzdhet a republikánus elnökjelöltségért. Nem sokkal maradt le Trumptól, viszont megmutatta annak gyengéit. Pedig a sajtó azért ment az államba, hogy eltemesse, ám egyelőre félre kell tennie az ásót.Bebizonyosodott ugyanis, hogy népszerű a független szavazók körében, ami egyben rávilágított, itt van a rivális Achilles-sarka. Van értelme tehát folytatnia, ha képes elviselni Trump szidalmait. De hát a volt elnök és hívei alighanem aggódnak amiatt, hogy a kihívó elmondja az igazságot a politikus gyenge pontjairól. Így hogy kudarcot vallott Kínával szemben, hogy diktátorokkal haverkodik, nem erősítette meg az ország védelmét, viszont majdnem ugyanannyi adósságot hozott össze, mint Biden
De hogy Haleynek tényleg legyen esélye, ahhoz keményebbnek kell lennie és határozottabban meg kell fogalmaznia, hogy mik a céljai, ha megválasztják. Mert főként a hazai reformtervei eléggé képlékenyek. Érdemes kitartania júliusig, mert addig Trumpot elítélhetik. Akkor pedig nem nyerhet a volt elnök.
Az esélyek amellett szólnak, hogy Biden és Trump újrameccsel, de addig még bármi megtörténhet. És sok millió republikánus szeretné látni, miként szerepel Haley, amikor szemtől szembe küzd meg az előző elnökkel.
Bloomberg
A szerkesztőség véleménye az, hogy New Hampshire után a kocka el van vetve, gyakorlatilag már csak Trump maradt a nyeregben, miután a republikánusok úgy döntöttek, hogy a veszély útját választja. Pedig Haleynek lett volna esélye Bidennel szemben, viszont pártjának rá kell döbbennie, hogy nem felel meg az érdekeinek, ha a korábbi elnököt jelöli.
A Roosevelt-féle New Deal óta nem volt ilyen gyatra vezetője az országnak. 9 évtizede nem fordult elő, hogy egy elnök egyszerre veszítse el a Fehér Házat, valamint a Kongresszus mindkét kamaráját. Felfordulást okozott, hozzá nem értőnek bizonyult, viszont virágzott a korrupció alatta. Még az annyit emlegetett határkerítést sem volt képes megépíttetni. A második időszak pedig még ennél is rosszabbat ígér. Tele veszéllyel, sértettséggel, parázsló paranoiával.
A politikus a párttal fizetteti meg a perköltségeket, és abban bízik, hogy megválasztása esetén megússza a további felelősségre vonást. Az is belefér nála, hogy lecsukassa egyes ellenfeleit. Szembeötlően népszerűtlen és ez alighanem így is marad. Pedig Biden gyenge, meg lehetne verni, de valaki mással. És akkor az ország lassan visszatérhetne a normális állapotokhoz.
Ám az ellenzék másként döntött, ám ezért csak magát okolhatja.
FT
A vezércikk arra figyelmeztet, hogy a világnak lassan fel kell készülnie a Trump 2.0 korszakra, mivel a bezárkózás kiszámíthatlan híve bizony visszaköltözhet a Fehér Házba. Nem mindenkit rémíszt el persze ez a lehetőség az államférfiak közül, és nem csupán az olyan autokraták tartoznak ide, mint Orbán, vagy a zsarnok Putyin.
Főként a 3. világból sokan próbálnak boldogulni a Kína és Amerika közti mezsgyén. Az USA legfőbb szövetségesei ugyanakkor erősen nyugtalanok a Trump-reneszánsz eshetősége miatt. Hiszen csökkentené a külföldi katonai szerepvállalást, leállítaná Ukrajna támogatását és visszafogná a védelmi hozzájárulást mind Európa, mind a NATO esetében.
Épp ezért az öreg kontinensnek fel kell gyorsítania az orosz invázió után elhatározott katonai fejlesztéseket. Trump újabb eljövetele azonban veszélyezteti a földrész egységét. Az EU vezetőinek végig kell gondolniuk, mitévők legyenek, ha meggyengül a háború utáni kollektív biztonsági rendszer. Ez már régóta esedékes volna.
Következő cikk: Politico: az EU megvonja a vétójogát Orbánnak, ha megvétózza az ukrán segélyt?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >