Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Vajon túléli-e Orbán Viktor a pedofil botrányt?
Ezen tanakodik a Times közép-európai tudósítója, aki ezúttal nem Berlinből, hanem alighanem a demonstráció miatt Budapestről küldte el cikkét. Kifejti, hogy a közkegyelem alaposan betett a Fidesz keresztény populizmusának és még nagy károkat okoz a pártnak. A kormányfő arra alapoz, hogy feljönnek a földrészen a demagóg, jobboldali erők, illetve visszatér Trump, és így megússza az affért. A politikus sok kormány semmire sem tartja, és ez igaz Bidenre is. Mumussá vált nyers, euroszkeptikus, nacionalista irányvonalával. Ám lerázta magáról a nemzetközi – általában liberális felháborodást. Mai évértékelőjével megpróbálja visszaszerezni korábbi népszerűségét. A kihelyezett kormányülésen optimista volt, nyomult, ám az amnesztia a jelek szerint az eddigi legkeményebb csapást méri rá, noha idáig támadhatatlannak tűnt. Reichert János a Balkan Insight elemzője azt várja, hogy a történetnek még nincs vége, újabb pofonok jönnek. Orbán egykori jobboldali harcostársa, még a szocialista időkből, úgy véli, hogy a miniszterelnök elvesztette a kapcsolatát a valósággal, túlságosan is belekényelmesedett a hatalomba. Uralma megkérdőjelezhetetlen a Fideszen belül, az pedig nem tesz jót a politikának. Ezzel együtt aligha változtat, mert úgy érzi, hogy a világ az általa várt úton halad. A Spiegel szerint talán 14 éves uralma legdrámaibb időszakát éli át Orbán Viktor. A kegyelem ügye politikai földrengést okozott. A végét nem látni, mint ahogy azt sem, hogy hány áldozatot szed még. Nem tudni, hogy Orbánt annak idején tájékoztatták-e az amnesztiáról, és ha igen, milyen mértékben. Az ellenben egyértelmű, legalábbis Novák és Varga visszalépése óta, hogy az ügy rengeteget ártott a rezsimnek és a Fidesz stratégiájának. Bennfentesek hüledeznek, hogy a kormányfő ilyen fülsiketítő csenddel reagál a két „szuperharcos katonanő” távozására, ám a hívek körében forrnak az indulatok. Magyar Péter leleplezései közvetve visszahullnak az egész rendszerre.Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Bloomberg
A zsúfolt Hősök terén a tüntetők a gyerekvédelmi rendszer alapos reformjára, illetve az orbáni kormányzás átalakítására szólítottak fel. Az egyik felszólaló és szervező, Osváth Zsolt arról beszélt, hogy a jövőben nem maradnak csendben és kilépnek a monitorok kényelmi zónájából.
A példátlan politikai földrengés megrázta a keményen nacionalista Orbán Viktor hatalmát, egyben megdöbbentette a társadalmat, és feltárta a törésvonalakat a Fideszen belül. Olyan rétegeket is megmozgatott, amelyek pedig gyakran távol tartják magukat a politikától.
Hunyadi Bulcsú a Political Capitaltől azt mondja: hogy az influenszerek átvették a kezdeményezést, azt nagyobb nyomatékot ad a megmozdulásnak, mint a töredezett ellenzék bármiféle akciója. És mivel nem kis tömegeket mozgat meg, továbbá ellenállást válthat ki az orbáni rendszerrel szemben.
New York Times
Balog Zoltán kényszerű lemondásával már a 3. fej hullik porba Orbán szövetségesei közül. A szexbotrány kikezdi azt a képet, amit a tekintélyuralmi kormány sugallni igyekezett magáról. A felzúdulás lavinaszerűen terjed.
Novák, Varga, valamint Balog is kulcsszerepet töltött be, hogy Magyarország úgy jelenjen meg, mint a családi értékek bástyája, amely kész szembeszállni a „woke globalistákkal”, miután azok az LMBT-propagandával alá akarják ásni a kereszténységet, továbbá a magyar szuverenitást.
Hogy a bicskei pedofil bűntársa közkegyelemben részesült, az nagy csapás egy olyan rezsimnek, amely hagyományos értékek biztonságos övezeteként hirdette magát. Orbán persze ettől még szilárdan ül a nyeregben. De a történtek alaposan összezavarták a kormányt, ugyanakkor lökést adtak az ellenfeleknek, miközben a miniszterelnök azt reméli, hogy az európai választások után a jobboldali mozgalom vezére lehet a kontinensen.
Ekkora megmozdulást évek óta nem látott a magyar főváros. A keserűség aligha gyengíti a politikus hatalmát, de már a hatalmas média gépezettel sem tudja úgy ellenőrzés alatt tartani a közvéleményt, mint idáig.
The Times
Vajon túléli-e Orbán Viktor a pedofil botrányt? Ezen tanakodik a lap közép-európai tudósítója, aki ezúttal nem Berlinből, hanem alighanem a demonstráció miatt Budapestről küldte el cikkét. Kifejti, hogy a közkegyelem alaposan betett a Fidesz keresztény populizmusának és még nagy károkat okoz a pártnak.
A kormányfő arra alapoz, hogy feljönnek a földrészen a demagóg, jobboldali erők, illetve visszatér Trump, és így megússza az affért. A politikus sok kormány semmire sem tartja, és ez igaz Bidenre is. Mumussá vált nyers, euroszkeptikus, nacionalista irányvonalával. Ám lerázta magáról a nemzetközi – általában liberális felháborodást. Mai évértékelőjével megpróbálja visszaszerezni korábbi népszerűségét.
A kihelyezett kormányülésen optimista volt, nyomult, ám az amnesztia a jelek szerint az eddigi legkeményebb csapást méri rá, noha idáig támadhatatlannak tűnt. Reichert János a Balkan Insight elemzője azt várja, hogy a történetnek még nincs vége, újabb pofonok jönnek.
Orbán egykori jobboldali harcostársa, még a szocialista időkből, úgy véli, hogy a miniszterelnök elvesztette a kapcsolatát a valósággal, túlságosan is belekényelmesedett a hatalomba. Uralma megkérdőjelezhetetlen a Fideszen belül, az pedig nem tesz jót a politikának. Ezzel együtt aligha változtat, mert úgy érzi, hogy a világ az általa várt úton halad.
Kovács Zoltán a szóvivő azt kérdi, miért baj az, hogy folyamatosan tudni kívánják, mit akarnak az emberek. Hiszen a nagy nyugati pártok mind gyorsabban vesztenek támogatottságukból, az ideológia miatt. A magyar politika egyik sajátossága azonban az, hogy Orbán javarészt azért maradhatott erős, mivel az EU támadta a migráció, valamint a gender elleni kiállás, továbbá amiatt, hogy megtiltotta a civil szervezetek külföldi finanszírozását.
Süddeutsche Zeitung
Szorult helyzetbe került Orbán a gyermekmolesztálási ügyben, a közvéleményben fokozódik a düh, hogy amnesztiát kaphatott a bűnsegéd. A politikus szokatlan módon napok óta hallgat. Ehelyett inkább a fideszes tisztségviselők garmadáját küldte ki, hogy olyan banális hírekkel árasszák el az országot, mint pl. hogy a kormányfő találkozott a kínai közbiztonsági miniszterrel, akitől mellesleg még ő is tanulhat egy s mást.
Vagy hogy török-magyar kulturális fesztivál kezdődött, illetve hogy a magyar külügyminiszter kezet rázott andorrai kollégájával. Mindez arra jó, hogy elterelje a figyelmet arról, ami jelenleg tényleg érdekli az embereket. Merthogy a bicskei gyerekotthonban történtek ellentmondanak mindennek, amit a párt és Orbán évek óta prédikál.
Ezért most fel van adva neki a lecke. Egyre több részlet lát napvilágot és még kormányhívek is hangosan háborognak, noha a miniszterelnök már elszokott attól, hogy saját soraiból bírálják. Mi több, a katolikus egyház is igen kritikusan nyilvánult meg, noha a nagy egyházak támogatása alapvető része a hivatalos propagandának.
De pont ennyire katasztrofális számára a Partizánnak adott Magyar Péter-interjú is.
Spiegel
Talán 14 éves uralma legdrámaibb időszakát éli át Orbán Viktor. A kegyelem ügye politikai földrengést okozott. A végét nem látni, mint ahogy azt sem, hogy hány áldozatot szed még. Nem tudni, hogy Orbánt annak idején tájékoztatták-e az amnesztiáról, és ha igen, milyen mértékben. Az ellenben egyértelmű, legalábbis Novák és Varga visszalépése óta, hogy az ügy rengeteget ártott a rezsimnek és a Fidesz stratégiájának.
Hiszen az ország a keresztény Napnyugat védelmezőjének tekinti magát a nyugati dekadenciával szemben, ám most jelentős repedések jelentkeznek a szerkezeten. Erős a gyanú, hogy az államfő nagy nyomás hatására írta alá a kérelmet, továbbá hogy senki sem ismerte fel Orbán zárt uralmi rezsimjében, mekkora veszély fenyeget.
Ez azonban már nem az első hasonló üzemi baleset a magyar erkölcsprédikátoroknál, lásd a Szájer-féle históriát. Bennfentesek hüledeznek, hogy a kormányfő ilyen fülsiketítő csenddel reagál a két „szuperharcos katonanő” távozására, ám a hívek körében forrnak az indulatok. Magyar Péter leleplezései közvetve visszahullnak az egész rendszerre.
A politikus azonban éppen eléggé ragaszkodik a hatalomhoz ahhoz, hogy kiállja a szakítópróbát, bár a dolgok jelenleg nem alakulnak jól a szempontjából. Brüsszelben mind inkább elszigetelődik, és odahaza is pontokat vesztett, miután pókerbe kezdett Ukrajna megsegítése kapcsán. Úgyhogy ilyen kínos helyzetben valószínűleg még nem volt politikai pályafutása során.
De a mai országértékelőjében aligha ismétli meg azt, amit egy éve mondott, hogy ti. Magyarországon a legszigorúbb gyerekvédelmi rendszer működik. Két hónappal később Varga Judit előterjesztette a kegyelmi kérvényt.
FAZ
Fő a feje az olasz miniszterelnöknek, mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy tegyen valamit a Budapesten jó egy éve vizsgálati fogságban lévő antifasiszta ügyében, de idáig csak annyit tudott elérni, hogy javítottak a fogva tartás körülményein és már nem olyan zárkában van, ahol svábbogarak és poloskák mászkálnak.
Ám Meloni kénytelen taktikázni, mivel Orbán a szövetségese és a júniusi európai választás után összefogást terveznek Strasbourgban. Ám ettől még óriási a felháborodás olasz földön, mivel nemrégiben a tanárnőt rabláncon vezették elő a bírósági meghallgatásra. Akár 24 éves is kaphat.
Az olasz vezetés nem avatkozhat bele a magyar belügyekbe, de azt mindenképpen igyekszik elérni, hogy a vádlottat helyezzék házi őrizetbe, bár erre sok fogadókészség nem látszik. Magyar részről ugyanakkor mindenképpen a jóindulat jele, hogy a következő tárgyalást két hónappal előbbre hozták.
A héten egy milánói bíróság egyelőre megtagadta, hogy kiadjon a magyar hatóságoknak egy másik antifasisztát, mert nem látja biztosítottnak, hogy annak nem sérülnek az alapjogai, ha magyar földön csukják be. Ezért az olasz igazságszolgáltatás további felvilágosítást kér. Addig a fiatal férfi marad házi őrizetben. Viszont Magyarországon bezárt társának jól jöhet Orbán és Meloni nagy terve, mert mindkettő szeretne szabadulni az ügytől a választások közeledtével.
Economist
A lap arra figyelmeztet, hogy nem szabad elszúrni a személycseréket az EU-ban a júniusi választások után. A legfontosabb tisztség a Bizottság elnökéé, a legesélyesebb esélyes rá von der Leyen, aki jó teljesítményt nyújtott, miközben olyan feladatokkal kellet megbirkóznia, mint a járvány és a háború. Ám biztonságos döntésnek tűnik egy bizonytalan, trumpi világban. Ha a Néppárt fut be elsőként az urnáknál, nemigen mernek majd indulni vele szemben.
Hogy ki legyen a Tanács új első embere, az már keményebb dió. Szerencsére a poszt nem annyira fontos, hacsak nem ragadja magához a kötekedő Orbán. Michel mindenesetre arra használta, hogy olyanokkal smúzoljon, mint a világ Hszijei és Modijai. De valószínűleg baloldali politikus kapja meg a tisztséget, a strasbourgi erőegyensúly érdekében. Esélyesnek tűnik rá António Costa, a volt portugál kormányfő, illetve spanyol kollégája, Pedro Sánchez.
A közép- és kelet-európai országok füstölögni fognak, ha nem valamelyik emberüket nevezik ki az EU külügyminiszterének. A személyi változások során azonban Európának el kell kerülnie három csapdát: gyorsan fel kell sorakoznia von der Leyen mellett. Nem szabad belebonyolódnia abba, hogy választásokkor a föderális Unió hívei megpróbálnak több jogkört kiharcolni a tagállamoktól. Végül pedig olyasvalaki kell a Tanács élére, aki kész kompromisszumokra és súrlódásmentesen együtt tud működni a Bizottsággal.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >