2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Kreml most már nem Ukrajna, hanem a Nyugat ellen vív háborút

A Kreml most már nem Ukrajna, hanem a Nyugat ellen vív háborút

Az egyik legjobb osztrák közíró úgy véli, hogy a Kremlnek olyan új barátai vannak, mint Észak-Korea, Irán, valamint Magyarország. Moszkva azt a kérdést szegezi nekik, hogy teljes mértékben az oldalán állnak-e vagy sem. Egy rendszer elszigeteli magát. Hogy Putyin beássa magát, az látszik azon, hogy betiltott országában egy sor nyugati sajtóorgánumot. Azaz mind inkább információs fekete lyukba zárja a lakosságot. Mennie kell az osztrák közmédia utolsó moszkvai tudósítójának is. Hans Rauscher a Der Standardban rámutat azonban, hogy ezen nem szabad csodálkozni. A lépés a totalitárius rendszer megteremtésének része, márpedig az elnök masszívan dolgozik a programon. A dolog már ott tart, hogy ha valaki megjelenik egy üres fehér lappal a főváros bármelyik közterületén, akkor őrizetbe veszik. Azt a pár embert, aki hangosan tiltakozni mert a háború ellen, vagy elnémították, vagy külföldre kényszerítették. A Kreml most már nem Ukrajna, hanem a Nyugat ellen vív háborút. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Megint füstölög az olasz kormányfő, mert az EP politikai közepének három pártcsaládja másodszor is kirekesztette a vezető tisztségek betöltése ügyében tartott egyeztetésből. Válaszul a sértett Meloni kijelentette, hogy egyáltalán nem biztos a Bizottság elnökének újraválasztása, mivel von der Leyen csupán törékeny többségre támaszkodhat.

A személyi döntések elvileg a mai EU-csúcson születnek meg, ám az olasz politikus fontos tisztségre tart igényt az Unió végrehajtó testületén belül. Úgy tudni, hogy a gazdasági ügyeket nézte ki, ám arra pályázik Macron pártja is.

Az olasz politikus hibának nevezte, hogy a tárgyalásba nem vonták be pártcsaládját, az ECR-t, mert annak jelenleg több mandátuma van, mint a liberálisoknak. (A számok július 4-éig még változhatnak – a szerk. megj.) Diplomaták szerint viszont cseppet sem volt véletlen, hogy az Olaszország Fivérei-fémjelezte frakció nem kapott meghívót a tanácskozásra, mert meg akarták mutatni Meloninak, hogy csak lassan a testtel, mivel korlátozott a befolyása.

A politikus ugyanakkor lázadással néz szembe az ECR-en belül, olyannyira, hogy kénytelen volt elhalasztani a szavazást a pártcsalád régi-új főnökének személyéről, miután a lengyel PiS csak akkor fogadja el az olasz Procaccsini személyét, ha társvezetőt adhat és más fontos posztokat is kap. A PiS azzal fenyegetőzik, hogy ellenkező esetben kilép.

Csatlakozhat az euroszkeptikus Orbán Viktorhoz, és vele tarthat több cseh törvényhozó is. Ez esetben az ECR visszaszorul a 4. helyre a strasbourgi erősorrendben. Ugyanakkor von der Leyen nem veheti félvállról a fenyegetést, mert a tapasztalat az, hogy hiába kötelezi el magát mellette a 3 nagy pártcsalád, az érintett képviselők 10 %-a másra voksol a titkos szavazáson. A német politikus fordulhatna segítségért a zöldekhez, de nekik az a feltételük, hogy folytatni kell a határozott politikát a klímaváltozás megakadályozására.

 

Die Presse

 

Úgy tudni, hogy az AfD egyelőre felsült a tervével, hogy új frakciót hozzon létre Strasbourgban. Az alakuló ülés elvileg ma lett volna Brüsszelben, ám sajtóértesülések szerint a szervezők lemondták, mégpedig arra hivatkozva, hogy egyes lehetséges partnerek túl nagy kockázatot jelentenek, mivel pl. nem ítélik el egyértelműen a holokausztot.

Mint emlékezetes, az német pártot pont ilyen okokból rakták ki az európai választás előtt a szélsőséges ID-pártcsaládból. Az Alternatíva listavezetője ugyanis védelmébe vette az SS-t.

Az új frakcióba mindenesetre bejelentkezett a Mi Hazánk, a bolgár Újjászületés, a román SOS, valamint a lengyel Konfoderacja is. Ahhoz hogy az ötletből legyen is valami, legalább 7 országból 23 képviselőt kell(ene) mozgósítani.

 

Die Presse

 

Magyar jogász dolgozik a következő 9 évben osztrák színekben az Emberi Jogok Európai Bíróságán. Mivel a testület tagjai nem államokat képviselnek, Ausztria megtehette, hogy Jakab Andrást, a Salzburgi Egyetem alkotmány- és közigazgatási joggal foglalkozó professzorát jelölte a posztra, amit azután az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése el is fogadott.    

Az előzmény az volt, hogy az illetékes bizottságnak kifogása volt az eredeti jelölt, a tiroli Közigazgatási Bíróság érintett munkatársa ellen, amire az illető visszalépett.  

 

FT

 

A volt szlovák védelmi miniszter az EU-tól és a NATO-tól kér segítséget, mert perbe akarja fogni a Fico-kormány, amiért 13 MIG-vadászgépet adott át Ukrajnának. Jaroslav Nagy szerint meg kell fékezni a miniszterelnököt, aki politikai okokból indított vizsgálatot indított ellene, vagyis az látszik, hogy az orosz zászlót lengeti az Unióban.

Márpedig ily módon egyedülálló, hogy a politikus milyen messzire hajlandó elmenni ellenfelei megbüntetésére. A célkeresztben van elődje, Heger is, valamint a korábbi kabinet több más tagja. A vád hazaárulás és a nemzeti szuverenitás szabotálása, továbbá hatalommal való visszaélés.

Nagy szerint, aki jelenleg a Demokraták, az egyik EU-barát ellenzéki párt vezetője, semmiféle bizonyíték nem támasztja alá a bűnösségét, ám most a rendőrség és az ügyészség a Smer kezében van. A vége pedig akár börtön lehet.

A jelentés magyarázatként hozzáteszi, hogy a kormányfő lekoppintotta Orbán forgatókönyvét: ellenzi az oroszellenes szankciókat, illiberális programot követ, ideértve a jogállam gyengítését, a szólásszabadság korlátozását, valamint a fellépést az olyan sajtóorgánumok, illetve civil szerveződések ellen, amelyek külföldről kapnak támogatást. Brüsszel hiába szól, hogy amit csinál, az sérti a közösségi jogot.

 

Guardian

 

Az EU arra készül, hogy Franciaország euroszkeptikus irányba fordul, ami horror forgatókönyvvel ér fel. Győzelme esetén a Nemzeti Tömörülés megakaszthatja az Unióban a döntéshozatalt és létkérdéseket vet fel a franciák szerepe kapcsán. Márpedig egy kivételével az összes előrejelzés a szélsőjobbos Le Penék sikerét vetíti előre, habár az abszolút többséget valószínűleg nem érik el.

Eredményét 32-35 % közöttire becsülik, vagyis várhatóan messze a legerősebb pártot alkotja  a törvényhozásban.  Következésképpen a parlament még megosztottabb lesz. Egy uniós diplomata úgy jellemezte, hogy hatalmas a tét, mert a közösség már így is képtelen dűlőre jutni egy sor kérdésben, hátha még a franciák kötik az ebet a karóhoz.

Ráadásul a francia eredmény láttán feljöhetnek már szélsőséges pártok, így a németeknél és az osztrákoknál. Francois Heisbourg a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetétől úgy véli, hogy Franciaország jó időre kiszorulhat az európai politika alakításából, hiszen meggyengül az elnök, jóllehet ő minden hibájával együtt következetesen kiáll a több Unió mellett.

A Nemzeti Tömörülés ugyanakkor a Nemzetek Európája mellett tör lándzsát, és csökkenteni kívánja tagállami befizetését. Azon kívül veszélybe kerülhet, hogy a szervezet új hiteleket vegyen fel a védelem, illetve a zöld átmenet céljára. A Bizottság egyik volt fő igazgatója úgy véli: hosszabb távon nem lehet összeegyeztetni Le Pen, illetve a kontinens céljait. Ideértve Ukrajna támogatását.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Macronból könnyen béna kacsa lehet a nemzetközi színtéren a most következő két vasárnap esedékes választás eredményeként. Pont akkor rendül meg az ország tekintélye, amikor az elnök hozzálátott, hogy átvegye a vezető szerepet Európában. Azon volt, hogy az EU – Párizs vezetésével – egyenrangú fél legyen az USA és Kína mellett. De veszélybe került a belpolitikai programja is.

A bajt az okozta, hogy az önbizalom nála sokszor nagyképűséghez vezetett. Nagyon úgy tűnik, hogy zsákutcába manőverezte magát.  Elvileg még 3 évig ellátja hivatalát, ám félő, hogy ez idő alatt csupán botladozni fog, nem lesz képes legalább valamennyire sikeresen kormányozni, a legnagyratörőbb elképzeléseiről nem is beszélve.

A társbérlet a hideg béke és a forró háború keverékét jelenti, a lehető legrosszabbkor, mivel éppen csak megkezdődött a küzdelem az agresszív, terjeszkedő és revizionista Moszkvával. Kelet-Európa viszont mind inkább a francia elnökben bízott, mert még mindig úgy látszik, hogy a német kancellár megegyezésre törekszik a Kremllel.

Csakhogy a győztes Nemzeti Tömörülés sokféleképpen megkötheti az államfő kezét. Ráadásul, ha Trump nyer, a földrész nagyságrendekkel súlyosabb problémákkal kerül szembe. Ezért egységes fellépés kellene részéről, aminek nem is rosszak az esélyei. Magyarországot sakkban lehet tartani, Rutte tapasztalt és jó az iránytűje. Ugyanez áll az EU új vezetésére is.

Csak kérdés, ki vegye át az irányítást, amikor Macront felmorzsolják a hazai belharcok.

 

Die Welt

 

Putyin hirtelen beleesett a Szibéria-csapdába, miután az EU elvágta a cseppfolyósított orosz gáz legfontosabb tranzit útvonalát. A következmények egyelőre korlátozottak az orosz gazdaság számára, de hamarosan nagyon is jelentkeznek. A szankció ugyanis sokkal komolyabb, mint ahogyan az az első blikkre látszik, mivel az év jelentős részében elvágja Oroszországot a ázsiai megrendelőktől, de a világ többi részétől is.

Az intézkedés, amely 9 hónap múlva lép életbe, arra kényszeríti a Kremlt, hogy átalakítsa az  egész stratégiát az LNG-üzletág kiépítése ügyében. A sarkkör ugyanis novembertől júniusig nem hajózható, a szállítmányok Európába is csupán jégtörők segítségével jutnak el.

A fő átrakó kikötők: a belga Zeebrugge, a francia Montoir-de-Bretagne és kisebb mértékben a spanyol Bilbao. A hajók oda-vissza 13 nap alatt jutnak el a Jamal-félszigettől Belgiumba, ha viszont Európa megkerülésével mennének Kínába, ahhoz ahhoz 59 nap kellene. Egyébiránt az orosz fél 7 év alatt meg akarja négyszerezni az exportot.  

A csapás azonban akkor lesz teljes, ha az EU a terveknek megfelelően 3 év múlva teljesen beszünteti a folyékony orosz gáz vásárlását.     

 

 

2024. június 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább