2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Késedelmes személyzeti frissítés az unióban

Késedelmes személyzeti frissítés az unióban

A Ide Presse brüsszeli tudósítója azt tanácsolja az EU kiválasztott vezetőinek, hogy ha szavatolni akarják a szabadságot és a jólétet, akkor a munkát a szervezeten belül kezdjék el, azaz határozottan szálljanak szembe Orbán Viktor tekintélyuralmi szabotázs politikájával. Oliver Grimm szerint talán ebből a szempontból jól jön, hogy hétfőtől Magyarországra irányul a világ szeme soros elnökként. Egyébiránt pedig úgy értékeli, hogy a trióra kolosszális feladatok várnak, miközben a világ a korábbinál sokkal barátságtalanabb lett. Mégis jó, hogy éppen ők kapják meg a megbízatást, mert ez a hármas sokkal különb, mint az előző. A tanács új elnöke, a portugál, szociáldemokrata Costa nemzetközi tekintélyt élvez, a munka megszállottja. És valószínűleg nem olyan gyerekesen fog a Bizottság elnökéhez viszonyulni, mint jelleme folytán Charles Michel. Von der Leyen is előrelépést jelenthet önmagához képest, ha jobban ügyel tevékenysége átláthatóságára és nem politikai szélkakas módjára viselkedik. Viszont mellette szól a vasfegyelme, valamint politikai bátorsága, főleg Ukrajna ügyében. Kaja Kallas alighanem kulturális sokkot vált ki Brüsszelben. De – tekintve az agresszív orosz irányvonalat, - az jó jel, hogy a közösség egy fiatal, jól beszélő zászlósfigurát választ a  külpolitika élére. Csak mellette szól, hogy a Kreml köröző listára tette. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

The Times

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy az olasz kormányfő joggal kiáltott csalást, amikor a három nagy pártcsalád egymás között igyekezett elosztani az EU vezető tisztségeit. Meloninak igaza volt, amikor rámutatott a mutyi mentalitásra, még ha a döntések ma már formálisan nem füstös hátsó szobákban dőlnek is el. De ugyanúgy megy az alkudozás és a prímet általában a németek és a franciák viszik.

Csakhogy megjelent egy új bajkeverő a színen: a populista olasz vezető, aki tiltakozik a szokásos eljárásmód ellen. Arra hivatkozik, hogy az ügyletet a választás eredménye nem támasztja alá, és semmibe veszik a polgárok akaratát a migráció és nulla nettó kibocsátás ügyében.

Valójában azonban nem sokat tud tenni ellene. Pártcsaládjával szemben a másik három frakció számbeli fölényben van. Ezzel együtt igencsak zavaró az európai elit számára, amikor antidemokratikus umbuldát emleget. Véleményét hangosan támogatja a fő kerékkötő, Orbán.

Macron és Scholz meggyengült, mégis ragaszkodik ahhoz, hogy minden ugyanúgy menjen tovább, mint eddig, nem kívánnak engedményt tenni a populistáknak, azaz olyan jelöltet kinevezni, aki kedves Rómának. Ám ajánlatos megbékíteni Olaszországot, mert az segít stabilan tartani az EU-t. És ha Brüsszel nem akarja, hogy elforduljanak tőle az emberek, akkor olyanokat kell a fő posztokra állítania, akik a vélemények széles körét tükrözik és nem csupán az uniós elit ortodoxiáját.

 

Bloomberg

 

Több uniós vezetőt is felháborított, hogy Macron és Schultz megpróbálta a maga céljaira kisajátítani a brüsszeli EU-csúcsot. Bennfentesek szerint ezúttal a szokásosnál nehezebb volt keresztülvinni az akaratukat, mivel más kormányok dühösen elutasították, hogy átírják a hosszú távú politikai célokat. Berlin és Párizs listájáról szinte az összes pontot kihúzták.

Ilyesmi idáig nemigen fordult elő, de mindkét vezető meggyengült az európai választásokon. Hogy mégis a szokásos módon léptek fel, az aggasztó jel a többiek számára, miközben olyan feladatokkal kell megbirkózni, mint a háború, az amerikai-kínai kereskedelmi vita, valamint a vérszegény gazdasági növekedés.

 

Politico

 

Bár a PiS a végén kizárta, hogy elhagyja a Meloni-féle strasbourgi pártcsaládot az Orbán Viktor szorgalmazta új, közép-keleti frakció kedvéért, Morawiecki volt kormányfő tegnap még 50-50%-ra tette a váltás esélyét. Szerinte az összefogáshoz nem kell ideológiai alap, elegendő a geopolitika is. Ugyanakkor azt is elárulta, hogy a Smer eleve nem szállt be az egyezkedésbe, mert vissza akar térni a szocialistákhoz. A lengyel politikus közölte: ő nem is tárgyalt ilyen ügyben Ficóval. De a magyar elképzelés a jelek szerint több sebből vérzett: a volt szlovén miniszterelnök pártjának egyik EP-képviselője fake newsnak nevezte, hogy kiválnának a Néppártból.

 

EUobserver

 

Az EU-ban a legtöbben kinevették, hogy Putyin betiltott országában jó 80 nyugati sajtóorgánumot, de Magyarország ezúttal is az orosz elnökhöz kötötte a rúdját. Ez nála persze csupán a legfrissebb vétó Moszkva érdekében. Egy uniós diplomata azonban úgy fogalmazott, hogy egyre több tagállamnak tele van a hócipője vele.

Mint ismeretes, magyar részről a 444-re vonatkozik az orosz tilalom, ez volt az a portál, amely májusban leleplezte, hogy orosz hackerek simán behatoltak a Külügyminisztérium számítógépes rendszerébe, benne bizalmas EU- és NATO-anyagokkal, de ez a kormányt cseppet sem izgatja.

Diplomaták és újságírók ugyanakkor azért tartják mulatságosnak a Kreml urának a döntését, mert az oroszok nagy többsége nem beszél jól idegen nyelven, illetve egyáltalán nem is tud, ezért számára eleve elérhetetlenek voltak az érintett portálok.

A száműzött Novaja Gazjéta Euróa szerkesztője 90 %-ra becsüli a lakosságon belül azoknak az arányát, akik csak oroszul képesek híreket fogyasztani. Egy brüsszeli bennfentes szerint Putyin azét keményített be, mert próbálja menteni az arcát, miután a Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsot adott ki Sojgu volt védelmi miniszter, illetve Geraszimov vezérkari főnök ellen.

 

Foreign Policy

 

A Pulaski Intézet nevű amerikai elemző intézet elnök-vezérigazgatója arra figyelmeztet, hogy a tengerentúli jobboldal a magyar örökbefogadási jogot másolja, ám az ún. családvédelmi törvények valójában az LMBT-közösség felszámolására szolgálnak. Alan Elrod hangsúlyozza, hogy ez a megközelítés a család segítségével igyekszik megfegyelmezni a társadalom nem kívánatos elemeit, követve a magyar, orosz és más példákat.

A magyar szabályozás értelmében az egynemű párok nem vehetnek magukhoz gyereket, ám ez nem egyszerűen kulturális vagy gazdasági diszkrimináció, itt a szándék egyértelműen az, hogy szűnjön meg ez a réteg. Az elemzés idézi Fűrész Tünde volt államtitkárt, a Kopp Mária Intézet elnökét, aki szerint az ún. gyerekvédelmi törvényt kizárólag ideológiai alapon támadják. Nála a hivatkozási alap az: minden államnak joga, hogy meghatározza, melyik társadalmi rétegekre kíván összpontosítani.

A kérdés persze, hogy az adott hatalom milyen országot igyekszik építeni. Az LMBT-ellenesség felé talán egyetlen más európai állam sem törte úgy az utat, mint a putyini Oroszország. De az USA jobboldala számára különösen az orbáni rezsim lett az iránymutató. Trump tábora sokat át akar venni a magyar illiberális keresztes hadjáratból az Egyesült Államok átalakítására.

Ám a cél valójában egy kisebbség további marginalizálása de úgy álcázva, hogy az értékeket és a szülők jogait védik.  És félő, hogy a republikánusok uralta államok egyre jobban hasonlítanak az európai illiberális rendszerekre, visszalépnek a demokrácia területén, ahelyett, hogy teljesen szabadon lennének. A mai Magyarországon, de Tennessee-ben is a kirekesztő, visszafelé haladó és alapvetően illiberális társadalmi, illetve családmodell járja.

 

Project Syndicate

 

Mark Leonard attól tart, hogy a német és francia belpolitikai válság miatt megbénul az Unió – éppen a legrosszabbkor. Az Európai Külkapcsolati Tanács nevű agytröszt igazgatója szerint azonban nemigen kínálkozik kiút az EP-választás után. Sem Macron, sem Scholz nem képes átvezetni a földrészt a viharos vizeken.

A kontinens hamarosan fejre fog állni, már látszik a politikai rothadás a két vezető hatalomnál. Nem elég, hogy odahaza kikaptak, de ráadásul úgy reagálnak, hogy az jobban meggyengíti az EU-t, mint ahogy arra bármilyen európai parlamenti eredmény képes volna.

Bár azért vannak kedvező jelek: ilyen a Tusk-féle koalíció, valamint a Tisza Párt sikere. A német hármas szövetség azonban a kudarc láttán egymást kezdte vádolni, ami még jobban meggyengíti helyzetüket, miközben az ősszel választás lesz az AfD több erődjében is. Így viszont Berlin várhatóan bekeményít Brüsszelben a migráció és a közös védelmi kiadások kapcsán.

A kép még csüggesztőbb a franciáknál. Macronnak mindig is volt hajlama a drámai húzásokhoz, de az eredmény várhatóan végtelenül elhúzódó parlamenti patt lesz. Európában viszont sutba vághatja az integráció elmélyítését szolgáló terveit. De a legnagyobb áldozat feltehetőleg az lesz, hogy megszűnik az európai egység a legnagyobb geopolitikai kérdésekben.

 

FAZ

 

Választási győzelme esetén a francia közszolgálati média nyakára kíván lépni Le Pen szélsőséges pártja. Hogy miként, az még nem ismeretes, de az biztos, hogy igen elégedetlen a közszolgálati sajtóval, azt tűrhetetlenül woke-nek tartja. Mindenesetre privatizálnák a 16 ezer alkalmazottat foglalkoztató France Télévisions-t, illetve a Radio France-ot és így kiűznék onnan az állítólagos baloldali rossz szellemet.

A Nemzeti Tömörülés szemében mindkettő a multikulti elit szócsöve, amelynek fogalma sincs a kisember mindennapjairól, identitási gondjairól és az elidegenedési félelmeiről. De ki tudna megvenni egy ekkora konglomerátumot, hiszen a potenciális érdeklődők java része szakmabeli, ez pedig versenyjogi aggályokat vet fel. De alighanem közbelépne az EU is.

Ugyanakkor Magyarország, Lengyelország és Olaszország már megmutatta, hogyan kell új főnökség kinevezésével megzabolázni a nemszeretem tömegtájékoztatást. De ugyanide tartozik a felügyeleti szervek összetételének megváltoztatása, a támogatások megvonása, bár az is elég, ha csak fenyegetnek azzal.

A közmédia autonómiáját azonban két éve már Macron megnyirbálta, amikor eltörölte az előfizetői díjat, így az állami apanázs növelte a politikai befolyásolás lehetőségét.

 

Project Syndicate

 

Jan-Werner Müller szerint a legnyilvánvalóbb veszély a tekintélyelvű rezsimek részéről fenyegeti a sajtószabadságot a világban. Példaként a Princetoni Egyetem politológia professzora Magyarországot hozza fel, amely egy év alatt 3 helyett csúszott vissza a Riporterek Határok nélkül nemzetközi rangsorában, és amely lépéseket helyezett kilátásba a szerkesztőségek ellen a járvány idején, ha azok gátolják a hatalom erőfeszítéseit a Covid visszaszorítására. Az orvosok, ápolók nem beszélhettek független újságírókkal.

A körülmények persze nagyon eltérőek, mondjuk a magyaroknál és a törököknél, a kormányzás fő jellemzői mégis nagyon hasonlítanak egymásra, mert ezek a rendszerek tanulnak egymástól. Folyamatosan új politikát fejlesztenek ki, így a többi közt látszólag semleges törvényeket hoznak, ám azok gyakorlatilag elnyomják a civil társadalmat.

Ahol a jobboldali-populisták nincsenek hatalmon, ott sokszor elfogultsággal vádolják a sajtó munkatársait, így elérik, hogy azok maximális figyelemmel foglalkozzanak a jobbos témákkal. Ráadásul a közösségi hálón ma már sűrűn elmosódik, hogy melyik oldalt képviseli az adott vélemény. Ezért nagyon oda kell figyelni arra, hogy az autokraták miként használják a maguk céljaira a közösségi médiát: egyrészt hogy támogatást szerezzenek maguknak, másrészt, hogy elégedetlenséget szítsanak.

 

Time

 

Vegyes képet vázol az orosz-észak-koreai összefogásról Putyin phenjani útja után Ian Bremmer, az Eurázsia Csoport nevű agytröszt elnöke, a Columbia Egyetem tanára. Egyrészt azt mondja, hogy nem kell túlértékelni az eseményt, mert eleve nem vet jó fényt Moszkvára, hogy kénytelen volt a remeteállamhoz fordulni. A megkötött védelmi egyezmény pedig azért nem túl lényeges, mert valójában mind a két fél esetében az atomfegyver szavatolja az elrettentést.

Emellett Kína nem boldog a bimbózó együttműködés láttán, mert nem lenne jó, ha az orosz elnök bátorítására Kim még agresszívabb lenne a térségben, mivel Peking szeretné megőrizni a nyugalmat.

Viszont nagyon is riasztó a magas szintű kapcsolat, hiszen mindkét országnak van nukleáris csapásmérő képessége és igen sokat tud ártani a világhálón is. De nem jó a tengely Ukrajna és nyugati szövetségesei szempontjából sem. A hét végén tartott svájci konferencián az látszott, hogy a 3. világ jó része tűzszünetet sürget, mert nem szeretné ha a viszály globális recesszióba torkollna.

A Kreml ugyanakkor pontosan tudja, hogy amikor ennyi kulcshelyen közeledik választás, akkor nem fogják kiélezni ellene a szankciókat, mert nem óhajtanának energia- és élelmiszerválságot. Ezért Putyin azt hiszi, hogy van ideje, főleg ha Trump nyer és szélsőjobbos kormány került uralomra Franciaországban.

2024. június 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább