2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Irán riasztó háborús forgatókönyve

Irán riasztó háborús forgatókönyve

Már nem igyekszik elkerülni a nyílt fegyveres viszályt Izraellel. A térség jó egy hete arra számít, hogy több mint 10 hónapos harcok után tovább mélyül a válság. Márpedig az elkerülhetetlennek látszik, miután a zsidó állam a múlt hónap végén Bejrútban megölte a Heszbollah katonai parancsnokát, válaszul, amiért a Golan-magaslaton 12 gyerek életét vesztette egy rakétatámadásban. Majd pár órára rá, Izrael végzett a Hamász teheráni látogatáson tartózkodó politikai vezetőjével. Elemzők éveken át abból indultak ki, hogy Irán közvetítők útján próbálja vívni a csatát a zsidó állam ellen, illetve arra törekszik, hogy ne alakuljon ki nyílt háború. Ám úgy néz ki, hogy lassan mindkét premisszát sutba lehet dobni. Már nem érvényes, hogy tabu volna a közvetlen konfliktus. Ha Irán hajlandó hazardírozni, az azért van, mert már a zsidó állam sem fogja vissza magát – egyik orgyilkosságot a másik után hajtja végre. Mohón vágyik rá, hogy bosszút álljon október 7-éért. A merényletekkel Netanjahu egyben próbálja fokozni a népszerűségét. Teherán viszont azért van bajban, mert ha mérsékletet tanúsít, akkor elismeri, hogy nem képes elrettenteni az ellenfelet. Viszont szembe kell néznie azzal, hogy hadserege gyenge, nem alkalmas a háború megvívására. 

Wall Street Journal

 

A szerkesztőségi vélemény rámutat, hogy a Közel-Keleten zajlanak a háború előkészületei. Irán támadást tervez Izrael ellen, a Hamász elutasít bármiféle kompromisszumot. A feszültség enyhítésére a Pentagon a már ott tartózkodó Theodore Roosevelt után a térségbe irányít egy másik anyahajót, valamint egy rakétákkal felszerelt tengeralattjárót is.

De a dolgok nem alakulnak jól. A Hamász háborút akar, nem tűzszünetet, ezért eredménytelenek a diplomáciai közvetítési kísérletek. Pedig a Fehér Ház szerint a megállapodás volna a legjobb út és mód a nyílt viszály elhárítására, illetve hogy ne történjen semmi tragikus az elnökválasztásig.

Magas rangú izraeli körök úgy látják, hogy a gerillákat Irán tüzeli, mert nem szeretné, ha a párbeszéd belezavarna katonai terveibe. Lehet, hogy a szélsőséges milícia csupán az iráni támadás után mutat majd némi rugalmasságot, mert azt reméli, hogy ez esetben Izraelt el tudja téríteni a kemény visszavágástól.

De – kérdezi a vezércikk – mi lenne akkor, ha az USA felgyorsítaná a fegyverszállításokat, ideértve olyan bombákat, amelyek képesek lerombolni a földbe süllyesztett betonbunkereket is? Azok ugyanis fenyegetnék az iráni nukleáris létesítményeket. A Nyugat ereje és elszántsága egyaránt fontos a sikeres diplomáciához.

 

Economist

 

Irán riasztó háborús forgatókönyvet dolgozott ki, már nem igyekszik elkerülni a nyílt fegyveres viszályt Izraellel. A térség jó egy hete arra számít, hogy több mint 10 hónapos harcok után tovább mélyül a válság. Márpedig az elkerülhetetlennek látszik, miután a zsidó állam a múlt hónap végén Bejrútban megölte a Heszbollah katonai parancsnokát, válaszul, amiért a Golan-magaslaton 12 gyerek életét vesztette egy rakétatámadásban.

Majd pár órára rá, Izrael végzett a Hamász teheráni látogatáson tartózkodó politikai vezetőjével.

Elemzők éveken át abból indultak ki, hogy Irán közvetítők útján próbálja vívni a csatát a zsidó állam ellen, illetve arra törekszik, hogy ne alakuljon ki nyílt háború. Ám úgy néz ki, hogy lassan mindkét premisszát sutba lehet dobni. Már nem érvényes, hogy tabu volna a közvetlen konfliktus.

Ha Irán hajlandó hazardírozni, az azért van, mert már a zsidó állam sem fogja vissza magát – egyik orgyilkosságot a másik után hajtja végre. Mohón vágyik rá, hogy bosszút álljon október 7-éért. A merényletekkel Netanjahu egyben próbálja fokozni a népszerűségét.

Teherán viszont azért van bajban, mert ha mérsékletet tanúsít, akkor elismeri, hogy nem képes elrettenteni az ellenfelet. Viszont szembe kell néznie azzal, hogy hadserege gyenge, nem alkalmas a háború megvívására. A drónok és cirkálórakéták sem jelentenek súlyos fenyegetést.

Ha viszont a Heszbolláht szabadítja rá Izraelre, az kiválthatja akár Libanon lerohanását is. Ez esetben pedig elveszhetnek a jelentős anyagi ráfordítások árán létrehozott katonai létesítmények. De még ennél is nagyobb aggály, hogy Netanjahu nem áll meg. Már küldött ilyen jelzést, amikor bombázta az egyik jemeni kikötőt, a huszik egyik dróntámadásának megtorlásául. A célpont sokkal messzebb volt, mint a legtöbb iráni nagyváros.

 

Szelestey Lajos

2024. augusztus 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább