Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Képmutatók a Kremlben
Paul Lendvai képmutatónak nevezi Putyint, miután az ukrán provokatőrökről és terroristákról beszél. Hiszen amit a civil lakosság Kurszk környékén most megél, az Kijevben, Harkivban és Lvivben már 2022 februárja óta mindennaposnak számít. Milliók menekültek el, erőműveket és városokat romboltak le, ami sok ezer áldozatot követelt – az orosz nacionalista államfő nagyzási mániája miatt, miután le kívánja törölni a térképről az ukrán államot. Hogy milyen politikai és katonai következményekkel jár a kockázatos ukrán hadművelet, az teljesen nyitott. A határmenti falvak gyors elfoglalása, illetve több mint 100 ezer ember kaotikus kitelepítése arra utal, hogy erőfölény ide vagy oda, Oroszország sebezhető. Most először nem tudja eltitkolni a 100 %-ig a Kreml kezében lévő sajtó, milyen rettenetes kihatással jár saját országára nézve a diktatúra által indított agresszív háború. A Kremlre változatlanul igaz, amit Peter Pomerancev mondott, miután 10 évet töltött az orosz állami tévénél: Semmi sem igaz és minden elképzelhető. Az ukrán ellencsapás megváltoztatta a háború menetét. De természetesen még nem tudni, hogy Kijev képes-e érvényt szerezni az igazságnak. A demokratikus Ukrajna barátai csak remélhetik, hogy beválik Zelenszkij számítása. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
A vezércikk arra emlékeztet, hogy a bátor, de kockázatos ukrán katonai művelet még tart Kurszknál, de újra szabja az egész viszályt, bár az ár magas lehet. Ekkora támadás a 2. világháború óta nem érte Oroszországot. A megalázott orosz hadsereg egy hét után sem képes kiűzni az inváziós erőket.
Megdöbbentő, hogy az ukránok milyen ravaszul szervezték meg az akciót. Megtalálták a gyenge pontot, olyan gyorsan és titokban indultak meg, hogy az egyik orosz alakulatot kávéivás közben lepték meg.
Viszont hogy mi a stratégiai elképzelés, az kevésbé világos. Zelenszkij úgy nyilatkozott, hogy véget kíván vetni a határon túlról végrehajtott ágyúzásnak. Továbbá, hogy meg akarja nehezíteni az utánpótlást az ellenség számára. De az is az előnyök közé tartozik, ha a másik fél kénytelen csapatokat átvezényelni a keleti frontról.
Kijev az első pillanattól kezdve felfogta, hogy a harci szellem kulcsfontosságú a küzdelem folytatása és a nyugati katonai segítség szempontjából. Így most ismét az a benyomás, hogy lendületbe jött az ukrán gépezet. A Biden-kormányzat pénteken 125 millió dolláros csomagot jelentett be, vagyis az látszik, hogy nem aggódik az új fejlemény miatt.
Ugyanakkor a támadás orosz földön alávág a Putyinról, mint erős emberről alkotott képnek és kételyeket kelt az elitben. De a hadművelet végső megítélése azon múlik, mi történik a következő hetekben. Megtartani a területet, az kemény lenne. Idővel sok ember és fegyver menne rá.
Ha az ukránok odahaza területeket vesztenek, miután csapatokat küldtek Oroszországba, az egész manőver meggondolatlannak tűnik. Mindazonáltal a következmények csak ezután rajzolódnak ki.
The Times
Lehet, hogy az ukrán inváziós erők nem sokáig tudják tartani magukat Kurszknál, de az egész hadművelet rávilágít, hogy Kijev bele van betegedve a nyugati korlátozásokba. Így látja a kockázatos vállalkozást Roger Boyes, a külpolitikai szakíró.
Szerinte Zelenszkij két fontos dolgot értett meg jó egy hónapja, a NATO washingtoni csúcsértekezletén: 1. országa egyhamar nem kerülhet be a szervezetbe, 2. elnökként Biden már béna kacsa. Ebből pedig azt a következtetést vonta le, hogy országának másként kell harcolnia, azaz nem szükséges figyelembe vennie a nyugati figyelmeztetést, miszerint nem támadhat oroszországi célpontokat.
Ukrajna egyfolytában az oroszok áldozata, homokzsákja, miután nem vetheti be a nyugati fegyvereket a határ túloldalán. Így az elnök mozgósított hatot a legjobb dandárokból, és a különleges egység gyorsan megszállta a stratégiailag kulcsfontosságú kurszki körzetet. A gyalogságot nyugati páncélozott szállító járművek vitték. De az államfő azt szeretné, ha pl. az amerikai ATACMS-rakétákkal távolabbi orosz repülőtereket támadhatna.
Ez nagyon is rendjén van, amíg az oroszok Ukrajnát lövik a saját területükről. Az ellenakció üzenete az, hogy köszönet a nyugati harceszközökért, valamint tanácsokért, de mi határozzuk meg a háború lefolyását. És ez így lesz a novemberi választás után is. Putyinnal pedig azt kívánja tudatni, hogy ne igyon előre a medve bőrére. És gondolja át még egyszer, ha azt hiszi, hogy Kijev belemegy a Trump által támogatott békeegyezségbe.
Az ukránok újfent bizonyították, hogy fő erősségük a mozgékonyság, a rögtönzés és a gyors döntéshozatal, ami egyben aláhúzza a Kreml bizonytalanságát. Az is benne van a számításokban, hogy az államfő kénytelen új, tömeges mozgósítást elrendelni, ami kiújíthatja a háborúellenes tiltakozásokat. És ami még veszélyesebb Moszkva számára: megoszthatja a hadsereget.
Ha a támadók alighanem hamarosan kénytelenek lesznek kivonulni, megismételhetik másutt a rajtaütést, mert az orosz határvédelem gyatra. A putyini rendszer az általános cinizmusra (semmi sem számít), illetve a közönyre épül (semmi sem fog változni). A mostani fordulat segíthet, hogy ledőljön a két pillér.
Der Standard
Paul Lendvai képmutatónak nevezi Putyint, miután az ukrán provokatőrökről és terroristákról beszél. Hiszen amit a civil lakosság Kurszk környékén most megél, az Kijevben, Harkivban és Lvivben már 2022 februárja óta mindennaposnak számít. Milliók menekültek el, erőműveket és városokat romboltak le, ami sok ezer áldozatot követelt – az orosz nacionalista államfő nagyzási mániája miatt, miután le kívánja törölni a térképről az ukrán államot.
Hogy milyen politikai és katonai következményekkel jár a kockázatos ukrán hadművelet, az teljesen nyitott. A határmenti falvak gyors elfoglalása, illetve több mint 100 ezer ember kaotikus kitelepítése arra utal, hogy erőfölény ide vagy oda, Oroszország sebezhető. Most először nem tudja eltitkolni a 100 %-ig a Kreml kezében lévő sajtó, milyen rettenetes kihatással jár saját országára nézve a diktatúra által indított agresszív háború.
A jó egy hete tartó harcok azt támasztják alá, hogy Moszkvának nem sikerült úrrá lennie a Wagner-zsoldosok tavalyi lázadása által nyilvánvalóvá vált gyengeségeken a katonai vezetésen belül, illetve hogy nem szabad lebecsülni az országa túléléséért küzdő ukránok morálját.
A Kremlre változatlanul igaz, amit Peter Pomerancev mondott, miután 10 évet töltött az orosz állami tévénél: Semmi sem igaz és minden elképzelhető. Az ukrán ellencsapás megváltoztatta a háború menetét. De természetesen még nem tudni, hogy Kijev képes-e érvényt szerezni az igazságnak. A demokratikus Ukrajna barátai csak remélhetik, hogy beválik Zelenszkij számítása.
Következő cikk: Védekezésre kényszerül és így hirtelen nagyon sebezhetőnek látszik Trump
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >