2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma is nagyobb, mint akkor. Ha egy évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy aggódó polgárok vagyunk, ma még jobban aggódunk az ország jövőjéért. Nem elég azonban aggódni, valamit tenni is kell. Ha semmi nem változik, egy év múlva a körülmények az országban sokkal rosszabbak lesznek, mint most. Bizonyos dolgokban lehetséges, hogy helyrehozhatatlanok is. Tegnap, október 5-én, 24 évvel a nagy változás után, amely nem maradt tartós, a polgárok csoportjaival egész Szerbiából kezdeményeztük a demokratikus szervezetek szövetségének a megalakítását. Ez a polgári mozgalmak hálózata, amely kész arra, hogy az országban megújítsa a szolidaritást és az igazságosságot, a bizalmat és a reményt.” A PásztorPress Művek, de sajnos a többi magyar nyelvű média is elhallgatta a ProGlas közleményét! Nehogy a vajdasági magyar közösség véletlenül tudomást szerezzen az ellenzéki polgári csoport tevékenységéről. Bozóki Antal:

Sokan makacsul nem térnek le az útról, amelyen elindultak,

de csak kevesen tartanak eredeti céljuk felé.

Friedrich Nietzsche

 

Október 6.

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

 

Közleménnyel fordult a polgárokhoz a ProGlas.

– Egy évvel ezelőtt megalakítottuk a ProGlast, abban a hitben, hogy a dolgokat ebben az országban lehet és kell is jobban rendezni.

Felhívtuk a polgárokat, hogy közösen újítsuk meg a kritikus véleményt, a lerombolt intézményeket és a tönkretett demokratikus rendet.

Köszönjük mindenkinek a támogató szavakat, a bátorító gesztusokat, a javaslatokat és a kritikát, köszönünk minden lázadó szót.

A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma is nagyobb, mint akkor.

Ha egy évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy aggódó polgárok vagyunk, ma még jobban aggódunk az ország jövőjéért. Nem elég azonban aggódni, valamit tenni is kell.

Ha semmi nem változik, egy év múlva a körülmények az országban sokkal rosszabbak lesznek, mint most. Bizonyos dolgokban lehetséges, hogy helyrehozhatatlanok is.

Tegnap, október 5-én, 24 évvel a nagy változás után, amely nem maradt tartós, a polgárok csoportjaival egész Szerbiából kezdeményeztük a demokratikus szervezetek szövetségének a megalakítását. Ez a polgári mozgalmak hálózata, amely kész arra, hogy az országban megújítsa a szolidaritást és az igazságosságot, a bizalmat és a reményt.

Reméljük, hogy csatlakoznak a ProGlas további tevékenységéhez is.

Ma, október 6. évfordulóján, amely sajnos nem történt meg, bejelentjük, hogy rövidesen minden jövőbeli demokratikus kormány első 100 napjával és első 6 hónapjával kapcsolatos konkrét intézkedések javaslatával jelentkezünk, azon változások után, amelyeket közösen vívhatunk ki.

Várjuk az önök javaslatait és a kritikus párbeszédet a ProGlas tribünjein és programjain – írják közleményükben a ProGlas alapítói.

A PásztorPress Művek, de sajnos a többi magyar nyelvű média is elhallgatta a ProGlas közleményét! Nehogy a vajdasági magyar közösség véletlenül tudomást szerezzen az ellenzéki polgári csoport tevékenységéről.

 

 

Október 7.

Nem irigylésre méltó tisztség

 

– Belgrádban beszélgetett Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke és Babity János, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának egykori vezető konzulja, majd főkonzulja – közölte a pártirányítású Magyar Szó nevű napilap.

– Örömmel fogadtuk a hírt februárban kinevezéséről az Európa Tanács (ET) szerbiai küldöttségének vezetőjévé – írta Facebook-bejegyzésében a pártelnök. Hozzátette: Az Európa Tanács (ET) jelentős nemzetközi szervezet, az európai integrációk legrégebbi formája. Fontos szerepe van a kisebbségvédelem területén is – közölte lap.

A jogász képzettségű Babity János 2024. február 1-étől tölti be az ET belgrádi küldöttségének vezetői tisztségét. 1997 novemberétől 2013 augusztusáig különféle diplomáciai és konzuli kiküldetésen volt (Londonban, Zágrábban, Splitben, Pretoriában és Szabadkán), valamint osztályvezetője volt a Magyar Külügyminisztérium Konzuli Osztályának.

Szabadkán Magyarország Főkonzulátusán vezető konzulként dolgozott (2013. februárig), majd 2013 szeptemberétől 2014. júniusig a külügyminiszter külföldi választásokért felelős biztosa lett.

A diplomata 2014 novemberében főkonzulként tért vissza Szabadkára. Ezt a tisztséget 2019 júniusáig látta el, amikor „a gazdasági kapcsolatok élénkítése új feladatkörként jelentkezik a Magyar Főkonzulátuson”.

A belgrádi küldöttségvezetői (másutt „hivatalvezetői”) kinevezését megelőzően (2019 októberétől 2024. januárig) az Európa Tanács Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája nemzetközi egyezmény Titkársága Diszkrimináció Ellenes Igazgatásánál (DGII) dolgozott.

Babity János eddigi, nem túl intenzív szerbiai tevékenységről alig lehet valamit (meg)tudni, mostanig mindössze néhány hírt közölt a sajtó, azok is protokolláris jellegűek: Február 21-én Aleksandar Vučić köztársasági elnök, március 8-én Ana Brnabić miniszterelnök fogadta.

Marko Đurić külügyminiszter június 3-án a magyar diplomatának „megismételte, hogy Szerbia élesen ellenzi Koszovónak az Európa Tanácsba való felvételi kérelmének még a megvitatatását is”, mert az „felülmúlja a nemzetközi közjog összes elvét” – közölte a Külügyminisztérium.

A halk szavú, csendes diplomataként ismert Babity János Szerbiában most nem Magyarországot, hanem az Európa Tanácsot képviseli. Ez a nemzetközi szervezet – a tagsághoz kötődő különböző kötelező jelentéstétel által – figyelemmel kíséri az ország haladását az emberi és a nemzeti kisebbségi jogok, a jog uralma és a demokrácia területén is, az európai mércékkel összhangban.

– Az ET a belgrádi hivatalon keresztül folytatja az országnak a demokratikus reformok és az európai integráció folyamatában nyújtott segítséget. Az utóbbi időben a hivatal, a szerbiai hatalmi szervekkel szoros együttműködésben, támogatta a demokrácia intézményeinek reformját, a jog uralmát, az emberi és a kisebbségi jogokat, ideértve a romák és az LGBTI közösségeket, a helyi- és a regionális önkormányzatokat. A hivatal ugyancsak támogatta az együttműködést a gazdasági, szociális, művelődési, tudományos, jogi és közigazgatási téren, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok további megőrzését. És ezt folytatja is – írja a hivatal közösségi oldalán, mintegy körvonalazva a tevékenységi körét.

Az eddig főleg konzuli ügyekkel (a külföldön élő vagy utazó és a segítségre szorulók állampolgárok ügyeivel) foglalkozó belgrádi Európa Tanács küldöttségvezetőnek a helyzete – a jelenlegi szerbiai belpolitikai helyzetben – egyáltalán nem irigylésre méltó. Sőt, nem is hálás! Hogyan találja fel magát a Babity János a diplomáciában?

A Magyar Szó 8 soros, úgyszintén protokolláris híréből nem tűnik ki, hogy a találkozó Pásztor Bálint, vagy Babity János kezdeményezésére történt-e. Nem világos az sem, hogy miben és milyen „együttműködésre” számítanak a továbbiakban.

Babity Jánosnak óriási lehetősége, de felelőssége is van, egyrészt, hogy figyelemmel kísérje és számon kérje Szerbiának az ET egyezményeiből (pl. a Keretegyezményből a nemzeti kisebbségek védelméről, a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartájából, stb.) eredő kötelezettségeinek teljesítését, másrészt pedig magyar közösség helyzetének alakulását, jogainak érvényesítését, jogsérelmeinek orvoslását.

Az ET misszióvezetője – a tisztségénél fogva – nem tehet különbséget, nem különböztetheti meg, részesítheti előnyben az őshonos vajdasági magyar közösség egyes szervezeteinek és intézményeinek a vezetőit.  

Babity Jánosnak tudnia kell, hogy nem csupán a VMSZ-tagságból áll az itteni magyar közösség. Csak akkor teljesíti a feladatát, akkor lesz teljes képe, ha másokat is meghallgat, egyenlő távolságot tart mindenkivel és azonosan viszonyul mindenkihez – politikai hovatartozástól, beállítottságtól függetlenül. Ha az ET jelenésekben valós helyzetkép és nem csak a Szerb „Haladó” Párttal (SNS) a magyar közösség érdekei ellenére kollaboráló VMSZ álláspontjai lesznek jelen.

 

2024. október 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója

A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >

Tovább

„Ezek nácik”

A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >

Tovább

A VALÓSÁG VISSZAVÁG

Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >

Tovább

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább

Édentől balra

Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >

Tovább

A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI

Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >

Tovább

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább

A kíméletlen múlt utánunk nyúl

A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >

Tovább

Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette

A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >

Tovább