2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A magyar kormány Putyinnal flörtöl, kerüli a NATO-t

A magyar kormány Putyinnal flörtöl, kerüli a NATO-t

Politico: A magyar kormány Putyinnal flörtöl, ugyanakkor nem küldte el képviselőjét arra a tanácskozásra, amelyet tegnapra szerveztek Budapestre akkreditált NATO-diplomaták, hogy megvitassák Magyarország kétarcú politikáját a szövetséggel szemben. A többiek elégedetlensége forráspontot ér el, miután Orbán továbbra is teszi a szépet Moszkvának. Die Welt: A grúz fricska, valamint hogy igyekszik Moszkvához törleszkedni, abba a vonalba illeszkedik bele, hogy a politikus újabban egyre magabiztosabban lép fel és a külpolitikában mind keményebb. Azt a benyomást igyekszik kelteni, hogy Moszkva kész a párbeszédre. Amikor a nyáron a Kremlben járt, igazából Putyin szolgálatába állt. Magyarország az EU-ban az orosz elnök képviselőjeként lép fel. Arra számít, hogy a Nyugat meggyengül, rövidtávon veszi az energiahordozókat az oroszoktól, a kínaiaktól pedig befektetéseket vár. Ránézésre nem is rossz az eredmény. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

Orbán szabotál, de közben kihasználja, hogy veszélyesen átalakul a közhangulat Európában. A politikus kerékkötőnek számít, ám most egy lépéssel tovább megy: leplezetlenül alávág a szövetségesek stratégiájának – írja Varsóból Philipp Fritz, aki úgy látja, hogy a politikus már a következő lépést tervezi, bár az már a kormányfő szemében is provokatív volt, hogy elutazott Tbiliszibe.

Közben Európa nem fut jó formát. Az EP választásai megbízottai csupán egyenetlenségekről beszélnek. A jelek szerint sem Brüsszelben, sem Washingtonban nincs senki, aki alapvetően kétségbe vonná az eredményt. Ez a lyukat most éppen Orbán tölti ki. Azonnal legitimitást kölcsönzött a választásnak.

A grúz fricska, valamint hogy igyekszik Moszkvához törleszkedni, abba a vonalba illeszkedik bele, hogy a politikus újabban egyre magabiztosabban lép fel és a külpolitikában mind keményebb. Azt a benyomást igyekszik kelteni, hogy Moszkva kész a párbeszédre. Amikor a nyáron a Kremlben járt, igazából Putyin szolgálatába állt.

Magyarország az EU-ban az orosz elnök képviselőjeként lép fel. Arra számít, hogy a Nyugat meggyengül, rövidtávon veszi az energiahordozókat az oroszoktól, a kínaiaktól pedig befektetéseket vár. Ránézésre nem is rossz az eredmény.

Hegedűs Dániel azt mondja, hogy a tbiliszi úttal szintet lépett Orbán részéről az akadékoskodás. A Német Marshall-alapítvány szakértője szerint a politikus célja kettős: megosztani az Uniót és meglőni a közösség irányvonalát Grúzia ügyében. Emellett a jobboldali populisták, illetve nacionalisták sikerei láttán igazolva látja saját magát.

Ám valójában zavaró tényező az európai külpolitikában – mutat rá Hegedűs. Brüsszel befagyasztotta a bővítési folyamatot a Grúz Álommal és Orbán épp ennek a pártnak gratulál. Ily módon legitimálja szövetségesét, ugyanakkor szabotálja az EU-t, arról nem beszélve, hogy beleavatkozik a grúz belügyekbe.

Az Unió viszont itt áll megfürödve, részben saját döntésképtelensége, részben a magyar vezető ravaszsága miatt. A politikus felismerte, hogy a kontinens némiképp belefáradt a háborúba és nincs kedve aktívan fellépni az európai értékekért az autokratákkal szemben.

Ily módon azonban Orbán jelentős súlyhoz jut. Ám ezt inkább az európaiaknak kell a szemére hányni, hiszen ők engedik meg. Hegedűs úgy gondolja: a következő lépés feltehetőleg az, hogy a kormányfő a jövő héten idő előtt üdvözli Trump sikerét. Azzal is rombol. Az év végén ugyan lejár a magyar elnökség, de hogy a miniszterelnök besorolna a közösség álláspontja mögé, azzal kár volna számolni jövőre is.

 

Politico

 

A magyar kormány Putyinnal flörtöl, ugyanakkor nem küldte el képviselőjét arra a tanácskozásra, amelyet tegnapra szerveztek Budapestre akkreditált NATO-diplomaták, hogy megvitassák Magyarország kétarcú politikáját a szövetséggel szemben. A többiek elégedetlensége forráspontot ér el, miután Orbán továbbra is teszi a szépet Moszkvának.

A téma a magyar-orosz, illetve magyar-kínai kapcsolat lett volna. Az amerikai nagykövet sokatmondónak nevezi, hogy kénytelenek napirendre tűzni a magyar gazdasági semlegesség kérdését. Mert az, a fokozódó függéssel együtt, biztonságpolitikai problémákat vet fel.

Ugyanakkor Szijjártó Péter ma felszólal Minszkben egy belorusz biztonsági konferencián, orosz és szír kollégája társaságában. Ezzel szemben a svéd miniszterelnök úgy foglalt állást, hogy Orbán megszólalhat Tbilisziben, de nem a 26-ok, hanem, mondjuk, Putyin nevében.  

Vagyis egyre több a baj a politikussal, aki átváltott a szabadúszó diplomáciára, gyakran alávág az EU és a NATO törekvéseinek. (Egyébiránt Fico közölte, hogy jövőre el akar látogatni Moszkvába a Győzelem napi ünnepségekre és találkozni fog az orosz elnökkel.)

Fokozódik a félelem, hogy Orbán mind kevésbé megbízható partner lesz, ám felelős nyugati diplomaták elárulták, hogy a magyar fél továbbra is megkap minden bizalmas információt a katonai szervezettől és a vitákban is részt vehet.

Ám Camille Grand, a szövetség volt főtitkárhelyettese, az Európai Külkapcsolati Tanács szakértője szerint ez változhat, ha így mennek tovább a dolgok. Az USA ezúttal nem lépett közbe, hogy észre térítse, Orbán viszont Trump győzelmére játszik.

 

FT

 

A hosszú szlovák helyzetelemzés az európai illiberalizmus új arcának nevezi Robert Ficot, aki Orbán módszerét felhasználva fokozta az ellenőrzést országa felett. A korábbi miniszterelnök, Radičová szerint a politikus lépésről lépésre honosítja meg a tekintélyelvűséget. Másokkal együtt azzal vádolja a Smer vezetőjét, hogy az a magyar utat követi. Azaz ellenségeket talál, vagy ha olyan nincs, akkor kreál, hogy megossza a társadalmat, legyűrje az útjában álló elitet és intézményeket.

A szlovák választások aláhúzzák, hogy átalakul a földrész közepének politikai térképe. Ausztriában az FPÖ nyert és hasonló sikerben reménykedik jövőre Prágában Babiš. Vagyis új illiberális tömb alakul ki Orbán körül. Lupomesky, a cseh elnök korábbi tanácsadója azt mondja, hogy a populisták közt vannak ugyan nézeteltérések, de abban egyetértenek, hogy alfa hímként kihasználják a Monarchia nemzeteit, amelyek közül nem egy úgy érzi: Brüsszel kihasználja.

Korčok volt szlovák külügyminiszter úgy látja, hogy az ország keresztúthoz érkezett. Vagy gyorsan irányt vált, vagy egyre távolabb kerül a liberális demokráciától. Norbert Kurilla, aki államtitkár volt Fico 3. koalíciós kabinetjében, úgy ítéli meg, hogy a kormányfő most már a korábbinál jóval nagyobb mértékben kész eltérni a demokratikus elvektől, bár időnként azért tud igen pragmatikus lenni.

Az ellenzék szerint a legfelső szintű szervezett lopás az alsóbb szintekre is átgyűrűzik, miután az államigazgatás minden szintét pártkatonák szállják meg. Megfigyelők szerint ami korábban volt, azt sem lehetett piskótának nevezni, de jelenleg egészen páratlan a megosztottság.

Brüsszel azonban idáig tartózkodott attól, hogy olyan kemény anyagi büntetést szabjon ki, mint Magyarországra és Lengyelországra. Peter Weiss, aki a posztkommunista baloldali párt alapítója volt, és aki elsőként indította Ficót parlamenti mandátumért, úgy gondolja, hogy Brüsszel jelenleg nem vonulhat hadba Szlovákia ellen, mert azzal Pozsony csak még közelebb kerülne Orbánhoz. A két ország különben Ukrajna kérdésében nem egészen ugyanazt az álláspontot vallja.  

 

Le Monde

 

Megosztottak és zavarodottak az uniós országok az oroszbarát grúz kormány választási győzelme után, ugyanakkor Orbán kihívja maga ellen EU-partnereit, akik közül több kétségbe vonja a választás tisztaságát. Ő viszont már szombat este gratulált a Grúz Álomnak a győzelemhez, majd két nappal később elment Tbiliszibe, hogy kimutassa támogatását.

Nagyjából ugyanazt csinálta, mint amikor a nyár elején ellátogatott Moszkvába és Kijevbe, a most pedig megmutatta, mennyire szétszakadtak a 27-ek Grúzia ügyében. A német külügyi államminiszter gyorsan összetrombitált 13 országot, hogy állást foglaljanak a választás ügyében, mert nem szerették volna átengedni a terepet Orbánnak. Még függőben van, hogy további tucatnyi kormány csatlakozik-e a nyilatkozathoz, Olaszország is köztük van.

Több nagykövetség szerint a német fél némiképp elsiette a dolgot, nem hagyott elég időt a többieknek a javaslat megfontolására. Magyarország és Szlovákia biztosan nem fogja aláírni, továbbá valószínűleg Olaszország sem. De francia vélemény szerint az állásfoglalás tükrözi mindenki más véleményét.

Az európaiaknak azonban fel van adva a lecke, mert nem tehetik meg, hogy ne reagáljanak, ha nem akarják elbátortalanítani az Európa-barát mozgalmat Grúziában, főleg ha kiderül, hogy tényleg elcsalták az eredményt. Viszont ha szankciót hoznak Tbiliszi ellen, azt kockáztatják, hogy még inkább Moszkva karjaiba taszítja a kaukázusi köztársaságot.

2024. október 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább