Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Ez most tényleg egy új év
A fiataljaink nem harcoltak egyetemeik szabadságáért, az Erasmus programjukért, az öregek veszni hagyták az Akadémiájukat, és a két generáció között sem harcolt senki semmiért. Inkább elmentek, meghaltak, belenyugodtak.
A lelke mélyén mindenki tudja, hogy ami itt velünk történt, annak nem szabadott volna megtörténnie. Az nem volt törvényszerű, térségünkben nem is nagyon történt meg másutt. Szerencsére a „megváltásnak” sokféle ága-boga van, ezért jelentheti egy elnyomó rezsim uralma alóli felszabadulást is. A magam részéről abban bízva kezdem az új évet, hogy a Magyar Televízió (a Tőzsdepalota) egykori épülete előbb-utóbb visszakerül a magyar állam tulajdonába. Bruck András:
Amikor egy évvel ezelőtt ilyenkor, új év első napján először léptem ki lakásom ajtaján, az utcán az a különös, egyben szorongató érzés fogott el, sodort szinte magával, hogy egy időben két ellentétes irányba indultam el. Az egyik a kétségbeesés és reménytelenség felé vezetett, a másik afelé, hogy nem lehetséges örökké valamilyen remény nélkül létezni.
Hogy egy kézenfekvő példával éljek: lehet-e a dolgok természetes állapotának tartani, hogy Magyarország további hosszú évekig ennyire szánalmas, a pusztulás ezerféle arcát magán viselő ország maradjon? Tudathasadás, ez volt rögtönzött diagnózisom. Vívódtam, muszáj volt valamelyik irány mellett döntenem, míg végül, dacolva alapkarakteremmel, remény és reménytelenség közül az előbbit választottam. És lám, szinte heteken belül kiderült, hogy a jó irányba indultam el.
Azóta napra pontosan egy év telt el, és nem emlékszem, hogy remény valaha ilyen tartósan élt volna bennem, miközben magam nem tettem érte semmit. Egyszerűen csak, mint a mesékben, a dolgok elkezdtek megtörténni, s épp a huszonegyedik századi magyar történelem legsötétebb időszakában... Egy házaspár válása, a csúcspozíciót betöltő feleség váratlan bukása, a jóformán ismeretlen férj csillagának hirtelen felragyogása… Volt-e egyetlen ember is, aki látta, mi van készülőben?
A rezsim mindennapos rutinja ugyan semmit nem változott – csak két hete lett az egykori Tőzsdepalota, a Magyar Televízió régi, Szabadság téri székháza is a Tiborcz-Orbán házaspáré –, viszont azóta bekövetkezett, ami tavaly ilyenkor még elképzelhetetlen volt: legkésőbb 2026 tavaszán – vagy még előbb? -, lezárulhat a demokráciák történetének talán leghitványabb fejezete.
Alig egy éve még Orbán Viktor is készpénznek vette, hogy 2026-ot ismét az örök vesztesekkel fogja lejátszani, most viszont helyettük ott van neki Magyar Péter és a Tisza Párt. Egy barátságos, öregfiúk sörmeccs helyett kiesésre menő, élet-halál küzdelem.
Merthogy az lesz. Az egyik oldalon elszámoltatás és börtön, a másikon az ellenzéki vágyak és érzelmek kiégése, teljes megsemmisülése a tét. Alighanem maga a Tisza Párt se élné túl a vereséget. Azzal, hogy Magyar Péter mindent egy lapra feltéve kizárólag győzelemről beszél, az egekig tolta fel a reményt, amely a választás napján már mint a hevített acél, vörösen fog izzani…
Jól emlékszem 2022-re, az ellenzéki előválasztás keltette lelkesedésre, majd a minden korábbinál nagyobb kudarc okozta letargiára, lelki összeomlásra. Vereség esetén ugyanez történne 26-ban is, csak már egy jórészt megújult választói tömeggel. A jövő kilátástalanságának iszonyatos terhe borulna az országra, ha nem is trianoni bánat léptékében, de mélyrehatóan, sokáig kiheverhetetlenül. Az történne velünk is, amit Márai így fogalmazott meg negyedszázaddal Trianon után: „Az igazi trauma számomra nem az a Magyarország, amely elveszett – a történelmi –, hanem az, amely megmaradt”.
Na és nekünk vajon milyen Magyarország maradna, jutna egy Tisza vereség után? A miniszterelnöki család legújabb szerzeménye tökéletes iránymutató. A monumentális méretű Tőzsdepalota építése a huszadik század elején a magasabb nemzeti célok felé törekvés megnyilvánulása volt: azt hirdette, hogy Budapest Béccsel áll versenyben, az ország pedig igyekszik felzárkózni a Nyugathoz.
Az épület friss tulajdonosváltása viszont csak a miniszterelnöki család szabadprédára való jogának egy újabb kinyilvánítása volt. Ezt üzenték vele: nálunk nincs verseny, nincsenek nemzeti célok. Az pedig, hogy ami megtetszik nekik, azt rögtön el is vehetik, csak megerősíti abbeli tapasztalatainkat, hogy Magyarország nem felzárkózóban van a Nyugathoz, hanem elszakadóban tőle. Sokféle szellemi, erkölcsi örökség létezik, hát a felcsúti ilyen.
A választásig rengeteg egyéni és kollektív sérelem ér majd még bennünket. Az ország tizenöt éve egyvégtében a rezsim támadása alatt áll, egymásra halmozódó válságok tornyosulnak felettünk. Arról pedig, hogy a megoldás valamennyi útja, módja tizenöt éven át zárva maradt előttünk, nem Magyar Péter tehet. Az ő sikere a magyar társadalom egészének gyilkos, szívbe markoló kritikája. Nem az, amit mond, nem az, ahogy mondja, hanem az, amit egy szál maga tesz. A fiataljaink nem harcoltak egyetemeik szabadságáért, az Erasmus programjukért, az öregek veszni hagyták az Akadémiájukat, és a két generáció között sem harcolt senki semmiért. Inkább elmentek, meghaltak, belenyugodtak.
A lelke mélyén mindenki tudja, hogy ami itt velünk történt, annak nem szabadott volna megtörténnie. Az nem volt törvényszerű, térségünkben nem is nagyon történt meg másutt. Szerencsére a „megváltásnak” sokféle ága-boga van, ezért jelentheti egy elnyomó rezsim uralma alóli felszabadulást is. A magam részéről abban bízva kezdem az új évet, hogy a Magyar Televízió (a Tőzsdepalota) egykori épülete előbb-utóbb visszakerül a magyar állam tulajdonába.
Következő cikk: Szégyenletes, hogy a Nyugat még mindig támaszkodik az orosz gázra
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >