Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orosz rulett a köztársasággal
A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett a köztársasággal, mert az ÖVP-n belüli hatalmi harcnak csak vesztesei vannak, miközben a belviszály évtizedekre meghatározza az ország jövőjét. Gerold Riedmann szerint a káosz csakis a szélsőjobbos FPÖ-nek jó, de a konzervatívoknál a hét végén láthatólag átvette az irányítást a gazdasági szárny, amelynek nincsen semmiféle különleges terve, viszont hajlandó összefogni a Szabadságpárttal. Pedig a jobboldal párt hónapja még biztonsági kockázatnak minősítette Kicklt, ám most már abba is belemenne, hogy az ÖVP a kisebbik tényező legyen a vele kötendő koalícióban. Igaz, már nem maradt más lehetőség, a párt meggyengült, a belső összetartás széthullott. Az egész politikai közép reménytelenül megosztott, olyan, mint a felperzselt föld. Beláthatatlan következményekkel járna, ha a Szabadságpárt jelölhetné a miniszterelnököt. Kifelé a nacionalista bezárkózás, odahaza pedig a destruktív nagyképűsködés nem eredményez hosszútávon gazdasági javulást, csak rövidtávon képes zajt kelteni. Azon kívül a külpolitikában továbbra is fenyegetést jelent a biztonságra nézve egy olyan tömörülés, amely semmiféle szolidaritást nem tanúsít a megtámadott Ukrajna iránt, ellenben az agresszort csodálja. Ausztria az ÖVP miatt került az állam válságának szélére. De visszaélne saját híveinek akaratával, ha most alávetné magát a Szabadságpártnak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Zeit
Az elemzés árulásnak minősíti az ÖVP választóival szemben azt, amit párt most csinál, hiszen eredetileg nem akart összefogni Kickl-lel. Ám most már a jobboldali-populista politikus kengyeltartójaként jár el, miközben az úton van a Ballhausplatz felé - a baráti Néppárt támogatásával. Vagyis Bécsben folytatódik a dráma, de minél tovább tart, annál inkább bohózatba megy át.
A szerző, az osztrák Florian Gasser emlékeztet arra, hogy a konzervatívok gazdasági köreinek nyomására végrehajtott 180 fokos fordulat az egyik fő választási ígéret megszegését jelenti. De nem csak azt, mert ha létrejön a koalíció, akkor az teljesen új helyzetet teremtene, az ország hamarosan a Fidesz-Magyarország mintáját követheti. Hiszen Kickl már két éve megmondta: „Vegyünk Orbánról példát!”
A most kudarcot vallott, több hónapos kormányalakítási megbeszéléseken nem tudtak dűlőre jutni az ügyben, miként kell rendbe tenni a gazdaságot és megreformálni az országot. Így leomlott az utolsó akadály is a Szabadságpárt előtt. Pedig az új néppárti elnök, még főtitkárként arról beszélt, hogy végzetes volna Ausztria számára, ha Kickl ismét bekerülne a kormányba. Meg hogy az ország az FPÖ miatt Putyin bábja lenne.
A fordulat azt jelzi, hogy a párt mögött álló gazdasági erők nem kértek a szociáldemokraták osztályharcos elképzeléseiből és ezért még a saját szavahihetőségüket is képesek kockára tenni. Ezek után a jelek arra utalnak, hogy Van der Bellen államfő sem zárja ki: Kickl-t kéri fel, kísérelje meg összehozni az új kormányt.
Egy működő demokráciában szükség van tisztességes konzervatív pártra. Ám a fair az lett volna, ha az ÖVP a hármas egyeztetés csődje után új választásokat ír ki és a kampány során már nem zárkózik el a Szabadságpárttal folytatandó együttműködéstől. Ám így becsapja a saját táborát és csak a jobboldali populisták szálláscsinálója lesz.
Die Welt
A kommentár azt tanácsolja a német politikának, hogy vesse vigyázó tekintetét Ausztriára, mert ott már látszik, hogy reménytelen tűzfallal körbezárni a szélsőjobbot és ez előbb-utóbb vonatkozik majd az AfD-re is. A szerző, Anna Schneider, a konzervatív lap osztrák főmunkatársa szerint idővel Németországban is szembe kell nézni a valósággal: tartósan nem zsarolhat a legbaloldalibb politika.
Az osztrák koalíciós egyeztetéseken hónapokon át próbálkoztak a lehetetlennel: összehangolni a három párt teljesen eltérő érdekeit. Ám mind a törülközőt elsőként bedobó liberálisok, mind a Néppárt vezetője bizonyította, hogy politikai gerincük nem teljesen puha. Az nem elegendő program, hogy meg kell akadályozni az FPÖ hatalomra jutását, ha nem sikerül érdemi reformokban megállapodni – nyilatkozta a párbeszéd kudarcának bejelentésekor a Neos főnöke.
És ez érvényes Németországra is. Mert ott is mindenáron ragaszkodnak a cordon sanitaire-hez. Csak éppen nem tudni, a jövő havi választás esélyesének számító kereszténydemokraták milyen baloldallal fognának össze, ahogy azt a főnök, Merz nyilatkozta. Lassan jóformán a német politika lesz az utolsó, amely elzárkózik a konzervatív-szélsőjobbos többségtől. De hová is jutnánk, ha a választásoknak valóban lenne következményük?
Die Welt
Jan-Werner Müller arra számít, hogy a Trump 2.0 minden idők egyik legkorruptabb kormányzata lesz. A Princetoni Egyetem politológia professzora példaként Muskot hozza fel, akinek valójában fel kellene adnia az üzleti érdekeltségeit, ha tényleg be akar szállni a politikába, ám ez igazából fel sem merül.
A szakértő ugyanakkor nem ért egyet azzal, hogy elkerülhetetlen a mindent legázoló populista hullám. Ezekben a körökben az a veszélyes, hogy a ’nép” vagy a hallgatag többség képviselőjének állítják be magukat, ám ily módon azonnal kétségbe vonják a vetélytársak létezésének jogosságát.
A másik oldal rögvest a nemzet ellenségének minősül, vagyis az látszik, hogy a demagógia kirekeszt. A sokszínűség ellen van. És nagyon veszélyes, hogy azt állítja, csakis ő jeleníti meg a társadalom igényeit. Viszont két dolgot nem szabad csinálni velük kapcsolatban: 1. teljesen kizárni őket a politikai életből, mert akik rájuk voksoltak, azoknak joguk van arra, hogy álláspontjukat valamelyik párton keresztül megjelenítsék.
2. Hiba átvenni a populista követeléseket, mert ez csak szalonképessé teszi ezt az irányzatot, ennélfogva javul az esélye a legközelebbi választáson. Vagyis beszélni kell velük, de nem szabad úgy beszélni, mint ők.
Egyes országokban az ilyen pártok megkísérlik, hogy meggátolják a további hatalomváltást és ez válság, élet-halál kérdése. Gondoljunk csak az amerikai törvényhozás megszállására. Erre valóban rámehet a demokrácia, De azt sem lehet mondani, hogy az emberek mindenütt jobban szeretnének autoriter rendszerekben élni, mert ez a politikai defetizmus veszedelmes formája.
Következő cikk: Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >