2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról


Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és évtizedek óta igen közel áll Orbán Viktorhoz. A médiagépezet, valamint a választási kampányok felelőseként nagymértékben elősegítette, hogy a kormányfő már a 4. egymást követő választást nyerte meg.

Takácsy Dorka, az Euro-Atlanti Integráció és Demokrácia Központtól úgy véli, hogy Washington egyértelmű üzenetet küldött az Orbán-rezsimnek.  Hiszen a Rogán irányította gépezetnek jelentős szerepe van abban, hogy a Fidesz hatalmon maradjon. Éles, nyugat-ellenes hadjáratot folytat jó egy évtizede az adófizetők pénzéből. Nem lesz könnyű levetetni a listáról, még ha meg is lenne hozzá az akarat a következő amerikai vezetés részéről. Minden valószínűség szerint nem fog elsődlegességet élvezni egy olyan miniszter, akinek a ténykedése igencsak alávág az Egyesült Államok hatalmi érdekeinek. Bármennyire is kiváló a viszony Trump és Orbán között, legalábbis a szavak szintjén. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

A rendszerváltás óta Rogán Antal a legmagasabb rangú magyar politikus, akit az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupciós gyanú miatt indexre tett. Orbán stábfőnöke a miniszterelnök régi szövetségese, az állami médiát, valamint a titkosszolgálat egy részét felügyeli.

Pont akkor került fel a feketelistára, amikor nem egészen két hét múlva beiktatják Trumpot. Orbán hadakozott Bidennel az Oroszországhoz és Kínához fűződő szoros kapcsolatok, valamint a demokratikus normák leépítése miatt. Ugyanakkor udvarolt a leendő elnöknek, aki erős vezetőnek és az egész világ számára modellnek nevezte.

A budapesti magyar nagykövet nem árulta el, célba veszi-e az USA magát a kormányfőt, illetve hogy szó van-e szankciókról mások ellen is. Rogán olyan ellentmondásos intézkedések kidolgozásokban vett részt, mint az arany vízum-program, amelyet Washington többször kifogásolt. Mint ahogy azt is, hogy a határon túli magyarok igen felületes vizsgálat után kaphatják meg az állampolgárságot.

 

Spiegel

 

Rogán Antal neve évek óta felmerül a legkülönfélébb botrányok, illetve korrupciós ügyek kapcsán, az amerikai kormányzat most reagált. A politikust megfigyelők a rendszer 2. emberének tartják. A jobboldali-nacionalista Orbán környezetében a 2010-es visszatérés óta jó néhány korrupciós eset fordult elő, a többi közt Mészáros Lőrinc, valamint a vej, Tiborcz István neve kapcsán. Ők időközben a gazdaság igen jelentős részét tartják kézben.

 

UPI

 

Az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy csupán azért lépett fel Rogán Antal ellen, nehogy az amerikai pénzügyi rendszer bármiféle formában elősegítsen korrupt akciókat a politikus részéről. A tárca szóvivője úgy foglalt állást, hogy ha Magyarország átláthatóbb lenne, azzal hozzájárulna az erősebb transz-atlanti szövetséghez és Európa jólétének növekedéséhez. 

 

Der Standard

 

Az Osztrák Néppárt egyik korábbi meghatározó személyisége úgy ítéli meg, hogy nagyon erősen formálódik a 3. köztársaság és ha Kickl-nek sikerül még tovább megerősödnie, akkor nem kizárt, hogy az osztrákok a magyar útra lépnek. Franz Fischler ragaszkodik ahhoz az ígéretéhez, hogy kilép, ha az ÖVP hozzásegíti az FPÖ-t a kancellári tisztséghez.

A politikus, aki volt agrárminiszter, valamint uniós biztos, úgy gondolja, hogy ha Kickl-ék alakítanak kormányt, oldalukon a kereszténydemokratákkal, amire jókora esélyt lát, akkor az új időszámítást jelent az országban a reakciós hatalom miatt.

A demokrácia ennélfogva hatalmas veszéllyel néz farkasszemet. Úgy véli, hatalmas kárt okozott a három párt, amely három hónap alatt sem tudott megállapodni a közös kormányzást feltételeiben. Így sokan elfordulnak a politikától, az sem biztos, hogy legközelebb elmennek szavazni. Egyben óriási veszteség érte Ausztria nemzetközi tekintélyét.

A jobboldal központi része vallott kudarcot, a tagság megosztott, egyáltalán nem kizárt, hogy kettészakad a párt. De jelenleg nincs olyan, aki az élére állna és új irányt adna. Viszont a megalkuvást azzal fogják indokolni, ha valakinek csak kormányoznia kell az országot. De elképzelhető, hogy egy idő után megszólal a lakosság: na, ebből elég, ez már túl sok, ebben mi nem veszünk részt.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Sokat elárul, hogy K(ickl) úr kivel tart fenn szoros kapcsolatot: az identitárius-völkisch mozgalomtól kezdve, az AfD-n át a putyini Oroszországig. A rendszer szétrobbantójának tünteti fel magát, mondván, ő az, aki megmenti Ausztriát. Ezzel vívta meg a választási hadjáratot és most, három hónap elteltével lehetőséget kap, hogy meg is csinálja – hangsúlyozza Christoph Koopmann, a kommentátor.

Ha tényleg a „nép kancellárja” lesz, akkor az osztrák társadalom jelentős része csuklani fog a felháborodástól, mivel Hitler is így hívatta magát. Az FPÖ vezére pártkatona, de a Szabadságpárttal együtt kölcsönösen hatottak egymásra az elmúlt évtizedekben. Belügyminiszterként megdöbbentette a jogállam híveit, amikor kijelentette, hogy a jognak kell a politikát követnie, nem pedig fordítva.

Erősen jobbra tolta a pártot, megszigorítaná a menedékjog megadását és olyanokat is kipaterolna, akiket az ország már befogadott. A magyar kormányfővel igen szorosan együttműködik, másfél éve azzal áradozott róla, hogy az sokak számára példakép Európában.

Nem csak az ügyben fújnak egy követ vele, hogy „hanyatlik a Nyugat”, illetve hogy a média hazudik. Szintén összekötő szál, hogy az ukrajnai háborút teljesen másként ítélik meg, mint sokan mások a kontinensen. Orbán rendszeresen lázadozik a szankciók ellen, de osztrák társa is.  

Mindez alapos ok arra, hogy a Néppárt ne álljon össze az FPÖ-vel. Ám hogy mégis megtörténhet az összefogás, az nagy örömmel tölti el az AfD barátait. Annak vezére most úgy látja: hamarosan Németországban is üt a szélsőjobb elleni tűzfal utolsó órája.

 

Bloomberg

 

Az osztrák kancellári szék szélsőjobbos várományosa ravasz provokátor, aki országban a 2. világháború óta egyszerre a leginkább csodált és a leggyűlöltebb politikus. Hívei azt mondják, csak ő oldhatja meg a gazdasági gondokat, ezzel szemben az ellenfelek szemében veszélyes, aki kiélezte az etnikai és vallási feszültséget, miután a migránsokat tette felelőssé a nehézségekért.

10 osztrákból 7 nem bízik benne, ezért a leghiteltelenebb politikusok közé tartozik Ausztriában. Trumphoz hasonlóan Kickl is élvezi a látványos szereplést. Kampánygyűlésein népies zenészek lépnek fel, hatalmas képernyőkre vetítik ki a műsort, lengenek a zászlók, a beszédek általában kétórásak.

A pártvezetés az átlagembert ajnározza és ostorozza a „környezetvédelmi kommunistákat”. Kettős erkölccsel vádolja az USA-t, amiért az szankciókat hoz Oroszország ellen. Rendszeresen szokta dicsérni Orbán Viktort, akit modellnek tekint az osztrák közélet számára. Egyszer azt találta mondani: minél előbb megcsináljuk azt, ami Magyarországon van, annál jobb.

Ugyanakkor az egyik bécsi kockázatelemző azt gondolja róla, hogy Kickl hiába tartja magát stratégának és gondolkodónak, imád provokálni és a hatalomra vágyik. Ám világnézetében összefüggő ideológiai rendszert nehéz kimutatni.

 

Die Zeit

 

Kickl megveti az EU-t, ily módon az FPÖ nem csupán az osztrák demokrácia, hanem az Unió egyben tartása szempontjából is veszélyt jelent – hívja fel a figyelmet a szerzőpáros, Simone Brunner és Christina Pausackl. A földrész lakóinak nem csak Trumptól van okuk félni, hanem a Szabadságpárt vezérétől is.

Ugyanakkor hogy pártja ki előtt teríti ki a vörös szőnyeget, azt jól lehetett látni szeptemberben, amikor a parlament új, szabadságpárti elnöke, az ország 2. legfőbb közjogi méltóságaként baráti látogatásra hívta meg Orbán Viktort.

Kickl pár hónappal korábban a magyar vezetővel és Babissal „hazafias nyilatkozatban” vonta kétségbe a valutauniót, az eurót, valamint a közös kül- és biztonságpolitikát. Ausztria most Magyarországgal és Szlovákiával együtt euroszkeptikus és oroszbarát tömböt alkothat. Az osztrák politikus meg akarja gyengíteni az európai intézményeket. Még a kilépést sem zárja ki.

Anton Sehcov, aki a szélsőjobbal foglalkozik a CEU-n, az európai jobboldal középmezőnyébe sorolja az FPÖ-t. Nem annyira radikális, mint az AfD, de messze áll a pragmatikus Melonitól. Ugyanakkor most fő a feje a nyugati titkosszolgálatoknak. A Bundestag illetékes ellenőrző testülete óv attól, hogy kormányra kerüljenek az osztrák szélsőségesek.

Ugyanez a véleménye Peter Gridlingnek, aki 12 éve át volt az osztrák elhárítás feje. Úgy fogalmaz, hogy a nyugati partnerek számára a párt Kreml-barátsága jelenti a legnagyobb gondot.

 

FT

 

Elon Muskot ugyan a kutya nem választotta meg, mégis úgy lép fel, mintha társelnök volna Trump mellett – háborút indított Amerika több szövetségese ellen, Európa azonban sürgősen tudni szeretné, hogy kinek a nevében beszél – foglalja össze a helyzetet az elemző, Edward Luce.

Emlékeztet arra, hogy az üzletember rendszerváltást akar több szövetséges demokráciában. Szerinte csakis a szélsőjobbos AfD mentheti meg Németországot. Szorgalmazza, hogy a briteknél tűnjön el a színről a Starmer-kormány. Berlin és London nem tudja, miként reagáljon, mert ha Trumpnak ugyanaz a véleménye, mint Musknak, akkor a Nyugatnak nagyjából vége is.

Viszont nagyon fontos, hogy hallgat Oroszországról és Kínáról, ami önmagáért beszél. Soha nem áll ki a két országban bebörtönzött politikai foglyokért, illetve az elnyomás ellen. Ellenben lelkiismereti rabként védelmébe vesz egy brit szélsőségest, aki már ötödször ül. Csak a mesterséges intelligencia segítségével lehetne számba venni, hányszor, de hányszor állít valótlanságot.

Ugyanakkor feltűnő, mennyire tudatlan politikai kérdésekben. Hogy a kínai disznóságok kapcsán becsukja a száját, az érthető: nem szeretné veszélyeztetni a Tesla ottani érdekeltségét. Ugyanakkor felerősíti, hogy Trump oda van Putyinért, egyben azonban megveti Európát, a liberális rendszereket. A földrész általában mindig a legjobbat reméli, de most bölcsen teszi, ha a legrosszabbra készül.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Kockázatos, hogy Meloni Muskkal flörtöl, mivel a vállalkozó teljesen elvesztette a kontrollt, viszont az olasz kormány rá akarja bízni kényes kommunikációs hálózatok, illetve biztonsági rendszerek kiépítését – jelenti Rómából Marc Beise. A szóban forgó ügylet értéke 1,5 milliárd euró, bár a hatalom cáfolja, hogy létezne ilyen terv.

Csakhogy nagyon is vannak. A Space-X nyilvánvalóan már 2. éve tárgyal bizalmasan az olasz fegyveres erők, illetve katasztrófavédelem vonatkozó elképzeléseiről. Ám miután a tulajdonos mostanában jobboldali populisták oldalán avatkozik bele választási kampányokba, továbbá börtönt követel a brit miniszterelnöknek, felvetődik, hogy mire használja a saját vállalkozásait.

Így egyáltalán nem biztos, hogy Európában elsőként Olaszországnak kell vállalnia a rizikót, mármint hogy Musknak szolgáltassa ki a kommunikációs infrastruktúráját.  

 

2025. január 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább