Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország „választási autokráciává” való átalakulása hasonlít Trump második ciklusára
Trump most, hogy visszatért, teszteli az elnöki hatalom határait, olyan ódon, amely párhuzamokat mutat az Orbán Viktor és más autokraták által alkalmazott módszerekhez – írta a AP amerikai hírügynökség hossza elemzésében, amelyben először ismertette Donald Trump és Orbán Viktor kapcsolatának alakulását. „Magyarország Orbán alatti átalakulását figyelmeztetésnek kell tekinteni. Ha a tekintélyelvűség kialakulása egyszer megkezdődött, úgy működik, mint egy hólabda. Nem áll meg, mert folyamatról van szó”.
Az írás emlékeztetett arra, hogy Orbán az állami hatalmat arra használta fel, hogy szétzúzza ellenfeleit, átalakítsa az igazságszolgáltatást, és átalakította a választási törvényt, hogy minél nehezebb legen legyőzni pártját, továbbá lecsapott az LMBTQ-jogokra, a bevándorlásra, a médiára és a civil szervezetekre. Noha nagy különbségek vannak a két ember és a két politikai rendszer között, szembetűnő párhuzamok mutatkoznak aközött, amit Orbán elért Magyarországon, és amit Trump tervez.
Az írás Kim Lane Scheppele-t a Princeton egyetem professzorát, idézte, aki a kilencvenes években a magyar Alkotmánybíróságon dolgozott. Scheppele rámutatott: Orbán, amikor 2002-ben váratlan választási vereséget szenvedett, elhatározta, hogy soha többet ne veszít, és megtervezte az ország politikai átalakítását.
Orbán a szövetségeseivel az ellenzékben töltött időben kidolgozta a hatalom konszolidálásának jogi kereteit, és ezt a 2010-ben aratott , kétharmados választási győzelem után meg is valósította. „Az elnevezése nem az olt, hogy Project 2025” – mondta Schepele Trump vitatott forgatókönyvére utalva – „de lehetett volna Project 2010”. Az Európai Parlament Orbán Magyarországát „választási autokráciának” minősítette.
Trump a visszatérésekor a republikánus kongresszusi többséggel rengeteg rendeletet adott ki az elnöki hatalom bővítésére, és a fékek és ellensúlyok amerikai rendszerének próbálgatására. Emellett változtatott a kormányzáson a kongresszussal való konzultáció nélkül.
A Fidesz korai lépései közül a legsúlyosabb következményekkel az igazságszolgáltatás függetlenségére való lecsapás járt.
Kim Lane Scheppele ismertette ennek menetét azzal, hogy három év alatt az egész le is zajlott, és az Alkotmánybírósággal a zsebében már mindent meg tudott úszni. Trump és a republikánusok ugyan nem tudják egyoldalúan megváltoztatni az igazságszolgáltatás arcát, de a párhuzamok nyilvánvalóak.
Trump már első elnöksége idején is prioritásként kezelte a konzervatív igazságszolgáltatás kialakítását, és a Legfelső Bíróság általa kinevezett három tagjával ott most olyan konzervatív többség van, amely tavaly meg tudta védeni őt a 2020-as választás eredményeinek megfordítására tett kísérlete miatti vádakkal szemben.
Trump lépéseket tett az igazságügyi minisztérium átalakítására, miután előzőleg többször kijelentette, hogy üldözőbe veszi azokat, akik bírálják, és akik eljárásokat folytattak ellene. Már ki is rúgta azokat az ügyészeket, akik a kapitólium elleni támadás ügyében folytattak eljárást, és hozzákezdett az FBI tisztogatásához. Az igazságszolgáltatás feletti hatalma azonban nem abszolút, mert sok általa kinevezett bíró is függetlenséget mutat.
Bőven akadnak párhuzamok a média kezelésében is. Trump is nyomást gyakorol az amerikai médiára bírósági perek és hatósági fenyegetések útján. Az amerikai elnök ugyan nem úgy tartja ellenőrzés alatt a párton belüli választásokat, mint Orbán, de rányomta a bélyegét a Republikánus pártra, és az iránta való lojalitást tette meg fő szervezési elvnek. Olyan kinevezéseknél tekintette prioritásnak ezt a lojalitást, mint az igazságügyi minisztérium, az FBI és a védelmi minisztérium. Megpiszkálta a közalkalmazottakra vonatkozó szabályozást is, hogy a szövetségesei meg tudjanak szabadulni azoktól a szövetségi alkalmazottaktól, akiket nem tekintenek lojálisnak, és olyanokat ültethessenek a helyükre, akik lojálisak.
Orbán autokratává fejlődését az a változás is kísérte, hogy Oroszország, Kína és más autokráciák felé fordult.
Trump gyakran beszél elismeréssel autokratákról, különösen Putyinról, akiről azt is mondta, hogy jobban hisz neki, mint az amerikai titkosszolgálatoknak. Emellett briliánsnak minősítette a Krím bekebelezését, és nem áll ki amellett, hogy Ukrajna egyenrangú partner legyen az Oroszországgal a háború befejezéséről kezdendő tárgyalásokon.
Schepele leszögezte: „Magyarország Orbán alatti átalakulását figyelmeztetésnek kell tekinteni. Ha a tekintélyelvűség kialakulása egyszer megkezdődött, úgy működik, mint egy hólabda. Nem áll meg, mert folyamatról van szó”.
Következő cikk: Megkezdődött az irracionalitás kora
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >