Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Hatalmas feladat hárul Merzre, aki várhatóan eléggé proaktív lesz Európában
Mind odahaza, mind a földrészen széles körű összefogást kell összehoznia, ha féken akarja tartani a szélsőjobbot. Róla az az általános nézet, hogy nem szokott kertelni és ezt be is igazolta: a választás után azonnal közölte, hogy mindenképpen függetleníteni kívánja a kontinenst az Egyesült Államoktól. Ilyen nyilatkozat 24 órával korábban még elképzelhetetlen lett volna a kancellári poszt várományosától, de rendkívüli időket élünk. Az amerikai elnök embereinek durva beavatkozása a német választási hadjáratba a szélsőséges AfD oldalán, továbbá az EU és Kijev kirekesztése az Ukrajna jövőjéről kezdett megbeszéléseken, 180 fokos fordulatot eredményezett. Az Unió számára a berlini lépésváltás jó hír, mint ahogy Ukrajnának is, reményt ad neki. Ám a belpolitikában már kevesebb az ok a derűlátásra, mert az ország veszedelmesen megosztott. Jön fel a szélsőjobb, a gazdaság halovány, nagy központi beruházások szükségesek, noha egyidejűleg vastagon kellene költeni a védelemre is. A következő koalíciónak meg kell kísérelnie, hogy helyreállítsa a bizalmat, mármint hogy lehetséges a konszenzus. A tét aligha lehet nagyobb. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Magyarország már megint blokkol az EU-ban. Ezúttal a külügyi főmegbízott tervét igyekszik megfúrni, mármint hogy az Unió legalább 6, de akár 20 milliárd euró értékben adjon fegyvereket Ukrajnának. Ettől még életbe lépett a legújabb szankciós csomag, ám Szijjártó már előre közölte, hogy szó sem lehet Kallas tervéről, amely azt tartalmazza, hogy a tagok az idén küldjenek 1,5 millió tüzérségi gránátot, rakétákat, légvédelmi rendszereket, valamint két dandárnak elegendő felszerelést Kijevnek.
Brüsszel pontosan tudja, hogy ebbe a magyar fél egyetlen fityinggel sem száll be, viszont választhatná a konstruktív tartózkodást, mert akkor a többiek elfogadhatnák a kezdeményezést. Ám a jelek szerint az Orbán-kormány a teljes elutasítás álláspontjára helyezkedik. A külügyminiszter akkor hajlandó egyáltalán tárgyalni a korábbi megtorló intézkedések meghosszabbításáról, ami a jövő hónap közepén esedékes, ha bizonyos neveket levesznek a listáról.
A magyar ellenkezés ugyanakkor jól jön a franciáknak, a spanyoloknak és az olaszoknak, mert rájuk nagyobb terhek hárulnának az új segélyprogramból.
Süddeutsche Zeitung
Orbán már megint a szokások formáját hozza – mondják unió diplomaták, miután a magyar miniszterelnök ismét azzal fenyegetőzik, hogy megtorpedózza a szankciók hatályának kiterjesztését, ami hathavonta időszerű. Arra hivatkozik, hogy a Trump által elindított orosz-amerikai tárgyalások folytán teljesen új helyzet állt elő.
Az állam- és kormányfők egy hét múlva csúcstalálkozót tartanak, hogy megvitassák, miként tudnák életben tartani Ukrajnát, szükség esetén az USA nélkül is. Továbbá, hogy milyen biztonsági garanciákat adhatnak, ha sikerül elhallgattatni a fegyvereket.
Der Standard
Orbán Trumpot tekinti példaképnek, amikor az eddiginél is keményebben le akar csapni a hazai sajtóra. Hadüzenetet küldött a média és a civil szervezetek külföldi finanszírozásának. Terveihez igazolásnak veszi, hogy az új amerikai kormányzat 90 napra zárolta a USAID költségvetésének zömét és elbocsátja az ügynökség legtöbb munkatársát.
A politikus 14 év alatt teljesen átrajzolta a tömegtájékoztatás térképét, a kormány ellenőrzése alá helyezte az állami, illetve magán orgánumok javát. Megfigyelők szerint ez a tény nagy szerepet játszott a Fidesz választási sikereiben. Ám a hatalom újabban nyomás alá került Magyar Péter és a Tisza miatt.
FT
A vezércikk azt emeli ki: Európának az az érdeke, hogy Merz sikerrel járjon – a politikus első lépései bátrak és szívet melengetőek. Az ország a választás után új lehetőséghez jut, hogy megerősítse a háború utáni nagy fellendülés omladozó alapjait. De már nem tud bebújni az amerikai védőernyő alá.
Egyre több német veszti el a hitét, hogy a nagy pártok képesek teljesíteni, amit ígérnek. Mind népszerűbbek a radikális irányzatok, főként a szélsőjobbos AfD, amely esetében azonban kétséges, hogy mennyire elkötelezett a liberális demokrácia iránt. A kereszténydemokraták vezetője joggal zárta ki, hogy együttműködjön egy ilyen párttal.
Nincs más választása, mint hogy a szociáldemokratákkal szövetkezzen, habár nagyok köztük az ellentétek az adók, a jólét és a bevándorlás ügyében. De tudnak kompromisszumot kötni. Az viszont alapvető, hogy ne cicózzanak.
Probléma ugyanakkor, hogy feljött a szélsőjobb, illetve –bal, és immár blokkoló kisebbséget alkot. Ennélfogva nem lehet feloldani az alkotmányba foglalt „adósságféket”. Bár az ügyes húzás volna Merz részéről, amit belengetett, hogy ti. a döntést még a távozó Bundestaggal hozatja meg. Ilyen tökös hozzáállás kell, hogy az ország megszabaduljon a kórságaitól.
Németország nélkül a kontinens nemigen tudja pótolni az amerikai haderőt, márpedig ha nem cselekszik gyorsan, akkor vészesen ki lesz téve a revansista Oroszországnak. Szóval a földrésznek az a jó, ha az új kancellár végig tudja vinni programját.
Washington Post
Németország elkerülte a golyót, az elit kapott még egy nekifutási lehetőséget, ám a jobboldali populisták a taccsvonalon várakoznak, az USA viszont immár ellenséges az országgal szemben. Így foglalja össze a helyzetet az európai szemleíró, Lee Hockstader. Kedvezőnek nevezi, hogy a világ 3. legjelentősebb gazdaságában a szavazópolgárok bemutattak Vance-nek és Musknak. Az AfD nem tudott profitálni az amerikai beavatkozásból.
Az viszont rossz hír, hogy Merz viszonylag gyenge koalíciót tud csak összehozni, miközben gyengélkedik a gazdaság, pusztul le az infrastruktúra, gyalázatos háború zajlik Ukrajnában és történelmi szakadás áll be Európa, illetve Amerika között.
De az jó, hogy a leendő kancellárnak nincsenek illúziói a dolgok állásáról, miután a Fehér Ház és a Kreml a jelek szerint hirtelen szövetségre lép. Az is pozitív, hogy Németország nem banánköztársaság, nem dől be a bombasztikus washingtoni nyilatkozatoknak és fenyegetőzéseknek. Jó a németeknek.
A tét óriási, de Merz ösztönei jók, különösen az ügyben, hogy kesztyűt kell dobni az autokratáknak, miközben az USA bedarálja a nyugati szövetséget és feladja vezető szerepét Európában. A kereszténydemokrata politikus a kellő hangot ütötte meg, amikor azt hangsúlyozta, hogy a NATO-t függetlennel európai védelmi képességgel kell felváltani.
Wall Street Journal
Megy a verseny Németország megmentésére, a szavazók a középjobbnak adtak esélyt a kormányzásra, de az Alternatíva Németországnak az oldalvonalon lesben áll, hogy kihasználja, ha nem sikerül a próbálkozás – mutat rá a vezércikk. Az emberek a változásra voksoltak és az ország, valamint Európa számára most az a legégetőbb kérdés, mennyi idő kell az átalakuláshoz.
Az egyik nyertes Merz, a másik az AfD. De nem nehéz belátni, miért hajlandó egyre több német kockázatot vállalni az utóbbi párttal. A gazdaság immár 3 éve recesszióban van, mert a katasztrofális energiapolitika, a sok adó és a túlszabályozás tönkreteszi a lehetőségeket. Azon felül a tömegeknek elegük van a bevándorlással összefüggő kudarcokból.
A kancellári cím várományosa sok időt nem fog kapni, hogy bizonyítson hivatalában. Egyik partnere az SPD lehet, a másik a Zöld Párt, de nem lesz sétagalopp meggyőzni egyiket sem, hogy menjenek be a gazdaság és a migráció megreformálásába.
A szerkesztőségi vélemény megjegyzi az AfD kapcsán, hogy bármit is mond Vance és Musk, ez egy Amerika-ellenes, oroszbarát párt. De a vele szemben álló erőknek nem lesz több eshetőségük, ha most befuccsolnak.
Der Standard
Paul Lendvai úgy ítéli meg hogy vizsgázik a német demokrácia, ám az új kormány csak akkor képes visszaszerezni a választók bizalmát, ha elég erős. A dolgok állása alátámasztja azt, amit Timothy Snyder még a hónap közepén mondott: Németország jelenleg a világ legfontosabb demokráciája.
Scholz leszerepelt és a felmérések azt igazolják, hogy nagy felelősség terheli a szociáldemokraták népszerűségvesztéséért. De Merz sem váltott ki nagy lelkesedést – még saját pártján belül sem, hát még az ingadozók körében. Kétséges, hogy tud-e gyorsan cselekvőképes koalíciót összehozni.
Az meg eleve nyitott, hogy a keresztény- és szociáldemokraták szövetsége irányt tud-e mutatni az erősen megosztott országnak a gazdaság- és bevándorlás-politikában. A részben szélsőséges AfD sajnos a nagy győztes. Ez pedig nyílt fenyegetést jelent az összezsugorodott politikai közép számára.
A Baloldal váratlan sikere újabb koloncot jelent a német külpolitika részére. Merthogy alapvetően Putyin-párti. És a leendő koalíció diplomáciai mozgásterét eleve korlátozza, hogy minden 3. német olyan pártokat támogatott, amelyek oroszbarátok és elutasítják Ukrajna fegyveres megsegítését.
FT
A dán külügyminiszter 7 másik északi, illetve balti állam nevében sürgeti, hogy Európa végre tegyen komoly lépéseket Ukrajna érdekében, mert a 45 utáni biztonsági rendszer a levegőben lóg. Rasmussen, aki az észt, a finn, az izlandi, a lett, a litván, a norvég és a svéd álláspontnak is hangot ad, emlékeztet arra, hogy az ukránok 10 éve verik vissza Putyin gyilkos hadainak támadását.
Merthogy az elnök birodalmi álmokat dédelget. De éppen ezért a nyugati támogatásnak továbbra is elsőbbséget kell élveznie, mert Kijev a földrészért is harcol. Ezért mindent el kell követni annak érdekében, hogy az ukrán fél az erő pozíciójából érhesse el a békét. A megállapodásnak tartósnak kell lennie, mivel egy gyors egyezség könnyen rossz és veszélyes lehet – erős garanciákkal kell körbebástyázni. Tiszteletben kell tartania az ukrán határokat és az önrendelkezési jogot. Meg kell gátolnia, hogy Moszkva ismét támadhasson.
Emellett az európaiaknak mélyen bele kell nyúlniuk a zsebükbe saját védelmük megerősítésére. Zelenszkijt megválasztották, immár 3 éve hősiesen irányítja az ellenállást. A nyugati világ tartozik annyival Ukrajnának, hogy ne legyen 4. évforduló a háborúban. Ezért cselekedni kell, mert még nem késő. Nosza.
Economist
A NATO korábbi főtitkára azt gondolja, hogy omlik össze a transz-atlanti kapcsolatrendszer, ezért Európának el kell fogadnia, hogy a továbbiakban egyedül kell boldogulnia. Ennek megfelelően kell költenie a saját védelmére.
Rasmussen, aki volt dán kormányfő is, külön kiemeli, hogy Trump megszállással fenyegeti Grönlandot. Gazdasági hadviselést helyezett kilátásba Európa ellen, Ukrajnát pedig választás elé állítja: vagy Amerika leigázza gazdaságilag , vagy pedig Oroszország végez vele.
Mivel a revansista Putyin a földrész szélén háborút folytat, az amerikai elnök pedig nyíltan ellenséges a NATO-val szemben, meg kell barátkozni azzal, hogy Európa magára maradt. Túl azon, hogy sebezhető. Ezért el kell érni, hogy képes legyen megvédeni magát, illetve tartós békét kell nyújtani Ukrajnának.
Ehhez a katonai kiadásokat a hidegháború előtti szintre kell emelni, azaz először a GDP 3%-át kell ilyen célokra áldozni, majd 2028-ban már 4%-ot. El kell érni, hogy a kontinens ne függjön Washingtontól pl. a légvédelemben. Továbbá hogy kellő mennyiségben tudjon hadfelszereléseket gyártani.
Ukrajna számára a legnagyobb biztonságot az jelentené, ha bekerülne a NATO-ba. A Kremlnek ebbe nincs beleszólása. Ezen felül a földrésznek több tízezres békefenntartó egységeket kell küldenie ukrán földre. Putyinnak ehhez sincs köze. Viszont ha gyengeséget észlel, akkor nem áll meg a nyugati ukrán határoknál. Nincs idő totojázni.
Wall Street Journal
A szerkesztőség úgy ítéli meg, hogy Ukrajna teljes joggal akar biztonsági garanciákat egy tűzszünet esetére, hiszen Oroszország már számtalan esetben szegte meg Kijevnek tett ígéretét. Egyébiránt Moszkva a hét végén a háború eddigi legnagyobb dróntámadásával tette emlékezetessé az invázió 3. évfordulóját.
Az, hogy a Kreml nem tartotta magát az adott szóhoz a hidegháború után, a 94-es Budapesti memorandummal kezdődött: az ukránok megváltak az atomfegyvereiktől, mert az orosz fél vállalta, hogy tiszteletben tartja a másik ország szuverenitását, területi épségét és tartózkodik gazdasági zsarolástól. Majd még következett 7 másik, égbekiáltó eset.
Ezért van az, hogy Zelenszkij hathatós biztosítékokat kér Európától, illetve Amerikától. Tudván tudja ugyanis, hogy egy újabb fegyvernyugvás lehetőséget adna az orosz elnöknek, hogy a szankciók eltörlése után nagy pénzeket nyomjon a hadigépezetbe, újra felfegyverkezzen és később újra meginduljanak a seregek.
Washington Post
Amit Trump akar Ukrajnától a természeti kincsek kiaknázása ügyében, az zsarolással ér fel. Így ítéli meg a vezércikk, amely ugyanakkor támogatja, hogy Zelenszkij a lelőhelyek közös kitermelését javasolja, mert ez elősegíti az ország védelmét, de nem elegendő.
Amerika ezzel szemben még fenyegetőzik is, hogy Kijev engedjen át az USA-nak 500 milliárd dollárt az olaj, a földgáz és más ásványkincsek, valamint a kikötők bevételéből. És mit kínál cserében? Szinte semmit. De olyan körülményeket teremt, hogy a másik érzékelhesse: eszi, nem eszi, nem kap mást. Mellesleg az 500 milliárd sokkal több, mint amennyi katonai támogatást az Egyesült Államok adott a hadban álló országnak.
Trump merkantilista üzletet igyekszik tető alá hozni, hogy csökkentse a segítséget, de olyan biztonsági garanciák nélkül, amelyek híján Kijev nem tudna talpon maradni az revansista Oroszországgal szemben. A dolgok mai állása szerint Zelenszkij jól tette, hogy elvetette az ötletet.
FT
A washingtoni tudósító azon tűnődik, vajon elkezd-e szárnyalni Európa, mert a világ jövője nagyban függ a kontinens gazdasági sikerétől. Rana Foroohar azt hangsúlyozza, hogy az európaiak ijesztő időszakot élnek át, mivel az USA úgy döntött, hogy összeáll Putyinnal, ugyanakkor bemutat hagyományos szövetségeseinek. Vagyis felmondja a 80 éves biztonsági és védelmi egyezményt.
2025. február 25.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >