Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump fű alatt bevásárol Albániában, Szerbiában és Magyarországon
Ez utóbbi alatt a Kurier az időközben már meghiúsult Mini-Dubajt érti. A módszer mind a három országban azonos: érkezik az elnök veje és előnyös üzleteket köt az érintett kormányokkal. Jared Kushnerről érdemes tudni, hogy ingatlanfejlesztő, befektető és a politikus bizalmasa, illetve tanácsadója. Hogy a Rákosrendezőn is érdekelt lett volna, arról nincs hivatalos értesülés, csupán feltételezés. De Orbánnal igen jóban van, olyannyira, hogy két éve Érdemrendet kapott. Európa legnagyobb felhőkarcolójának építtetője az Emirátusokból az az Alabbar lett volna, aki Belgrádban a Trump-szervezettel együtt már összehozott egy nagy beruházást, amelyben érdekelt Grenell, a Fehér Ház különleges megbízottja is. Albániában a kiszemelt célpont egy jórészt érintetlen sziget, amelyen luxusszálló épülne. A korábbi kérelmeket sorra elvetette az idegenforgalmi minisztérium, de mit ad isten, erre áldását adta - nem sokkal azután, hogy Trumpot újraválasztották. Kushner a következő 10 évben stratégiai befektetői státuszt élvez. Az összérték: 1,4 milliárd dollár. Rama államfő hírek szerint oda van a lehetőségtől, mivel ily módon jó lehet az elnöknél. Ami feltűnő: az ellenzék sem ugrál. Vezetője, Sali Berisha, aki korrupciós vádak miatt feketelistán van az USA-ban, a minap történetesen a szankció feloldását kérte. Az idegenforgalmi terv ellen egyedül a környezetvédők lázadoznak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Le Figaro
Az orosz gáz részesedése ugyan az eltelt évek során 43%-ról 14%-ra zuhant vissza Európában, viszont a Török áramlaton keresztül mind a mai napig érkezik orosz energiahordozó a kontinensre.
A csővezeték 930 kilométer hosszan fut a Fekete-tenger alatt, éves kapacitása 31,5 milliárd köbméter. Januárban 1,56 milliárd köbméter áramlott rajta keresztül, ami 27%-kal több az előző évinél. Vagyis rekord.
A lehetőség alapvető Ausztria, illetve a két oroszbarát rendszer: Magyarország és Szlovákia számára. De még ezek az államok is egyre inkább függnek a cseppfolyósított gáztól, annak zöme az Egyesült Államokból érkezik.
A párizsi Science Po egyik professzora, Thierry Bros azt mondja, hogy az idén újabb csúcsot dönt az LNG aránya, jelenleg már a fogyasztás egyharmadát fedezi, ideértve azt is, amelyet Oroszországban fejtenek át. Ily módon azonban Amerika kerül kulcshelyzetbe. Trump legközelebbi kirohanásáig.
The Times
A világban a bizalom már áldozatul esett a Trump 2.0-ának, és imádkozzunk, hogy a bizonytalanság ne eredményezzen új atomfegyverversenyt. De az már gond, amikor Lengyelország bekéredzkedik a nukleáris klubba. Így értékeli a lap elemzője, Matthew Syed, aki szerint az Amerika mindenekelőtt idővel az ország megsemmisüléséhez vezethet.
Arra figyelmeztet, hogy mindössze alig 7 hét telt el az új elnök hivatalba lépése óta, ám ha nem sikerül megállítani a folyamatot, akkor feltartóztathatatlan lesz az atomcsapás mérő eszközök terjedése. Immár senki sem hisz Washington szavának, ezért nincs sok értelme biztonságai garanciákat követelni az USA-tól Ukrajnának.
Hiszen üzletemberként Trump szerződések egész sorát szegte meg, akkor most miért viselkedne másként? Ráadásul az Egyesült Államok már másodszor választotta meg ezt a sarlatánt. Ki reménykedik még a NATO 5. paragrafusában? Hiszen, ha mondjuk, Oroszország lerohanja Lettországot, a Fehér Ház nyugodtan mondhatja, hogy Riga az agresszor, Putyin az áldozat, és közben odasúgná az orosz cimborájának, hogy nyugodtan feloszthatnák egymás közt az ország ásványkincseit.
Ily módon minden valamire való fejlett nemzet azt kutatja, miként lehetne nukleáris fegyvere. Ideértve a lengyeleket, a németeket, a szaúdiakat és a dél-koreaiakat. És ki hányhatná a szemükre, amikor látják, milyen árat fizetnek az ukránok, miután megváltak nukleáris arzenáljuktól.
Az amerikai vezetés aligha érzékeli, hogy mit indított be, de a helyzetért Európa is felelős, mivel túl sokáig potyázott az USA védőernyője alatt. Ezzel pedig elősegítette Trump hatalomra kerülését De talán van remény, mert amikor az elnök végighazudta a múlt héten a Kongresszusban elmondott beszédét, voltak olyan republikánus képviselők, akiken látszott, hogy tudják: milyen veszélyt jelentenek, az ilyen gyújtogatók.
A párton belül már látszanak repedések, Kanada beintett, az európaiak pedig gyűjtik a bátorságot. Fordulat zajlik a tőzsdéken, várhatóan megugrik az infláció. De csak ebben lehet bízni, mert különben katasztrofális következményekkel járna, ha elszabadul a nukleáris verseny. Talán még nem késő visszalépni a szakadék széléről.
Süddeutsche Zeitung
Trump és Putyin vállvetve rühellik a nyílt társadalmakat – írja Washingtonból a tudósító, Peter Burghardt. Az amerikai vezető a béke hercegeként állítja be magát, vagyis, hogy befejezi a háborút és ezért zsebre vágja a Nobel-békedíjat. Felfogása szerint a feltételeket ő és orosz kollégája diktálja, ebbe Zelenszkij nemigen szólhat bele.
Idáig semmit sem lehet tudni arról, volna-e Washingtonnak bármiféle kívánsága Moszkvával szemben. Viszont újabban úgy tünteti fel, hogy másodlagos, fennmarad-e az ukrán állam. Ám ennek drámai következményei vannak ukrán szemszögből, ugyanakkor arra ösztökéli a Kremlt, hogy még agresszívabb és brutálisabb legyen a harctéren.
Trump csodálja Putyint erős emberként, Nyugat-Európát viszont mindketten harmatgyengének tekintik. Nem kérnek a nyílt társadalmakból, mert a liberális értékek a hatalmukat veszélyeztetik.
Lehet, hogy 2017-ben az amerikai elnök egyáltalán nem győzhetett volna, ha az oroszok nem segítik a kampányban. Az orosz államfő számára Trump visszatérte ajándék, Zelenszkijnek viszont katasztrófa.
Economist
Befektetők arra számítanak, hogy hamarosan vége a háborúnak, a béke lehetősége kihat a piacokra, jó és rossz értelemben egyaránt. A legfeltűnőbb változás, hogy felértékelődtek az európai részvények, miután Trump ki akar vonulni és a kontinens arra készül, hogy felfegyverkezzen. Erősödött az euró is, mivel arra lehet számítani, hogy a katonai kiadások megnövelése ösztönzőleg hat az érintett gazdaságokra.
De az is belefér, hogy valamelyest enyhül Oroszország elszigeteltsége. Máris emelkedett olyan cégek értékpapírjainak jegyzése, amelyek jelen vannak az orosz piacon, de részvényeikkel másutt kereskednek. Az OTP esetében pl. 23%-os a növekedés.
Az orosz kormány közben igyekszik visszacsábítani a multikat. Hírek szerint tárgyal ez ügyben a Coca-Colával, a Mastercarddal és a Visával. Ám mindez alighanem csupán álom marad, egészen addig, amíg be nem fejeződik a háború. Csakhogy a kilátások erősen romlottak azóta, hogy Trump rárontott Zelenszkijre a Fehér Házban.
A figyelem most Dzsiddára irányul, ahol a héten újabb amerikai-ukrán egyeztetés lesz. Trump alighanem azt hiszi, hogy erőszakos fellépése felgyorsítja a békekötést. A befektetők nem olyan biztosak ebben, függetlenül attól, hogy mi az általános prognózisuk.
New York Times
Trump ugyan próbálja összebékíteni Bannont és Muskot, de a csörte meg tovább a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom két kulcsfigurája között. Az elnök a múlt hónap közepén elrendelte, hogy üljenek le és beszéljék meg az ellentéteiket, de mindezidáig nem tudtak rá sort keríteni, sőt lehet, hogy egyáltalán nem jön létre a találkozó.
A MAGA populista ideológusa az hányja a milliárdos szemére, hogy az csupán a nagytőke érdekeit képviseli, semmiféle ideológiai elköteleződést nem mutat, viszont nyomást gyakorol a politikusra. Élősködő illegális bevándorlónak és igazán gonosz embernek nevezte az üzletembert. Szerinte Trumpnak a Szilikon-völgy szándékai ellenére is végig kell vinnie a populista programot.
Ugyanakkor Bannon is megkapja a magáét, amiért a szélsőjobbos nacionalizmusra épít. Musk mindazonáltal nem sokat törődik vetélytársával, azt mondja, az jó szónok, de sehol sincs, amikor tenni kell. Kettejük közt e pillanatban a bevándorlás jelenti a fő ütköző pontot, mert a jobboldali stratéga még a magasan képzett külföldi szakembereknek sem adna munkavállalási engedélyt.
A MAGÁ-n belül viszont mindketten népszerűek, ezt bizonyítja, hogy a múlt hónapban mindkettejüket viharos taps fogadta, amikor egymás után szólaltak fel a CPAC éves fórumán.
Következő cikk: A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >