Ma Mónika, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyar Pétert nem kell szeretni. Csak győzzön.
Stratégia, fegyelem, történet – ezekből épül fel a győztes kampány. Magyar hozza mindhármat, és ilyen nem volt az elmúlt 15 évben. Az ellenzéki oldalon sokan mégis azon vitatkoznak, hogy lehet-e őt szeretni. Szerintem ma már máshol kéne tartanunk, hiszen ő az egyetlen, aki legyőzheti Orbánt. Bruck Gábor:
1. Végre van stratégia
Gyenge kampánnyal is lehet választást nyerni, de stratégia nélkül nem. Az ellenzéki oldalon eddig nem láttunk valódi stratégiai gondolkodást. De Magyar kampánya más. Tudja, mit csinál március 15-én, április 11-én, május elsején. Nem tér el a saját ütemtervétől akkor sem, ha a Fidesz csapdát állít és provokál. Az ünnepi hangulatban Orbán váratlanul lepoloskázza az ország felét, majd a Pride betiltását lebegteti – várja, hogy az ellenzék reflexből ugorjon, és csapdába essen. De Magyar nem ugrik, nem reagál a provokációra. Teszi a dolgát: elindítja az országos népszavazást.
2. Egy kampány, egy cél
Úgy tűnik, van stratégiája: minden beszéd, interjú, akció és döntés egyetlen célt szolgál – hogy legyőzze Orbánt. Ez a cél felülír mindent, és minden döntést igazol. Vagyis a stratégia nem díszlet vagy mellékzönge, hanem a kampány gerince. Ez adja meg a napi döntések, reakciók, üzenetek, események keretét. Ezért nincs zűrzavar, nincs elúszó nap, nincs elvett lendület. A fegyelem nem erény, hanem az alap, ami nélkül eddig az ellenzéki próbálkozások összeomlottak.
3. Tudja, honnan jött, és miért van itt
A kampány elején elmondta: ki ő, honnan jött, miért csinálja. Ez fontos. Mielőtt befolyásolni akarsz másokat, válaszolnod kell ezekre. Magyar válaszolt. Azt mondta: belülről jött, és épp ezért akarja megváltoztatni a rendszert. Bennfentes, aki fellázadt. Ez a kettősség – bennfentes és kívülálló – különleges pozíciót és erőt ad neki. Elmondta a bemutatkozó történetét, és tudta, hogy a szavazó nem tényeket vagy bizonyítékot vár, hanem hinni akar. Hinni a fiatal elnökben, hinni a céljaiban, a sikerében. Fontos, mert a jó történet ébreszti fel a reményt, mozdítja meg a szavazót.
4. Történetet kínál, nem üzeneteket
Az ő története nem arról szól, hogy jobboldal vagy baloldal. Hanem arról, hogy propaganda vagy valóság, korrupció vagy tisztesség, múlt vagy jövő. Ez a keretváltás adja a történet erejét. Már nem pusztán ellenzéki, hanem rendszerváltó. Nemcsak Orbán kihívója, hanem az az ember, aki lecseréli a politika eddigi pusztító narratíváját. Ez adja az erejét.
5. Közös nyelvet talált
Talált egy olyan nyelvet, amit értenek azok is, akik korábban a Fidesz világában éltek, és azok is, akik évek óta az ellenzékre szavaztak. A közös élmény és tapasztalat – infláció, megélhetési válság, korrupció, kiszolgáltatottság – mindkét tábor valósága. Magyar erre a közös élményre próbál hidat építeni. Nem ítélkezik, nem szétválaszt, hanem azt mondja: ha fideszes voltál, rendben van. Ha ellenzéki, az is. Ha úgy érzed, nem ezt érdemled, nem ilyen országra szavaztál – akkor már van bennünk valami közös érzés.
6. A gyűlölet helyett közös hitet kínál
Ez a „van bennünk valami közös” érzésből következik az elmúlt 15 év legmerészebb ellenzéki ajánlata.
Amikor a szavazókról beszél, nem Fidesz-ellenes, nem ellenzékellenes, és nem valami ellen küzd, hanem valami mellett. És ez nagy különbség. Azt mondja: a sokéves gyűlölködés után próbáljunk meg közösen hinni néhány egyszerű dologban. Ez meglehetősen új, és azt hiszem, ez a politika szebbik arca.
7. Igen, hibázik. És akkor mi van?
Nagyon elnéző vagyok vele – ahogy korábban az ellenzékkel is az voltam. A politikában mindenki jóval kevesebb, mint tökéletes. Mózes, Lincoln, Churchill, Merkel – mind hatalmas hibákat vétettek. Magyar is fog, ha lesz rá módja.
8. Nem kell szeretni
Zavar, amikor értelmes ellenzékiek azon problémáznak, hogy Magyar Pétert nem lehet szeretni. Ez miért fontos? Egyébként egy-két millió ember már most szereti és különben is, ez nem a szeretetről szól, hanem a győzelemről. Kezdetben Bill Clintont sokan nem szerették, puhánynak és csúszósnak érezték. Angela Merkelt szürkének és érdektelennek, Margaret Thatchert túlzottan keménynek és konfrontatívnak. De amikor elkezdtek jó dolgokat csinálni, elkezdték őket megbecsülni és karizmatikusnak látni.
9. Igen, akarja a hatalmat. Szerencsére.
Néhányan attól félnek, hogy túlzottan hataloméhes. Lehet. De minden komoly politikus az. A kérdés az, hogy eközben tud-e tisztességes, demokratikus és okos maradni. 14 hónapja követem a kampányát, ennél megterhelőbb munka nem létezik. Ez idő alatt – apró megingások ellenére – végig normális volt. A régi ellenzékkel meg pont az a gond, hogy már nem is értik, mi az a hatalom. Túl sok év tehetetlenség kiölte belőlük a bátorságot, a vakmerőséget, az erőt, a gyorsaságot, a politikai ösztönt.
10. Akkor is csak ez számít
Megismétlem: Magyar Pétert nem kell szeretni. Csak győzzön. Kizárólag ezt várom tőle. Ha sikerül – bármit gondolunk is róla – akkor lesz róla egy mondat a történelemkönyvben: ő győzte le Orbán Viktort. És ez a mondat nagyon jó.
11. És hogy mi lesz utána? Fogalmunk sincs.
Mi lesz, ha Magyar Péter nyer? Sohasem tudjuk, hogy milyen évek következnek. Nem tudtuk 1990-ben, 2000-ben sem, és 2010-ben sem. Mindig máshogy alakul. Így volt ez 1940-ben, 1956-ban és ezer évvel ezelőtt is. Most csak egy dolog számít: hogy megforduljon a politika iránya. A többit majd kitaláljuk. Utána.
Következő cikk: Ha egy gengsztert megjutalmaznak, akkor annak béke biztosan nem lesz a vége
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >