Ma Ottó névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: vajon a Trumpnak nyújtott szilárd támogatás a gazdasági bajok mélyülése idején árthat-e hazai népszerűségének. A felmérések szerint a Tisza párt, amelyet Orbán egy volt szövetségese vezet, máris maga mögé utasította a Fideszt.
A különböző intézetek, civil szervezetek képviselőivel, amerikai és magyar diplomatákkal és politikusokkal folytatott interjúk mind arra mutatnak, hogy Orbán „illiberális demokráciája” példátlan kihívások előtt áll. A The Japan Times cikke:
Donald Trump januári beiktatása után Orbán Viktor azt ígérte, hogy „a Trump-tornádó” meghozza az aranykort az európai szélsőjobb számára, de nem így alakult.
Magyarországon bajban van az erős gazdaság, amely Orbánt segítette az előző választások megnyerésében, és a helyzet tovább romolhat Trump agresszív kereskedelempolitikája nyomán. A magyar politikai ellenzék erősebbnek tűnik, mint Orbán 15 éve alatt bármikor, és a miniszterelnök Trumphoz fűződő szoros kapcsolata már nem biztosít előnyöket, amikor az amerikai vámok a magyar gazdaságot fenyegetik.
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: vajon a Trumpnak nyújtott szilárd támogatás a gazdasági bajok mélyülése idején árthat-e hazai népszerűségének.
A felmérések szerint a Tisza párt, amelyet Orbán egy volt szövetségese vezet, máris maga mögé utasította a Fideszt.
A különböző intézetek, civil szervezetek képviselőivel, amerikai és magyar diplomatákkal és politikusokkal folytatott interjúk mind arra mutatnak, hogy Orbán „illiberális demokráciája” példátlan kihívások előtt áll. Orbánnak még van esélye, de a kormánya problémái nem jót jelentenek az amerikai konzervatívoknak sem, akik Magyarországot jobbra hajló paradicsomnak tüntették fel. A legtöbb felmérés ugyan azt mutatja, hogy az európai szélsőjobb támogatottsága Trump visszatérésével nem változott, miközben azonban az európai egység erősödött.
Több kutató úgy látja, hogy az amerikai elnök Európával szemben ellenséges megnyilvánulásai semmissé tették azt a lendületet, amelyet Trump visszatérése adott az európai szélsőjobboldal vezetőinek.
A szerző a továbbiakban ismertette a spanyol, német és brit széljobb helyzetét, és megállapította: a fejlemények ellentétben állnak a Trump megválasztása utáni jobboldali eufóriával.
Magyarországon Orbán dicsőítette a Fehér Házhoz fűződő szoros kapcsolatait, emellett a USAID felszámolásának támogatásának nyilvános hangsúlyozásával szakított a legtöbb európai vezetővel is. Az amerikai segélyszervezet ugyanis egyebek között a független magyar média egyik fontos támogatója volt.
A baráti Trump-kormányzattól Orbán nem várt bírálatot, ezért ellenfelei felé fordult, és márciusban egy az éves Pride felvonulást tiltó határozatot fogadtatott el, amely azt a gyanút keltette, hogy a törvény alkalmas lehet a politikai tüntetések korlátozására is. Ezt követte az az árpilisi parlamenti döntés, amely lehetővé tette a kettős állampolgárok megfosztását a magyar állampolgárságuktól, amennyiben az illetőket úgy ítélik meg, hogy fenyegetést jelentenek Magyarország szuverenitására nézve.
Trump visszatérése megoldott egy további makacs gondot is: levették az amerikai szankciós listáról Rogán Antalt, Orbán közeli munkatársát, aki korrupciós gyanú miatt került oda, bár a levételt mindössze azzal indokolták, hogy Rogán szankcionálása nem szolgálja a jelen amerikai érdekeket.
Elemzők szerint kétséges, hogy Orbán és Trump barátsága hozzásegítheti a magyar vezetőt az Európára kivetett büntetőadók alóli kivételezettséghez. Márpedig ezek a vámok megnyomoríthatják az autóipart, amely nagyon jeles helyen áll a magyar gazdaságban.
Orbán kormánya mindeddig elkerülte, hogy nyíltan bírálja Trumpot. David Pressman volt budapesti nagykövet felidézte: Biden idején Orbán gyakran tette felelőssé „a woke, baloldali, demokratikus” amerikai kormányzatot a magyarországi problémákért. „Most változott az amerikai kormányzat, der ugyanazok a problémák változatlanul sújtják Magyarországot, és ez Orbán Viktor igazi problémája” – mondta Pressman.
A politikai ellenzék üzenete más: Magyarországnak közelebb kell kerülnie Európához. És ez a cél egyre népszerűbb, ahogyan a vámok fenyegetik a gazdaságot.
Magyar Péter, a magyar ellenzék vezetője fellép az ellen, amit „Orbáni inflációnak” nevez, és amely megélhetési válságot okoz. Ígéri, hogy elsöpri a „politikusokat, oligarchákat és bűnözőket”, akik visszatartják Magyarországot, továbbá ígéri, hogy lecsap a korrupcióra. Végül a cikk leírta Magyar Péter egy nyugat-magyarországi gyűlését, és idézte tőle azt a kijelentését, amely szerint az Egyesült Államok „az egyik legfontosabb és legszorosabb szövetségesünk, de Magyarországnak az EU-val kellene állnia, és a tömb tagjaként kellene tárgyalnia az Egyesült Államokkal”. „Magyarország az első. És természetesen Európa a második” – idézte a szerző Magyar Pétert.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarországtól Szerbiáig: Az emberek keserűen harcolnak a szabadságuk védelméért
Délkelet-Európa országaira súlyos teherként nehezednek az autoriter irányzatok, az oroszbarát populisták. Felszámolják a hatalmi ágak megosztását, >
Pride – gyáva volt-e Magyar Péter?
És persze Magyar Péter Pride-ügyben is megtette, ami tőle elvárható volt: nem többet és nem kevesebbet. >
Netanjahu célja az, hogy sose érjen véget a háború
Senki se gondolja, hogy tartós lesz a tűzszünet Irán és Izrael között, mivel Netanjahu célja az, >
Orbán Viktor ma hivatalosan is bohóccá vált
És a valóság kiröhögte. Mert soha ennyien nem vonultak. Soha nem volt ilyen vidám, önfeledt, békés >
Pofon a magyar kormánynak
Így számol be az eseményről a Neue Zürcher Zeitung. A hatalom az utóbbi évek legnagyobb tömegmegmozdulását >
Igen, Trump szeszélyes és narcisztikus, ám éppen most tette Európát biztonságosabbá
Ezt állapítja meg Brüsszelből Hubert Wetzel a Süddeutsche Zeitungban. Mert az jó, hogy továbbra is távol >
Hogy Budapesten indexre tették a Pride-ot, az szembesíti a Bizottságot saját mulasztásaival
Merthogy a testület sokáig tétlennek bizonyult, amikor alapjogokat kellett volna megvédenie és ez gyengíti mind a >
A gonoszság ellenanyaga
Amúgy Magyar Péter már nem egyszer elmondta, hogy a gyülekezési jog mindenkié, de egy néppárt vezetője, >
A NATO éppen most engedte át Ukrajnát Putyinnak
Ezt hangsúlyozza Samuel Ramani egyetemi tanár, a RUSI, a brit fegyveres erők kutató intézetének munkatársa a >
Ezúttal Fico blokkolt az uniós csúcson az új szankciós csomag ügyében
Orbán az érkezés után büszkén beszámolt az ún. népszavazás eredményéről, de azt valahogy nem említette, hogy >
A felsőoktatás stratégiai átalakulása Magyarországon
A magyar példa világossá teszi, hogy a tekintélyelvű oktatási stratégiák hogyan mutatkoznak meg nem csupán represszív >
Patyomkin büszke lenne a mostani NATO-csúcs láttán
Edward Lucas úgy gondolja, hogy a néhai orosz herceg, Patyomkin büszke lenne a mostani NATO-csúcs láttán, >