2025. május 8. csütörtök
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja megakadályozni, hogy jövőre indulhasson a választáson. A magyar hatóságok részéről ez már a harmadik nekifutás, ám ha sikeres, akkor különböző ügyek miatt felelősségre vonhatnák, habár az ellenzék szerint egytől egyig politikai vádakról van szó. Hogy most éppen mi a casus belli, azt nem tudni, de még az sem, hogy pontosan melyik testület küldte el Brüsszelbe a kérést. A Tisza elnöke azt mondja, az eddigi próbálkozások elhaltak a bíróságokon. Ő pedig változatlanul arra készül, hogy két vállra fekteti a Fidesz vezetőjét az urnáknál. Az ellenben hivatalos eszközökkel próbálja ezt meggátolni. Megismételte, hogy hajlandó lemondani mentelmi jogáról, amint Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez. Az eljárás az új magyar beadvány ügyében is az, hogy az EP Jogi Bizottsága megtárgyalja a kérdést. Jelentéstevőt nevez ki és két vitát tart. Utána a képviselők szavaznak az ajánlásról, majd a Parlament plenáris ülésen szavaz. Azt általános szabálynak lehet tekinteni, hogy Strasbourg nem ad helyt olyan kérelemnek, amelyet politikai természetűnek tart. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

A magyar kormány ügyeskedni próbál, hogy hozzájusson legalább a befagyasztott pénzek egy részéhez. Egészen pontosan a költségvetési lyukakat igyekszik kihasználni. Összesen 750 millió eurót célzott meg ily módon a jogállami aggályok miatt függőben lévő 20 milliárdból. Mint ismeretes, gondok vannak a bírói függetlenséggel, a menedékjoggal, az LMBT-közösség jogaival és a tudomány, illetve oktatás önállóságával.

 

Ennek ellenére az Orbán-kabinet szeretne hozzájutni az összeg egy részéhez. Módszerként azt találta ki, hogy a Bizottság engedélyezze számára a regionális felzárkóztatásra szolgáló kohéziós alap felhasználásának módosítását. Az átcímkézéssel 157 millióhoz jutna hozzá. Ezt még februárban terjesztette ki, most pedig, miután időszerű a közösségi költségvetés félidős felülvizsgálata, további 605 milliót csoportosítana át.

 

Ám hogy ily módon felmarkolhatna egy csomó pénzt a feltételek teljesítése nélkül, az riadóztatott 11 államot, köztük Németországot, Franciaországot és Hollandiát. Brüsszel azt közölte válaszul az aggályokra, hogy folyik az egyeztetés, de az eredmény sokféle lehet.

 

Die Presse

 

Brüsszel tétlenül nézi, hogy Orbán Viktor a nemi kisebbségeket támadja. Már jó két hónapja napvilágot látott a törvény, amellyel a nemzeti-autoriter kormány betiltja a Pride-ot, ám a Bizottság még mindig nem döntötte el, mitévő legyen – írja a belga fővárosból a tudósító, Oliver Grimm.

 

Ennek megfelelően az LMBT-közösség tagjai számára fekete napként vonulhat be az EU történelemkönyvébe június 28-a, és ez vonatkozik a gyülekezési szabadságra, valamint a társadalmi sokszínűségre is, amit von der Leyen annyit emleget. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy meg lehet tartani Budapesten a Büszkeség menetét.

 

Az idevágó jogszabályon azóta még szigorítottak is, így a kormányfő szabad kezet kapott, hogy folytassa hadjáratát. Pedig az unió alapjogok kifejezetten tartalmazzák a gyülekezés és az egyesülés szabadságát, ugyanakkor tiltják a hátrányos megkülönböztetést. Azaz a Bizottságnak közbe kellene avatkoznia, de egyelőre csak tanulmányozza a magyar törvényt.

 

Határidő nincs. Párhuzamosan zajlik ugyan a szerződésszegési eljárás az ún. gyerekvédelmi jogszabály miatt, de az Európai Bíróság ítélete csak az év végén várható. Addigra már rég eldől az idei Pride sorsa.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai azt tanácsolja Európának, illetve a NATO-nak, hogy a populista veszély láttán 80 év után szerezzen be új iránytűt. A világpolitikában drámai eltolódások mennek végre. Három éve folyik a háború és a földrész biztonságát többé nem lehet adottnak venni, mivel Amerika nem hajlandó szavatolni.

 

Mi több, Trump kifejezetten a szélsőjobbos-populista mozgalmak szövetségesének mutatkozik, Romániától Németországig, noha ezek az erők a földrész egységét igyekeznek meghiúsítani.

 

A németeknél, a legfontosabb tagországban az AfD hivatalosan is szélsőségesnek minősül, de hogy kezdeményezi-e bárki a betiltását, már ha egyáltalán, az vita tárgya mind a politikában, mind a sajtóban. Európának új iránytű kell, hogy meg tudja védeni a békét és a szabadságot.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Minden eddiginél nagyobb szükség van a pápára, mint erkölcsi tekintélyre egy széteső világban – mondja egy német egyháztörténész. Hubert Wolf, a Münsteri Egyetem tanára nem tudja megtippelni, hogy ki lesz az új egyházfő, mert a konklávé meglehetősen heterogén, de szerinte péntek estére meglesz a döntés. A testületben eltolódtak az erőviszonyok, ám nem egyértelműen a fejlődő világ javára.

 

A fő gond jelenleg az, hogy a Vatikán súlyos anyagi válsággal küszködik, már az alkalmazottak fizetését sem tudják kifizetni. Vagyis olyasvalaki kell, aki rendbe tudja tenni a boltot. Az pedig csak olyan lehet, aki ismeri a Kúriát. Azon kívül Ferenc jó nagy felfordulást okozott, tehát meg kell akadályozni, hogy szétessen az egyház.

 

Péter trónjának eddigi gazdája nem volt igazából reformer, nem adott át a jogköréből egy fikarcnyit sem. Letett témákat ugyan az asztalra, de a következtetéseket már nem vonta le. Csak homlokzat volt nála a szerénység.

 

Utódjának egyben kell tartania a világegyházat, figyelembe véve a sokszínűség egységét. Nyugaton nehéz helyzetben van a vallás, de a katolicizmusra ezzel együtt nagy figyelem irányul, a pápa az utolsó abszolút uralkodó a földön. De kell is, mint igazodási pont és horgony, mert ugyan nincsenek hadosztályai, de hallatlan erkölcsi nagyságnak számít.

 

Ám az csak akkor ér valamit, ha ő maga és a katolikus egyház vissza tudja szerezni hitelességét, amit a rettenetes szexuális visszaélések miatt vesztett el. Ehhez először is nyilvánosságra kell hoznia az utóbbi évtizedek összes idevágó aktáját. Mert akkor tudjuk, hogy ki mit művelt. Aki ugyanis hitet hirdet, annak hitelesnek kell lennie. Különben nem hisz neki senki sem.

 

Spiegel

 

Talán most Merz végre megértette, hogy meg kell változnia, különben befuccsol – emeli ki a vezércikk. A tegnapi fejlemények előrevetítik, milyen nehéz lesz a kormány dolga. Egy pár képviselő még mindig nem fogta fel a két nagy pártban, mi is forog kockán. És ha a jelenlegi világhelyzetben fontosabb számukra személyes érzékenységük, mint a koalíció jó rajtja, akkor felelőtlenek.

 

A szerző, Ralf Neukirch egyértelműnek tartja, hogy ezek után a szövetség a fontos kérdésekben nem számíthat helyből többségre. Továbbá, hogy semmivel sem lesz egyszerűbb elnavigálni a CDU-SPD-összefogást, mint az előző, hármas koalíciót. Azon kívül a kancellár nem tudja lenyomni a partner torkán az új migrációs politikát, eszi, nem eszi, nem kap mást-alapon.

 

Saját pártján belül pedig ugyanez áll az új gazdasági és pénzügypolitikára. Meg kell alkudnia, ám mivel már 70 éves és az előző 3 évtizedben semmilyen hajlandóságot nem tanúsított alapvető vonásai feladására, sokat nem lehet remélni tőle. De talán a tegnapi sokk mégis jó irányba befolyásolja.

 

Az alapvető gond az, hogy olyan világban kell ténykednie, amelyben már nem számítanak a régi bizonyosságok. Vége a transz-atlanti barátságnak, Oroszország fenyegetést jelent, itt a klímaváltozás, így határozottan kell cselekedni. Ám ez nem könnyű ennyire ingatag többség mellett.

 

Az AfD felemelkedése tanúsítja, mennyire elbizonytalanodott a lakosság, mennyire vágyik a bátorításra. Csakhogy mit tud segíteni egy ügyben olyasvalaki, aki még a saját megválasztását sem képes súrlódásmentesen megszervezni? Hogy nagy a feladata, az világos volt, ám tegnap óta csak még tovább nőtt.

 

Guardian

 

A szerkesztőségnek az a véleménye, hogy Merznek magához kell térnie a göröngyös start után, mert nagyon rosszul indult, a nemzet számára veszélyes pillanatban. Hatalomra kerülésével elvileg véget kellett volna érnie a politikai bizonytalanságnak, és sokan félnek attól, hogy több esély nem lesz a szélsőjobbos AfD feltartóztatására. Ám az első forduló kimenetele megalázó volt.

 

Bombaként hatott, de jól rávilágított az alapvető problémákra. A nagykoalíció valójában igen szerény, de nincs igazi alternatívája, ha széthullik. Félő, hogy mérgező körforgás indul be. A középpártok támogatottsága csökken, kénytelenek összekapaszkodni, ám ily módon az az érzet erősödik, hogy egy brancsról van szó, amely elfojt minden kísérletet az átlagpolgár tényleges bajainak megoldására.

 

A következtetés az, hogy csakis a szélsőjobb kínálja igazi esélyt a változásra. Ez persze nem csupán Németországra igaz, de az AfD ereje különösen veszélyessé teszi, nem beszélve a vérfagyasztó történelmi háttérről.

 

A stabilitást szolgáló politikai rendszer megjósolhatatlan szakaszba lépett. Trump az AfD-t pártolja és aláássa a kormányt. A német gazdaság szenved a vámok miatt. Az egész kontinens felett ott lebeg, hogy vége az amerikai biztonsági garanciának.

 

A legjobb forgatókönyv az, hogy a tegnapi közjáték elgondolkodtatja az kormányszövetséget. Az általános elégedetlenség feloldásához empátiára, ravaszságra és ügyességre van szükség, kérdés, Merzben rejtőznek-e ilyen képességek. Idáig sokszor inkább arcátlannak, semmit pragmatikusnak tűnt. De mivel ekkora a tét, Németország nem engedheti meg, hogy felsüljön az új kancellár.

 

The Times

 

A berlini tudósító azt kérdezi a tegnapi fiaskó után, vajon tényleg Merz-e az, aki vezesse Németországot. Mert lehet, hogy végzetesen meggyengült, miután a kancellári jóváhagyás idáig rutinműveletnek számított, ám ő ezt az akadályt, csak másodikra tudta venni.

 

Nehéz lesz elfeledtetnie a megaláztatást, egy maroknyi névtelen, sima képviselő maradandó károkat okozott a tekintélyének, illetve annak a reménynek, hogy lehetséges egy stabil kormány. Egyben megmutatták, mennyire törékeny a koalíció. A politikus figyelmeztetést kapott, hogy visszatérhet a weimari idők felfordulása, és hogy a szélsőjobbos AfD vidáman várakozik, hogy átvegye az ország irányítását, ha idő előtti választásokat írnak ki.

 

A CDU osztozik az SPD-vel az árulásban, ami arra utal, hogy felbomolhat a szövetség, amikor dönteni kell arról, hogy az ország küldjön-e rakétákat Ukrajnának. Ellentmondásos ígéretek hangzanak el a menedékkérők visszafordítására, a jóléti juttatások megnyirbálására, adóreformra és a beruházások felfuttatására.

 

Van olyan feltételezés, hogy egyes törvényhozók bosszút álltak, mivel Merz és szociáldemokrata partnere, Klingbeil a többiek feje fölött állapodtak meg a kormányzati együttműködés részleteiről. Lehet, hogy nem akarták megbuktatni a miniszterelnököt, de olyan kicsi a többség, hogy nem lehet sokat ugrálni.

 

Merznek sok barátja nincs a kisebbik partnernél, a CDU-ban pedig sokan nem bocsátották meg neki, hogy felülvizsgálta korábbi álláspontját és még az előző partnerrel megszavaztatta 1 billió eurós beruházási csomagot a védelem, illetve az infrastruktúra fejlesztésére. De az is elképzelhető, hogy azért büntették meg, mivel még januárban az AfD támogatásával hagyatta jóvá a menedékszabályok módosítását.

 

New York Times

 

 

 

A szerkesztőség úgy látja: hogy Trump a harmadik elnöki periódusról elmélkedik, az nagyon is beleillik a képbe. Ugyan az elmúlt napokban többször is egymásnak teljesen ellentmondóan nyilatkozott a kérdésben, ám a weboldalán továbbra is árulják a „Trump 2028”- feliratú sapkákat és trikókat. Meg hogy át kell írni a szabályokat.

 

Lehet persze, hogy csupán azért csinálja, mert nem szeretne béna kacsának tűnni, miután a republikánus képviselők egy része egyrészt óvatosan elvetette az ötletét, másrészt viccnek minősítette. Ám hogy az elnök ilyen irányban fantáziál, az veszélyesebb, mint ahogy a reakciók mutatják. Ennek megfelelően sokkal határozottabban kell visszaverni.

 

Hiszen a politikus rendszeresen képtelen feltételezéseket hoz be a közvitába, mert igyekszik kipuhatolni, meddig mehet el. Ám ez nagyon is egybevág azzal, hogy még négy évig maradni akar, ha nem tovább. Azért tartja napirenden a kérdést, hogy a közvélemény megbarátkozzon vele.

 

Már többször bizonyította, mennyire nem kér az alkotmányos fékekből. Viselkedése arra utal, hogy jobban szeretné, ha semmi nem korlátozná hatalmát. A válasz csak az lehet, főként a republikánus törvényhozók részéről, hogy világosan meg kell értetni vele: a jog értelmében harmadszor nem lehet elnök.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy még nem késő megmenteni az amerikai gazdaságot, mert az rendkívül rugalmasnak bizonyult, de egyre fogy az idő a recesszió megakadályozására. A kedvező állapot még Bidennek köszönhető, függetlenül attól, hogy a vámokkal Trump lejtmenetbe taszította a tőzsdéket, az állampapírokat és a dollárt.

 

Ám mivel 90 napra felfüggesztette az intézkedést, a bajok elcsitultak. Ezért a politikus hatása még nem mutatkozik meg teljes mértékben a gazdaságban, de lépnie kell, mert különben jön a visszaesés, ha folytatódik a vámháború.

 

Hogy az elnök egyszer már kapitulált a piaci felfordulás láttán, az arra utal, hogy ha úgy adódik, feltehetőleg ismét veszi az adást. Az is reménykeltő, hogy Kína a jelek szerint hajlandó tárgyalni a vámcsökkentésről. Ily módon a Fehér Ház egyfajta győzelmet hirdethet, de nem okoz tartós károkat.

 

Ha az elnök hajlandó sutba vágni a legbrutálisabb vámokat, a FED visszatérhet a kamatcsökkentéshez. Viszont ha ragaszkodik kölcsönösségi alapon a vámokhoz, rövidzárlatot idéz elő a világkereskedelemben, betesz a növekedésnek és a foglalkoztatásnak. Meg a tőzsdei áraknak. De a gazdaság így vagy úgy, hamarosan a kezébe kerül. Képes befolyásolni annak erejét, csak már nem sok ideje maradt a cselekvésre.

 

Economist

 

Kenneth Rogoff úgy ítéli meg, hogy jelenleg tényleg teljesen különleges helyzet állt elő a dollár számára, mert annak jelentősége már így is csökken, ám Trump csak ráerősít a folyamatra. A harvardi közgazdász professzor szerint ugyan az amerikai fizetőeszköz megmarad kulcsvalutának még egy-két évtizedig, de megkülönböztetett státusza alighanem megszűnik.

 

Jön fel a jüan és az euró, valamint a sok kriptovaluta. A zöldhasú pozíciójának meggyengülése magasabb kamatot hoz az amerikai állampapírok számára, veszítenek erejükből a szankciók stb. De a legnagyobb veszélyt az jelenti a dollár szemszögéből, hogy tarthatatlan az USA adósságpályája.

 

Ráadásul a demokraták és a republikánusok is hajlamosak kétségbe vonni a jegybank függetlenségét. Az elnök javában dolgozik azon, hogy megrendítse a fizetőeszköz uralmának minden pillérét. Az rendben van, hogy hazaküldi az illegális migránsokat, de nem törődik azzal, hogy lehessen törvényesen bevándorolni. Hazavágja a nagy egyetemeken a kutatást, ami pedig jó ideje az innováció és növekedés fő forrása.

 

Emellett nekiront a jogállamnak, pedig az ugyancsak alátámasztotta a dollár különleges helyét a világban. Mert ha nem lehet bízni az amerikai jogrendszerben, akkor onnantól kezdve nem lehet biztonságosnak tekinteni az amerikai befektetéseket. Úgyhogy ha a Fehér Ház nem vet véget a kaotikus kereskedelempolitikának, kezdheti azzal, hogy kiebrudalja a maga Raszputyinját, akkor nagyon úgy néz ki, hogy befellegzett Amerika szerencséjének.

 

2025. május 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább

Trump bumeránghatást vált ki Európában

Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >

Tovább

A fenntarthatatlan elnökség

Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >

Tovább

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >

Tovább