2026. április 18. szombat
Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Guardian: Orbán Viktor szavazatokat próbál szerezni azzal, hogy Ukrajnát teszi meg bűnbaknak

Az EU leghosszabb ideje hivatalban lévő vezetője úgy reméli megtartani hatalmát, hogy a választóknak azt üzeni: az ország fő fenyegetése Kijev felől érkezik.

Guardian: Orbán Viktor szavazatokat próbál szerezni azzal, hogy Ukrajnát teszi meg bűnbaknak

A jobboldali, populista kormány által finanszírozott és mesterséges intelligencia segítségével készített óriásplakátok – amelyeken Volodimir Zelenszkij és uniós tisztségviselők kinyújtott kézzel láthatók – ellepték Magyarországot. „Üzenetünk Brüsszelnek: Nem fogunk fizetni!” – áll az adófizetők pénzéből finanszírozott hirdetésen, visszhangozva azt az üzenetet, amely rádió- és tévéspotokban, valamint a közösségi médiában is megjelenik. Ez része annak a választási stratégiának, amelyet Orbán Viktor – az EU leghosszabb ideje hivatalban lévő vezetője – indított el, miközben a közelgő választások előtt a legtöbb közvélemény-kutatásban lemaradásban van: meggyőzni a választókat arról, hogy az ország legnagyobb fenyegetését nem a meggyengült közszolgáltatások, a megélhetési költségek emelkedése vagy a gazdasági stagnálás jelentik, hanem a szomszédos Ukrajna.

„Gyakorlatilag Ukrajnát fő ellenségként ábrázolják” – mondta Végh Zsuzsanna, a German Marshall Fund elemzője. „Ez nem pusztán Ukrajnáról szól, hanem illeszkedik a kormánypárt szokásos stratégiájába, amely a társadalomban keltett félelemmel mozgósítja saját táborát.”

 

2018-ban, amikor Orbán harmadik egymást követő miniszterelnöki ciklusáért indult, ő és pártja, a Fidesz a migrációval kapcsolatos félelmeket igyekezett felszítani. 2022-ben, amikor a választók öt héttel Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziója után járultak az urnákhoz, Orbán azt az alaptalan állítást terjesztette, hogy az ellenzék magyar katonákat küldene harcolni a háborúba.

 

Most, amikor Orbán példátlan kihívással néz szembe saját pártjának egykori vezető tagjától, Magyar Pétertől, a stratégia láthatóan magasabb fokozatba kapcsolt. „Határozott eszkalációt látunk” – mondta Végh. „A retorika mellett a mesterséges intelligenciát széles körben használják hamis üzenetek és képek előállítására, hogy erősítsék a kormány narratíváját.”

 

Az elmúlt napokban a kampány az ország határain túlra is átterjedt, amikor Orbán kormánya nem hagyta jóvá az EU legújabb szankciós csomagját és a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajna számára, arra hivatkozva, hogy az Ukrajnán keresztül érkező orosz olajszállítások akadoznak.

 

A lépés felháborodást és ingerültséget váltott ki az EU vezetői körében. Lengyelország külügyminisztere, Radosław Sikorski „megdöbbentőnek” nevezte Magyarország álláspontját, tekintve, hogy Budapestet a 20. században szovjet csapatok szállták meg. Svédország Európa-ügyi minisztere, Jessica Rosencrantz azzal vádolta Orbánt, hogy „boksz-zsákként” használja Ukrajnát.

 

Mivel a legtöbb független közvélemény-kutatás szerint Magyar Péter Tisza pártja jelentős előnnyel vezet a Fidesz előtt, a kormány felerősítette Ukrajna bírálatát. Orbán ezen a héten bizonyítékok nélkül azt állította, hogy a háború sújtotta ország Magyarország energiarendszerének megzavarását tervezi, és közölte, hogy csapatokat vezényel a magyar infrastruktúra védelmére.

 

Másnap Orbán nyílt levelet tett közzé a közösségi médiában Zelenszkijnek címezve, amelyben azzal vádolta az ukrán elnököt, hogy „arra törekszik, hogy Magyarországot belerángassa” az Oroszországgal vívott háborúba, valamint hogy „összehangolt erőfeszítéseket” tesz egy Ukrajna-barát kormány hatalomra juttatására Magyarországon.

 

Sok magyar számára a Fidesz Ukrajnára helyezett fókusza akkor vált egyértelművé, amikor a párt közzétett egy MI által generált kampányvideót, amelyen egy kislány sír az ablaknál, miközben közbevágott jelenetekben az apját kivégzik a háborúban. A videó feliratai részben így szóltak: „Ez most még csak rémálom, de Brüsszel azon dolgozik, hogy valósággá tegye… Ne kockáztassunk. A Fidesz a biztonságos választás!”

 

Magyar Péter közleményben ítélte el a videót, „betegesnek, megbocsáthatatlannak és mélységesen felháborítónak” nevezve azt. „Ez nem politika, ez lélektelen manipuláció.”

 

A szavazásig mintegy hat hét van hátra, és kérdéses, hogy a választók mennyire lesznek befolyásolhatók. Budapest utcáin a 39 éves László azt mondta, támogatja Orbán erőfeszítéseit az EU Ukrajnának nyújtott támogatásának blokkolására, és a Fideszre szavaz majd. „Az EU lényegében egy Schrödinger-macska dilemmában van” – mondta a marketinges a Guardiannek. „Azt állítja, hogy Oroszország fenyegetést jelent a létezésére, ugyanakkor azt mondja, hogy szankciókkal legyőzhető. De attól tartok, hogy Európa nem a béke felé tesz lépéseket, az ukrán emberek vérének árán.”

 

A 93 éves József azt mondta, a szélsőjobboldali Mi Hazánk pártra szavaz majd, de egyetért Orbán Ukrajnával kapcsolatos álláspontjával. „Mi közünk van mindehhez? Miért kellene törődnünk vele? Ez nem a mi dolgunk. Az oroszok már mondták, hogy békét akarnak, de az EU és az Egyesült Királyság csak provokálja őket.”

 

Az ellenzék támogatói ugyanakkor aggodalmukat fejezték ki Orbán választási stratégiájának hosszú távú következményei miatt. „Teljesen elszigeteli Magyarországot a többi európai országtól, és végül ismét orosz elnyomás alá kerülünk” – mondta a 60 éves Mónika.

 

Orbán Ukrajnára helyezett fókusza a választást „két versengő narratíva” kérdésévé tette – mondta Bíró-Nagy András, a budapesti Policy Solutions kutatóintézet igazgatója.

 

Az egyik oldalon Orbán áll, aki a háború egzisztenciális fenyegetését, az emelkedő olajárakat és annak kockázatát hangsúlyozza, hogy Magyarország belesodródhat a konfliktusba. Magyar ezzel szemben kampányában a megélhetési költségek emelkedésének megfékezésére, a szociális szolgáltatások javítására és a korrupció visszaszorítására helyezte a hangsúlyt.

 

A következő hetek megmutatják, melyik aggodalom motiválja jobban a választókat – mondta Bíró-Nagy. „Orbán hatalmas médiabirodalommal és gyakorlatilag kimeríthetetlen erőforrásokkal rendelkezik ahhoz, hogy üzeneteit eljuttassa a magyar emberekhez. Ezért nem becsülném alá a politikai napirend alakítására való képességét.”

 

Ez a befolyás már segített elmozdítani a magyar közvéleményt – tette hozzá –, intézetének kutatásaira hivatkozva, amelyek szerint az elmúlt években a magyarok többsége az EU Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatásának támogatásáról annak ellenzésére váltott. „És Orbánnak sikerült Zelenszkijt Magyarország egyik legnépszerűtlenebb nemzetközi politikusává tennie.”

 

Ennek eredményeként sok magyar számára Oroszország Ukrajna elleni inváziója két népszerűtlen szláv ország közötti háborúként jelenik meg, ami teret ad Orbánnak arra, hogy Ukrajna-ellenes retorikájának fokozásával próbáljon szavazatokat szerezni.

 

„Amit Orbán az elmúlt négy évben elért, az nem az, hogy Oroszországot vagy Putyint népszerűvé tette volna Magyarországon – ők továbbra is népszerűtlenek. Hanem az, hogy a magyar választók szemében lerombolta Ukrajna és Zelenszkij hírnevét.”

 

2026. február 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán korszaka egy szempillantás alatt véget ért, és Magyarország következő miniszterelnöke egy sietős ember

Pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének hivatalából magas szintű delegáció érkezett Budapestre informális >

Tovább

Végre

Megtörtént a felszabadulás, forradalom zajlik, a rendszer végre megváltozhat. Magyar Péter történelmi érdeme, hogy elindította a >

Tovább

Egy örömteli Budapesten, a populisták veresége után egy példátlan átmenet lehetőségét láttam

Mindenekelőtt azonban ott van az a felbecsülhetetlen értékű lehetőség, hogy megmutassuk: létezik kiút a mély populizmusból. >

Tovább

Mit jelent Orbán veresége a világ többi része számára

A választás geopolitikai következményei is jelentősek lehetnek. Orbán alatt Magyarország többször megvétózta az Ukrajnának szánt segélyeket >

Tovább

„Soha nem voltunk barátok”

„Ha Vlagyimir Putyin felhív, felveszem” – mondta. „Ha beszélnénk, elmondhatnám neki, hogy jó lenne négy év >

Tovább

Fordulat és rendszerváltás a politikában

Ha az Orbán-rendszer győz, az a világ önkényuralmainak és diktatúráinak győzelme lesz. Ha a demokratikus Tisza-mozgalom >

Tovább

Magyarország: Nyugtalanság, félelem és remény a választások előtt

Deutsche Welle: Az elmúlt hetekben nem Orbán uralta a kampányt, hanem az Orbán-rezsim sötét és piszkos >

Tovább

Orbán, a megosztó konzervatív radikális, aki átformálta az európai politikát

A küszöbön álló választás – vélekedik az EurActiv – többről szól majd, mint Orbán, mint egyén >

Tovább

Orbán sorsa figyelmeztetés: nem érdemes túl közel kerülni Trumphoz

Trump és Vance teljes körű támogatása „akár halálos csók is lehet” Orbán Viktor magyar miniszterelnök vasárnapi >

Tovább

A VMDK a VMSZ és a Prosperitati összefonódására figyelmeztet

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége komoly aggodalmát fejezi ki a Prosperitati Alapítvány és a Vajdasági Magyar >

Tovább

„Ha Viktor megy, megy a MAGA is?”

A felmérések szerint azonban Orbán abban is megelőzte a korát, hogy kezdi elveszíteni a népszerűségét. Fidesz >

Tovább

JD Vance főszerepben: „A mi emberünk Budapesten”

„JD Vance alelnök kedden Budapestre utazott, hogy beavatkozzon Magyarország vasárnapi nemzeti választásába – és micsoda látvány: >

Tovább