2025. május 5. hétfő
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Öt választás Szerbiában

Bódis Gábor
Bódis Gábor
Öt választás Szerbiában
Etnikai (0DreamGirl0 illusztrációja)

Ezzel a címmel közöl jegyzetet Szerbhorváth György a Magyar Narancs honlapján:

Mivel minden megfigyelő kap pénzt, a hivatalosan is 25 százalékos munkanélküliséggel küszködő Szerbiában ez lett a legnagyobb iparág – legalábbis egy napra –, és sokak számára az egyedüli megélhetési forrás.

Amikor bebicikliztem a tűzoltóotthon udvarába, hirtelen olybá tűnt, nem járok jó helyen, itt valami ünnepi fogadás, ebéd készül: az udvaron tucatnyian trécseltek, nem helybéliek. Aztán a teremben láttam, hogy nem tévedtem el, az asztalsornál tízen is ücsörögtek, körülöttük vagy épp egy-egy sarokba húzódva további csoportok beszélgettek, szundikáltak. Amúgy szavazó alig akadt, de eltartott, amíg az öt hatalmas lepedőt megkaptam. Ha már éppen itt(hon) vagyok, hát karikáztam (vagy épp firkáltam) a lapokon. Nem egy percig tartott, mert az öt szinten (önkormányzati lista, tartomány egyéniben és listán, köztársasági pártlista, köztársasági elnök) jelöltből akadt bőven.

Korábban magam is voltam választási bizottsági tag, akkor, úgy tíz éve, a fociklub pár négyzetméteres bírói öltözőjébe szorultunk be négyen, olykor esett be egy-egy pártmegfigyelő. Akkor sem fizettek rosszul a helyi állapotokhoz viszonyítva, de mára még népszerűbbé vált ez az egynapos állás. Mivel minden megfigyelő kap pénzt (úgy hat-tízezer forintnyit, ez a napszám több mint duplája, de egy boltban dolgozó fiatal havi fizetésének ötöde), a hivatalosan is 25 százalékos munkanélküliséggel küszködő Szerbiában ez lett a legnagyobb iparág – legalábbis egy napra –, és sokak számára az egyedüli megélhetési forrás. 6,7 millió választópolgár él itt (a kosovói szerbeket igen, az albánokat nem ide véve), egyes források szerint pedig 2 millió párttag van. Ez persze bizonytalan szám, a kampány során akadt olyan párt (a nyugdíjasoké például), amely nem is pártanyagokat küldött szét, hanem párttagkönyvet, ha kérte valaki, ha nem. De mivel általános tapasztalat, hogy némiképp jól fizető és nem megerőltető munkahely csak az állami szektorban van, az meg csak párttagság révén kapható, talán a 2 milla sem túlzás. A köztársasági szinten induló listák közül a legérdekesebb nyilván az utolsó: „Az egyik sem a felkínált válaszok közül” nevű. Ez egy regionális – vlaskai – párt, amely még etnikainak is vallja magát, mivel ezeknek a természetes cenzust kell átlépniük: ez a szavazatok 0,2 százalékát jelenti, és a választásokon megjelenők számától függően 15–30 ezer szavazat lehet, vagyis ennyi kell egy magyar jelöltnek is, hogy bejusson a köztársasági szkupstinába (parlamentbe – a szerk.).

Polgármesterünknél érdeklődtem, mi ez a bizottsági túltengés. Nos, községünkben (ez itt három falut jelent) 10 500-an választhattak 25 helyen, mindenütt 48 megfigyelő volt jelen, azaz 1200 ember. Vagyis 8,75 választóra jutott egy megfigyelő! És akkor a hivatásos községi stb. szervezőkről még nem is szóltunk. Nem csoda, hogy egy szavazat 424 dinárba (kb. 1200 forint) kerül a becslések szerint (az adófizetőknek). Az olvasóra bízom, hogy felszorozza e számokat a 6,7 millió választóra, illetve a 8390 szavazóhelyre, azt feltételezve, hogy az átpolitizáltság tekintetében a mi községünk, ez a három vajdasági falu nagyban nem különbözhet a többitől.

De a demokráciának ára van, és legalább attól nem kell tartani, hogy valami fasiszta, gyilkos banda kerül hatalomra, miután Miloševiċék 2000-ben megbuktak. Szerbia, ha még lesz EU, egyszer majd a tagja lesz. A választások előtt az aszfaltozás volt a menő (és nem például Kosovo témája), egy-egy jobb megnyitandó útszakaszért ölre mentek a politikusok, kié a dicsőség. A hivatalban lévők még a kampánycsend idején is rohantak, hogy átadjanak valamit, de idén valamiért az istállók és a gyümölcsösök bejárása is divatos volt.

A kampánycsend megsértésében a vajdasági magyarok színterén előkelő hely jut Orbán Viktornak, bár erről leginkább a Magyar Szó, az egyedüli itteni magyar napilap tehet, amely szombaton hozta a vele készült interjút. Józan sajtómunkási ésszel nem érthető, miért Orbán vajdasági látogatása után egy egész héttel adnak le egy exkluzív interjút! De különben lehet azt mondani, hogy abban Orbán nem is állítja, hogy a Vajdasági Magyar Szövetséget támogatja (és nem a többi VM-pártot). Csak általában teszi le az (etno)politizálás régi-új alapkövét, amikor arról filozofál, hogy vannak az etnikai és vannak a vegyes pártok, már ami a határon túliakat illeti, és ő rájött, hogy csak az előbbiek képviselik megfelelően az adott etnikum érdekeit, a vegyes sehol és sosem.

Az etnikai tisztaság fogalomkörét járta körbe, oda jutva, hogy csakis etnikailag tiszta párt tehet jót (ez esetben a magyarokról van szó), amelyik meg „vegyes” (hja, mint Szabadkán, Zentán, Adán, mondhatni mindenütt egy csomó más párt, illetve magyar ember, aki „vegyes” párt színeiben indul, illetve ilyenre voksol), hát az olyan is, (még) nem nemzetáruló, de rosszul gondolkodik, az tuti.

Tudjuk, hogy ez az egész szöveg, logika így, ahogy van, badarság, csúsztatás. Csakhogy valahonnét nagyon is ismerős. És tudjuk, hová vezetett, Szerbiában is.

2012. május 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább

Édentől balra

Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >

Tovább

A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI

Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >

Tovább

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább

A kíméletlen múlt utánunk nyúl

A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >

Tovább

Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette

A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >

Tovább

A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése

A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >

Tovább

Egy új nemzedéki mítosz

Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >

Tovább

MAGYAR TYACIK

Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >

Tovább