Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vona Romániában
„Azok a kettős állampolgárok, akik a Fidesz országlását elutasítják, s a Jobbikkal is szemben állnak, egyszerűen nem fognak elmenni szavazni.” Ara-Kovács Attila diplomáciai jegyzete (Magyar Narancs):
A román kormány kezdeményezte Vona Gábor kitiltását Romániából. Belpolitikai szempontból az ügyet némileg bonyolítja, hogy tulajdonképpen nem is a kormány áll a fejlemények mögött, hanem maga az államfő, akinek apparátusa kiemelte Vona káros tevékenységének tűrhetetlen voltát, s ennek mintegy folyományaként indult el a kormánykezdeményezés.
Bár a román politikai élet számára kifejezetten előnyös lenne Vona kitiltása, Victor Ponta kormányára nézve nem épp szerencsés a politikai show, ami a kezdeményezéssel elindult. Traian Băsescu államfő ugyanis ezzel a „magyar ügyet” állította ismét a politikai csatározások fókuszába, s prognosztizálható: a magyarok közül még azok is Vona mellé állhatnak, akiket taszít a Jobbik politikája.
Alig tíz napja írta alá a Ponta mögött álló szociáldemokrata párt a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel azt a koalíciós szerződést, amelynek értelmében megalakulhatott az új román kormány. Băsescu számára, aki Ponta és a baloldal esküdt ellensége, ettől kezdve az RMDSZ is első számú ellenség, így az erdélyi magyarok is ismét terítékre kerültek. Az államfő, akinek eddig eszébe sem jutott a Jobbik romániai politikai grasszálásai miatt aggódni, most igyekszik belekergetni a romániai baloldalt egy olyan kezdeményezésbe, ami feszültséget teremthet koalíciós partnere (RMDSZ) és a mögötte álló választói közösség között. Márpedig az idei év Romániában is választási évnek számít: májusban az europarlamenti képviselet miatt járulnak majd a szavazók az urnákhoz, november elején pedig, Băsescu második terminusa lejártát követően aktuálissá válik egy új államfő megválasztása is. Ez utóbbi tétje óriási, elvégre Romániában félprezidenciális rendszer van, a jövendő államfő sok tekintetben meg tudja, meg fogja határozni a jelenlegi kormányzat mozgásterét.
Bár egyelőre nem dőlt még el, de minden jel arra mutat, hogy Ponta esetleg mégis megpályázza az államelnöki pozíciót; ha ez végül bekövetkezik, akkor Băsescu jelenlegi elnök legszörnyűbb rémálma válik valóra, ennek megakadályozására pedig alighanem minden eszközt megragad.
Vona kitiltása még a Fidesznek is kedvezhet, elvégre a magyar kormánypártnak egyedül a Jobbik a vetélytársa Romániában. Azok a kettős állampolgárok, akik a Fidesz országlását elutasítják, s a Jobbikkal is szemben állnak, egyszerűen nem fognak elmenni szavazni. Annál aktívabb lesz majd a szélsőjobboldal és a Fidesz által közösen fellármázott, radikális publikum, különösen Székelyföldön.
Vona kiutasítására egyébként Romániában is rendelkezésre áll a jogi lehetőség, emlékezzünk vissza: a 64 vármegye nevű neonáci szervezkedés vezetőjével, Toroczkai Lászlóval ez már megtörtént. Szegedi Csanád – még „az”, s nem „ez” a Szegedi Csanád – sem állíthatta fel irodáját Székelyföldön. Ráadásul az unió áldását is bírhatja egy ilyen lépés, elvégre erre is megvan a jogi precedens. Sólyom László szlovákiai belépésének megtagadása ellen sem volt az uniónak kifogása.
Más kérdés, hogy Vona és a magyar szélsőjobboldal romániai korteskedéseinek, illetve politikai aktivizálódásának, vagy például Semjén Zsolt Horthyt mímelő székelyföldi belovaglásainak is már rég elejét lehetett volna venni, ha a román politikai életet az elvek, illetve a távlati célok vezérelnék, s nem a pillanatnyi haszonlesés. Ám ilyesmit Băsescutól elvárni nyilvánvalóan naivitás lenne.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >