2025. július 2. Szerda
Ma Ottó névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Danke, MNT!

Gerold László
Gerold László

„Itt igazán nem lehet hiba! Kizárt mindennemű kekeckedés.” Gerold László (Vajdaság Ma):

(…) Te jóságos úristen, mit látok! Nem hiszek a szememnek. A téma házhoz jött. Fontos. Megkerülhetetlen. A Magyar Nemzeti Tanács négy szakbizottságának névsora. Csak meg kell írni, s jöhet a kocsonyafőzés.

Lássuk a medvét!

Irgum-burgum, mondtam volna erre gyerkőckoromban, de most nem mondhatom, mert ez nem tréfa. Ez kutyakomédia.

Ha nem tévedek, az MNT bizottságainak az lenne a feladata, hogy szakvéleménnyel segítsék a magát parlamentnek (?) aposztrofáló testület munkáját. De a bizottságok összetétele alapján erre aligha van garancia. Éppen a szakszerűség látszik problematikusnak. Ez azért is különös, mert az MNT új elnöke azt nyilatkozta, hogy mostantól elsősorban a szakmai minőség kerül előtérbe. A bizottságok nem ezt jelzik, lévén hogy vagy szakterületek tekintetében hiányosak, vagy alulképzettek, vagy egyoldalúak.

Ahhoz aligha férhet kétség, hogy egy kisebbség esetében fontos létkérdés az oktatás helyzete. Minden szinten. Az óvodától az egyetemig. Ennek okos rendezése az MNT egyik (fő)feladata, amihez az oktatási szakbizottság nyújthat segítséget. Nos, senkit sem szeretnék megsérteni, lebecsülni, mert tudom, hogy mindenki mindent megtesz majd, amit tudása, felkészültsége alapján tehet, de nem hiszem, hogy egy kevi osztálytanító lenne a legilletékesebb vezetni ezt a fontos szakbizottságot, melynek hatáskörébe a közép- és felsőfokú oktatás is beletartozik. Persze, ha tudjuk, a lista ezt tanúsítja, hogy a bizottságnak nincs egyetlen egyetemi tanár tagja sem (akadémikusról ne is beszéljünk), akkor miről is beszélünk? Hogy a tizenhét tag között hét osztálytanító van, de óvónő például egy se, van viszont három történelemtanár, akik közül az egyik olykor borászmérnök (!), az önmagáért beszél. A helyzet attól lesz még siralmasabb, ha tudjuk, hogy a bizottságnak illene foglalkozni az oktatók tudományos felkészítésével és előmenetelével is.

Nem különb a helyzet a kulturális bizottságban sem. Ebben van ugyan három író, az egyik nyugalmazott újságíróként, két rendező, bár az egyik ebben a minőségében ismeretlen, továbbá néhány, különféle szakos tanár, egy-egy jogász, pap (szerencsére kiváló karnagy, a zene ezzel oké), környezetvédelmi szakmérnök, osztálytanító-könyvtáros, grafikus szakmérnök, elektrotechnikus, de még mutatóban sem sehol egyetlen kiadóbeli, egyetlen levéltáros, képzőművész vagy muzeológus. És hogy csak egyetlen színháznak van képviselője, az sem stimmel.

Nagyjából ez a struktúra jellemzi a tájékoztatási bizottságot is. Míg egyetlen újságíróként nevezett tagja van, az is legalább húsz éve szakmán kívüli, addig négy magyartanár neve is feltűnik. Ha viszont közelebbről is megvizsgáljuk, ki mivel foglalkozik, akkor van mit látni. Az egyik közgazdász a szabadkai Pannónia Alapítvány igazgatóhelyettese és a Pannón Televízió főszerkesztője, a másik a Hét Nap Lapkiadó Kft. igazgatója, az egyik magyar nyelv- és irodalomtanár a Hét Nap főszerkesztő-helyettese. Szép! De hol van egy Magyar Szó-s vagy újvidéki rádiós vagy tévés újságíró? Ha Magyar Szó nem lenne olyan, amilyen, akkor most torkaszakadtából tiltakozna.

Külön mese a nyelvhasználati bizottság. Itt a tizenhét tagból tíz jogász, lévén hogy a nyelv kérdése, így vélik, elsősorban jogi jellegű, s másra nincs is szükség csak jogászokra, holott, ha jól tudom, a nyelvi kérdés jogilag már okélagos. Egy-egy szerb-magyar szakos tanár, lelkész, szociális munkás, szerkesztő, gépésztechnikus, gépészmérnök és ökológus még belefér, de nyelvészprofesszor, lektor már nem.

A kulturális bizottságban ennél talán még kacifántosabb létszámfölényt tapasztalható: tizenhét tag közül tizenhárom MNT-tag.

Ezek után az összkép sem lehet más: az MNT harmincnégy tagja közül (harmincötödik az elnök, aki egy bizottságban sem tag), ha jól számolom huszonheten a testület tagja. (Ha rosszul számoltam eggyel, kettővel kevesebb, ami lényegen nem változtat.) Remek! Zseniális találmány! Mert gondoljuk csak el: azokat a javaslatokat ugyanazok az MNT-tagok szavazzák meg, akik bizottsági tagokként felterjesztik. Gondoljátok meg proletárok: szükség van bizottságokra? Minek? Itt igazán nem lehet hiba! Kizárt mindennemű kekeckedés. Mert ki látott még olyant, hogy valaki a saját javaslata ellen fog szavazni. Nemde, ezt hívják összeférhetetlenségnek? De beszélhetnénk akár bezártságról, centralizmusról, monopolról, kirekesztősdiről is. (…)

 

2015. január 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Legija, Bokan, Vučić...

Ezért közpénzen a Titkárság megvásárolt egy bizonyos példányt, hogy a vajdasági közkönyvtároknak ajándékozza. Milorad Ulemeket a >

Tovább

Ez lesz az egyetemisták nagy vizsgatétele

Nem az a gond, hogy különbségek vannak, ez szinte magától értetődő. Az egyetemisták között vannak jobboldaliak >

Tovább

Csak a vajdasági magyarság csendes, újra csendes, félő, hogy örökre az marad

A közelmúltban lezajlott népszámlálás különösen súlyos sebet ejtett a vajdasági magyarság körében. Most már nem is >

Tovább

A VMP színrelépése

A Vajdasági Magyar Plénum (VMP), a vajdasági magyarság legújabb közösségi szerveződése közleményben támogatta az egyetemisták követeléseit. >

Tovább

A forradalom jogossága

Csak az a gond. hogy minden forradalom, a legnemesebb is, ártatlan emberéleteket, tehát túlságosan magas árat >

Tovább

Az intrika, mint uralkodó narratíva

A jelenlegi zűrzavaros évek, különösen kedveznek, az intrikusoknak. A posztigazság korában az intrika uralkodó narratíva lett, >

Tovább

Új magyar érdekvédelmi szervezet szükséges!

Az országban folyó néplázadás nyomán, amit már „III. szerb felkelésnek” is neveznek – a Vajdasági Magyar >

Tovább

Egy másik stratégia

A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >

Tovább

„Én bízom a falu jövőjében”

A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >

Tovább

Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően

A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >

Tovább

A vitustánc folytatódik

Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >

Tovább

PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK

A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >

Tovább