Ma Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Tanulni, tanulni, tanulni
„Mózes az Istentől írásban kapta a Tízparancsolatot. Ezek szerint Mózes tudott olvasni.” Hunčík Péter (Új Szó):
Nem tudom, önök hogy vannak vele, de nekem az utóbbi években feltűnt valami. Pontosabban valaminek a hiánya. Arról van szó, hogy a tanévnyitó beszélgetések során a sok biztatás, fogadkozás és ígérgetés mellett alig hallani olyan mondatokat, mint például: „Tanulj, gyerekem, hogy okos legyél”, vagy „Tanulj, fiam, mert ami a fejedben van, azt senki sem veszi el tőled”. És az olyan összefüggésekre mutató kifejezéseket, mint „Tanulj, mert akkor jobban érvényesülsz az életben” ma már csakis ironikus felhanggal mondjuk, hiszen minden „normális” ember tudja, hogy a tudásnak és az érvényesülésnek semmi köze sincs egymáshoz.
Kapásból fel tudnék sorolni egy tucat olyan elméletet, melynek fő mondanivalója, hogy a tudás nemhogy segítené, hanem épp fordítva, inkább gátolja az egyén érvényesülését. Ezek szerint az elméletek szerint az érvényesülés fő eszközei a következők: erőszakosság, gátlástalanság, kíméletlenség, önzés, felfelé nyalás, lefelé rúgás, összeköttetés és behódolás.
És természetesen a pénz. Az érvényesülésre vágyó ember jól tudja, hogy a csúcsra vezető drótkötelet rendszeresen olajozni kell, különben berozsdásodik.
Persze, vannak olyan nemzetek, amelyek még ma is hisznek a tudás hatalmában. Ott vannak például a japánok. A Krizantém és kard című könyvben olvasom, hogy Japánban csak az a férfi lehet sikeres, aki volt katona, hűséges a császárhoz, és mindezek mellett még művelt is. Még a császár is tanult ember!
De a példákért nem kell a Távol-Keletre utazni. A zsidókról annyi rosszat mondtak már ezen a tájékon, hogy ideje volna egy kicsit „árnyalni” a képet. Rögtön itt az első példa.
Mózes az Istentől írásban kapta a Tízparancsolatot. Ezek szerint Mózes tudott olvasni, és a zsidók többségének is megvolt az írás és olvasás tudománya.
Megvolt? Nem. Megtanulták! Ha egy apának öt fia volt, akkor öt könyvet vett, hogy mindegyik tanulhasson. A jesivában (zsidó iskola) reggeltől estig fennhangon olvasták a Törvényt, aztán napokon át vitatkoztak az egyes passzusokon. Már fiatalon megtanultak gondolkodni, érvelni és vitatkozni. A diákok szellemi vezetője a rabbi volt, akit ők Mesternek hívtak. A rabbi tanácsait nemcsak a fiatalok, de a felnőttek is kikérték és elfogadták, mert a Tudást mindenki tisztelte.
A rabbi nem öröklődő tisztség volt. Aki Mester akart lenni, annak hosszú éveken át kellett tanulnia, majd legvégül komoly vizsgákon bizonyítania, hogy elsajátította a Törvényt. De a 20. században már ez sem volt elég. Magyarországon például a rabbiképző után még egy „civil” egyetemen is doktori címet kell szereznie a jelöltnek, csak ezután válhat igazi Mesterré.
A jesiva elvégzése után a fiatalok döntő többsége nem hagyta abba a tanulást. Volt, aki „csak” szakképesítést szerzett, ám a jobb tanulók az egyetemen folytatták. És a „jó” keresztények ilyenkor kezdtek el zúgolódni, hogy az orvosi meg a jogi karon minden második-harmadik hallgató zsidó származású. No, de miért? Hiszen senki előtt sem volt becsukva az iskola (egyetem) kapuja.
Hányszor hallottam én is azt a mondást, hogy „bezzeg a bányászok közt egy zsidó sincsen”. Igen, ez valószínűleg így van. De mi ebben a meglepő? – kérdezem. Hiszen aki többet akar tudni, és hajlandó éveken át még többet tanulni, az miért lenne bányász?
Arról van szó, hogy az egyik ember értékeli a tudást, a másik pedig nem. Az egyik a műveltségére büszke, a másik a papa kapcsolataira. Az egyik tudja, hogy mit akar elérni az életben, a másik ölbe tett kézzel várja, mit hoz a jövő.
A drága iskolatáska és a márkás cipő helyett a gyereknek vegyünk inkább néhány jó könyvet, és esténként beszélgessünk el vele. Ne csak arról, hogy mi volt az iskolában, hanem arról is, hogy aznap mit tanult meg ott.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Göröngyös úton
A nagy teszt azonban a határon túli magyar pártokhoz és az ésszerűtlenül felduzzasztott külhoni intézményrendszerhez való >
Orbán-fáradtság
Szamorukov szerint Ukrajna vonatkozásában Magyar Péter jóval békülékenyebb lesz elődjénél, ami nem jelenti azt, hogy Kijiv >
A transzatlanti MAGA-fantázia
A magyarországi parlamenti választás ebben a hónapban nem volt egyértelműen Trump melletti vagy elleni népszavazás. Orbán >
Orbán és Vučić autokráciájának hasonlóságai és különbségei
Szerbiának sokkal nehezebb dolga lesz. Nemcsak Vučić rendszere miatt, hanem azért is, mert nem nézett szembe >
2x40 millió és közte egy kis apróság
Orbán Viktornak 2005-ben, immár nem miniszterelnökként, egy különös mondat hagyta el a száját Friderikusz Sándor A >
MAGYAR PÉTER ÉS DEÁK FERENC
Magyar Péter eddigi politikai művét hasonlítgatták már sok mindenhez, de egyvalamihez nem. Ahhoz a korhoz, személyhez, >
Az ember, aki ott sem volt - Szijjártó a Telexen
Ez az interjú szánalmas vergődés volt, az elemi önreflexió teljes hiánya. Felmerül a kérdés, hogy miért >
Lehet-e, legyen-e jövője a Fidesznek?
Antall József emlékezetes szavai, „Tetszettek volna forradalmat csinálni!”, valóra váltak, Magyar Péter forradalmat csinált és győzelemre >
Orbán Viktor felépített egy „propagandagépezetet”. Magyarország következő vezetőjének le kell azt bontania
A propagandarendszer lebontása időigényes lesz. A Tisza kétharmados többséggel visszafordíthatja a jogi változtatásokat, de a magánmédia >
Mit várok a Tisza kormánytól?
A kétharmados felhatalmazást, az erős mandátumot azért kapta a kormány a választóktól, hogy a szükséges jogi >
Orbán korszaka egy szempillantás alatt véget ért, és Magyarország következő miniszterelnöke egy sietős ember
Pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének hivatalából magas szintű delegáció érkezett Budapestre informális >
Végre
Megtörtént a felszabadulás, forradalom zajlik, a rendszer végre megváltozhat. Magyar Péter történelmi érdeme, hogy elindította a >

