2025. május 10. szombat
Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

V4: Undor a Nyugattól

De ez a két politikus nemcsak Mečiar "méltó" utóda, hanem olyan etnikai és vallási örökséget hordoz, amely két világháborút hozott el a kontinensre. Csehszlovák Kém (Paraméter):

Álmodozik a Mandiner, legyen 2016 a visegrádi négyek éve, megmagyarázhatatlan várakozás és alig visszatartott öröm sugárzik a sorokból, amely a magyar kormánypárti média közép-európai rovatában jelent meg. Mindig csodálkoztam, hogyan lehetséges az, hogy valaki a térség komolyabb ismerete nélkül bármiféle jóslásokba bocsátkozzon, noha tisztába vagyok a gátlástalansággal, amely még e témában sem ismer határokat. A mandiner cikke ugyanis a jelenlegi helyzet totális félreértése - hogy szándékosan vagy jóhiszeműen azt nem tudom - mivel a posztkommunista térség országairól, társadalmairól sok pozitívumot 2016 első napjaiban sem lehet írni.

Amennyiben elfogadjuk Szűcs Jenő tételét Európa hármas felosztásról, miszerint a “második jobbágyság” Kelet-Európájában létezik a Kelet és Nyugat között örökösen hánykolódó Kelet-Közép Európa is, amely alkatilag inkább a Nyugathoz, mint a Kelethez tartozik, nagy bajba kerülünk. Milan Kundera világa, amely a kilencvenes években egy pillanatra láthatóvá vált, amely azt üzente, hogy a régiónak helye van Európában, valami újat kaphatunk, undorodva fordult el, leszámítva azon tehetséges keveseket, akik Európa ezen a fertáján harcolnak a más nemzeteket, vallásokat le nem néző, nem megalázó nyugat-európai civilizáció minden egyes centiméteréért.

A neofasiszta ellenforradalom weblapjának optimizmusa egyszerűen közröhej tárgya: ma a V4-ek az európai kontinens legmegbízhatatlanabb része, amely huszonöt éve nem képes új politikai impulzust a közösbe betenni, ha csak ez alatt nem a régiós állampolgárok felelőtlen ijesztgetését és a felelőtlen gyűlöletkampányát értjük. Belátom, hogy ez nem hangzik valami optimistán, bizonyára sokan lelkendeznének együtt a mandineres szerzővel a visegrádi országokban is, de egyszerűen nincs nyom és ok arra, hogy ne követnénk el újra azokat a hibákat, amelyeket a múltban már egyszer elkövettünk.

A hidegháború világának összeomlása után először Szlovákiában értették meg az emberek, milyen az, amikor - szó szerint - egy éjszaka alatt le lehet építeni a demokráciát. Vladimír Mečiar dicstelen rendszere megakasztotta Szlovákia európai integrációját. Ne felejtsük el: ha még léteznének azok az európai fékek, ma sem Orbán Magyarországa, sem Kaczynski Lengyelországa nem lehetne EU és NATO tag. De ez a két politikus nemcsak Mečiar "méltó" utóda, hanem olyan etnikai és vallási örökséget hordoz, amely nem integrációt és konszenzust, hanem két világháborút hozott el a kontinensre.

Szlovákiában 2015-ben a politika bevezette a rendőrállamot, a szlovák média-, gáz-, és villamos energia területén a korrupció világában pedig a különböző oligarchák befejezték a hatalomátvételt, megtörtént egy újabb “rendszerváltás”. A menekültpolitikában is sikerült az egyetlen pozitívnak tűnő lépésben diszkriminációt elkövetni, amikor keresztény szíreket szállítottak repülővel Szlovákiába, amely a gyalogosan érkezők számára szintén nem volt vonzó célállomás.

Ahogyan a szlovák fiatal generáció számára sem az otthon maradni, a szírekkel együtt a fiatal szlovákok is nyugatra tartanak.

Lengyelországban, hasonlóan Magyarországhoz, huszonöt év kevés volt ahhoz, hogy egy négyévente megismételt közéleti szerepvállalás, egy parlamenti választás után ne érezze úgy az ország fele, cserben hagyták, kifosztják őket. Győztek a nacionalisták. Lengyelországban, csakúgy, mint Magyarországon, a katolikus tálibok gyűlöletük céltáblájává politikai ellenfeleiket tették, ma lengyel kormánypolitikusok elszámolással fenyegetik a lengyel liberális ellenzéket, míg a lengyel katolikus papok szervezett ördögűzést tartottak az egykori antikommunista disszidens Adam Michnik által alapított Gazeta Wyborcza politikai napilap szerkesztősége elé. Középkor, visszatért.

De ki kell ábrándítanom a liberálisokat Csehországgal kapcsolatban is, ahol tombol a zemani, svejki kispolgári nacionalizmus az első Szlovák Állam idejéből származó jelszó értelmében: "Svoje si nedáme, cudzie si nechceme" (A miénket nem adjuk, az idegen nem kell). Csehországban ma diktátorokkal készít interjút a cseh média Andrej Babiš oligarchára felesküdött része, a cseh köztévé Aszaddal, a Lidové noviny Orbánnal. Ki kell sajnos mondani: Csehország is készen áll, hogy az orbáni autoriter politikát magáévá tegye, noha Prágában, ahol eddig Nyugat-Európára mindig mint inspiráló és követendő példára tekintettek, az ezt kutyázó és összeesküvés elméleteket gyártó politika eddig relatíve ismeretlen novum.

Közép-Európa ma leginkább egy sündisznóhoz hasonlít. Összegömbölyödött, mert elkezdték bottal piszkálni, számára ismeretlen külső hatások érték, és ebben a tüskés védelmi állapotban nem túl vonzó látvány, és ráadásul nem is túl hősies. Kívülről pedig úgy látszik a régió egyfajta túlélésre - jelentsen ez bármit - rendezkedett most be úgy, hogy közben a hősiesség, a félelemnélküliség és a közvagyon tisztelete kiveszett a régióból. Ma az emberek a visegrádi országokban sokszor megint félnek, és lássuk be, erre minden okuk megvan. Megint ott tartunk, hogy az itt élők nagy tömegei belső vagy külső emigrációban gondolkodnak, a régió letért a nyugati integráció útjáról, aki tud, menekül.

Három generáció alatt - amely nem túl nagy idő történelmi távlatokban nézve - több rezsimváltást is megélő a családi közép-európai emlékezet öröksége továbbra is az államosítás, a korrupció, a deportálások és az emigráció újra megélt valósága.

2016. január 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább