Ma Szervác, Imola, Imelda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Ha nemzetállam, legyen nemzetállam!
„Előre félek attól, hogy (valamelyik) román miniszterelnök egyszer tényleg azt mondja: Orbán Viktornak igaza van.” Parászka Boróka (Erdélyi Riport):
A szomszédban – Magyarországon – szívós kitartással napirenden tartja a kormány a „vallási, etnikai” alapú uniós frontharcot. Ezt egy egymillió kétszázezres „etnikai, vallási” közösség tagjaként követem, Romániából, ahol bizonyos értelemben bármikor tússzá válhatunk, ha az itteni kormánynak eszébe jutna ugyanaz, ami odaát.
Függetlenítsük magunkat a vitától, amit csak Magyarországról, belülről lehet látni, érteni és követni, hogy miért vetette fel Orbán Viktor most a kvótáról szóló népszavazást. Az után, hogy néhány napja aláírta az Európai Tanács csúcs záródokumentumát, ami a már uniós területen lévő menekültek tagállami „szétosztásáról” rendelkezik. Tekintsünk el attól, hogy ma Magyarországon a népszavazás, és úgy általában a demokratikus intézmények működése súlyosan megkérdőjelezhető, miután a napokban fizikai erőszakkal akadályozták meg egy referendum kezdeményezését. Tekintsünk el a magyar alkotmány kitételeinek elemzésétől: ne firtassuk, hogy lehet-e nemzetközi szerződésekben foglalt kötelezettségekről referendumot tartani. Azt se próbáljuk megfejteni, hogy akkor, amikor országos tiltakozóhullám söpör végig a közoktatás ellehetetlenülése miatt, akkor a magyar miniszterelnök miért pont a menekültkvótáról rendezne népszavazást. Ma a kormányzati politika Magyarországon ügyet sem vet: az uniós megállapodásokra, a saját maga által fazonírozott alkotmányra és egy sor olyan társadalmi gondra-bajra. Olyan válságokra, amelyek messze meghaladják az ezervalahány menekült befogadásával járó problémákat.
De gondoljuk végig, milyen hatással lehet a népszavazási kezdeményezés az oly sokszor emlegetett nemzetre, Magyarország határain kívül. Ha Orbán Viktornak igaza van a népszavazás indoklásával kapcsolatban, akkor nemzeti, vallási vagy kulturális hovatartozás alapján lehet dönteni arról, kiknek járnak bizonyos jogok, és kiknek nem. Ne vonjuk meg egyetlen (nemzet) állam önrendelkezési jogát ilyen kérdésekben – javasolja a magyar kormány.
Képzeljük el, hogy ugyanerre tart igényt a román (nemzet) állam, maga akar dönteni arról, hogy milyen legyen a etnikai, vallási, vagy kulturális „arculata” az országnak. Nem aszerint, hogy hogyan érvényesülnek az emberi jogok, a munkavállalás- és adózás rendszere hogyan működik, hogyan tartható fenn a szociális rendszer, mi az állampolgári közösség érdeke. Hanem aszerint, hogy – használjuk Orbán Viktor kifejezéseit – milyen etnikai, vallási és kulturális „arculatot” akar.
Előre félek attól, hogy (valamelyik) román miniszterelnök egyszer tényleg azt mondja:
Orbán Viktornak igaza van,
és ezért, ha már itt tartunk, akkor érvényesítsük a román nemzetállam alkotmányát. Legyünk azzá, aminek Románia egyébként is mondja magát, a román nemzet állama, és ne akarjuk megváltoztatni azzal, hogy elismerjük a többkultúrájú, többetnikumú, többvallású társadalom sokszínűségét, és egyenjogúságát. Hanem mondjuk ki, hogy ez egy ortodox, román ország, oszt jónapot.
Ha etnikai, vallási vagy kulturális alapon járnak közjogok, akkor döntsük el, hogy kinek jár és mit jelent a magyar, illetve a román állampolgárság is. Orbán Viktornak igaza van, felejtsük el a kettős állampolgárságot, a „kétlaki” társadalmat. Ne akarjuk Románia arculatát megváltoztatni egyre több magyar állampolgárral, etnikai, vallási szempontból gyanús mobilitással, kisebbségi nyelvhasználattal, kisebbségi intézmények román nemzetállami támogatásával. Romániai magyar nincs, már Ceauşescu elvtárs is megmondta, csak magyarul beszélő román dolgozó.
És itt van ez a kvótarendszer, amelyet Orbán Viktor olyan mélyen elítél. Hát ez valóban botrányos következményekkel járt Romániában. Ennek köszönhető, hogy bizonyos helyeken, ott, ahol a magyarok (magyarul beszélő románok!) aránya meghaladja a húsz százalékot, még kikényszeríthető az anyanyelvhasználat. Valóban csúnya, ijesztő jogi kiskapu, hogy bizonyos arányok mentén határozzák meg az együttműködést, a közösségi szolidaritás mértékét. A fenébe bele. Ezt már Gheorghe Funar, meg Vadim Tudor is annyira utálta.
A lényeg, hogy maradjon minden olyan arculattal, ahogyan az erőviszonyok ezt lehetővé teszik. Ha Kis-Magyarország, Trianonban szűkre szabott határait most további kerítésekkel erősíti meg, ám legyen. A drótkerítésen belül olyan lesz, amilyen Magyarországot magának a magyar nemzetállam, és külön Orbán Viktor akar. (Meg amilyent a szavazói lehetővé tesznek). A drótkerítésen túl várhatóan gyengül az uniós közösség, és akkor majd a román nemzetállam is olyan lesz, ahogy neki tetszik. Bőven van történelmi tapasztalata és eszköze az etnikai, nemzeti, kulturális arculattisztogatáshoz.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
BIZALOMVESZTETT, HITELTELEN MNT
A testület csak a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és a hivatalos nyelv- és íráshasználat területével >
Az összebékíthetetlen táborok
Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >