2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Amikor a pártfogolt szembeszáll

Bozóki Antal
Bozóki Antal

Pásztor helyzete azonban egyáltalán nem stabil. Elnöki tevékenységét ugyanis elsősorban (63 képviselővel) a képviselőházi többséget alkotó SZHP politikájához kell igazítania – ha meg akarja tartani funkcióját. Bozóki Antal (bozokiantal.blog):

Megválasztották június 2-án Pásztor Istvánt az új összetételű tartományi parlament elnökének. Második mandátumának megkezdését a 120 fős testület 91 képviselője támogatta, 14 ellenezte, 13-an pedig tartózkodtak.

A Szerb Haladó Párt (SNP/SZHP) mellett a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), a Szerbiai Szocialista Párt (SPS/SZSZP) és a Szerb Radikális Párt (SRP/SZRP) támogatta Pásztor István megválasztását. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV/SZDL) képviselői tartózkodtak, a Demokrata Párt (DP) és a Magyar Mozgalom (MM) pedig nemmel szavazott.       

Igor Mirović, a SZHP képviselője (a tartományi kormányfői tisztség várományosa) Pásztor újbóli jelölését főként azzal indokolta, hogy „az előző mandátum alatt a házelnök a párbeszéd kultúráját ápolta, hozzájárult a tartomány intézményrendszerének fejlesztéséhez”.

Ezzel szemben, Borislav Novaković demokrata párti képviselő hangoztatta, mivel „politikai értelemben áthidalatlanná vált a különbség Pásztor és a DP között, nem támogathatja újraválasztását”.

Csonka Áron, a Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke, a MM-VMDK listáján bejutott két képviselőjének egyike, június 1-jén Óbecsén tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Pásztor jelölését pártja „nem fogja támogatni, mert ebben a tisztségében a választási kampányban politikai ellenfeleinek az eltakarítására szólított fel, nem állt ki a Vajdasági RTV mellett az elsősorban a szerb szerkesztőséget érintő, politikai indíttatású leváltások alkalmával, és a magyarság számára káros politikai alkut kötött, ennek következményeként hét magyar önkormányzat helyett csak háromban lesz magyar polgármester, és a „kisebbségi részvényes” SZHP kontrollja miatt ők is hátrányos helyzetből, csupán ’kirakatként’ lesznek képesek politizálni”.

A VMDK elnöke azt is bejelentette, hogy mind az önkormányzatokban, mind a tartományi képviselőházban „konstruktív ellenzékként” fognak részt venni a parlamenti munkában.

Csonka álláspontja várható volt. Most már világosan és határozottan kifejtette, hogy miért nem támogatja Pásztor jelölést. (Nem úgy, mint január 18-án, amikor a Pásztorral való szabadkai egyeztető megbeszélésen „az autójának meghibásodása miatt nem tudott jelen lenni”.)

Pásztor és pártjának a magyar közösség rovására elkövetett politikai hibáinak Csonka által elmondott listája azonban korántsem teljes, de a támogatása megvonásához több mint elegendő.

Korhecz Tamás, a MM-VMDK listáján bejutott (másik) képviselője felszólalásában a Képviselőház alakuló ülésén elmondta: „Fontos lenne megvizsgálni, vajon a jelölt (Pásztor) eleget tesz-e a tisztség betöltéséhez elengedhetetlen feltételeknek. Megítélése szerint Pásztor rendelkezik bizonyos tapasztalattal, ám szerinte nem méltó e tisztség betöltésére, mert az elmúlt hónapokban, minden polgár képviselőjeként több ízben megsértette a Magyar Mozgalom és a VMDK tagságát. Korhecz szerint Pásztor nem képes arra sem, hogy a magyar közösség integratív része legyen, nem hogy minden polgárt képviseljen.”

Az ifj. Korhecz Tamás Pásztor mentorálltja volt. A VMSZ (azaz Pásztor) támogatásával lehetett csak a Tartományi Végrehajtó Tanács alelnöke, tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkár, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és részesülhetett számos más kedvezményben.

A javára legyen mondva, hogy megszabadult mentorától és csatlakozott a Magyar Mozgalom alapítóihoz, ahol „társelnöki” tisztségbe jutott. A néhai Pintér Lajos újságírónak volt az egyik (bölcs) mondása, miszerint „nem az a fontos, hogy honnan jössz, hanem merre tartasz”.

Korhecz képviselővé választása természetesen nem jelenti a felmentését is a politikai vezetőként eltöltött másfél évtizedes tevékenysége alatt elkövetett hibák alól. Most napi szinten igazolnia kell, hogy a változásokért nem a saját politikai karrierje, a tisztségek halmozása és az  anyagi javak miatt, hanem a magyar közösség helyzetének javítása érdekében állt ki.

A MM és a VMDK tartományi képviselői csak akkor szerezhetnek tekintély és elismerést, ha következetesen küzdenek a magyar nemzeti közösség jogai megvalósításáért. Függetlenül attól, hogy melyik párt adja a tartományi, vagy éppen a szerbiai parlament elnökét.

„Először fordult elő, hogy kétszer egymást követően ugyanazt a személyt választották meg a Tartományi Képviselőház élére.” Erre még büszkék is lehetnénk, ha Pásztor István nem a szerb nacionalista pártok által kerül a tisztségbe.

Pásztor helyzete azonban egyáltalán nem stabil. Elnöki tevékenységét ugyanis elsősorban (63 képviselővel) a képviselőházi többséget alkotó SZHP politikájához kell igazítania – ha meg akarja tartani funkcióját. Márpedig eddigi tevékenysége arra utal, hogy ennek érdekében hajlandó messzemenően eleget tenni a hatalmi szerb nacionalista párt politikai elvárásainak, vagyis azok végrehajtásának. Köztudott, hogy az őt támogató másik két párt sem kisebbségbarát és a demokrácia élharcosa. Ez nem csak, hogy meghatározza az elkövetkező időszak történéseit a tartományban, de a nemzeti kisebbségi jogok érvényesítésére is kihatással lesz. A kifejezés, hogy „kirakatként lesz képes politizálni”, ebben az esetben rá is vonatkozik.

Most még csupán az a kérdés: Meddig fog tartani Pásztor második mandátuma?

2016. június 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója

A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >

Tovább

„Ezek nácik”

A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >

Tovább

A VALÓSÁG VISSZAVÁG

Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >

Tovább

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább

Édentől balra

Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >

Tovább

A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI

Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >

Tovább

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább

A kíméletlen múlt utánunk nyúl

A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >

Tovább

Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette

A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >

Tovább