Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Zsidók a kisebbségi magyarság szolgálatában: Sinkó Ervin
„Ez a nyitottság tette lehetővé a jórészt már a Sinkó halála utáni időkben a vajdasági magyar irodalom és kultúra páratlan szárnyalását, amelyet az anyaország csak távolról, irigykedve tudott követni jóval erősebb kulturális bezártsága miatt.“ Mazsihisz:
Iszaak Babel, a nagy orosz zsidó író 1935-ben, egy magyar ismerősével beszélgetve, hirtelen kifakad:„Hanem, Ervin Izidorovics, hogy valaki így halmozza a lehetetlennél lehetetlenebb attribútumokat, mint ahogy azt maga teszi! Magyarnak lenni már magában is szerencsétlenség, de ez még valahogy megjárja. Magyarnak és zsidónak lenni, ez azonban már kicsit több a soknál.
Magyarnak és zsidónak és kommunista magyar írónak lenni, ez valósággal perverzitás. De ma magyarnak, zsidónak, kommunista magyar írónak és hozzá jugoszláv állampolgárnak lenni – emellett a megboldogult Sacher-Masoch fantáziája egyszerűen ártatlan kis pincsikutya.”
A beszélgetőprtner, a „perverz” identitások halmozója Apatinban, a Vajdaságban 1898-ban született, a magyar kommunista mozgalom történetének legnagyobb krónikása és a vajdasági magyar művelődés máig hatóan is egyik legfontosabb intézményének alapítója volt: Sinkó Ervin, a mégoly szoros versenyben is talán a leghontalanabb magyar író.
18 évesen kerül a frontra az első világháborúban, a háború és következményei, a gyerekkori antiszemita inzultusok emlékével együtt, döntő hatást gyakorolnak választásaira.
Már egészen korán szociáldemokratává lesz, Kassák köréhez csatlakozik, majd más radikálisokkal együtt kiválik belőle. Húszas évei elején a kommün aktív és lelkes résztvevője - a budapesti Központi Munkástanács tagja - bukása után neki is el kell hagynia az országot.
A forradalmi erőszakot, terrort azonban mindvégig elutasítja, a kommün ellenségeit nem hajlandó bántani, inkább megpróbálja őket átnevelni kommunistává.
Erről az időről szól legnagyszerűbb, korszakos regénye, az Optimisták, amelyet évtizedekig nem tud kiadatni sehol, a Szovjetunióban sem (Újvidéken 1953-ban, Magyarországon 1965-ben jelenik meg). Él a két világháború között Bécsben, Párizsban, Zürichben, Moszkvában és Jugoszláviában, ezen a területen vészeli át a második világháborút is, fogolytáborokban, majd a partizánokhoz csatlakozva.
A Szovjetunióban töltött éveinek fontos és a magyar irodalomban szintén páratlan dokumentuma az Egy regény regénye című műve, amelyben ismét a határára kerül annak – a kommünt követő keresztény korszaka után - hogy leszámoljon a bolsevizmussal. Vannak, akik a könyvet ebből a szempontból Orwell és Koestler munkáival rokonítják.
„Itt a hivatalos giccs egy egész, mindent átfogó óriási államapparátus segítségével egyeduralomra tett szer., mely következetesen rányomja bélyegét minden esztétikai természetű megnyilvánulásra. A giccsnek ez a mesterséges tenyésztése, egyeduralma szerves következménye a kormányzati módszernek, a giccs, a frázisnak ez az ikertestvére ma itt állami és államfenntartó funkciót tölt be.” - írja a totalitárius művészetről. A nagy szovjet társadalmi kísérlet otthonában remélt otthonra lelni ő is, csalódása csak fokozta hontalansága érzetét.
A nemzetek feletti állam lehetőségét, amelyben a nemzetiségek valóban úgy élhetnek egymás mellett, ahogy szeretnének, ennek a nemzetiségpolitikának a Sztálinnal (és Rákosival) szembenálló titoi Jugoszláviában látta meg. Tito mellett zavarba ejtő határozottsággal tart ki haláláig.
Ugyanakkor életének ebben az utolsó periódusában teszi a legnagyobb, máig ható szolgálatot a vajdasági magyar közösségnek az Újvidéki Egyetem híres Magyar Tanszékének 1959-es megalapításával. A Tanszék nem csak nagy írók és tudósok sorát neveli ki (Gion Nándortól Végel Lászlón át a nemrég elhunyt Bányai Jánosig), hanem a vajdasági közoktatás tanárainak nemzedékeit is folyamatosan. A Tanszék szellemiségét is meghatározza az a szemlélet, amelyet Sinkó híres székfoglalójában fejt ki, hogy a magyar irodalom sajátszerűségét csak akkor érthetjük meg, ha a legszélesebb világirodalmi perspektívából vesszük szemügyre. Ez a nyitottság tette lehetővé a jórészt már a Sinkó halála utáni időkben a vajdasági magyar irodalom és kultúra páratlan szárnyalását, amelyet az anyaország csak távolról, irigykedve tudott követni jóval erősebb kulturális bezártsága miatt. Maga Sinkó is írt a felvilágosodás korától a modernitásig ívelően fontos irodalmi tanulmányokat, de világirodalmi horizontja egészen korán befogja a jisuv, a későbbi Izrael irodalmát is, Saj Agnonról 44 évvel Nobel-díja előtt, 1922-ben közöl recenziót.
„A nemzet nem földrajzi, nem is hatalmi, hanem szellemi egységet fog jelenteni; a nyelvnek fajfölötti közösségteremtő ereje tartja össze ezt az egységet és összetartja az a szükség, hogy az ember a szívében világpolgár lehet, de cselekedni hatásosan csak korlátok között tud. S mint ahogy a fának nem béklyója a földbe fúródott gyökere, az embernek is szüksége van, hogy közösségében gyökerezzék, s onnan ragyogjon szerte minden közösségre”- írta Jókai Mór születésének századik évfordulóján, 1925-ben.
Valamelyest ma, majd 50 évvel halála után is hontalan, alig él csak az emlékezetben ez a furcsa, kivételes és csodálatos tünemény: Sinkó Ervin szabálytalan, problémás és nagyszabású élettörténete.
Következő cikk: Romániai önkormányzati választások: nyomokban magyar érdekképviseletet tartalmaz
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >
Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette
A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >