Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Visszatérhet a magyar szocialisták nagy barátja
„Ha Horvátországban a baloldal kerülne hatalomra, akkor mindenképpen a jogi, vagyis a bírósági megoldást kell választanunk az INA-ügyben ahelyett, hogy politikai síkra terelnénk a vitát.” Majláth Ronald (MNO):
Már készülődik a szeptemberi előre hozott választásokra Zoran Milanović, a horvát Szociáldemokrata Párt vezetője, akinek miniszterelnöksége idején mélypontra estek a magyar–horvát kapcsolatok. A szakértő szerint Milanovićék a kampányukban újra elővehetik Magyarországot.
Nem hivatalos tárgyalásokba kezdett a Szociáldemokrata Párt (SDP) vezetősége a Horvátország fejlődik elnevezésű koalíció tagjaival, de a Horvát Parasztpárttal is erősítenék a soraikat – írja a horvát Jutarnji list, amely szerint a baloldali párt ezúttal a korábbi 56 helyett 60 mandátumra számít a 151 tagú horvát parlamentben, vagyis a száborban.
De az Isztriai Demokratikus Gyűlést (IDS) és a Híd Függetlenek Listáját (Most) is örömmel fogadná egy leendő koalícióban a politikus, amivel már kényelmesen meglenne számára a parlamenti többség. Így pedig ismét baloldali kormánya lehet majd Horvátországnak – amiről már vannak tapasztalataink.
Az MSZP nagy barátja
Milanović a 2014-es választások előtt teljes mellszélességgel állt ki a magyar szocialisták mögött, akit még a párt nagygyűlésére is elhívtak beszédet mondani. Milanović akkor jelezte: Mesterházy Attila MSZP-elnök, az összefogás miniszterelnök-jelöltje felkészült, tisztességes ember, aki minden szükséges adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy egy nagy hagyományokkal rendelkező európai ország miniszterelnöke legyen. A horvát szociáldemokrata pártot vezető politikus azt mondta: Mesterházy Attilának volt ideje felkészülni, ezért csak azt tanácsolja neki, ne értékelje alul az ellenfelét.
Múlt évben végül egészen megromlottak a magyar–horvát kapcsolatok, miután Milanović azzal vádolta Magyarországot, hogy egy magyar–szerb megállapodás keretében a szerbek a horvát határhoz szállítják a migránsokat. Szijjártó Péter ezért arra kérte a horvát miniszterelnököt, hogy hagyja békén Magyarországot és Szerbiát. Milanović válasza sem maradt el: most Orbán Viktort támadta, aki szerinte radikális kommunistából radikális antiliberálissá vált.
A jobboldal megágyaz Milanovićnak
Nem véletlen, hogy a magyar kormány ezután azt várta, hogy ismét a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) kerül majd Horvátországban hatalomra. Végül azonban a két nagy párt, az SDP és a jobboldali HDZ fej fej mellett végzett, így egyikük sem tudott kormány alakítani a választásokon a harmadik helyen végzett Híd Függetlenek Listája nélkül. A Híd végig technokrata miniszterelnök által vezetett, parlamenti támogatással rendelkező szakértői kormányt javasolt, és bár mindkét nagy párttal tárgyalt a kormányalakításról, végül a konzervatív HDZ-vel állapodott meg decemberben a kabinet létrehozásáról.
Az elmúlt közel hat hónap alatt azonban nem volt zökkenőmentes a HDZ és a parlamentbe protestpártként bekerült Híd kormányzása. Egyes szakértők szerint Horvátország történelme legsikertelenebb kormánya volt. A kabinetnek kezdettől fogva nem volt közös stratégiája, a két kormányzó párt végig harcot vívott a stratégiailag fontos tárcákért és a titkosszolgálat feletti ellenőrzésért.
Végül június 7-én a HDZ bizalmatlansági indítványt nyújtott be Tihomir Oresković technokrata miniszterelnök ellen, akit egyébként éppen ez a párt javasolt erre a posztra. A múlt héten megvonták a bizalmat Oreskovićtól, tegnap pedig a horvát parlament feloszlatta magát július 15-ei hatállyal. A legfrissebb hírek szerint az előre hozott választásokat várhatóan szeptember 4-én vagy 11-én fogják megtartani, amelyre a horvát baloldal most okkal tekint optimistán. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy Magyarország számára is üdvös lesz a kormányváltás.
Befutó lehet a baloldal
Portálunk a horvátországi fejleményekkel kapcsolatban felkereste Bali Lórántot, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Horvátország-szakértőjét, aki emlékeztetett: a tavasz folyamán már többször is előfordult, hogy a horvát országgyűlésben nem tudták biztosítani a többséget szavazásoknál, emellett heves viták voltak az alkotmánybírák megválasztásánál is, mivel nem volt meg a kormányon belül a szükséges kohézió. Tetézte a bajt, hogy Oresković miniszterelnök az üzleti szférából érkezett és nem egy hivatásos, tapasztalt politikus volt, meglehetősen kevés belpolitikai tapasztalattal rendelkezett.
Bali Lóránt szerint így a jelenlegi helyzetben teljes mértékben megvan az esély arra, hogy Milanović újra hatalomra kerüljön. Ezt nemcsak a szoros választási eredmények mutatják, hanem a közvélemény-kutatási adatok is. Emellett az SDP jelenleg egy megújulási folyamaton megy keresztül: a helyi pártszervezetekben folyamatosan téma a párt megújítása, ahol több helyen is új vezetők kerültek ezeknek az élére.
Kampánytéma lehet a magyar viszony
Mire számíthatunk, ha Milanović újra hatalomra kerül? Bali Lóránt szerint a horvát–magyar külpolitikai viszonynak eddig jót tett a HDZ hatalomra kerülése. Ezt mutatja, hogy a közelmúltban Kövér László házelnök kétnapos látogatáson volt Horvátországban, emellett megszűntek a politikai ütésváltások is a kétoldalú kommunikációban, így kiegyensúlyozottság és a békés hangnem jellemezte a viszonyrendszert.
Mindez azonban most azonnal megváltozhat. „Egy választási kampányban biztosan ütőkártya lenne a magyar–horvát kapcsolatok témája, illetve az INA-ügy” – vélekedik a szakember, aki szerint egy új Milanović-kormány az eddigi hibáiból tanulva már kevésbé lépne fel agresszíven a szomszédjai ellen. Kiemelte: az INA-ügy mind a Milanović vezette kormány, mind pedig az Oresković-kormány számára jelentős belpolitikai terhet jelentett, illetve jelent. Ezért a szakértő úgy látja, hogy ha Horvátországban a baloldal kerülne hatalomra, akkor mindenképpen a jogi, vagyis a bírósági megoldást kell választanunk az INA-ügyben ahelyett, hogy politikai síkra terelnénk a vitát.
Következő cikk: Drámai kudarcot vallott Vidnyánszky Attila
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >