Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Déli határszemlén Orbán nyomában - mi találkoztunk menekültekkel is
– Kétszer átjutottam a határzáron, mindig elfogtak, visszavittek a kerítéshez, utóbb meg is vertek úgy, hogy a szerbek kórházba szállítottak - magyarázza a pakisztáni fiú. – Nem tudom, hogy mikor, de megint megpróbálom – néz állhatatosan. – Nincs más esély – teszi hozzá.
Harmadik „fal” építését emlegette Orbán Viktor hétfőn Szegeden. A Szegednek bejelentett sok zsák pénz bejelentése után megnézte a röszkei határátkelőt, a tranzitot is, a közösségi oldalán közzétett fotókon azonban egyetlen menekültet sem látni. Körbejártuk a környéket, és megtaláltuk őket - Szerbiában. Csak kis részüknek adatik meg, hogy átlépheti a magyar határt, itt nem működik az, amit magyaros vendégszeretetnek hívnak.
- Éjszakánként látom az ablakomból, hogy mennek a töltés felé – mutatja az odavezető utat egy martonosi asszony. – Nappal nem jönnek, de éjjel negyvenes csoportokban, gyerekekkel is – teszi hozzá.
A Határ-Tiszán, ahogy a martonosiak nevezik a holtágat, egy teremtett lelket sem láttunk világos nappal. Itt a településtől nyugatra a holtág a határ nagyjából két-három kilométeren keresztül, keletre pedig a Tisza ugyanekkora távolságon. A túlparti magyar oldalon legfőképpen mezőgazdasági területek vannak, a kerítés Röszkénél, illetve keleten a tiszaszigeti határátkelőtől nem messze kezdődik, a folyó és holtága vonalán egy „gyodasor” védi a határt. Itt nincs „fal”.
Bakondi György a közrádióban beszélt arról, hogy a Tisza jegén próbálnak a fagyban átjutni a migránsok. A szerbiai és a magyar oldalon is tapasztalják az ott élők, hogy sűrűn megfordulnak a Holt-Tisza jegén a menekültek, de kizárólag éjszaka vágnak neki az átkelésnek. A partról nagy tégladarabokat láttunk a holtág közepén, akár a menekültek is próbára tehették a jeget, hogy járható-e.
Nem hivatalos információink szerint a szerb kormány a meglévők mellett újabb táborokat nyit, mert majdnem kilencezer menekült van az országban, a táborokban nagyjából négyezer férőhelyet tudnak biztosítani. Bár a kegyetlen hideg időben azokat is beengedték ezekbe a táborokba, akik nem akartak regisztrálni, sokan mégis kisebb csoportokban a szabad ég alatt vertek tanyát, így a szabadkai téglagyárban is időznek több tucatnyian.
Csontig hatoló hidegben
- Négy napja nem ettünk – a pakisztáni fiú a szabadkai téglagyár bejáratánál levő befagyott kútból próbál egy kis vizet varázsolni. – Nagyjából ötvenen lehetünk – mutat az egykori gyár egyik épületére, amelynek a tetején már alig van cserép.
A szabadkai téglagyár területén tavalyelőtt minden négyzetméteren sátrak álltak, a legtöbben itt vártak a megfelelő időpontra, hogy nekivágjanak a magyar-szerb határnak. A magyar határzár megépítése és az ehhez kapcsolódó törvényi szigorítások, valamint a szerbiai táborok megnyitása után a téglagyár kiürült. Az utóbbi hetekben azonban újra megjelentek itt kisebb csoportok, mint ahogy a határ mentén néhány szerb település környékén is többen táboroznak. Többségük egyedülálló, vagy a hivatalosan nem háborús övezetként számon tartott országokból érkezett, magyarul nem bízik abban, hogy a lehetséges legális utat járva bármikor is bejuthatna az Európai Unióba.
Harmadszor is megpróbálom
- Húsz napig voltam kórházban – állítja az egyik pakisztáni fiú, miközben a szerb kórházi jelentést szorongatja a kezében. – Kétszer átjutottam a határzáron, mindig elfogtak, visszavittek a kerítéshez, utóbb meg is vertek úgy, hogy a szerbek kórházba szállítottak - magyarázza a pakisztáni fiú. – Nem tudom, hogy mikor, de megint megpróbálom – néz állhatatosan. – Nincs más esély – teszi hozzá.
Orbán ügyet sem vetett a menekültekre
– Egy hete érkeztünk - mutat fiára és annak családjára egy iraki férfi. A középkorú férfi fiaival és unokáival a szabadkai táborban várja, hogy sorra kerüljenek a röszkei tranzitnál, úgy számolnak, hogy egy héten belül ott benyújthatják kérelmeiket. Nem ábrándítottuk ki őket, hogy valószínűleg sokkal több ideig kell várniuk. Ebben a táborban, amely légvonalban alig egy kilométerre van a téglagyártól, most nagyjából kétszázan lehetnek, főként családokat fogadnak be, számukra tíz konténert és fűtött sátrakat is felállítottak a tábor területén.
A röszkei tranzit szerbiai oldalán néhány sátor áll, hétfőn csak az egyik nagyobból szállt felfele füst. A miniszterelnök hétfői, szegedi, illetve röszkei látogatása után a közösségi oldalára feltett képek szerint mintha nem is lettek volna arrafelé menekültek, Orbán a határvédőket látogathatta végig.
November óta, ahogy akkor megírtuk, hétköznaponként délután négyig dolgoznak a bevándorlási hivatal munkatársai, hétvégén pedig szünetel az ügyintézés, így a tranzitok felállításakor, tavalyelőtt ígért napi száz kérelem beadása helyett jó, ha napi öt-hat kérelmet be tudnak adni a szír, afgán menekültek. A többieknek esélyük sincsen. (...)
Hvg.hu
Következő cikk: Demeter Mártának azért lett elege az MSZP-ből, mert a kormányváltás helyett csak a túlélésre játszanak
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az összebékíthetetlen táborok
Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >