2025. május 5. hétfő
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Megélhetési politika

Az előválasztásokat félresöprő, titkos alkukat alkalmazó, minden jobboldalit és konzervatívot a demokratikus együttműködésből kizáró, korlátolt politikai gondolkodás egyetlen dologra volt alkalmas, de arra nagyon: a fizetett parlamenti képviselői helyek biztosítására.Ungváry Rudolf (Népszava):

Az előválasztások minden jel szerint megvalósíthatatlanok. Botka László szegedi polgármester nemcsak bejelentette, hogy eleve miniszterelnök-jelöltként akar indulni, hanem az MSZP ezt el is fogadta már. Ettől még lehetnének előválasztások az ellenzéki térfélen, hiszen csak annyi történnék, hogy az MSZP-nek már lenne előválasztáson versengő miniszterelnök-jelöltje.

Csakhogy Botka azt is közölte, hogy semmi értelmét nem látja az előválasztásoknak. Ez még semmi ahhoz képest, hogy az MSZP, az Együtt és a Párbeszéd külön, a nyilvánosság elől lényegében titkolt tanácskozásokat tart a Pénzügykutató Intézetben. Előtte ennek az intézetnek a munkatársa, Lengyel László megkereste Niedermüller Pétert, aki a Demokratikus Koalíció Európa Parlamenti képviselője. Azt az ajánlatot tette neki, hogy ha Gyurcsány Ferenc pártelnöktől megszabadulnak, akkor őket is meghívják erre a szűk körű tárgyalásra. Amely egyébként az előválasztások elvetésének a jegyében tanácskozik. Ez utóbbit egyelőre még nem hozzák nyilvánosságra. Várhatóan valamilyen kommunikációs technikával fokozatosan fogják elszabotálni.

Egyszerre érthető ez, és egyszerre nem. Érthető, mert eddig is így volt: ismétlődően azt hiszik, hogy lehet valamit titokban tartani. A DK alelnökének, Niedermüller Péternek a megkörnyékezése azt is kifejezi, hogy abból indulnak ki: mindenki korrupt és jellemtelen. Vajon honnan e kiindulás ilyen biztos tudása? Ráadásul mindezt hétfőn „gyorsvonati” sebességgel a szélsőjobboldali rendszer szélsőjobboldali szócsöve, a Magyar Idők hozta először nyilvánosságra: így is tervezték a titkolódzók? Lehet, hogy még egyetlen lépés következményét se tudják előre látni?

Az is érthető, hogy az – egyelőre – sutyiban tanácskozók pontosan tisztában vannak azzal, ha nincsenek előválasztások, végképp biztos, hogy nem képesek majd kormányt alakítani. Ezért igazából a túlélésre játszanak: legyen biztosítva a parlamenti helyük. Ezt természetesen szintén nem fogják a nyilvánosság orrára kötni. Tudják és teszik.

Nehezebb felismerni, hogy a baloldali mainstream jelentős része foglya örökölt „ideológiájának”. Egyrészt annak, hogy igazán demokrata csak baloldali lehet. Másrészt annak, hogy megdönteni a kormányt csak a baloldal képes. Harmadrészt annak, hogy a jelenlegi önkényuralmat felváltó demokráciának egyedül a baloldal lehet a záloga. Ez a bolsevik gondolkodásból hozzájuk tapadt politikai világkép tükröződött egyébként abban is, hogy amikor Haraszti Miklós nemrég egy lehetséges hatalom-átvételi stratégiát megfogalmazott, abban érdemben nem beszélt arról, hogy a jobboldaliak demokratikusan gondolkodó részével való összefogás nélkül eleve reménytelen minden rendszerváltás. Nem arról van szó, hogy a baloldali pártoknak jobboldaliakat kellene képviselnie. Arról van szó, hogy a kommunikációjuk tartalmán kell alapvetően változtatni. Tényleg, nem csak úgy, mintha a fogukat húznák, ezzel ki kellene fejezniük, hogy nemcsak a baloldaliságot, hanem a jobboldaliságot, nemcsak a liberalizmust, hanem a konzervativizmust is legitim demokratikus nézetnek tekintik. Olyan politikai stratégiát kellene követniük, amelyben minden választó számára teljesen nyilvánvaló az a baloldali és liberális álláspont, hogy demokrácia nem létezik csak baloldaliakkal és liberálisokkal, mert akkor ez nem demokrácia.

Egy ilyen egyértelmű és erőteljes kommunikáció lehet a kezdete annak, hogy a jobboldali választók demokratikus részének alapvető, végzetes (és baloldali részről egyben kölcsönös) bizalmatlansága legalább oldódni kezdjen. És a kezdete annak, hogy egy előválasztáson új, a „civilekből” szerveződő pártok, továbbá jobboldali formációk is induljanak. Mindennek következtében nagyságrendileg változhatnak a választásokkal az erőviszonyok. Olyan különböző pártállású, de demokrata többség alakulhat ki, amely nagy szavazói legitimitással a háta mögött képes lenne a választási rendszer gyors átalakítására, és új, immár arányosabb választások kiírására. Ezáltal alakulhat ki egy olyan parlament, amelynek ereje lenne arra, hogy lebontsa az Orbán-rendszert, megváltoztatva többek között az önkényesen alkotott alkotmányát és a törvényeit.

Mindez természetesen nem a Jobbikkal való összefogást jelenti. A baloldaliak összefogása a jobboldallal nem azonos a szélsőjobboldallal való összefogással, ahogy nem lehet összefogni a szélsőbaloldallal sem. A szélsőjobb- és szélsőbaloldali politikai formációk ugyanúgy nem demokratikusak, ahogy az ultrakonzervativizmus és az anarcholiberalizmus se az.

Ami nem érthető: az előválasztás elutasítása. Egy előválasztás érdemben nem veszélyeztetné az MSZP jelöltjét. Borítékolható, hogy egy olyan erős egyéniség, mint Botka, jól, ha nem a legjobban szerepelne. De az is biztos, hogy az előválasztásoknak mozgósító hatása lenne, és számos új politikai szereplő mérettethetné meg magát. Hiszen a legnagyobb probléma jelenleg, hogy a lehetséges új politikai szereplők egyelőre a civil mozgalmakba szorulnak, és nem vehetnek tevőlegesen részt a képviseleti demokrácia politikai életében. Nem beszélve arról, hogy olyan dicstelen körülmények között, mint ami most éppen például a Pénzügykutató Intézetben folyó mutyizással lejátszódik, kedvük sincsen rá.

Amilyen kontraproduktív lesz, ha a most titokban tanácskozó pártoknak sikerül semmivé tenniük az előválasztási előkészületeket, olyan hamvába holt Haraszti javaslata is. Eszerint – lényegében a baloldali pártok – fenyegessék meg ennek a most dúló rendszernek az urait, hogy ha nem változtatják meg a jelenlegi, az uralkodó állampártnak kedvező választási rendszert arányosra, nem indulnak a választásokon. És akkor majd lesz nemulass! Az „Ejrópai Únió” veszi majd a furkósbotját, és az Orbán-kormányt bizony rákényszerítené az arányos választási rendszer bevezetésre. Ettől aztán a Vezér és környezete jól megijed.

Rég nem hallottam ennyire politikailag együgyű ötletről. Az Európai Unióról most nem beszélek, hiszen saját belső problémái miatt egyelőre képtelen lenne érdemi reakcióra a magyarországi fejlemények kapcsán. Legfeljebb egyet tenne idővel (és előbb-utóbb talán meg is teszi): átalakítaná „kétsebességűvé” az Uniót.

Lennének a magállamok magukban, a többinek meg orra tőle fokhagymás. Amivel Magyarország biztos kívül kerülne az Unión, és akkor végleg nincs mitől tartania Orbán Vezérnek és körének. Dőlhet az Orosz Birodalom kar(d)jába.

Komolyan lehet abban hinni, hogy egy választási bojkottal való fenyegetés esetén (feltéve, de ez lehetetlen, ha abban minden ellenzéki párt részt venne) a Vezér nem gründolna nyomban egy sor „baloldali” és „liberális” pártot, melyek indulnának a választásokon? Máris okafogyottá válnék az Unióval való fenyegetés, mert a választások immár „tiszták” lennének. Az úgynevezett „nyugdíjaspárt” máris megalakult.

Most az a helyzet, hogy a baloldali pártok, élükön az MSZP-vel, külön tanácskozáson fogják kialakítani a választási stratégiájukat. Erre a tanácskozásra nem hívják meg se az előválasztások előkészítésében eddig szintén szerepet játszó Demokratikus Koalíciót, se a jobbközép-konzervatív Modern Magyarország Mozgalmat. Ott fog állni a magát baloldalnak nevező együttes, hogy majd megméresse magát egyedül, kizárólagosan érdemi ellenzéki erőként. És be is fog jutni a parlamentbe. Ekkor fog igazán kiderülni, hogy az előválasztásokat félresöprő, titkos alkukat alkalmazó, minden jobboldalit és konzervatívot a demokratikus együttműködésből kizáró, korlátolt politikai gondolkodás egyetlen dologra volt alkalmas, de arra nagyon: a fizetett parlamenti képviselői helyek biztosítására. Hatalmas eredmény lesz. És egészséges kiábrándulás követheti.

2017. február 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább

Trump bumeránghatást vált ki Európában

Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >

Tovább

A fenntarthatatlan elnökség

Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >

Tovább

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >

Tovább

A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra

Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >

Tovább

A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége

Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >

Tovább

Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent

A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >

Tovább