Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Bejelentkeztek a szlovákok és a csehek is a CEU-ért
Ma nyugtalansággal figyeljük Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktor kormányfőnek autoritárius lépéseit.
Andrej Babiš cseh pénzügyminiszter, aki a következő parlamenti választások fő esélyese is Csehországban, szívesen látná újra Prágában a Közép-európai Egyetemet. Szlovákiában nyílt levélben szólítja meg értelmiségiek egy csoportja a köztársasági elnököt és miniszterelnököt, hogy tegyenek meg mindent a budapesti CEU Pozsonyba hozataláról és javasolják: vegyék fel a kapcsolatot Soros Györggyel.
Az Átlátszón korábban beszámoltunk a Közép-európai Egyetem korai történetéről, amely éppen Pozsonyban kezdődött. Az egyetem alapítója a szlovákokat kereste fel először, hogy az intézmény Pozsonyban kezdje meg működését. A tervekből végül nem lett semmi, mert a modern Szlovák Köztársaság önállósodási törekvését olyan heves nacionalista és antiszemita légkör vette körül, hogy Soros végül Prágában indította el a CEU-t, ahonnan, néhány év múlva, szintén a helyi nacionalista miniszterelnöknek köszönhetően, távoztak – Budapestre.
Úgy tűnik, Prágában és Pozsonyban is bánják, hogy a kilencvenes években elüldözték a CEU-t, erre legjobb bizonyíték, hogy ma már mindkét országban szívesen látnák az egyetemet. Csehországban először Jiří Drahoš, fiziokémikus, a Cseh Tudományos Akadémia korábbi elnöke és köztársasági elnök-jelölt vetette fel a napokban, hogy érdemes lenne megfontolni a Közép-Európai Egyetem (CEU) áthozatalát Csehországba. Drahoš szerint a magyar parlament olyan törvényt fogadott el, amely korlátozza egy külföldi alapítású egyetem működését Magyarországon.
“Egy ilyen diszkriminációnak nincs párja a demokratikus országokban. Javasolom, hogy a Közép-európai Egyetemet hozzuk át Prágába. Itt tisztességes feltételeket tudnánk biztosítani számukra és a Tudományos Akadémiánk is sikeresen működne együtt velük.” – írta.
Hasonlóan Drahošhoz, a cseh politika “erős embere” is megszólalt CEU-ügyben. Andrej Babiš, pénzügyminiszter, az ANO párt elnöke – amely támogatja Drahoš elnöki megválasztását – és a következő választások fő esélyese, nemcsak támogatja a köztársasági elnök-jelölt véleményét, de egyenesen megígérte: mindent megtesz, hogy a CEU Prágába kerüljön.
Szlovákiában a CEU-botrány kirobbanása óta több publicista is felvetette cikkében a Közép-európai Egyetem esetleges áthozatalát Pozsonyba. A szándékot végül szlovák és magyar értelmiségiek egy csoportja fogalmazta meg hivatalosan, amelyben az aláírók hangsúlyozzák, hogy régi adósságuk szeretnék törleszteni az egyetem esetleges pozsonyi áthelyezésével. Nyílt felhívásukat az Átlátszó most teljes terjedelemben közli.
Szolidaritásért való felhívás a budapesti Közép-európai egyetem ügyében:
Tisztelt Andrej Kiska köztársasági elnök úr, és tisztelt Rober Fico, miniszterelnök úr, és a kormány minden tagja!
Azért fordulunk önökhöz, hogy emeljék fel nyilvánosan is hangjukat a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) megmaradása, tiszteletet parancsoló működése és az akadémiai szabadság érdekében.
Egyidejűleg megkérjük önöket, hogy vegyék fel a kapcsolatot a CEU vezetésével és Soros György alapítóval, és tegyenek javaslatot a CEU pozsonyi áthelyezésére, hogy az intézmény működése, minden kedvezőtlen körülmény ellenére, zavartalanul folyhasson tovább.
Sajnálattal követjük figyelemmel Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének tevékenységét, amely célja az egyetem működésébe beleszóló, olyan törvényi változtatás elfogadása, amely a budapesti Közép-európai egyetem fennmaradását veszélyezteti.
Egyúttal szeretnénk kifejezni támogatásunk a CEU intézménye, képviselői, név szerint az egyetem igazgatósága és egyetem rektora, Michael Igntieff úr felé, és támogatásunkról szeretnénk biztosítani az egyetem összes diákját, akadémiai munkatársát felháborodásukban és abbéli erőfeszítésükben, hogy a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások az egyetem ugyanazon helyszínen történő, változatlan működését eredményezze.
Felhívásunk abból a meggyőződésből fakad, hogy a diákok és a fiatalok, az akadémiai dolgozók és a széles közvélemény demokratikus gondolkodásának az alapja a minőségi oktatási intézmények. Szlovákia számára megszerezni egy olyan egyetemet, amely a közép-európai térségben a legmagasabb minőségű tudást fémjelzi, az a Szlovák Köztársaság hosszútávú célja is lehet. Elsősorban a szlovák kormánytól várjuk el, hogy képes legyen gyorsan és egyértelműen reagálni a CEU esetleges áttelepítésére.
Soros György úr 1990 elején a Közép-európai Egyetem megalakításának ötletével elsőként a Szlovák Köztársaság kormányát szólította meg. Mint a “Nyilvánosság az Erőszak Ellen” elnevezésű szervezet egykori tagjai, mi kezdtük meg vele a tárgyalásokat. Sajnálatos módon, abban az időben, a modern Szlovákia első nagy nacionalista légkörét élte meg és a szlovák parlament épülete előtt és más helyeken olyan nacionalista tüntetéseket tartottak, amelyek Szlovákia magyar kisebbsége ellen irányult, és nyíltan zsidóellenes is volt. A harcos és azóta sem átélt gyűlölethullám megakasztotta a Soros Györggyel folytatott tárgyalásokat, amelyek így befejezetlenek maradtak.
Az azóta eltelt huszonhét év és az idő is megerősítette, hogy a nacionalista erők és pártok által képviselt nézetek semmilyen jót nem hoztak Szlovákia polgárai számára sem akkor sem most. Ma nyugtalansággal figyeljük Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktor kormányfőnek autoritárius lépéseit. Nem lehetünk közömbösek ebben a helyzetben, és éppen ez az egyik ok a sok közül, hogy Szlovákiának most demonstrálnia kell nyitottságát az akadémiai szabadság, és egy olyan európai dimenziójú intézmény felé, mint például a CEU.
Az elmúlt három évtizedben a CEU pozsonyi megalapításának kísérlete többször csalódással töltött el. A körülmények e pillanatban most egy új esélyt nyújtanak, és mi ezt az esélyt meg szeretnénk ragadni, hogy ezzel is lerójuk történelmi adósságunk mindenki, de elsősorban a szlovákiai fiatalok, de egész Európa akadémiai nyilvánossága felé is.
Megköszönjük felhívásunk mérlegelését és gyors és nyilvános választ remélünk önöktől e témában. Nyilvános felhívásunkat támogathatják a weben is a peticie.com oldalon.
A felhívást a “Nyilvánosság az Erőszak Ellen” tagjai és a “Független Magyar Kezdeményezés” nevében írjuk alá:
Fedor Gál, szociológus és politikus
Peter Zajac, irodalomtudós és politikus
László Szigeti, könyvkiadó
Ladislav Snopko, forgatókönyvíró és politikus
Ján Štrasser, író
Peter Tatár, orvos és politikus
Juraj Flamik, környezetvédő
Štefan Hríb, novinár
Mikuláš Huba, földrajztudós
Juraj Mesik, orvos és pedagógus
Peter Pöthe, pszichiáter
Marian Timoracky, szociológus
Pavol Szalai, újságíró
Peter Dral, elemző
Nina Galanská, alapítványigazgató
Ján Spurný, informatikus
Jozef Hašto, pszichiáter
Bőtös Botond
Következő cikk: Önpusztító lépés”: úgy megy neki Orbánnak a New York Times, hogy a fal adja a másikat
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >