Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Birodalmi víziók és félrevert harangok
„Mi célból lenne szüksége Pristinának és Zágrábnak a harci helikopterekre, ha nem azért, hogy megtámadják a szerbeket?” J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
Szinte nem múlik el hét, hogy ne rémisztgetnének minket egy újabb balkáni háború kitörésének veszélyével. A legújabb hiób-jóslatokat az váltotta ki, hogy tiranai és pristinai albán vezetők a múlt héten Albánia és Koszovó egyesülésének, Nagy-Albánia megteremtésének vízióját vetették fel arra az esetre, ha az Európai Unió tovább hanyagolná a térség felzárkóztatását.
Az igazság kedvéért meg kell hagyni, hogy Edi Rama albán miniszterelnök szó szerint nem említette Nagy-Albániát, csupán utalt arra, hogy ha nem sikerül egyesíteni az albán nemzet egészét az EU-ban, akkor ők a „hagyományos utat” választhatnák. A Politico c. brüsszeli lapnak adott nyilatkozatában azt is hangoztatta, hogy a felzárkózás felé vezető út megnyitása és az uniós tagság világos perspektívája az egyetlen mód, hogy megőrizzék a Balkán békéjét, „ám ha nincs ez a remény, akkor létrejöhetnek kisebb uniók”.
Hasonlóképpen fogalmazott Hashim Thaci koszovói elnök, aki kijelentette: ha az unió továbbra is zárva tartja kapuit Koszovó előtt, „akkor a térség összes albánjai egységes államba tömörülnek, hogy folytassák az európai családba való integrálódást”. Hogy azért némileg enyhítse a negatív reakciókat, azt is hozzáfűzte, hogy az ilyen eszméket tulajdonképpen a Koszovóval szembeni uniós blokád szüli, ezek azonban „ellentétesek a mi euro-integrációs elkötelezettségünkkel”.
Magyarán: nem őket kell hibáztatni az ilyen törekvések miatt, hanem azokat, akik késleltetik a bővítést.
(...) Belgrádban azonnal „megfejtették”, hogy Tiranában és Pristinában Nagy-Albánia megteremtéséről szövögetnek álmokat, ami nem valósulhat meg háború, méghozzá az egész Balkánra kiterjedő háború nélkül. Ivica Dačić külügyminiszter késedelem nélkül elővette azt a bizonyos vészharangot, amelynek kongatásában mindig az elsők között van, és a maga stílusához híven nem átallotta kioktatni az amerikai nagyköveteket, mondván, Edi Rama és Hashim Thaci esetében nem „óvatlanságról” és „átgondolatlanságról”, hanem egyenesen a Balkán békéjét és biztonságát veszélyeztető kijelentésekről van szó! Szerinte Washington túl enyhén reagált, és nagyvonalúan tolerálja az ilyen veszélyes felvetéseket, de csak azért, mert azok Szerbia és nem más országok területi egységére vonatkoznak. Dačić véleménye szerint az amerikai diplomácia ilyen elnéző magatartásával csak felbátorítja az albán vezetőket, akik „destabilizálni akarják a Balkánt”.
A szerb külügyminiszter azt is bejelentette, hogy kezdeményezni fogja Juniz Musliu preševoi polgármesternek, a szerbiai Albán Nemzeti Tanács (az albán kisebbség kulturális önkormányzata) elnökének felelősségre vonását, aki hasonló, Nagy-Albániát vizionáló kijelentésekkel rukkolt ki, mint Rama és Thaci, azzal, hogy ő a dél-szerbiai albán lakta vidékeket is Nagy-Albánia keretében képzeli el. Ha ez bekövetkezik, és valóban eljárás indul Musliu ellen (amit egyes belgrádi lapok már kész tényként kezelnek), akkor az csak újabb olaj lesz a tűzre, és még távolabb kerülünk a szerb-albán ellentétek áthidalásától.
A vérmes balkáni szomszédok mintha csak egymás gesztusait lesnék, hogy miből lehet súlyosabb vádat fabrikálni a másik ellen! És minél katasztrofálisabb következtetésekre jutni. Az Informer c. tabloid a hétvégén már tovább szőtte az albán sztorit, a NATO-t és Horvátországot is belekeverve, mint a szerbek elleni összeesküvés közvetlen résztvevőit. Miroslav Lazanski ismert (és erősen nacionalista beállítottságú) katonai szakújságíró állítására hivatkozva a lap azt írja, hogy a NATO „bűnös tervet” dolgozott ki, amelynek keretében harci helikopterekkel fegyverzik fel Koszovót és Horvátországot, hogy elfoglalják Észak-Koszovót (ez a „szkipetárok” dolga lenne) és a boszniai Szerb Köztársaság nyugati részét, amit a horvátok rohannának le egy megrendezett provokációt használva ürügyként. Lazanski szerint a NATO Törökország közvetítésével öt Black hawk rohamhelikoptert szállít a koszovóiaknak, és ugyanilyen harci eszközöket juttat Horvátországnak is. Mindebből az újság azt a következtetést vonja le, hogy készül az invázió a szerbek ellen… „Mi célból lenne szüksége Pristinának és Zágrábnak a harci helikopterekre, ha nem azért, hogy megtámadják a szerbeket?”, teszik fel a kérdést, s mindjárt a választ is megadják.
A lap azzal riogatja olvasóit, hogy a Nagy-Albánia projektum egy olyan balkáni albán birodalmat takar, amelynek határai északon egészen Nišig terjednének, ezenkívül Macedónia, Montenegró és Görögország albánok lakta vidékeit is magába foglalná.
Még ha készpénznek is vesszük a felsoroltakat, akkor is felmerülhet bennünk a kétely: nem túlzás egy kicsit ekkora hódítást véghezvinni öt helikopterrel? Még ha Black hawkokról van is szó.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >
Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette
A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >