Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Izrael a szakadék szélére jutott
Yuval Noah Harari szerint Izrael sokkal rosszabb hely lenne, mint Magyarország vagy Törökország, ha bejön a miniszterelnök terve. A világhírű történész, napjaink egyik legnagyszerűbb politikai elemzője azzal érvel, hogy Magyarország egyelőre az EU tagja, ugyanakkor nem él a területén sok millió ember megszállás alatt. Nincs atomfegyvere, és nem akar sok millió vallásos megszállott terjeszkedni. Ám ha nem sikerül megállítani az antidemokratikus államcsínyt Izraelben, akkor az egész Közel-Kelet lángba borulhat. A Guardian kommentárja egyetért Hararival abban, hogy az izraeli miniszterelnök saját országát puccsolja meg, illetve hogy a veszély még ennél is nagyobb. Hiszen Netanjahu akár meg is semmisítheti odahaza a demokráciát, mivel felszámolná a fékeket és ellensúlyokat. Így akár diktatúra is létrejöhet. Az ország a szakadék szélére jutott. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
Yuval Noah Harari szerint Izrael sokkal rosszabb hely lenne, mint Magyarország vagy Törökország, ha bejön a miniszterelnök terve. A világhírű történész, napjaink egyik legnagyszerűbb politikai elemzője azzal érvel, hogy Magyarország egyelőre az EU tagja, ugyanakkor nem él a területén sok millió ember megszállás alatt. Nincs atomfegyvere, és nem akar sok millió vallásos megszállott terjeszkedni. Ám ha nem sikerül megállítani az antidemokratikus államcsínyt Izraelben, akkor az egész Közel-Kelet lángba borulhat.
A Guardian kommentárja egyetért Hararival abban, hogy az izraeli miniszterelnök saját országát puccsolja meg, illetve hogy a veszély még ennél is nagyobb. Hiszen Netanjahu akár meg is semmisítheti odahaza a demokráciát, mivel felszámolná a fékeket és ellensúlyokat. Így akár diktatúra is létrejöhet. Az ország a szakadék szélére jutott.
A hatalmas tömegtüntetések és az általános sztrájk láttán a politikus egyelőre jegeli a Legfelsőbb Bíróság jogfosztását, de nem állt el az elképzelésétől. Lehetséges, hogy apránként viszi keresztül. Máris szörnyű engedményt tett a szélsőjobbos biztonsági miniszternek, amikor engedélyezte, hogy az magán milíciát hozzon létre, ami a történelem sötét lapjait idézi. Főként egy olyan vezető esetében, akik rasszista uszítás és terrorszervezetek támogatása miatt már elítéltek.
Az ország sok tekintetben még soha nem nézet farkasszemet ekkora veszéllyel, amióta csak megalakult, 75 évvel ezelőtt. A kormányt semmi sem akadályozná meg, hogy a teokrácia felé vigye el az országot, vagy hogy megszállja a Nyugati partvidéket. Kedvére módosíthatja a választási szabályokat, betilthat pártokat a nemzetbiztonságra hivatkozva. Az izraeliek azonban megértették, hogy akkor kell megállítani az önkényuralmat, amikor az még csak kialakulóban van, mert ha késlekednek, akkor már túl késő lesz.
New York Times
A vezércikk arra hívja fel a figyelmet, hogy az izraeli tömegmozgalom csupán szakaszgyőzelmet ért el, a demokráciáért folyó harc még egyáltalán nem ért véget. Az eddigi eredmény is örvendetes azonban, főként ha azt vesszük, hogy megválasztott autokraták a világ jó néhány szegletében sikeresen gyengítik meg a jogállamot, vagy éppenséggel lábbal tapodnak az emberi jogokon, elnémítják az elégedetlenséget és megbüntetik a politikai ellenfeleket.
De Izrael még messze van a győzelemtől, Netanjahu mindössze jegelte a jogi reformot. Majd újra előveszi, ha újra összeül a parlament. Így nagyon is élő a veszély, hogy eltörli a fékeket és ellensúlyokat. Ezért az ország lakóinak és igaz barátainak, főként az Egyesült Államoknak fenn kell tartaniuk a kormányra gyakorolt nyomást. A jogrendszer elleni támadás ugyanis az ultranacionalisták és az szélsőségesen vallásos erők kampányának csupán a nyitánya volt.
Céljuk az, hogy alapvetően más legyen az ország identitása zsidó és demokratikus államként. Felrúgnák a kényes egyensúlyt világ és vallási, haladó és hagyományos, az askenázi és szefárd közösségek között. Egyben lehetetlenné válna a palesztin állam kikiáltása. Márpedig Izrael túlélése attól függ, sikerül-e tartós békét elérni az ország arab lakosaival.
Nem tudni, a miniszterelnöknek mekkora a mozgástere a koalíción belül. De a szélsőségesek, akikhez a politikus a sorsát kötötte, nem egykönnyen adják fel elképzelésüket. Ez azonban nem jó Izraelnek, a békefolyamatnak, az arab szomszédokkal kialakuló kapcsolatoknak, sem pedig az Egyesült Államokkal folyó együttműködésnek.
Neue Zürcher Zeitung
A London School of Economics egyik professzora azt mondja: nem segítené Ukrajna újjáépítését, ha a Nyugat számolatlanul folyósítaná a pénzt az országnak, a csekk-könyvdiplomácia értelmetlen. Ez már a német újraegyesítés is megmutatta. Azt kell elérni, hogy az ukránok leginkább saját erőből legyenek képesek talpra állni, a támogatást szigorú feltételekhez kell kötni.
Albrecht Ritschl, aki gazdaságtörténész, az egykori Marshall-segély tapasztalataira hivatkozik, mert az is csak a kezdőlökést adta meg, hogy a lerombolt államok újra be tudjanak kapcsolódni a világgazdaságba. Így nagyon jó, hogy a Valutaalap máris kemény előírásokkal bástyázta körül nemrégiben elhatározott pénzügyi csomagját. Ennek nyomán azonnal változott az ukrán adó- és adósságpolitika. Különben vágtató infláció alakult volna ki és az a végén könnyen teljesen elszabadulhatott volna.
Az állami intézményeket kell elsősorban megerősíteni, nehogy a pénzeket felszippantsa a korrupció, illetve értelmetlen presztízsberuházásokra menjenek el. Az adományozó kormányok már most előírják a szerkezeti változásokat. Jelenleg persze a költségek másodrangúak, meg kell adni mindent, ami az ukránoknak kell a védekezéshez. De el kell érni, hogy már jelenleg kedvező viszonyok alakuljanak ki a háborúó utáni kibontakozáshoz.
Nem szabad megengedni, hogy nyomasztó legyen az adósságteher, hogy ne lehessen megfékezni az áremelkedést. Szó sem lehet arról, hogy minden házat nemzetközi hitelből állítsanak helyre. Annak bődületes tartozás lenne csak a vége. Az volna a legjobb, ha az országot nem pénzügyi lélegeztető gépre kapcsolnák, hanem exportlehetőségekhez juttatnák, hogy bevételeikre tehessen szert. Hiszen megvan az esélye, hogy egy nemzedéken belül felzárkózzon a sikeres kelet-európai szomszédokhoz. Hogy második Lengyelország legyen.
El kell érni, hogy megvehesse nyugatról az alapvető nyersanyagokat, illetve félkész termékeket amelyeket azután a exportáruk előállításához használ fel. Szüksége lesz lényeges fogyasztási cikkekre is. Ám nem szabad, hogy azt higgye: egyenes út vezet a nyugati életszínvonalhoz.
Independent
Soros György Trump és a Fox News első számú célpontja lett, miután manhattani ügyész vádat emelet a volt elnök ellen. A politikus és a jobboldali tévé hetek óta azt szajkózza, hogy az üzletember megvette a jogászt és ő választotta ki a tisztségre. Előkerültek a jól bejáratott antiszemita összeesküvés elméletek is. De a lényeg, hogy az emberbarát üzletember közvetlenül pénzt ad Braggnek, illetve ő szabja meg a vizsgálat irányát.
Egyik állítás sem állja meg a helyét, Soros nem is ismeri az ügyészt, a Nyílt Társadalom Alapítvány pedig nem finanszírozta a kampányát. Azt egy olyan nonprofit csoport támogatta, amely kapott ugyan anyagi segítséget a befektetőtől, de abból egy fityinget nem irányoztak elő Bragg megválasztására. Soros fia, Jonathan és a felesége viszont két éve 10-10 ezer dollárt adtak, hogy a jogász sikeresen pályázzon az állásra.
Ám ez elég volt ahhoz, hogy ismét felmerüljön: a globális zsidó összeesküvés zajlik a világ politikai és pénzügyi rendszerének manipulálására. Amikor kiderült, hogy meglesz a vádelemés, a Fox New a következő néhány órában 21-szer említette Sorost. Emily Tamkin, aki 3 éve könyvet írt az üzletembernek a nyílt társadalomért vívott küzdelméről, úgy látja, hogy a Soros elleni vádakban nincs semmi új, csupán a régi elméleteket ásták elő.
Politico
A milánói polgármester szerint a miniszterelnök olyan változtatásokra készül az LMBT-jogok területén, amelynek eredményeként Itália igencsak hasonlít majd az orbáni Magyarországra. A középbal Guiseppe Sala annyira fel van háborodva a tervezett szabályozás miatt, hogy összeállt római, nápolyi és torinói kollégájával, sőt, támogatást keresve még az Európai Parlamenthez és a Bizottsághoz is elment. Leginkább azt nehezményezi, hogy az egynemű párok nem nevelhetnének közösen gyereket.
Erre a területre jelenleg még nincs törvény, ezért sokáig a városi hatóságok saját megfontolás alapján adták ki az engedélyeket. Ám a Meloni-kabinet nemrégiben véget vetett a gyakorlatnak. A hatalom egyébként is bekeményített a nemi kisebbségek, illetve a migráció ügyében. A bírálók szerint kulturkampfba kezdett.
Brüsszelben a milánói vendéggel közösen tartott sajtóértekezleten a zöldek társelnöke, Terry Reintke azt fejtegette: az olaszoknál sok mindent az a félelem mozgat, mármint hogy az ország olyan lesz, mint a mai Magyarország. Csak éppen még nagyobb lenne az európai visszahatás, ha valóban a magyar irányba mennének el az események.
Az egyik olasz szocialista EP-képviselő pedig arról beszélt, hogy Meloni egyre inkább az orbáni vonalra áll rá. Ideológiai propagandába kezdett, célkeresztben a gyerekekkel.
Következő cikk: Ausztriában Putyin támogatói a szélsőjobbon, illetve a félbaloldalon vannak
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >
A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca
Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >
Trump és Grönland
Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >