2024. április 30. kedd
Ma Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a meghívottak között olyanok voltak, mint Orbán Viktor. Ám a végén a hatóságok gyorsan visszavonultak. Bírálók szerint ugyanakkor a betiltás kísérlete csak ráerősített a konferencia egyik témájára, miszerint ámokfutásba kezdett a konzervatív hangok ellen irányuló cancel culture. Az egyik szónok, Nigel Farage kijelentette, hogy pont az ilyen gonosz ideológia, a kommunizmus új formája ellen harcolnak. Mert ez olyan, mint egykor a Szovjetunióban: semmiféle alternatív nézet nem megengedett. A közjáték mindenesetre bizonyítékkal szolgált a részvevőknek a baloldal intoleranciájáról. Orbán, aki a „woke Góliátok” elleni európai mozgalom vezérének igyekszik beállítani magát, a jelek szerint nem volt a teremben, amikor megérkeztek a rendőrök. De utóbb azt közölte, hogy nem fogják feladni. A Fidesz közeli magyar sajtó pedig lecsapott a rumlira, éspedig annak bizonyítékaként, mennyire fontos tényező a kormányfő, aki az uniós elitet fenyegeti. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Káoszba fulladt a Mathias Corvinus Collegium által szervezett brüsszeli jobboldali konferencia, mert a belga rendőrség megpróbált véget vetni az eseménynek. A fellépést a kerületi polgármester kezdeményezte, közbiztonsági megfontolásokra hivatkozva. A bejáratot ezek után tucatnyi rendőr zárta el, a részvevők elhagyhatták a helyszínt, de be senki sem mehetett.

Orbán Viktor és volt lengyel kollégája, Morawiecki elvileg ma szólal fel. A közjáték a szélsőjobb kezére játszhat, mivel annak hívei Európa-szerte azzal vádolnak kormányokat, hogy azok megpróbálják elhallgattatni azt az oldalt a júniusi EP-választás előtt. Az érintett helyi elöljáró azonban azt közölte, hogy náluk nem látják szívesen a szélsőségeseket.

 

Euronews

 

A belga karhatalom félbeszakította a kemény, nacionalista európai jobboldali tanácskozást, amelyet olyan felszólalók fémjeleztek, mint Orbán, Farage és Braverman, volt konzervatív brit belügyminiszter. Ám a rendőrök felbukkanása után a tanácskozás folytatódott.

A Nemzeti Jobboldaliak olyan politikusok, közszereplők és szakértők gyűjtőhelye, akik többnyire a hagyományos és nacionalista értékeket valló populista táborhoz tartoznak, erősen Európa-, illetve migrációellenesek. A szélsőséges Vlaams Belang egyik EP-képviselője úgy értékelte, hogy őt nem lepték meg a belga hatóságok, amikor megkísérelték feloszlatni a gyűlést., mert a baloldal az egész országban igyekszik megfélemlíteni a konzervatívokat.

Vandendrissche egyben bírálta de Croo kormányfőt, mivel szerinte az kioktat más országokat a jogállamiságból, de Brüsszelben nem lehet biztonságos konferenciát rendezni. (A miniszterelnök elítélte a rendőrök közbeavatkozását – a szerk. megj.)

Mindenesetre a szervezők azt ígérik, hogy mára igyekeznek új helyszínt találni.

 

BBC

 

A belga rendőrök távoztak, miután közölték, hogy a jelenlévőknek el kell hagyniuk a színhelyet, ám a tanácskozás ezek után ment tovább. A szervezők kijelentették, hogy visszaverték az elhallgattatásukra irányuló kísérletet. A rendezvény reggel 8-kor kezdődött és már kb. 3 órája tartott, amikor átmenetileg félbeszakadt a rendőrség felbukkanása miatt.

A polgármester azt kifogásolta, hogy a hozzávetőleg 250 vendég között akadnak olyanok, akik meleg-, illetve abortuszellenes nézeteket hangoztatnak.

 

FT

 

Morawiecki azt közölte a lappal, hogy nem tudja, megtarthatja-e ma a felszólalását. Az ultrakonzervatív politikus, aki ellenzéki volt a szocialista időkben, megjegyezte, hogy a liberálisok megkísérlik megzsarolni a politikai ellenfeleket. Úgy fogalmazott, hogy ő egykor szabadságharcos volt, de a 80-as évek óta nem látott ilyesfajta cenzúrát Európában.

 

The American Conservative

 

Gladden Pappin, a Magyar Külügyi Intézet elnöke úgy véli, hogy az EU évek óta üldözi Magyarországot, mivel az állítólag megsérti a jogállamot. Ám most Európa szívében a  polgármester előbb két helyszínről is kipaterolta a nemzeti konzervatívok tanácskozását, majd ugyanezzel próbálkozik a 3. helyen is, pedig a tulajdonos ezzel nem ért egyet. Hát, már csak ilyen a liberalizmus: a jogállam köntösébe bújik, de valójában agresszív ideológia, amely hajlamos kirekeszteni a konzervatív véleményeket. Ám az igazságot nem lehet kizárni.

Rod Dreher amerikai jobboldali újságíró, aki Magyarországon él és szintén meghívott a tanácskozáson, kifejtette, hogy az iszlám-baloldali brüsszeli városvezetés az antifasisztákkal karöltve most megmutatta, milyen Európát akar kikényszeríteni, hacsak nem állítják meg. Hozzátette: sosem gondolta volna, hogy ezt kell megérnie a szabad és demokratikus nyugaton, de itt tartunk.

 

Daily Telegraph

 

Nigel Farage kommentárban tette közzé az őt ért brüsszeli sérelmet az erősen jobboldali brit lapban. Szerinte az incidens azt igazolja, mennyire helyes volt a brit kilépés. A másik oldal számára a legnagyobb fenyegetés az, hogy ha bárki megkérdőjelezi a mind szorosabb uniót. A jelek szerint ha valaki így gondolkodik, akkor az már elég alap arra, hogy bezárjanak egy konferenciát.

Itt most a világszínpadon mutatta meg igazi arcát a kirekesztés kultúrája, amelyet a szovjet kommunizmustól vettek át, csak felturbóztak. Nem fogad el semmilyen eltérő véleményt, ám aki mégis a fő iránytól különböző nézeteket vall, az értelemszerűen csakis őrült, rossz és veszélyes lehet.

 

Reuters

 

A szlovák miniszterelnök követte Magyarország és Lengyelország példáját, amikor bejelentette, hogy országa nem veszi át az EU új migrációs szabályait. Azaz a kérdésben továbbra is feszültség tapasztalható, noha az EP a minap, többévi tárgyalás után jóváhagyta a reformot. Az új intézkedések lerövidítik a menedékkérelmek feldolgozására előirányzott időt, ugyanakkor bővítik annak a lehetőségét, hogy visszatoloncolják mindazokat, akiket nem fogadnak be.

Fico azzal érvelt, hogy országát 300 migráns átvételére akarják kényszeríteni, holott azokról semmit sem tudni, vagy ha nem hajlandó betelepíteni őket, akkor fejenként 20 ezer eurót kellene fizetnie utánuk. Úgy fogalmazott, hogy ez nem szolidaritás, hanem diktátum.  Ezért jelezte, hogy pártja, illetve a koalíció az új szabályozás ellen fog voksolni a pozsonyi parlamentben.

Ugyanakkor a magyar, a lengyel és a szlovák vezetés még együtt sem képes meghiúsítani megállapodást, viszont amelyik tagállam nem áll be a sorba, azt a Bizottság beperelheti az Európai Bíróságon és a vége tetemes pénzbüntetés lehet. Migrációs ügyekben már mind a három ország alulmaradt a luxemburgi testület előtt.

 

Guardian

 

Egy brit író-újságíró arra figyelmeztet, hogy az EU új migrációs egyezménye elvileg semlegesíteni akarja a szélsőjobbot, ám félő, hogy csak lendületet ad neki. Daniel Trilling szerint hogy az új szabályozás az elrettentésre helyezi a fő hangsúlyt, az már önmagában jelzi: milyen mértékben csúszott jobbra a politikai közép.

Az elképzelésnek több hátulütője is van: kemény intézkedések készülnek, hogy megszabaduljanak mindazoktól, akik nem maradhatnak a földrészen, ám ez együtt jár a szigorúbb ellenőrzéssel. Azon felül az Uniónak nem az volt a baja, hogy nem léteztek közös normák, hanem hogy hiányzott az akarat azok érvényesítésére. Márpedig ha nem tartják be az emberi jogokat, akkor hiába tűnik jónak egy lépés papíron, igazából receptet jelent az igazságtalan bánásmódra.

Továbbá a reformokhoz szükséges kompromisszum ráerősíthet a migrációról alkotott szélsőjobbos véleményekre. Az ilyen körök a nemzeti szuverenitás megengedhetetlen korlátozásának tekintik, hogy kötelező volna átvenni a befogadott menedékkérőket. Ez az oldal az európai identitással szembeni fenyegetést lát a migrációban.

De az némi reményt nyújt, hogy az egyezmény életbe lépéséig még van két év, és addig ki lehet gyomlálni a tekintélyuralmi elemeket. Ehhez azonban olyan politikusok kellenek, akik nem riadnak vissza a harctól. 

 

New York Times

 

Hogy Irán a hét végén saját területéről vette célba Izraelt, az alapvetően megváltoztatja a feltételeket a térségben és szükségessé teszi az egész helyzet újragondolását a zsidó állam, valamint legfőbb szövetségese, az USA részéről – fejti ki Thomas Friedman, a régió egészen kiváló ismerője.

Abból indul ki, hogy addig semmiféle rendezés nem lehetséges, amíg a jelenlegi vezetés van hatalmon Teheránban, Jeruzsálemben, valamint Ramallahban, azaz a Palesztin Hatóságnál. Tehát ebben az értelemben háromállami megoldás szükségeltetik. Hogy Iránban előre lehessen lépni, ahhoz az ottani népnek kell megbuktatnia a teokráciát.

Teherán miatt van az, hogy 5 %-nyi fanatikus tönkreteszi a többi 95 %-nyi békeszerető palesztin, libanoni, szír, jemeni és iraki életét. Jó volt látni, hogy a hét végi támadás egyáltalán nem váltott ki lelkesedést a térségben.

Mindenképpen olyan emberek kellenek a Palesztin Hatóság élére, akik partnerek a kétállami rendezéshez és átveszik Gáza irányítását, ha onnan ki lehet űzni a Hamászt. De hogy ilyen hatalom kialakulhasson, annak megakadályozására senki senki sem tett többet Netanjahunál. Éveken át gondoskodott arról, hogy a Hamász kellő támogatást kapjon Katartól. Amit művelt az szégyenteljes, és most láthatjuk, egyáltalán nem szolgálta Izrael érdekeit.

Hogy megőrizze uralmát, összeállt a zsidó felsőbbrendűséget hirdető szélsőségesekkel, mert különben börtön fenyegeti. De azért is veszélyes, mert szombat-vasárnap láttuk, hogy az ország nem képes egymaga feltartóztatni Iránt.  Viszont a szövetségesek nem tartanak ki sokáig mellette, ha Netanjahu meg akarja szállni Ciszjordániát és benn kíván maradni Gázában.

Ha viszont megállapodna a palesztinokkal, akkor Irán nem állíthatná, hogy azok ügyét képviseli, miközben a valódi célja a zsidó állam felszámolása, illetve a figyelem elterelése a belső elnyomásról. Illetve az is egyértelművé válna, hogy Moszkva és Peking a Hamászt támogatja, amikor együttműködik Teheránnal.

De addig nem lesz semmi változás, amíg Netanjahu kormányon van.  

 

Bloomberg

 

Az Irán-ellenes héják oda akarnak csapni, de ez nagy hiba volna a részükről, mert a kérdés, hogy mit tudnak elérni és milyen áron. Sokan gondolják ugyanis, hogy itt a ritka alkalom, miután az Iszlám Köztársaság több mint 300 drónt és rakétát lőtt ki Izraelre, vagyis meg lehetne akadályozni, hogy Teherán atomhatalom legyen. Azt hangoztatják, hogy csak akarat kell hozzá – fejti ki Marc Champion a hírügynökség szemleírója.

Az persze igaz, hogy a légitámadással Khamenei ajatollah teljesen átírta a hadviselés szabályait, így új politikai lehetőséghez juttatta a zsidó államot, amelyet az iráni rendszer már eddig is fenyegetett. De ha utóbbi nukleáris fegyverhez jut, akkor a példát követni kívánja a térség egy sor más országa is, Törökországtól Szaúd-Arábiáig.

Hogy az Iszlám Köztársaság ilyen közel jutott a tömegpusztító fegyver előállításához, abban nagy szerepe volt Trumpnak, miután felmondta a két állam vonatkozó megállapodását. A mullahok azt gondolják, hogy az elrettentő erő révén megnövelhetik befolyásukat a régióban. Hogy ez ne így legyen, ahhoz elsősorban az iráni légvédelmet kellene hatástalanítani.

Csakhogy nincs semmiféle biztosíték, hogy utána sikerül megsemmisíteni az összes iráni nukleáris létesítményt. Azaz valószínűleg csak késleltetni lehetne a programot. Az már Afganisztánban és Irakban, továbbá most Gázában is kiderült, hogy könnyen visszaüthet a keménykedés, ha nem párosul szilárd politikai kerettel, valamint elérhető célokkal.

2024. április 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább