2025. március 23. vasárnap
Ma Emőke, Botond, Ottó, Kartal névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A „Patrióták”, Madridban új Reconquistára hívtak fel

A „Patrióták”, Madridban új Reconquistára hívtak fel

Amivel arra utaltak, hogy a katolikus királyok, „bátor lovagok” Európa megmentésére egykor kiűzték az iszlámot. A legkisebb közös nevező ezúttal az EU elleni támadás volt. Azt hangoztatták a felszólalók a nem teljesen teli teremben, hogy az Unió még mindig leragad a múltnál. Csakhogy az óvatosan megszövegezett zárónyilatkozat bizonyítja, milyen nehéz egységes véleményt kialakítani az EP-ben három frakcióra szakadt jobboldali populisták között. Viszont ezúttal is elmélyítették kapcsolatukat az USA-val. A díszvendég a péntek esti vacsorán a Heritage-alapítvány első embere volt. A konzervatív agytröszt azt tűzte ki célul, hogy „intézményesítse a trumpizmust”. A házigazda Abascal, a Vox vezére számára a rendezvény ünneppel és sikerrel ért fel. Ő lett az új szövetség elnöke, noha Strasbourgban csupán 6 képviselője van. A részvevők sokat nem időztek a repülőtéri autópálya mentén található szállodában. Ahogy vége volt az eseménynek, azonnal elhúztak haza. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Az európai szélsőjobb félretette minden aggályát Trump fenyegetései kapcsán a Madridban tartott kétnapos tanácskozáson, ehelyett az egyik közös ellenségre: az EU-ra összpontosított. De ettől még olyan pártok is idegesek, amelyek az USA természetes szövetségeseinek számítanak. Egyesek közülük lábujjhegyen, de eltávolodtak az elnöktől.

 

Ám a tegnap nem a vitákról szólt. Az egész rendezvény ránézésre arra szolgált, hogy ismert szélsőjobbos nevek kiálljanak a Trump-korszak mellett. Mindannyian egyértelművé tették, hogy ők is elutasítják a woke-ságot, a gendert és a környezetvédelmi fennhéjázást.

 

A szemükben az elnök elsöpörte az utolsó akadályt is, amely idáig a szélen tartotta őket, ledőltek a tabuk. A jelszó ugyanaz, volt, mint a magyar uniós elnökségé volt: Tegyük Ismét Naggyá Európát. Orbán közölte is, hogy a mozgalom immár nem eretnek, hanem a politikai fősodor része.

 

A részvevők megfutották a kötelező kűrt, ostorozták az élősködő médiát, a liberális elitet, elítélték a muzulmán inváziót, majd gyorsan áttértek Trump új célpontjaira: a WHO-ra és a Nemzetközi Büntetőbíróságra.

 

Sok párt azonban még mindig páriának számít az EP-ben, habár népszerű a fiatal választók körében és esélye van a közeljövőben bekerülni a kormányba. Ezek az erők a republikánus győzelemről úgy gondolják, hogy az az ő vitorlájukat dagasztja. Megvetik az Uniót, bár a Brexit keserű tapasztalatai nyomán kilépni nem szeretnének.

 

Ezzel együtt fenekestül felforgatnák a szervezetet. Szerintük Európának a kereszténység világítótornyaként kell működnie, vissza kell állítani a nemzetállamok befolyását.

 

FT

 

Trumpnak tapsolt Madridban a felbátorodott európai szélsőjobb. Le Pen, Orbán és Wilders arra szólított fel, hogy az EU vegye át az elnök politikáját, ha fontosnak tartja a saját jövőjét. Salvini egyenesen arról beszélt, hogy az energia, a bevándorlás és a gender ügyében a jelenlegi washingtoni irányvonal azt igazolja, amit a Patrióták ajánlanak az Uniónak.

 

A Nemzeti Tömörülés elnök asszonya kijelentette, hogy a republikánus győzelem felgyorsította a történelem menetét. Fordulóponthoz érkezett a világ, ugyanakkor Brüsszel a jelek szerint megdermedt.

 

Ellenben senki sem hozta szóba, hogy a Fehér Ház vámokat kíván életbe léptetni az európai árukra, továbbá milliókat űzne el Gázából. Arra sem utaltak egy szóval sem, hogy Amerika szerint a földrésznek többet kellene költenie saját védelmére.

 

Die Presse

 

A nehézkes koalíciós megbeszélések miatt az Osztrák Szabadságpárt vezére nem tudott ott lenni a spanyol fővárosban, de videó felvételen azt üzente a részvevőknek, hogy a mozgalmat, a józan ész szövetségét immár nem lehet feltartóztatni. Kickl úgy véli, hogy ők jelentik a földrészen a jövőben az együttműködés alapját.

 

Közölte, hogy ez az év döntő lesz számukra, mert kikövezik az utat a szabad nemzetállamok számára egy olyan kontinens felé, amely a hagyományra, az identitásra és a szuverenitásra épül. Egy irányba kell húzni, együtt kell elérni, amit szeretnének - hangoztatta.

 

A csúcstalálkozó két célt tűzött maga elé. közös stratégiát kidolgozni a mérsékelt jobboldal, illetve a szociáldemokrácia strasbourgi hegemóniájának megtörésére, illetve a téma az volt, hogy meg kell erősíteni a 12 országot képviselő szélsőjobb egységét. A Patrióták úgy érzik, hogy eljött az ő idejük. Felmérések szerint főként a fiatalok körében igen népszerűek.    

 

Handelsblatt

 

Trumpra esküszik az európai szélsőjobb, amely úgy állította be magát Madridban, mint a változás egyetlen alternatíváját. Wilders azt hangoztatta, hogy az amerikai elnök sikere a remény politikai földrengését hozta el a világ számára. A politikust a mozgalom fegyvertársának nevezte.

 

Le Pen szerint egyedül a patrióták tudnak együttműködni az új washingtoni kormányzattal, mivel kölcsönös a megértés. A vendéglátó, Abascal sok sikert kívánt a két hét múlva esedékes választáshoz az AfD-nek, amely nem tagja a Patrióta-frakciónak.  

 

A német zöldek nevében Daniel Freund EP-képviselő úgy értékelte az elhangzottakat, hogy ezek a pártok megfordítanák az események menetét. Legyen szó a zöld átmenetről, az alapjogokról vagy a civil társadalomról. Programjukban zavarosan keverednek a trumpi jelszavak, illetve a Kreml propaganda szövegei.

 

Szándékuk az, hogy megjátsszák a demokráciát. Ám az olyanokkal a soraiban, mint Le Pen és Orbán ez a csoport leginkább a szélsőjobb és a korrupció gyűjtőhelye.

 

Euronews

 

Az európai szélsőjobb azt üzente Madridból az európai hagyományos pártoknak, hogy azok ideje lejárt. A jövőben a passzátszelet a Patrióták kívánják fújni Brüsszelben és az egész földrészen. Ennek érdekében stratégiát gyártanak, amivel lenyomhatják a szocialistákat, a liberálisokat és az Európai Néppártot.

 

Wilders úgy fogalmazott, hogy történelmi idők járnak és jobb, ha Marcon, Scholz, valamint Pedro Sanchez megérti, pártjaiknak befellegzett. A szélsőjobbos portugál Chega elnöke ehhez azt tette hozzá, hogy ugyanazt kell csinálni, amit Trump mondott: harcolni, harcolni, harcolni. Meg kell hódítani Európát, mert az az övék. A keresztény Európa.  

 

Babis hasonló húrokat pengetett, kiemelve, hogy a hagyományos erők tönkreteszik az EU-t. azt ígérik, hogy a kontinens versenyképes lesz, ám szabályokkal fojtogatják az üzleti világot, valamint a polgárokat is. 

 

Die Presse

 

Az osztrák újságírás nagyasszonya szerint az Egyesült Államokat és Ausztriát nehezen lehet egy lapon említeni, ám Trumpnál és Kickl-nél egyaránt azt látni, hogy náluk a bosszú bizony politikai kategória. Anneliese Rohrer a módszereik közt említi a provokációt, a szabályok megszegését, és stratégiájuk is hasonló a liberális demokrácia lebontására.

 

Mindkettő eloszlatott minden kétely igazi terveit illetően. Átgázolnak normán és intézményen, ám ez megbénítja a bírálókat. Azt hangoztatják, hogy csupán a választói megbízatást hajtják végre. Közben az amerikai vezető úgy viselkedik, mint egy demokratikusan megválasztott autokrata. Osztrák társa pedig úgy adja elő, mintha abszolút többséget szerzett volna.

 

Próbálgatják, hol vannak a határok, mennyire válik be a provokáció. Ez a politika Amerika részéről az egész világot veszélyezteti, Ausztria miatt immár Európa aggódhat. Timothy Snyder, a történész úgy foglalja össze, hogy amit Trump csinál, a természetesen nem más, mint puccs.

 

Ausztriában véget kell vetni a koalíciós tárgyalásokon tapasztalható kínlódásnak, mert különben egy-két év múlva óriási károk érhetik az országot. Új választásokat kell kiírni, mivel mi történhet? Az FPÖ nem számíthat abszolút többségre. És talán addig minden érdekelt fél jobb belátásra tér.

 

Der Standard

 

A főszerkesztő úgy értékeli, hogy a Néppárt és az FPÖ között nyögvenyelősen haladnak a kormányalakítási tárgyalások és ez csupán meghosszabbítja a nyomorúságos helyzetet. Pláne, hogy nem az ország fontos számukra, hanem a hatalom és a miniszteri posztok megszerzése.

 

Gerold Riedmann szerint ha mégis létrejön az összefogás, az még messzebb taszítja Ausztriát az európai gondolkodásmódtól, a demokráciától, a sajtószabadságtól. Erősödne viszont a populizmus és szélsőjobbos eszmerendszer. A megalázott ÖVP már régen sutba vágott minden logikát. Érthetetlen, hogy olyan embert akar kancellárnak, akit nem fogadna el a belügyi tárca élére.

 

Alig-alig van bizalom egymás iránt a két párt részéről, hazardíroznak, blöffölnek. Kickl arra ragadtatta magát, hogy a közösségi hálón tegye közzé követeléseit. A pártkatonák nyilatkozataiból kitűnik: már ők sem bíznak a sikerben, az erkölcsök a nulla felé tendálnak.

 

A politikai közép pártjai nem alkalmasak a szövetségkötésre, a szélsőjobbal nem lehet irányítani az államot. De nem okvetlenül szükséges új választásokat kiírni. Ha a 4 demokratikus párt túlteszi magát az egymás iránt érzett megvetésen, be tudja tölteni a hatalmi vákuumot.

 

FT

 

A vezércikk azt tanácsolja a multiknak, hogy vegyék elő a járvány idején alkalmazott forgatókönyvet, mert a Trump-kor rengeteg bizonytalansággal jár és megint veszélybe kerülhet normális működésük.

 

Az észak-amerikai autógyárak már hozzáláttak, hogy felkészüljenek arra, ha a Covid óta nem látott módon ismét megszakadnak a szállítási láncok, habár a Fehér Ház 30 nappal elhalasztotta a Kanadára és Mexikóra kivetett vámokat. Az első lépés az, hogy felmérjék a várható kockázatokat és vészterveket állítsanak össze.

 

Továbbá tartalékokat kell képezni. Érdemes újrakalibrálni a beszerzési, termelési és értékesítési terveket. Sokba kerülhet, de véd a fokozódó geopolitikai feszültségektől. További lehetőség, hogy visszaviszik a gyártást az USA-ba, aminek szintén megvan az ára, hiszen üzemeket kell nyitni, drága a munkaerő, amelyet ezentúl nehezebb lesz toborozni, mivel megszigorodik a bevándorlás engedélyezése.

 

Trump szeret csípőből tüzelni és imádja a vámokat, ám ez a piaci ingadozások biztos receptje. Mindazonáltal az ellátási láncok idáig váratlanul erőteljesnek és rugalmasnak mutatkoztak. A nyertesek azok a cégek lesznek a bizonytalanság korában, amelyek megint bizonyítják, hogy képesek gyorsan válaszolni a kihívásokra. 

 

The Atlantic

 

A köztisztviselők nem Amerika ellenségei – figyelmeztet a patinás folyóirat elemzése, miután Trump a hatékonyság nevében háborút indított az államapparátus ellen. Annie Lowrey rámutat, hogy annak idején pont azért alakították ki a ma is meglévő rendszert, mert elég volt a hatalom gyámkodásából, a korrupcióból és a hozzá nem értésből.

 

Ám a most elhatározott ún. reformok csak megnehezítik a célok elérését a Fehér Ház és a republikánusok számára, de bajban lesznek ilyen szempontból a következő elnökök is. Trump úgy gondolja, hogy a politikai változásokat akadályozza a „mély állam”, annak munkatársai tisztességtelenek, a körmükre kell nézni.

 

Sok tekintetben azonban visszatérnek a 19. századhoz, amikor is szövetségesek és hívek tízezrei kaptak jutalmul állami állást. Egyébiránt ma nincs több köztisztviselő, mint a 60-as években volt, miközben a lakosság lélekszáma kétharmaddal nőtt. Azt sem lehet mondani, hogy a rendszer elfogult volna a konzervatív kormányzatokkal szemben.

 

Viszont, hogy az átalakítás milyen kockázatokkal jár, arra jó példa Magyarország, ahol Orbán közbeavatkozása nyomán lepusztult a vízellátás, a közegészségügy és az áramszolgáltatás, viszont elharapózott a korrupció az építőiparban, valamint az ingatlanpiacon.

 

Amerikában a szakma most tiltakozik, pereket indít, kongresszusi képviselőkhöz fordul, mivel a nagykorúságot éppen csak, hogy elért figurák a hatalom képviseletében bizalmas adatokhoz férnek hozzá, kifizetéseket állítanak le, egész hivatalokat küldenek a darálóba. A következmény még nagyobb dilettantizmus, növekvő költség, kevesebb tapasztalat, a kormányzatba vetett bizalom csökkenése lesz.

 

Ha egy demokrácia lepusztul a kétbalkezes adminisztráció miatt, a befektetők többet számítanak fel a hitelek után. Ez nem az az út, amely naggyá fogja tenni Amerikát.

2025. február 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Magyarország sorsa, jövője: moralisták kontra realisták

Nálunk nem volt „hosszú kések éjszakája”, a régi ellenzék, bár valóban a rezsim sokféle szemétkedése közepette, >

Tovább

Vučićnak le kell mondania

A Süddeutsche Zeitung belgrádi tudósítója egyértelműnek tartja, hogy le kellene mondania a szerb elnöknek, miután kiderült: >

Tovább

Putyin csapdát állított Trumpnak

Az Economist vezércikke szerint Putyin csapdát állított Trumpnak és arról próbálja meggyőzni, hogy Ukrajna csupán mellékes >

Tovább

Magyarország rohamléptekkel halad Oroszország felé

A bírálók szerint a Pride betiltása a fasizmust idézi, egyben újabb lépés Putyin modellje felé. Ám >

Tovább

A magyar bírók harcolnak az igazságszolgáltatás függetlenségéért

„A jogállamiság Magyarországon az igazságszolgáltatás vonatkozásában már nem létezik, mert megszüntették a szervezeti függetlenségét, de még >

Tovább

Németországban létrejön a radikális közép

Az adósságfék kiiktatásával esély nyílik a fősodor politikájának megújítására. Ezt fejti a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása, kiemelve, >

Tovább

A félelem szerb királya meztelen

Hatalmas nyomás alá került Vučić birodalma, ezzel párhuzamosan terjed a remény és a bizakodás a Balkánon, >

Tovább

Orbán betiltotta a Pride-ot, miközben növekszik kihívója népszerűsége

A szervezők viszont arra figyelmeztetnek, hogy Orbán illiberális rezsimje csúszós talajra kerülhet – erre hívta fel >

Tovább

Egy szót sem kell elhinni abból, amit a Trump-Putyin beszélgetésről mondanak

Thomas Friedman egy szót sem hisz el abból, amit Trump és Putyin a tegnapi, két és >

Tovább

Neue Zürcher Zeitung: A szerb diákoknak újjá kell szerveznie magukat

Békés tiltakozásukkal a szerb diákok egy egész országot mozgósítottak, ám most már újjá kell szervezniük magukat, >

Tovább

Süddeutsche Zeitung: Vučić nem érdemli meg, hogy a Nyugat tovább támogassa

A belgrádi tömegtüntetések igazi állami válság tünetei, a kormány kudarcot vallott, Vučić nem érdemli meg, hogy >

Tovább

Vége a mézesheteknek Trump számára

Az elnök minden téves lépése zűrzavart és feszültséget eredményez – hangsúlyozza a Guardian szemleírója, Simon Tisdall. >

Tovább