Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az EU átlépi a Rubicont
A Financial Times úgy tudja, hogy az Európai Parlament és néhány főváros nyomására Brüsszel valóban össze akarja kötni a regionális fejlesztéseket szolgáló kifizetéseket és az alapértékek tiszteletben tartását. A magyarok esetében 38 milliárd euró sorsa forog kockán. Ezek a pénzek arra valók, hogy csökkentsék az új tagok gazdasági lemaradását, de ha most felpántlikázzák őket, az robbanásveszélyes lehet. Egy uniós diplomata szerint ha az EU megköti magát ebben a kérdésben, az teljesen új felállást jelent, a szervezet átlépi a Rubicont. De Jourová alelnök azt mondta az újságnak, hogy nagyon komolyan mérlegelik: az alapjogok érvényesülésétől teszik függővé a felzárkóztatási szubvenciókat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A magyar kormány szóvivője azt közölte: az Orbán-kabinet semmilyen formában nem értesült arról, hogy a Bizottság a regionális támogatásokat is a jogállami feltételek betartásához akarná kötni. Ezért az eddigi mederben, folyamatosan zajlanak az egyeztetések a kohéziós alapok felhasználásáról a 2027-ig szóló költségvetési időszakra.
Csakhogy a lap úgy tudja, hogy az Európai Parlament és néhány főváros nyomására Brüsszel valóban össze akarja kötni a regionális fejlesztéseket szolgáló kifizetéseket és az alapértékek tiszteletben tartását. A magyarok esetében 38 milliárd euró sorsa forog kockán. Ezek a pénzek arra valók, hogy csökkentsék az új tagok gazdasági lemaradását, de ha most felpántlikázzák őket, az robbanásveszélyes lehet.
Egy uniós diplomata szerint ha az EU megköti magát ebben a kérdésben, az teljesen új felállást jelent, a szervezet átlépi a Rubicont. De Jourová alelnök azt mondta az újságnak, hogy nagyon komolyan mérlegelik: az alapjogok érvényesülésétől teszik függővé a felzárkóztatási szubvenciókat.
Ezzel szemben a lengyel pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a terv visszafelé sülhet el, mert a lépés az unió ellen fordíthatja a lengyel közvéleményt. Azon kívül ha a politika beleszól a gazdaságba, az soha nem sül el jól. De mi a cél? Hogy Lengyelország hasra essen az EU előtt? Ez nevetséges! – mondta Koscinski.
Euronews
Mind a német szociáldemokraták, mind a német zöldek világossá tették, hogy ha ők kerülnek hatalomra, akkor az eddigi kormánynál sokkal egyértelműbben igyekeznek megoldást találni az unión belüli jogállami vitára. Idáig Merkel sokféleképpen Orbán mellé állt a kérdésben, függetlenül attól, hogy a Fidesz kivált az Európai Néppártból. Berlin változatlanul igen elnéző az ilyen kérdésekben, bár az utóbbi hetekben azért már keményebb hangot ütött meg.
Sergey Lagodinsky, a környezetvédők EP-képviselője azonban azt mondja, hogy teljesen más lesz a kép az új kormány alatt. Hiszen az SPD vagy a zöld párt is bekerülhet a kabinetbe és alighanem nagyobb nyomást gyakorol a CDU új vezetőjére, hogy az sokkal határozottabban foglaljon állást ezen a fronton.
A zöldekhez kapcsolódó Heinrich Böll Alapítvány társelnöke szerint Berlin és Brüsszel tehet lépéseket a populisták elszigetelésére, de a változásnak az érintett országokból kell kiindulnia. Ueberschär úgy látja, hogy Orbán pillanatnyilag magára marad, és ez jó. Be kell vetni ellene a 7-es paragrafust, a jogállami mechanizmust, de megbuktatniuk a magyaroknak kell.
Guardian
A Guardian úgy ítéli meg, hogy a távozó német kancellár jó néhány súlyos gondot megoldatlanul hagy hátra, mert hiába volt a stabilitás sarokköve, egy sor fontos kérdésben csupán elkente a problémákat, de választ nem talált rájuk. Ez pedig súlyos dilemmákat vet fel a továbbiakkal kapcsolatban. A vezércikk szerint az önmagában sokkot jelent, hogy 16 év után új vezető áll a földrész vezető gazdasági hatalmának élére.
Berlin ugyan vezeklést hirdetett a maga számára a múlt bűnei miatt, ennélfogva különösen fontosnak tartja a békét és a jólétet, ám ezt több kisebb tagállam is úgy élte meg, hogy a németek diktálják az integráció feltételeit, különösen a költségvetési takarékosság ügyében.
De még alattamosabb fenyegetést jelent az illiberális nacionalizmus, amely azzal fenyeget, hogy gúnyt űz a közösség alapelveiből. A két fő delikvens: Magyarország és Lengyelország. Az idegengyűlölő retorika azonban már szinte az összes demokráciában behatolt a politika fő áramába. A belső bajok pedig próbára teszik a szolidaritást, így Brüsszel nehezen tud kívülre figyelni, noha a globális kihívások még jelentősebbek.
A németek nagy gondja, hogy egyre inkább rájuk hárul a nemzetközi vezető szerep, pedig nem kérnek belőle. Az ország növekvő külpolitikai ereje-szerepe ellentétben áll azzal, hogy a lakosságot főleg a hazai kérdések izgatják. Merkel elkerülte a kemény döntéseket, számára az intézményi stabilitás volt a fontos Európában. 27 ország érdekeit azonban nem könnyű összeegyeztetni, viszont ha nem mozdul az EU, akkor könnyen meghaladhatják a világban zajló fejlemények.
A most záruló korszak a válságok semlegesítésének győzelmét jelentette, ám mivel nagyon sok kihívást nem sikerült elvarrni, létkérdések rendezése vár az új német vezetőre Európa jövője kapcsán.
Le Figaro
A lap úgy tudja, a lehető leghivatalosabb jelleget kívánják adni az eseménynek, amikor Orbán Viktor holnap fogadja a francia szélsőjobb potenciális elnökjelöltjét. Zemmour egy demográfiai kongresszuson vesz részt Budapesten, ez adja az alkalmat, hogy felmenjen az egykori Várszínházba. A megbeszélés déltájban, négyszemközt zajlik meg, de jelképes jelentőségű, mert a vendéglátó szörnyetegnek számít az unió haladó erőinek a szemében. Részben azért, mert elzárkózik a bevándorlástól, részben pedig az illiberális demokrácia koncepciója miatt.
Egyébként hírek szerint holnap felkeresi a miniszterelnököt Marion Maréchal, Le Pen unokahúga is, aki a korábban Nemzeti Front néven futott szélsőséges szerveződés parlamenti képviselője volt. Ő szintén a már említett nemzetközi tanácskozás miatt tartózkodik a magyar fővárosban, de ő a nap végére kapott időpontot a Karmelita Kolostorban.
FAZ
A nyár közepe óta immár negyedszer halasztotta el a döntést a lengyel Alkotmánybíróság arról, hogy felülírja-e a nemzeti jog a közösségi szabályozást. A testület elnök asszonya – Kaczynski bizalmasa – arra hivatkozott a két és fél órás tárgyalás után, hogy új körülmények, illetve kifogások merültek fel, ám Brüsszel szerint egyértelműen politikai számításból született meg a hónap végéig szóló haladék. Egy uniós illetékes szerint macska-egér játék folyik, de ha bármi bizonyítékra lett volna szükség, mármint hogy a lengyel igazságszolgáltatás a hatalom befolyása alatt ál, akkor a mostani eset ékesen bizonyítja a tételt.
Hiszen a kormánynak égetően szüksége van az újjáépítési alapból előirányzott 36 milliárd euróra, amiből 24 milliárd vissza nem térítendő támogatás. Ezért nem szeretné, ha még jobban elmérgesedne a jogállami vita. Amúgy az Alkotmánybíróság éppen a PiS-kabinet kérdésére vette napirendjére, hogy a lengyel jog nem élvez-e elsőbbséget az uniós jogrenddel szemben. Ha válasz igen, az gyakorlatilag megkérdőjelezi az ország EU-tagságát. De a pénz miatt az előny Brüsszelnél van.
Yahoo/AP
A jelek szerint hat a Bizottság fenyegetése, hogy megvonja a támogatásokat azoktól a lengyel körzetektől és településektől, amelyek az elmúlt évek során LMBT-mentes területnek nyilvánították magukat. Az egyik legbigottabb déli régió önkormányzata visszavonta ez irányú határozatát, amit egyébként a melegellenes kormány melegen ajánlott neki. Azaz fordulat következett be a hatalom álláspontjában, miután az EU befagyasztott több millió eurót, amit a régióknak szánt. A PiS idáig támogatta az érintett közigazgatási egységeket, amelyek arra hivatkozva hozták meg korábbi döntésüket, hogy meg kell védeni a családot, a férfi és nő közösségeként.
Az unió azonban úgy ítéli meg, hogy ezek a lépések diszkriminatívak, bármennyire is jelképesek csupán. Ugyanakkor Malopolska Vajdaság most kimondta, hogy az alkotmány értelmében minden szülőnek jogában áll a saját felfogása szerint felnevelnie gyerekeit, de az alaptörvény mindenkinek szavatolja az egyenlőséget és tisztességes elbánást
Reuters
Nagyon úgy néz ki, hogy a szélsőjobb lehet a királycsináló Csehországban az alig két hét múlva esedékes választások után, de az SPD csak akkor hajlandó összeállni Babis miniszterelnökkel, ha az megkönnyíti a népszavazást az uniós tagságról, miután a párt ki akarja vinni az országot mind az EU-ból, mind a NATO-ból. A gond abból ered, hogy a mostani kormány kisebb pártjai nem biztos, hogy veszik a bekerüléshez szükséges küszöböt. Az ellenzék viszont elutasítja a koalíciót a Babis üzleti birodalmánál feltárt érdekütközések miatt.
Ily módon kerülhet nyeregbe a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Párt, ám követelését nem könnyű teljesíteni. Egyrészt mert a legfrissebb felmérés alapján a lakosság 66 %-a fontosnak tartja a tagságot. Továbbá az esetleges referendumhoz kétharmad kellene a törvényhozásban, az meg szinte lehetetlen, hogy összejöjjön. Meg idáig az ANO is elutasította a népszavazás ötletét.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >