Ma Ottó névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Vučić és a demokrácia nem egyeztethetők össze
Freedom House: Tranziciós nemzetek/országok 2022
Nedim Sejdinović újságíró véleménye szerint „a Freedom House ilyen jelentése eléggé várható volt, jó tényeken és pontos elemzésen alapszik”. – Lehet, hogy ez tudatra ébreszti a rezsimet nem támogató közvélemény egy részét, amely azt hiszi, hogy Szerbia a(z április 3-ai – B.A.) választások után gyorsított ütemben indul meg a demokratizálódás és az európaiasodás irányába, a külső nyomás miatt – tette hozzá az újságíró. A szavai szerint „Vučić és a demokrácia össze nem egyeztethető fogalmak és szörnyű, hogy tízévi uralma után sem fogtuk ezt fel”. Bozóki Antal:
A washingtoni (USA) Freedom House civil szervezet Tranzíciós nemzetek/országok 2022 című legújabb jelentése Szerbiát – harmadik éve egymás után – az országok „átmenti, vagy hibrid rendszerek” kategóriájába sorolta.
Ezek közé olyan országok tartoznak, „amelyekben tartanak választásokat, ám a demokratikus intézmények nem kellőképpen stabilak, ebből adódóan pedig nem érvényesülnek maradéktalanul a politikai és a polgári szabadságjogok.”
A demokrácia szintjét a szervezet 1-től 7-ig pontozza, hét különböző területet, a demokratikus kormányzás, a választások, a civil társadalom, a független média, az önkormányzati demokrácia, bírósági jogi keret és függetlenség, valamint a korrupció alapján.
Szerbia a jelentésben 3,79 pontot kapott, ami kevesebb mint 2021-ben, amikor 3,89 volt, a demokrácia arányát pedig 46,43 százalékban állapította meg.
A 2020 évi értékeléshez viszonyítva, Szerbiában „a demokrácia rosszabb, mint 2020-ban”. Az ország három területen is alacsonyabb pontszámot kapott. Ezek „a sajtó függetlensége, a korrupció elleni küzdelem és a civil társadalom működését jellemző légkör”.
Az 1941. október 31-én alapított szervezet a jelentésében kifejti, hogy Szerbia pályája, a 2020. évi „turbulens események” után, 2021-ben is lefelé irányult. Elmulasztotta az alkalmat, hogy javítson az irányítás demokratikusságán és a választási feltételeken, a médiaszabadság folyamatos csökkenése és a gyülekezési szabadság korlátozása, valamint a korrupciós botrányok és az állami tisztségviselőknek a szervezett bűnözéssel való kapcsolatai „tovább rombolták a demokratikus intézményeket”.
– Szerbiában Aleksandar Vučić és a Szerb Haladó Pártja (SNS) domináltak a politikai intézményekben… A pártok közötti párbeszéd nyilvánvaló sikertelensége, amelyben az Európai Parlament közvetített, a 2020. évi választások bojkottja után az ellenzék részéről, és a választási feltételek javításának hiánya jellemezték a folyamatos politikai válságot, amit a demokratikus intézmények helyzetének rosszabbodása váltott ki – nyomatékosítja a Freedom house.
A washingtoni civil szervezet 1995 óta készíti éves jelentéseit, amelyekben Közép és Kelet-Európa 29 volt kommunista rendszerében értékeli a demokráciai fejlődését és a demokratikus reformok alakulását.
A legújabb beszámoló szerint „ezekben az országokban első alkalommal van többségben a hibrid rendszer, ami a demokratikus és az autoritárius rendszer keveréke”.
A szervezet 11 országot (Albániát, Bosznia és Hercegovinát, Észak-Macedóniát, Grúziát, Koszovót, Magyarországot, Moldáviát, Montenegrót, Örményországot, Szerbiát és Ukrajnát) a hibrid (T/H), 10-et a demokratikus (amelyek közül 6-ot a „konszolidált demokrácia”/CD – Észtországot, Csehországot, Lettországot, Litvániát, Szlovákiát és Szlovéniát), négyet a „félig konszolidált demokrácia”/SCD) – Horvátországot, Bulgáriát, Lengyelországot és Romániát), 8-at pedig a „konszolidált autoritárius/önkényuralmi rendszer” kategóriába sorolt (Azerbajdzsánt Fehéroroszországot, Kazahsztánt, Kirgíziát, Oroszországot, Tádzsikisztánt, Türkmenisztánt és Üzbegisztánt).
A szerbiai hatalom képviselői, „élesen reagáltak a Freedom House jelentésére, mint korábban is”.
Aleksandar Vučić szerb elnök, az április 21-ei sajtókonferencián, azt mondta, a jelentés úgy néz ki, „mintha a Moramo koalíció alacsonyabb beosztású, írástudatlan hivatalnoka készítette volna”, nem pedig „valaki komoly, akinek az emberi jogokkal és a demokráciával bármilyen módon foglalkozni kell”.
– Nem akarok játszani azzal, hogy a Freedom House tulajdonosa Soros… Olvasták-e Önök, hogy ott mit ír? Csökken a demokrácia, mert Vučić a választási kampány előestéjén az ellenzéki vezetőket egymás ellen fordította, mivel egyeseknek valamivel javította a választási feltételeket, másoknak meg nem. És képzeljék el azokat a Szerb Haladó Párti (SNS) bűnözőket, elfogadták a Zöld Agenda egy részét és ezzel olyanoknak akarták mutatni magukat, akik megoldják a környezetvédelmi problémákat – kommentálta Vučić. Értékelése szerint a „nép nevetne”, ha elolvasná a teljes szöveget, és hozzátette, „Szerbia lenne a világon a legjobb demokrácia, ha szankciókat vezetne be Oroszország ellen”.
Vučić a Freedom House jelentését „a szabad és demokratikus országokra való nyomásgyakorlás láncának még egy karikájaként látja”.
Ana Brnabić, a még hivatalban lévő szerb kormány miniszterelnöke, április 20-án az amerikai szervezet értékelését „szégyenletesnek” nevezte. – Mindenki, aki csak érti a politikai körülményeket, az emberi jogokat, a médiaszabadságot és a joguralmat, tudja, hogy ez nem igaz – mondta Brnabić.
– 2021-ben befejeztük a közvitát és az alkotmánymódosítási folyamatot, január 16-án sikeres referendumot tartottunk, amely Szerbia történelmében először biztosítja az ügyészség és a bíróság függetlenségét – hangoztatta a lejárt mandátumú kormányfő.
Nedim Sejdinović újságíró véleménye szerint „a Freedom House ilyen jelentése eléggé várható volt, jó tényeken és pontos elemzésen alapszik”. – Lehet, hogy ez tudatra ébreszti a rezsimet nem támogató közvélemény egy részét, amely azt hiszi, hogy Szerbia a(z április 3-ai – B.A.) választások után gyorsított ütemben indul meg a demokratizálódás és az európaiasodás irányába, a külső nyomás miatt – tette hozzá az újságíró.
A szavai szerint „Vučić és a demokrácia össze nem egyeztethető fogalmak és szörnyű, hogy tízévi uralma után sem fogtuk ezt fel”.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Legija, Bokan, Vučić...
Ezért közpénzen a Titkárság megvásárolt egy bizonyos példányt, hogy a vajdasági közkönyvtároknak ajándékozza. Milorad Ulemeket a >
Ez lesz az egyetemisták nagy vizsgatétele
Nem az a gond, hogy különbségek vannak, ez szinte magától értetődő. Az egyetemisták között vannak jobboldaliak >
Csak a vajdasági magyarság csendes, újra csendes, félő, hogy örökre az marad
A közelmúltban lezajlott népszámlálás különösen súlyos sebet ejtett a vajdasági magyarság körében. Most már nem is >
A VMP színrelépése
A Vajdasági Magyar Plénum (VMP), a vajdasági magyarság legújabb közösségi szerveződése közleményben támogatta az egyetemisták követeléseit. >
A forradalom jogossága
Csak az a gond. hogy minden forradalom, a legnemesebb is, ártatlan emberéleteket, tehát túlságosan magas árat >
Az intrika, mint uralkodó narratíva
A jelenlegi zűrzavaros évek, különösen kedveznek, az intrikusoknak. A posztigazság korában az intrika uralkodó narratíva lett, >
Új magyar érdekvédelmi szervezet szükséges!
Az országban folyó néplázadás nyomán, amit már „III. szerb felkelésnek” is neveznek – a Vajdasági Magyar >
Egy másik stratégia
A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >
„Én bízom a falu jövőjében”
A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >
Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően
A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >
A vitustánc folytatódik
Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >
PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK
A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >