Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Keménykednek a németek Orbánnal szemben
A német kormánykoalíció pártjai egységesen arra szólítják fel a Scholz-kabinetet, hogy az semmiképpen se engedjen a jogállami követelményekből Magyarországgal szemben és csak akkor egyezzen bele a felzárkózási alapból előirányzott 7,5 milliárd euró átutalásába, ha a magyar fél igazolni tudja, hogy komolyan orvosolni kívánja a kifogásokat a demokrácia leépítése ügyében. A portál megszerezte a határozattervezetet, amelyet ma nyújtanak be a Bundestagban, ám mivel a három pártnak többsége van, nem kétséges, hogy átmegy az indítvány. Az uniós tagországok a jövő hónapban határoznak arról, hogy a magyar reformcsomag kellő biztosítékot nyújt-e a szankció feloldására. Függőben van további 5,8 milliárd euró is, amely a járvány után a gazdaság megélénkítésére szolgálna. Brüsszel további átalakításokat tart szükségesnek a bírósági rendszerben, mielőtt küldené a támogatást. A német szociáldemokraták, zöldek és liberálisok osztják ezeket az aggályokat. Épp ezért azt akarják, hogy a berlini kormány alaposan hányja-vesse meg, várható-e tartós hatás a gyakorlatban a magyar csomagtól. Ha nem akkor Scholznak a források további felfüggesztésére kell voksolnia. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
A német kormánykoalíció pártjai egységesen arra szólítják fel a Scholz-kabinetet, hogy az semmiképpen se engedjen a jogállami követelményekből Magyarországgal szemben és csak akkor egyezzen bele a felzárkózási alapból előirányzott 7,5 milliárd euró átutalásába, ha a magyar fél igazolni tudja, hogy komolyan orvosolni kívánja a kifogásokat a demokrácia leépítése ügyében. A portál megszerezte a határozattervezetet, amelyet ma nyújtanak be a Bundestagban, ám mivel a három pártnak többsége van, nem kétséges, hogy átmegy az indítvány.
Az uniós tagországok a jövő hónapban határoznak arról, hogy a magyar reformcsomag kellő biztosítékot nyújt-e a szankció feloldására. Függőben van további 5,8 milliárd euró is, amely a járvány után a gazdaság megélénkítésére szolgálna. Brüsszel további átalakításokat tart szükségesnek a bírósági rendszerben, mielőtt küldené a támogatást. A német szociáldemokraták, zöldek és liberálisok osztják ezeket az aggályokat.
Épp ezért azt akarják, hogy a berlini kormány alaposan hányja-vesse meg, várható-e tartós hatás a gyakorlatban a magyar csomagtól. Ha nem akkor Scholznak a források további felfüggesztésére kell voksolnia.
Az indoklás szerint komoly a kétség az ügyben, hogy a magyar fél valóban életbe akarja-e léptetni a reformokat. A német végrehajtó hatalom aligha hagyhatja figyelmen kívül ezt a nyomatékos állásfoglalást, amely a Bizottságot is felhívja: gondoskodjon arról, hogy a szóban forgó változtatások valóban küszöböljék ki a jogállami hiányosságokat. A szöveg kiemeli: amíg Brüsszel ezt nem szavatolja, addig Németországnak nem szabad változtatnia elutasító hozzáállásán, arra csak akkor van mód, ha a Fidesz megfelelő bizonyítékokkal támasztja alá, hogy érdemi lépéseket tett.
Hogy mit mondanak a németek, az döntő lesz a decemberi szavazáskor az Európai Tanácsban, ahol a támogatások felújításához kétharmad kell, de már Hollandia, Belgium és Írország is jelezte: elégedetlen a magyar vállalásokkal. Michael Link, a német liberálisok törvényhozója úgy nyilatkozott, hogy nem elegendő kozmetikai változtatások és félszívvel meghozott reformok, mert helyre kell állítani a jogállamot. Itt nem arról van szó, hogy megbüntessék az Orbán-kormányt, hanem hogy megerősítsék a demokráciát és megvédjék a lenyúlásoktól az uniós alapokat.
A miniszterelnök egyébként hideg zuhanyt kapott, amikor a múlt hónapban Berlinben Olaf Scholznál járt.
Politico
A magyar állami korrupció ellenfelei azt üzenik az EU-nak, hogy az ne dőljön be Orbán Viktor ígéreteinek, bármennyire is közeli a megállapodás a befagyasztott brüsszeli támogatások felszabadításáról. E vélemény szerint Magyarország palira veszi az Uniót, amely elmulasztotta a lehetőséget, hogy megállítsa a demokrácia hanyatlását.
A kontinensen már egy évtizede egyre csak nőnek az aggályok, miután a kormányfő központosítja a hatalmat, aláássa a demokratikus intézmények függetlenségét és a családnak, illetve a barátoknak játssza át a közösségi pénzek egy részét. A szervezet illetékesei éppen a támogatások leállításával igyekeznek feltartóztatni a demokrácia visszacsúszását, illetve jobb belátásra bírni Orbánt.
Ám elemzők és aktivisták szerint édeskevés az, amit a Fidesz reform gyanánt kilátásba helyezett, nem sokat ér a grasszáló korrupció és a jogállam visszaszorítása ellen. Léderer Sándor a K-Monitortól úgy véli, hogy sokkal komolyabb engedményeket is ki lehetett volna csikarni. Civil szervezetek azt is nehezményezik, hogy von der Leyenék nem kérték ki a véleményüket.
Mások arra mutatnak rá, hogy hiányosságok és kiskapuk vannak a magyar tervekben, nem beszélve a valóra váltás során várható akadályokról. Pardavi Márta, a Helsinki Bizottságtól azt emelte ki, hogy amikor ennyire kivéreztették az igazságszolgáltatást, ki hiszi azt, hogy a károkat egy nap alatt fel lehet számolni és pont azok révén, akik miatt előállt a jelenlegi helyzet. Márpedig független bíróságok nélkül nincs demokrácia.
Euobserver
Magyarország beintett az EU tervének, hogy a közösség kölcsönfelvételből teremtse elő az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatást. A Bizottság ugyan arra készül, hogy Kijev hamar megkapja a mintegy 1,5 milliárdos első részletet, ám a magyar ellenállás láttán a költségvetésért felelős biztos már azon humorizált, hogy a Fidesz könyvet írhatna arról, miként kell barátokat szerezni. Hahn gunyorosan hozzátette: biztos abban, hogy a 2. részből kiderül a megoldást.
Magyar részről rossz néven veszik, hogy az Unió még mindig nem fizette ki a járványalapban bent ragadt milliárdokat, mert gondjai vannak a korrupcióval. Nagyon úgy tűnt, hogy Varga Mihály két napja a pénzkérdést összekötötte az ukránok megsegítésével. Azt is megeresztette, hogy a magyar hatóságok eddig egymillió ukrán menekültet fogadtak, ám az illetékes ENSZ-szervezet szerint közülük csak 31 ezren kértek menekült státuszt.
A tervezett hitelből egyébként Magyarországra évente 6 millió eurónyi kamat jutna, de Hahn szerint sok idő nincs totojázni, mert már januárban utalni szeretnék az első tételt. Bizottsági társa, Dombrovskis azt hangsúlyozta, hogy nem lehet bizonytalanságban hagyni Ukrajnát a segítség dolgában, ezért intenzív egyeztetésre van szükség a magyarokkal is.
Guardian
Lejárató kampányba kezdett a kormánypárti magyar sajtó két bíró ellen, miután azok a szakmai képviselet vezetőjeként találkoztak a budapesti amerikai nagykövettel. A bírói testület illetékesei azonban a megtámadottak segítségére siettek, mert a tanács jó egy évtizede azért küzd, hogy szavatolja az igazságszolgáltatás önállóságát. Politikai kinevezettek ugyanis mind fontosabb posztokhoz jutnak a bírósági rendszerben.
Az egész ügy megint csak azt bizonyítja, hogy nyomás nehezedik a bírákra, és mekkora hatalma van a Fidesz közeli médiának. Az egyik érintett, Vasvári Csaba úgy nyilatkozott a brit újságnak, hogy nem bírákként keresték fel az amerikai misszió első emberét, hanem egy alkotmányos testület megbízottaiként. Egyébként pedig az egyeztetést a diplomata kezdeményezte.
A követség különben válaszul olyan képeket tett közzé, amelyeken mások társaságában a még fiatal Orbán látható, amint tárgyal az amerikai Legfelsőbb Bíróság egyik tagjával. Egy másik fotón pedig az akkori budapesti nagykövet, a Trump által kinevezett David Cornstein ült le Handó Tündével, a kormányfő fő szakmai szövetségesével, a Bírói Hivatal korábbi elnökével, aki a miniszterelnök legidősebb lányának keresztanyja.
Következő cikk: A Republikánusok egyértelmű kudarca
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >