2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

New York Times: az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját

New York Times: az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját

A The New York Times számos dokumentumot vizsgált át bizonyítékokat keresve, köztük az eredeti építési terveket, és sok-sok szakértővel konzultált, és más magyarázatra jutott, nevezetesen, hogy a gát összeomlása nem lehetett baleset. Nagyon csekély a valószínűsége annak, hogy a gátba épített beton alap magától omlott volna össze. A műholdak és a szeizmikus mozgásokkal foglalkozó állomások robbanásokat érzékeltek. Az összeomlást két idézett amerikai mérnök, egy a gátat jól ismerő ukrán mérnök és egy robbanóanyag-szakértő szerint nagy valószínűséggel egy robbanótöltet okozta, amelyet a karbantartási folyosón (galéria) helyeztek el, amely a struktúra beton szívében megy végig. A szakértők azonban figyelmeztettek rá, hogy valójában csak akkor lehet majd alaposan megvizsgálni a gátat, és kideríteni, hogy mi történt, ha lefolyt a víz a tározóból.

A New York Times szerint számos bizonyíték arra mutat, hogy az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját.

A lap megállapította: a gát lerombolása különleges esemény még egy olyan háborúban is, amely egész városokat tüntetett el a föld színéről. Emberek ezrei kényszerültek menekülésre az árvíz miatt, amelyet a világ egyik legnagyobb víztározójának áttörése okozott, amely olyan területeket öntözött, amelyeket Európa kenyeres kosarának tekintenek. A katasztrófa kockáztatja a globális élelmiszerellátást milliók számára, és évtizedekig fogja veszélyeztetni a törékeny ökorendszereket. 

Korábban a harcok a gátban már károkat okoztak: az ukránok a gáton átvezető úgy egyik részében, a visszavonuló orosz csapatok egy másik részében. A múlt hónapban műholdas felvételek azt mutatták, hogy egyes kapukon ellenőrizetlenül áramlik ki a víz. Ez olyan feltételezésekhez vezetett, hogy a gát a károk összességének esett áldozatul, és ezen kapva kapott Moszkva, hogy tagadja a felelősségét.

A The New York Times számos dokumentumot vizsgált át bizonyítékokat keresve, köztük az eredeti építési terveket, és sok-sok szakértővel konzultált, és más magyarázatra jutott, nevezetesen, hogy a gát összeomlása nem lehetett baleset. Nagyon csekély a valószínűsége annak, hogy a gátba épített beton alap magától omlott volna össze. A műholdak és a szeizmikus mozgásokkal foglalkozó állomások robbanásokat érzékeltek.

Az összeomlást két idézett amerikai mérnök, egy a gátat jól ismerő ukrán mérnök és egy robbanóanyag-szakértő szerint nagy valószínűséggel egy robbanótöltet okozta, amelyet a karbantartási folyosón (galéria) helyeztek el, amely a struktúra beton szívében megy végig.

A szakértők azonban figyelmeztettek rá, hogy valójában csak akkor lehet majd alaposan megvizsgálni a gátat, és kideríteni, hogy mi történt, ha lefolyt a víz a tározóból.

A vízömlés okozta erózió okozhatott volna ilyen esetet, ha rosszul tervezték volna a gátat, vagy a beton lett volna rossz minőségű, de szakértők szerint ez valószínűtlen. Ihor Sztrelec mérnök, aki 2005-2018 között a Dnipro (Dnyepr) folyó vízszolgáltatásának a helyettes vezetője volt, hangsúlyozta: a gát a hidegháború idején épült, és alapját úgy tervezték meg, hogy szinte minden külső támadást kibírjon. Sztrelec maga is arra jutott, hogy a karbantartási folyosón bekövetkezett robbanás okozhatta a történteket, a többi rombolást pedig a víz végezte el. A környéken mind az orosz, mind az ukrán fennhatóság alatt álló területen élők később elmondták: június 6-án, a hajnali órákban robbanásokat és furcsa zajokat hallottak. Jól ismerték már a háborús harcok zajait, de ez más volt. A legközelebb lakók számára ez szinte azonnal bebizonyosodott, mert szinte azonnal ömlött a víz. A folyón lejjebb ez kicsit később következett be, és aztán több mint egy hétig nem is csökkent a vízszint.

Egy 64 éves férfi elmondta: a negyedik emeleten lakik, odáig nem ért el a víz, ezért sokan nála kerestek menedéket, a húga házából pedig csak a puszta falak maradtak, minden mást elvitt a víz. Hozzátette: a fiatalok már rég elmentek, főleg idősebbek maradtak hátra, sokan közülük mozgáskorlátozottak, és sokan közülük egyszerűen megfulladtak, mert nem tudtak kijutni a házukból, vagy felmászni a tetőre. Az áldozatok száma egyelőre nem ismert.

A gát vízfelszín feletti része jó célpont volt. De az építmény hatalmas tömege a víz alatt bújt meg, és annak a tömege mintegy 20 méter magas volt, az alapját 40 méter vastagra építették – mondta el Sztrelec.

A szeizmikus mozgást jelző jeleket több helyen is érzékelték a műszerek Ukrajnában és Romániában, és a szakértők szerint ezek is robbantásra utalnak.

A lapnak egy amerikai katonai szakértő azt is elmondta: az Egyesült Államok kizárja, hogy a gátat külső támadás, például rakéta, bomba, vagy más lövedék érte volna, és az amerikai szakértők szerint a robbanás belül történt. Hasonlóan nyilatkozott több neves mérnökprofesszor is alapnak, azzal, hogy nem szükséges az egész építményt megsemmisíteni, elegendő megfelelő lyukat ütni rajta, és a víz elvégzi a többit.  

A karbantartó folyosó azzal is előnyt biztosított a támadónak, hogy elrejti a nyomokat. Strelec szerint ennek a járatnak összesen két bejárata volt, és az egyik a gát egyik végén álló gépházból nyílt. Ez azt is jelenti, hogy a műholdak, drónok, vagy földi szemtanúk látómezején kívül lehet tevékenykedni. A robbanás egyébként a gépháztól nem messze következett be. Az egyik megkérdezett amerikai professzor először felvetette, hogy a felső szabályozó kapukon ömlő víz esetleg alámoshatta a gát alapjait a folyó medrében, de az eredeti tervek átnézése alapján ezt a lehetőséget később kizárta.

Egyébként a visszavonuló oroszok novemberben robbantást hajtottak végre a gáton átvezető úton, de a műholdas felvételek szerint ez nem okozott kárt sem a gát alapozásában, sem a falban. Szakértők szerint nem volt más olyan tényező sem, amely a gát összeomlását okozhatta volna, hacsak a beton nem volt eleve gyenge minőségű. Még a nagy vízáramlás sem lett volna elegendő a gát alámosásához, hacsak a gátat a folyó medrében védő, betonból készült úgynevezett kötény nem volt eleve hibás, vagy a meder talaja nem volt jóval puhább, mint amivel a tervekben számoltak.

A héten napvilágra került egy video, amely a vízszint csökkenése után azt mutatja, hogy katasztrófa történt: nem csak a vízáteresztő kapuk, hanem a beton alap teteje is megsemmisült.

Sztrelec mérnök elmondta: a karbantartó folyosó a gát Achilles-sarka volt, és nagyon reméli, hogy a robbanóanyagot nem ott helyezték el, mert akkor a kár helyrehozhatatlan.

 

2023. június 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább