Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Erkölcsileg csődöt mondtak a Hamász hasznos idiótái
A szerző, Christian Ultsch, a Die Presse külpolitikai rovatának a vezetője szívettépőnek nevezi a gázai civil lakosság szenvedéseit. Ám azt már nehezen képes felfogni, miként lehet etikailag egyenlőségjelet tenni az október 7-i mészárlás és azt izraeli válasz közé. Akad éppen elég ok bírálni az izraeli megszálló hatalmak ténykedését 1967 óta, ám ahhoz nem férhet kétség, hogy semmiképpen nem lehet igazolni a terroristák pogromszerű támadását. Ezért a Hamászt ki kell közösítenie a világnak, mint a többi hasonló szervezetet. Ám nem látni, hogy egyetértés alakulna ki ez ügyben. Hogy Izrael elleni gyűlöletükben sokan képtelenek különbséget tenni a jogos és az abszolút elfogadhatatlan erőszak között, az megnyilvánult az ENSZ Közgyűlés idevágó határozatának meghozatalánál. Abba már nem fért bele, hogy megbélyegezzék a Hamász terrorakcióját és a túszszedést. A Hamász a világ végében utazik, vele lehetetlen a politikai megállapodás. Nem tárgyalni akar, hanem kiirtani a zsidó lakosságot, megszüntetni Izraelt. Aki békére vágyik és ragaszkodik a palesztin állam létrejöttéhez, annak szembe kell fordulnia a terroristákkal. Naiv lelkek kapitális hibát követnek el, amikor némán végignézik, hogy egy radikális szervezet magának kaparintja meg és tönkre teszi a palesztinok ügyét. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Bloomberg
A Siemens-konszerv felügyelő bizottságának elnök védelmébe vette, hogy a cég folytatni kívánja az együttműködést Magyarországon a Roszatommal. A német társaság a 4 éve aláírt szerződés értelmében Paks 2 biztonsági technológiáját szállítaná, ám heves bírálatok érik, mondván, hogy az együttműködéssel segít megtömni a Kreml hadipénztárát.
Joe Kaeser szerint mondhatnak bármit bizonyos civil szervezetek, sokba kerülne, ha a holding nem teljesítené papíron rögzített vállalását. A magyar kormány minden bizonnyal beperelné, és ez esetben jóformán a csillagos ég volna kártérítés felső határa. A munkálatok egyébként augusztusban már megkezdődtek.
A Siemens és a francia Framatome is az oroszok jelentős partnere a világ több pontján, az ő tudásuk nélkül leállnának az orosz fejlesztési tervek. A német illetékes különben megjegyezte, hogy ha ők távoznak Paksról, akkor jöhetnek a kínaiak a maguk biztonsági rendszerével, miközben az erőmű sokkal közelebb van Németországhoz, mint Csernobil.
Die Zeit
Ausztria autokraták előtt pukedlizik – állítja Florian Gasser, a lap osztrák munkatársa, amivel arra az emlékezetes jelenetre utalt, amikor az akkori külügyminiszter asszony meghívta Grác melletti esküvőjére Putyint, lenyomtak egy keringőt, majd Karin Kneissl térdet hajtott a vendég előtt.
Úgy értékeli, hogy ha üzletről van szó, az osztrákok még mindig Moszkva oldalán állnak és a semlegességre hivatkozva vágják ki magukat a csávából. Bécs szívesen adja ilyenkor a naivat, de cseppet sem fél kooperálni az oroszokkal, a saját érdekeit követi. Amíg a világ legalább valamennyire normál üzemmódban működött, ez nem zavart különösebben senkit sem.
Ám a háború óta egyre gyakrabban kénytelen szemrehányásokat elviselni. Már nem sok nyugati bank maradt meg orosz földön, de pl. a Raiffeisen az idén a 2. negyedévben 685 millió eurós nyereséget ért el ottani leányvállalata révén. Ez több, mint a konszern egész profitjának a harmada.
Vagy vehetjük az OMV-t, amely 5 éve 2040-ig érvényes szállítási szerződést írt alá a Gazprommal, pedig akkor már az oroszok jó ideje vívták a maguk álcázott harcát Kelet-Ukrajnában. De idetartozik az is, hogy Bécsben grasszálnak az orosz kémek. Olyannyira, hogy a Financial Times az orosz ügynökök anyahajójának nevezte a várost.
Osztrák részről ilyenkor mindig a semlegességgel igazolják az eljárást, az mindent törvényesít, kétség nem merülhet fel, ellentmondás meg pláne nem. Az ország státuszának mítoszát módszeresen ápolják, és szükség esetén mindig előkapják. Ez a simlis hozzáállás sokáig jól jövedelmezett, mert az ország kicsi, ugyanakkor kapcsolatai annak idején megmaradtak a Vasfüggöny túloldalán maradt államokkal.
Ám az invázió mindent felborított, és lehet, hogy Ausztria jövőre már komoly vetélytársa lesz Orbán Viktornak az Economist listáján a Putyin leghasznosabb idiótája címért folyó versenyben.
Foreign Policy
Románia veszélyes fordulóponthoz érkezett, mert az ország egyre fontosabb a világ számára, csak éppen mind inkább instabillá válik. Ezt fejti ki tanulmányában Maximilian Hess, a philadelphiai Külpolitikai Kutatóintézet munkatársa.
Az ellentmondásos, populista Fico visszatért a színre és máris közeledik a magyar álláspont felé, vagyis ő szintén elutasítja Ukrajna támogatását. A következő ebben a sorban valószínűleg Bukarest lesz, azzal az eltéréssel, hogy sokkal fontosabb Európa számára, mint Szlovákia. Már csak azért is, mert az orosz blokád miatt Kijev rajta keresztül exportálja a gabona több mint felét.
Az OMV a román társvállalattal közösen kívánja kitermelni a hatalmas fekete-tengeri földgázmezőt, ahonnan évente legalább 10 milliárd köbméter energiahordozót terveznek a felszínre hozni. Az építkezés jövőre indul, az átadást 2027-re tervezik. Ily módon középtávon enyhülhet az orosz fenyegetés.
A korrupció elleni küzdelem gyakorlatilag befagyott, amióta sikerült kipiszkálni az illetékes ügyészség éléről Codruta-Kövesit, noha ő közben az új európai korrupció-ellenes vádhatóság vezetője lett. Az általa hátrahagyott intézményre azóta a sajtó szerint a politika befolyást gyakorol.
A parlament már jó ideje működésképtelen, nem képes mit kezdeni a korrupcióval, illetve a potenciális orosz hatással, ráadásul igencsak megerősödött a szélsőséges AUR. Az ország erősen jobbra tolódik. Ám el kell érni, hogy az új gázlelőhely az ország, Európa és Ukrajna érdekeit szolgálja, ne pedig az oroszokét. Továbbá nehogy az AUR húzzon hasznot a helyzetből. Most még meg lehet fordítani az irányt.
Die Presse
A vezércikk úgy ítéli meg, hogy erkölcsileg csődöt mondtak a Hamász hasznos idiótái. A szerző, Christian Ultsch, a külpolitikai rovat vezetője szívettépőnek nevezi a gázai civil lakosság szenvedéseit. Ám azt már nehezen képes felfogni, miként lehet etikailag egyenlőségjelet tenni az október 7-i mészárlás és azt izraeli válasz közé.
Akad éppen elég ok bírálni az izraeli megszálló hatalmak ténykedését 1967 óta, ám ahhoz nem férhet kétség, hogy semmiképpen nem lehet igazolni a terroristák pogromszerű támadását. Ezért a Hamászt ki kell közösítenie a világnak, mint a többi hasonló szervezetet. Ám nem látni, hogy egyetértés alakulna ki ez ügyben.
Hogy Izrael elleni gyűlöletükben sokan képtelenek különbséget tenni a jogos és az abszolút elfogadhatatlan erőszak között, az megnyilvánult az ENSZ Közgyűlés idevágó határozatának meghozatalánál. Abba már nem fért bele, hogy megbélyegezzék a Hamász terrorakcióját és a a túszszedést.
A többi közt Ausztria, Magyarország, Horvátország, Csehország, az USA és Izrael, továbbá 9 másik állam ezek után a javaslat ellen voksolt, mert az még csak néven sem nevezi a Hamászt, viszont figyelmen kívül hagyja Tel Aviv jogát az önvédelemre.
Pedig bődületes erkölcsi különbség van aközött, hogy egy szélsőséges csoport tudatosan civileket gyilkol halomra, illetve, hogy a visszavágás során a tettesek életüket vesztik – és velük együtt, sajnálatos módon, civilek is, minden figyelmeztetés dacára.
A Hamász a világ végében utazik, vele lehetetlen a politikai megállapodás. Nem tárgyalni akar, hanem kiirtani a zsidó lakosságot, megszüntetni Izraelt. Aki békére vágyik és ragaszkodik a palesztin állam létrejöttéhez, annak szembe kell fordulnia a terroristákkal. Naiv lelkek kapitális hibát követnek el, amikor némán végignézik, hogy egy radikális szervezet magának kaparintja meg és tönkre teszi a palesztinok ügyét.
The Times
A kommentár hatalmas túlzásnak nevezi azt a gyakran hallható állítást, miszerint Kína kőkeményen a markában tartja Afrikát. Mert Pekingnek is meg fogja tanulni, hogy nem tudja felrúgni a piac szabályait, amikor uralni akarja a fejlődő világot, illetve hogy nem korlátozhatja a ritka fémek kereskedelmét, hosszabb távon nem torzíthatja el az árakat.
A szerző, Matthew Parris, politikai elemző, volt tory képviselő, aki a fekete kontinens déli részén nőtt fel, kiemeli, hogy a szabad világ legfőbb ideológiai ellenfele, illetve gazdasági vetélytársa messze nem olyan okos, ahogyan azt a közhiedelem tartja. Tízéves ugyan az új Selyemút program, de az már jó ideje ellenszélben halad.
Az ünnepi pekingi tanácskozásra főleg a globális Dél országainak képviselőit hívták meg, akiket a kínai vezetés próbál megvesztegetni, illetve megzsarolni, hogy azok ne álljanak ellen a csábításának. A fejlett államok attól tartanak, hogy a kezdeményezéssel Kína a liberális demokráciát igyekszik kiütni a nyeregből a 3. világban, mert ily módon kívánja kiépíteni vazallusrendszerét. De úgy, hogy közben monopolizálja a stratégiai áruk, alapvető ásványok és ritka földfémek piacát.
Csakhogy ez nem fog bejönni. Nem lehet úgy birodalmi hatalmat gyakorolni, hogy nincs birodalom hozzá. Ezt már az amerikaiak is megtapasztalták. Az adósok nem szeretik a hitelezőket, a választók nem kedvelik azokat a vezetőket, akik hatalmas tartozásokkal terhelik meg a gazdaságot – presztízstervek formájában. Az afrikai tömegek egy nap rájönnek, hogy a kínai gyarmatosítás-ellenesség valójában gyarmatosítást jelent.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >