Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Nem Orbán a regényem hőse
Riport a kárpátaljai magyarságról és viszonyulásukról Budapesthez
Ezért a kárpátaljai magyarok Orbán kijelentéseinek a túszaivá lettek, noha körükben a kutatások szerint semmi jele a szeparatizmusnak. „Orbán Viktor politikus, számára a magyar közösség cinikus és pragmatikus politika része. Ő valójában a magyar közösséget akarva- akaratlanul a saját politikája túszává tette, ez sajnos kényelmes a számára. Az emberek, a népek és nemzetek közötti kapcsolatok szempontjából ez persze hatalmas felelőtlenség” – mondta a kutató. A riporterek több civil beszélgető partnere viszont teljes butaságnak, nevetségesnek minősítette azt a feltételezést, hogy Magyarország meg akarná szerezni Kárpátalját.
Hogyan viszonyulnak a kárpátaljai magyarok Orbán Viktor politikájához – ennek igyekeztek utána járni az egyebek között a Szabad Európa támogatásával működő, prágai székhelyű tévéadó kiküldött tudósítói. (Az adó elnevezése magyarul: Jelen idő - a szerk.).
A rendkívül hosszú cikk ismertette az Ukrajna és Magyarország közötti kapcsolatok megromlásának történetét, és rámutatott: a Kárpátalja gyakran áll a két ország közötti diplomáciai botrányok középpontjában. Az Ukrajna elleni orosz támadástól kezdve Orbán Viktornak a támadó Oroszországgal kapcsolatos politikája egyértelmű: kinyilvánította, hogy nem tekinti Putyint háborús bűnösnek, és többször szót emelt a Moszkva elleni szankciók ellen.
A tudósítók Beregszászon megismerkedtek egy kis belvárosi kávézó tulajdonosával, a 26 éves Attilával. A fiatalember elmondta: magyar anyanyelvű ukránnak tekinti magát, gyermekkorában magyar nyelvű iskolába járt, csak a technikumban tanult meg ukránul, és úgy gondolja, jobb lett volna már korábban elsajátítani az ukrán nyelvet. Ezzel kapcsolatban a cikk ismertette a vonatkozó, feszültséget okozó ukrán törvényt, amely szerint az általános 5. osztályától ukrán lesz a tanítási nyelv, a magyar onnantól kezdve tantárgy lesz. A törvény jövőre lép életbe, addig átmeneti időszak van. Attilát a szomszéd ország politikája nem érdekli: „Ha menni kell megvédeni Ukrajnát, menni fogok, végtére is ez a hazám - mondta. Beregszászon már áll az ottani származású elesettek emlékműve.
Orbán Viktor azonban zsarolja Kijevet. Kijelentette: Budapest mindaddig nem támogatja Ukrajnát a nemzetközi politikában semmilyen kérdésben, amíg nem állítja helyre a magyarok jogait korábban biztosító törvényt.
Babják Zoltán, a város polgármestere kifejtette: Magyarország belügye, hogy milyen politikát folytat. Tessék ezt tisztázni a nagykövetek és a külügyminiszterek szintjén. „Egyet tudok: A magyar fél folyamatosan segít Kárpátaljának és Ukrajna központi részének az oktatás, az egészségügy és az infrastruktúra-építés területén. Oroszország pedig nem érdekes téma, mert Oroszország ellenség”.
Tény, hogy Orbán kormánya hosszú ideje évi több tízmillió eurót ad a Kárpátaljának, illetve főként az ottani magyarok lakta területeknek.
A cikk szerint korábban mintegy 150 ezer magyar élt a térségben, de számuk mostanra százezerre csökkent, és a magyarok a lakosság mintegy 10 százalékánál kevesebbet tesznek ki.
Zubanics László, a Magyarok Demokratikus Szövetsége elnevezésű párt elnöke elmondta: a háború kezdete óta ő, és nagyon sok etnikai magyar elhatárolódik a magyar kormány Ukrajnával kapcsolatos retorikájától. „Minket tessék ukrán állampolgároknak tekinteni. A politikai ügyeket tessék Budapest és Kijev szintjén megoldani. Mi itt élünk 1100 éve, és nincsenek nemzetiségek közötti konfliktusok. Ezért ukrán állampolgárokként kell viselkednünk, és az állami ügyeket ki kell zárnunk” – mondta.
Kijev és Budapest között további probléma, hogy a beregszászi magyar konzulátuson magyar állampolgárságot adnak a kárpátaljaiaknak, és ehhez ők Magyarországhoz való hűségesküt tesznek. Zubanics szerint ez a gyakorlat megszűnt, az állampolgárságra vonatkozó kérelmeket nem Ukrajnában intézik, ehhez Magyarországra kell utazni.
Egy Ungvárhoz közeli faluban egy fiatalember, akinek a felesége magyar, elmondta: „A magyarországi magyaroknak megvan a saját világnézetük, és nekem is megvan a magamé. de értjük, hogy ennek nem szabad hatással lenni az egyszerű emberek életére. Itt mindenki tiszteli egymást. Nem kell mindent Orbán szemüvegén át nézni. Ő ott politikus, ideológus, Nagy-Magyarországról álmodozik. De ebben nem mindenki támogatja olyan nagyon”.
Dmitrij Tuzsanszkij, az ukrajnai Közép-Európai Stratégia Intézet igazgatója szerint az Ukrajna elleni orosz háború kezdetével az ukrajnai magyarok nézetei több kérdésben megoszlottak. Készült például egy felmérés arról, hogy Magyarországnak kell-e fegyvereket szállítani Ukrajnának a háborúban, és kétharmad szerint kellene, egyharmad látta úgy, hogy nem kellene. Elmondta: nem állja meg a helyét az az ukrajnai feltételezés, hogy az ottani magyarok Orbán felé orientálódnak: egy idén februári felmérés szerint az ukránok 40 százaléka gondolja azt, hogy Magyarországnak területi igényei vannak Kárpátaljával kapcsolatban, és ez a félelem nem csak az emberek, hanem a politikusok szintjén is létezik. Mindez pedig Tuzsanszkij szerint éppen Orbán oroszbarát retorikájának a következménye. Ezért a kárpátaljai magyarok Orbán kijelentéseinek a túszaivá lettek, noha körükben a kutatások szerint semmi jele a szeparatizmusnak. „Orbán Viktor politikus, számára a magyar közösség cinikus és pragmatikus politika része. Ő valójában a magyar közösséget akarva- akaratlanul a saját politikája túszává tette, ez sajnos kényelmes a számára. Az emberek, a népek és nemzetek közötti kapcsolatok szempontjából ez persze hatalmas felelőtlenség” – mondta a kutató.
A riporterek több civil beszélgető partnere viszont teljes butaságnak, nevetségesnek minősítette azt a feltételezést, hogy Magyarország meg akarná szerezni Kárpátalját.
Következő cikk: Urbonépinek tartom magam
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >