Ma Pongrác névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Bizakodó hangulatot tapasztalni Budapesten
Most először közvetlenül a hatalom legfelső köreiből érik vádak az Orbán-rendszert. A reménysugár Magyar Péter, aki fel akarja számolni a korrupciót. Viharos idők járnak mostanában a magyar fővárosban. A kegyelmi botrányból kormányválság nőtt ki. Egyre újabb visszaélésekre derül fény, hetek óta ezrek vonulnak az utcákra. Hosszú idő óta először érezni némi derűlátást. Az első számú ok: Magyar Péter, aki abszolút bennfentes. Nyilvánosan szakított a Fidesszel, saját pártot kíván alapítani, ám az időpont kényes, miután jönnek az európai, illetve helyhatósági választások. Szakértők szerint sokra lehet képes. Mivel renegát, ilyen kiugrásra nem volt példa az utóbbi időben – állítja László Róbert a Political Capitaltől. Nem sok újat mond, de szavahihetőbb, mint az ellenzék, amely sokakat kiábrándított. Fő témája alighanem az, hogy véget vessen a korrupciónak. Magyarország egy év alatt 13 helyet esett vissza a Transparency International idevágó indexén. Ám a civil szervezet igazgatója, Martin József Péter felhívja a figyelmet, hogy a vádak most a rendszeren belülről jönnek, és Magyar képes lehet felnyitni jó pár Fidesz-hívő szemét, vagyis átalakíthatja az erőviszonyokat. A tömeges apátia helyét átveheti a cselekvés. Pető Andrea, a CEU politológusa úgy véli, hogy Magyar sokakat mozgósíthat, ám ameddig egyedül áll a színpadon, addig bőven támadhatják a tisztességét. A döntő az lesz, ki sorakozik fel mellé a kormánypártból. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
SRF
Magyarország kiszekál egy sor külföldi vállalatot, mivel Orbán Viktor nemzeti kézbe kívánja venni a gazdaságot. A szenvedő alanyok között van a svájci cementgyártó, a Holcim is – számol be a legújabb fejleményekről a svájci közmédia, amely azonban hiába kért állásfoglalást a magyar kormánytól.
Emlékeztet arra, hogy a magyar gazdaság növekedését az utóbbi évtizedekben nagy mértékben az idegen tőke szavatolta, ám a hatalom most igyekszik átvenni a nyereséges ágazatokat. Brutális módszerekkel próbálja kipaterolni a külföldi konkurenciát, hogy magyar kézbe adja ezeket az érdekeltségeket. Egyetlen más kormány sem csinálta ezt ennyire következetesen. A módszer vagy az államosítás, vagy az, hogy magyar cégek megvásárolják a vállalkozást.
A Holcim, amelyre jelentős nyomás nehezedik, nem nyilatkozott, ám a környezetéből kiszivárgott vélemény az, hogy „Magyarország immár nem jogállam. Orbán tönkreteszi az ipart, hogy pénzhez juttasson pár oligarchát”. A svájci társaság is kénytelen extra bányajárulékot, továbbá széndioxid különadót fizetni.
Emiatt a leányvállalat teljesen visszafogta beruházásait, de ha így megy tovább, 10 alatt abszolút csődbe megy. A külön teher Brüsszel szerint ellentétes a közösségi előírásokkal, ám ez még nem elég. A Holcim jó ismerői arról számolnak be, hogy rendszeresek náluk az adóellenőrzések, sőt a titkosszolgálat igyekszik megfélemlíteni több alkalmazottjukat. A svájci fél panasszal próbál élni a zaklatás ellen. Meghátrálni azonban nem akar a magyar állam előtt, mert úgy látja, hogy már rengeteget fektetett be és végre szeretné látni a hasznát.
Der Standard
Egy neves osztrák történész professzor úgy gondolja, hogy bár a tekintélyuralom évszázada fenyeget, a demokrácia mégis győzhet. Oliver Rathkolb, a Bécsi Egyetem tanára arra alapozza véleményét, hogy a közreműködésével csaknem három éven át készült egy átfogó felmérés Európában és abból az derült ki, hogy észszerű politikával le lehet gyűrni a tekintélyuralmat.
Mert bár sok ember retteg a lecsúszástól és az autokráciában keresi a kiutat. Trump egyenesen modellé emelte az orbáni Magyarországot – alighanem azért, mert a választás után fel akarja számolni a hatalmi ágak szétválasztását, mindenekelőtt az igazságszolgáltatás függetlenségének vetne véget. Továbbá tisztogatást hajtana végre törvénytisztelő, semleges közigazgatásban és az USA-ban is meghonosítaná az illiberális magyar rendszert.
Ennek a politikának azonban megálljt kell parancsolni, de nem ünnepi beszédekkel, hanem új, korszerű intézkedésekkel. Merthogy eluralkodik a reménytelenség, így könnyű gyűlöletteli üzenetekkel felkorbácsolni az indulatokat az „idegenek” és mások ellen. Miközben pl. Magyarországon a lakosság 71 %-a nem bízik a politikusokban.
Az autoriter irányzat megfékezésének egyik eszköze, hogy átfogó szociálpolitikával csökkenteni kell a jövedelmi különbségeket az egyes társadalmi rétegek között. Magyarországon is az derült ki, hogy ha elmaradott a vidéki infrastruktúra, az megkönnyíti a tekintélyuralom hirdetőinek a dolgát. Ugyanez áll a képzésre is.
Nagyon fontos, hogy ha a cégeknél naponta csupán 20 percig 5-10 fős csoportokban, egyszer egy héten, hétfő reggelenként megvitatják a politikát, az már hat hét után lényegesen csökkenti az autoriter beállítottságot, ráadásul még a termelékenység is nő.
Politico
A Kassa környéki roma gettóból nézve az EU olyan, mintha egy másik univerzumban lenne. Európának ebben a szögletében a kutyát sem érdekli a júniusi választás. Legutóbb, öt éve, a 4 400 lakóból mindössze 3,1 % ment el szavazni, össz-vissz a 137-en, ami mélypont a földrészen. A betonházakban villany van, víz nincs. A lepusztult lakásokban átlag tucatnyian élnek, szóval nagy a zsúfoltság. Az állástalanság hatalmas, a munkaképes korúak több, mint felének nincs állása.
Szóval nekik más gondjaik vannak, mint a bonyolult brüsszeli ügyek, az ő életükön az Unió fikarcnyit sem segít – mondja egy helybéli asszony. Ez a kontinens egyik legszegényebb körzete, az ukrán határ mindössze másfél órányi autóútra található.
De azért vannak változások, amióta roma lett a helyi polgármester és a civilek is iparkodnak. Eltakarították a házak elől a csaknem az első emeletig érő szeméthegyet, a helyén játszóteret létesítettek. Közvilágítást és térfigyelő kamerákat szereltek, ennélfogva javult a közbiztonság.
A szlovák politikusok azonban nem foglalkoznak a romákkal, noha azok a népesség 10 %-át teszik ki. Miközben ennek a rétegnek a fele hiába keres magának munkát. A kisebbség diszkriminációt érzékel, nem beszélve az oktatás szintjéről. Jellemző a gettósodás és az, hogy a roma gyerekek más iskolákba járnak, mint a többiek. Utóbbiért az EU elmarasztalta a szlovák vezetést. Ám a kassai telep egyik lakosa azt mondja, hogy minden kormány rasszista.
A polgármester szerint az embereket csak úgy lehetne rávenni a voksolásra, ha elmagyarázzák neki, hogy az EP-választás miként javítja az életkörülményeiket. A körzet európai képviselője szerint volna rá mód, ha sikerülne több uniós pénzt szerezni a szegénynegyednek. Ilyesmivel már próbálkoztak, de többször fennakadtak az adminisztratív akadályokon.
Ígéretekből ugyanakkor eddig sem volt hiány, de azokból a kampány után általában nem lett semmi. Egy helybéli kijelentette: igazán nem akar megbántani senkit sem. Szlovákia nagyszerű hely, de csak a fehéreknek.
Project Syndicate
Perszonálunióra készül a jobboldali amerikai nagytőke és az orosz oligarchia, legalábbis amennyiben ötödször is nősül Rupert Murdoch és az ara ezúttal Jelena Zsukova, egy hatalom közeli orosz üzletember volt felesége, továbbá Roman Abramovics korábbi anyósa. A szerző, Nyina Hruscsova, a néhai szovjet pártfőtitkár és államfő dédunokája, a New Yorki Egyetem tanára emlékeztet arra, hogy a 93 éves tengerentúli médiamogul futószalagon szállítja sajtóérdekeltségein keresztül az összeesküvés elméleteket, ám most olyasvalakit vesz el, aki a vején keresztül Putyin legbelső köreihez kapcsolódott.
Hogy most kivel áll össze, az nyugodtan téma lehetne egy új, hollywoodi film számára. Zsukova 25 évvel fiatalabb és a molekuláris biológia volt a szakterülete. A Szovjetunió bukása után Kaliforniában folytatta kutatásait, de lehet, hogy abban bízott: „Pretty Woman” mintájára kikapja magának a nagy (és dúsgazdag) ő. Pont ezt a fényűző életet találta meg Trump oldalán a cseh születésű Ivana, illetve a szlovén Melania.
Murdoch, a Fox News, a Wall Street Journal és a Times tulajdonosa, a keresztény értékek szószólója, de egyáltalán nem vallásos, sőt az sem biztos, hogy van bármiféle értékrendje. Ellenben láthatólag tetszik neki, hogy úgy váltogatja a nőit, mint más a kocsijait.
Zsukova lánya különben gyorsan megvigasztalódott Abramovics után. Hozzáment a görög hajómilliárdos, Niarchos unokájához. Vagyis nem maradt sokáig betevő oligarcha nélkül.
Következő cikk: SZEREPZAVARBAN
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az ukrán-magyar kémjátszma
Az sem világos, hogy mi történik az Ukrajnából származó titkosszolgálati információkkal. „A legnagyobb kockázat az, hogy >
Orbán összeesküvés-játéka
Orbán belpolitikai játszmát folytat az összeesküvéssel, az Ukrajnával kirobbant kémvádat az ellenzék ellen igyekszik fordítani – >
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >