Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A remény mint drog
Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint a szolidaritás hiánya), hanem az, aki azt mondja, ne is menj orvoshoz, ha halálos beteg vagy, itt ez a kék kenőcs, ha nem használ, itt ez a piros... Lehet kísérletezni, amíg el nem fogynak a színek. A NER nem Magyarország ellensége. A NER Magyarország maga. Egy elrákosodott, végstádiumos test, amelynek leggusztustalanabb tünetei a politikusok. De csak tünetei, nem a betegség gyökerei. Azok ugyanis mi vagyunk. Bálint Natália:
Amíg SPONTÁN nem áll le a tömegközlekedés, a posta, az oktatás, amíg nem lesznek országos sztrájkok, nem vonulnak DÜHÖS tömegek MAGUKTÓL az utcára, addig a hatalom röhög a markába, mert nincs mitől tartania. Éppen ezért építették ki a mélyállamot, és építették le a szakszervezeteket.
Tök jó a polgári Woodstock alapgondolata, de a szelíd értelmiségiektől nem lehet forradalmat várni. Márpedig a NER leváltásához forradalom kell. Nem, nem erőszakos, nem véres. A forradalom elsősorban tudati kéne legyen, paradigmaváltással kéne kezdődjön, de hát tippeljük meg, hányan értik ma Magyarországon, mit jelent a paradigma? Ez nem az utcán, és nem felszólításra fog működni, hanem a konyhaasztalnál, amire odacsapnak egyszerre, egymástól függetlenül milliók, mert elegük van, és kilépnek a lakásukból (már akinek van), de előbb a komfortzónájukból.
Ez soha nem fog megtörténni, mert ehhez polgári öntudat kéne, nem pedig jobbágymentalitás. Az ország nem kétszázezer, de nem is négyszázezer ember, és nem Budapest. Az ország 80%-ban a vidék, benne milliónyi, nyomorgó kisemberrel, akik nem is tudják, hogy nyomorognak, erről gondoskodik a propaganda. Nekik nem mond semmit egy brit focicsapat szurkolóinak zenéje, pláne angolul. Őket többnyire Kis Grófó meg Győzike éri el. Vannak persze zárványok, ők szenvednek is rendesen, tudom, jómagam is egy gyöpös kisvárosból származom, a családom pedig jelenleg falun él, hasonlóan sok ismerősömhöz, barátomhoz, akik annak reményében költöztek csendes falvakba, hogy ott békére, biztonságra lelnek. Tévedtek.
A forradalom nem felülről vezérelt, a forradalom vezetőit pedig tömeg emeli ki, önmagából. Ami nem ilyen, az nem forradalom. A demonstráció egy csodálatos közösségi élmény, emeli az endorfin-, a szerotonin- és az oxitocinszintet, ami jót tesz az egészségnek. A remény pedig olyan illúzió, amely napokra lendületet adhat, egyúttal függőséget is okoz, ezért szembenézéssel lemondani róla pokoli fájdalmat jelent.
De amíg nem mondjuk ki, hogy a rendszer ALAPJAIBAN szorul lebontásra, mert a megreformálás, vagyis a renoválás már nem elég, és az alapot az egyén képviseli, annak mentalitása, annak öntudata, nincs értelme elemezni. Mert a szabadság nyelvén beszélni olyanokkal felesleges, akik nem beszélnek a szabadság nyelvén.
Ahogy szúette, korhadt farönkökre nem lehet erős téglaházat építeni, úgy nem lehet meghunyászkodó jobbágyokból öntudatos, polgári Magyarországot létrehozni. A habarcs a kohézióban a nemzeti minimum lenne, de ahogy mondani szokás, erre nem mutatkozik igény.
Nem véletlenül hátrált ki a polgári Magyarország ötlete mögül a Fidesz, elvégre a hatalom megtartásához a nacionalista lózungok előnyösebbek, mint a polgári eszmeiség, amelynek záloga a műveltség, a közügyek iránti, kritikus érdeklődés, és a hatalomtól független egzisztencia, amely által nem kell félnünk kinyitni a szánkat. Ehhez meg tanulni kell, kulturálódni, ami önmagában veszélyes bármilyen hatalomra.
Na hát ezért nem lesz Magyarországon soha gyökeres változás, és ez nem Magyar Péter bűne vagy érdeme. Ez teljesen független tőle. Mi ezer éve ugyanabban a trágyalében tapicskolunk, forradalmainkat egytől egyig leverték, ha volt is néha strukturális változásnak tűnő történelmi esemény, az mind kívülről jött, nagyhatalmak döntése eredménye volt, nem a faluvégi parasztbácsi kaszájának kiegyenesítéséből, de még csak nem is az úri középosztály kezdeményeinek vagy "csökevényeinek" döntése szülte.
Lehet itt mocskolni, szidni, anyázni, személyeskedni, kiröhögni, mert azok, akik gyengék szembenézni a fentiek logikájával, nem fognak mást tenni, így redukálják a kognitív disszonanciát. És amint fentebb szó volt róla, a remény függőséget okoz, egyfajta drog, ami elfedi a valóságot. Márpedig a drogokról lemondani, és a valóságot érdemben meggyógyítani csak nagyon erős emberek képesek. A többieknek marad a remény mint drog, a bizalom, a hit és a törekvés helyett.
Persze ki lehet ezt úgy is forgatni, hogy Bálint Natália ledrogosozott kétszázezer embert, ez is egy könnyű elutasítása a valóságnak. Vagy meg lehet érteni, hogy nem a tömeg változtatja meg az egyént, hanem az egyén az egészet, és amíg a mindennapi döntéseinkben, választásainkban, egyéni határállításainkban, személyiségfejlesztésünkben nem vagyunk önreflexívek és tudatosak, addig itt nincs miről beszélni, addig marad az, ami volt!
Amíg a reménytől mint drogtól megrészegülten tátjuk szánkat, amelybe a remény könnye ömlik szemeinkből, és amíg nincs KONKRÉT cselekvési terv az EGYÉNT mint a társadalom építőkövét illetően, az EGYÉN részéről, amíg nem értjük meg, hogy a felelősségvállalással, a kényelmes illúziókról és a csodavárásról való lemondással kezdődik a változás, amíg mástól várjuk, hogy "fogjuk meg, és vidd", addig nem kell csodálkozni, hogy aki teheti, aki ezt felismeri, és azt is, hogy elenyésző kisebbségben van, inkább odébbáll, hogy konzerválja magát, ne menjen tönkre, ne őrlődjön fel egy olyan társadalomban, ahol a remény mint drog a reménytelenség alternatívája, nem pedig a változásra való törekvés.
Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint a szolidaritás hiánya), hanem az, aki azt mondja, ne is menj orvoshoz, ha halálos beteg vagy, itt ez a kék kenőcs, ha nem használ, itt ez a piros... Lehet kísérletezni, amíg el nem fogynak a színek. A NER nem Magyarország ellensége. A NER Magyarország maga. Egy elrákosodott, végstádiumos test, amelynek leggusztustalanabb tünetei a politikusok. De csak tünetei, nem a betegség gyökerei. Azok ugyanis mi vagyunk.
Következő cikk: Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >