Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Anti-Orbán jelenségnek…
… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint derült égből a villámcsapás, berobbant az álmos magyar belpolitikába. Felhívására rövid idő alatt jóval többen, mint százezren vonultak utcára, legutóbb még vidékről is. Az új csillag a rezsim kegyencéből lett a hatalom kérlelhetetlen bírálója.
Ilyet még a tekintélyes ellenzéki publicista és történész, Bruck András sem pipált. A csapból is Magyar folyik, vagy róla beszélnek, akár pro, akár kontra. Reményt hozott a megbénult politikába, visszatért az akarat életereje. Most szombaton a kiváló szónok és tehetséges reménysugár rácáfolt a várakozásokra és nem nevezte meg, milyen színekben kíván indulni az európai választáson. Viszont meglepetésre, Orbán mellett Gyurcsány ellen is frontot nyitott. Nyilvánvalóan be akarja gyűjteni a DK elégedetlen szavazóit, valamint több százezer olyan embert, aki új pártot keres magának, illetve idáig nem szeretett volna senkire sem voksolni. Az ügyes sakkhúzással erősíteni igyekszik pozícióját, mint a nemzeti és mérsékelt jobboldal képviselője a régi jobb- és baloldali hatalmi elittel szemben. Egyben próbálja nevetségessé tenni az Orbán-rendszer médiagépezetének lejárató kampányát. A szennyhadjárat mellesleg egyáltalán nem árt neki, sőt inkább bumerángnak bizonyul. 14 éve megy a hatalommal való visszaélés, de most végre színre lépett egy hiteles anti-Orbán. Politikai jövője azonban pont olyan nyitott, mint a személyes biztonsága. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Le Figaro
Magyar Péter a Fidesz korábbi aranyifjúja, aki most le akarja váltani Orbán Viktort. Középen, 3. úttal próbálkozik, és ez a fiatal, karizmatikus farkas magához csábít egy csomó embert, aki egyaránt kiábrándult mind a hatalomból, mind az ellenzékből. Nem szalmaláng. Néhány hét alatt áttört és újra keverte a kártyákat a magyar politikában – állapítja meg Budapestről küldött jelentésében Kornél Albert.
Az iránta érzett lelkesedés arányban áll azzal a kiábrándultsággal, amit az okozott, hogy a Fidesz uralma agyonnyomta a közéletet. Maga köré óhajtja gyűjteni a Fidesz csalódott híveit, illetve mindazokat, akik már feladták a reményt, hogy itt egyszer még lesz politikai váltógazdálkodás. Továbbá akik már nem bíznak a hagyományos ellenzékben, mármint hogy az le tudja gyűrni a kormányfőt.
Stefano Bottoni, a Firenzei Egyetem történésze úgy látja: Magyar nem messiás, hanem a változás katalizátora. A rendszer gyermeke, és tökéletesen ismeri annak működési mechanizmusát, erősségeit, gyengeségeit. Tisztában van vele, hová kell odaütni. Úgy döntött, hogy végigcsinálja. Ily módon hatalmas kihívást jelent a rendszer, de egyben az ellenzéki pártok számára is.
Ötvözni szándékozik a társadalmi konzervativizmust, amivel nem idegeníti el magától a jobboldali szavazókat, illetve a szociális védelmet, azzal pedig baloldalról szerezhet híveket, miközben a hangsúlyt a szegénység elleni küzdelemre, valamint a romák beilleszkedésére helyezi.
Techet Péter történész úgy ítéli meg, hogy amikor Magyar cordone sanitaire-t létesít mind Orbánnal, mind Gyurcsánnyal szemben, lehetővé válik számára, hogy áthangoljon 3-400 ezer olyan fideszest, aki nincs annyira oda a miniszterelnökért. De a politikus jelenleg veszélyesebb az ellenzék, mint a kormány szemszögéből.
Le Monde
Szlovákiában az a jelölt lett az államfő, aki a félelemre épített – sikere, a populista Fico szövetségeseként ráerősít arra az oroszbarát áramlatra, amelyet Orbán Viktor testesít meg a régióban – hangsúlyozza a vezércikk. Az eredmény nem jó hír sem az EU összefogása, sem Ukrajna támogatása szempontjából.
Pellegrini és Fico két hét alatt teljesen átformálta a kampányt, a tét az ukrán háború lett. Elültették a rettegést a szavazópolgárokban, és úgy állították be az ellenfelet, mint aki beleráncigálná az országot a harcokba. Ez már csak azért is nagy disznóság, mert az alkotmány értelmében az államfőnek semmiféle beleszólása nincs nemzetbiztonsági kérdésekbe.
Az országot azonban áthatják az összeesküvés elméletek, különösen a járvány óta. Dívik az oroszbarátság, amit gondosan táplál a moszkvai dezinformáció, és a rágalom bejött. A szélsőjobb és a magyar kisebbség voksai adták meg a döntő lökést Pellegrininek. Orbán, miután elvesztette Lengyelországot, most Szlovákia támogatására számíthat Brüsszelben.
Ficóval együtt nagyra becsüli Putyin rezsimjét és mindketten megvetik a demokratikus jogokat. Mindazonáltal az Unió nem tehetetlen. A szlovák vezető az utóbbi csúcsértekezleteken nem vétózta meg Ukrajna megsegítését, mert neki fontosabb az európai apanázs. Ám tanácsos ébernek és határozottnak lenni, mivel megerősödtek az oroszpárti közök Közép-Európában.
Handelsblatt
Mind Szlovákiában, mind Lengyelországban eljött azoknak az ideje, akik egyszerű válaszokat adnak bonyolult kérdésekre. Ismét növekszik a középtől jobbra álló erők népszerűsége, és ez aggasztó, főként, mivel közelednek az EP-választások. A szóban forgó körök immár állandó tényezőnek számítanak, ezt mutatja a lengyel helyhatósági, illetve szlovák elnökválasztás kimenetele.
Pellegrini ugyan szociáldemokratának nevezi magát, de programja egyértelműen Európa- és idegenellenes, akárcsak Ficóé. Hogy a PiS-szel együtt nyerni tudott, az beleilleszkedik a földrészen az általános irányzatba. Így Hollandiában, Olaszországban, Finnországban, és ne feledkezzünk meg az örök ultra Orbán Viktorról sem. Azon kívül Le Pen már régóta mérgezi a közbeszédet a franciáknál, és nacionalista téziseivel együtt ugyancsak jól áll az AfD.
Jönnek fel tehát a völkisch identitáriusok és nacionalisták. Hatnak a mérsékelt rétegekre, miközben megtartják saját bázisukat. Ezt a stratégiát Meloni valósággal művészi szintre emelte, noha idegengyűlölő és EU-ellenes kampányt folytatott, mára mégis kivívta a világra nyitott brüsszeli elit elismerését.
Következő cikk: Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >