Ma Mónika, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. A térséget megrázta a hónapok óta tartó demonstráció-sorozat. Az okok országról országra változnak, mint ahogy a megmozdulások hevessége is eltérő, de nem véletlen, hogy a jelenség olyan rendszerekre terjed ki, amelyekben a vezetők autoriter elemekkel vegyítik a demokráciát. Sok ilyen erős ember jobban fél az „utcától”, mint az urnáktól. Az ív legnyugtalanabb pontja Szerbia, ahol a kiváltó ok, az újvidéki pályaudvaron bekövetkezett tragédia egyaránt utal a korrupcióra, a pancser hivatalosságokra, valamint arra, hogy az állam a kormánypárt fogságába került. Na, és a létesítmény felújítását Kína finanszírozta. Hasonló felháborodást váltott ki Észak-Macedóniában a tragikus diszkótűz. A törököknél pedig hogy letartóztatták Erdogan legesélyesebb kihívóját. Egy csomó magyarnak és szlováknak elege van Orbán, illetve Ficon oroszbarát kormányából. Ők ketten páriák lettek az EU-ban. Nem valószínű mindazonáltal, hogy bármelyik rendszert elűznék, Isztambultól Pozsonyig. Ezek a rutinos erős emberek ugyanis tudják, miként kell leszerelni az általános dühöt. Orbán ezen felül kulturkampffal tüzelte fel híveit. Lásd: alkotmánymódosítással tiltotta be a Pride-ot. Ám mivel Oroszország nagy befolyást gyakorol a régióban, az Unió nem mer közbe lépni, nehogy a felvételre váró államokat Moszkva karjaiba terelje. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
Hogy milyen szintre jutott a félelem a kémkedés miatt az EU-ban, az kiderül abból, hogy az Unió szakértői különleges, lehallgatásbiztos zacskókat ajánlottak fel annak az öt képviselőnek, aki a héten Budapesten járt. Azt mérték fel, hol tart a magyar demokrácia, ám előtte a lelkükre kötötték, hogy vigyenek magukkal ún. Faraday-táskát és abba tegyék a telefonjukat, illetve laptopjukat, mert annak a szövetét fémszálakkal erősítették meg, így nem lehet kívülről rácsatlakozni a benne lévő készülékekre. Meg kártékony programokat sem lehet rájuk telepíteni.
Azon kívül azt is nyomatékosan ajánlották nekik, hogy legyenek óvatosak, ha nyilvános wifire csatlakoznak rá, illetve feltöltik az akkut. A magyar kormány már a múlt év végén szorult helyzetbe került, mert sajtóértesülések szerint a magyar titkosszolgálat korábban három éven át kémkedett EU-tisztségviselők után, amikor azok Budapestre látogattak. Átkutatták a hotelszobájukat és rögzítették a telefonbeszélgetéseiket.
Bennfentesek szerint azonban idáig nem volt szokás, hogy különleges táskát adjanak a külföldre készülő törvényhozóknak. A Financial Times a minap jelentette, hogy amerikai útjuk előtt bizottsági illetékesek olcsó, eldobható mobil telefont, illetve igen egyszerű laptopokat kaptak, mert azokra nem tud rákapcsolódni a kinti titkosszolgálat.
Die Presse
A lap a Politico jelentéséhez hozzáteszi, hogy amikor ki kellett építeni a Tisza számítógépes rendszerét, az egyik munkatársról kiderült, hogy a Fidesz küldte. A párt azonban már a Pegasus-botrányból is okult: amikor megbeszélésére gyűlnek össze a képviselők, illetve a munkatársak, kint hagyják a telefonokat.
A táskahistória pedig arra utal, hogy Budapesten tartani kell az állami hackerektől. A védekezés rávilágít, milyen mély bizalmatlansággal viszonyul a parlamenti többség Orbán nemzeti-autokrata kormányához. De hát a hatalom a bizonyítékok hatására kénytelen volt beismerni: valóban megvette az ominózus izraeli kémszoftvert.
Az út egyébiránt azt volt hivatott feltérképezni, milyen támadások érik Magyarországon az európai alapértékeket. A bel- és igazságügyi miniszter, valamint az alapjogi biztos azonban nem volt hajlandó találkozni a vendégekkel, akik között nem voltak ott a három szélsőjobbos pártcsalád megbízottai.
AP
Magyarország jó egy hónapot kapott, hogy előterjessze, mit tud felhozni mentségére, miután fittyet hányt a nemzetközi letartóztatási parancsra és a hónap elején teljes állami pompával vendégül látta az izraeli miniszterelnököt. Az eljárást a Nemzetközi Büntetőbíróság három bírája kezdeményezte, függetlenül attól, hogy a magyar fél a látogatás során jelentette be: kilép a testülethez csatlakozott országok sorából.
Az érveit azonban már korábban visszautasították az ICC-nél, mármint hogy a bíróság nem pártatlan, hanem politikailag elfogult. Mellesleg a tagság végleges felmondásához legalább egy év kell. A bíróság elnöke pár nappal az izraeli vendég érkezése előtt levélben külön emlékeztette az Orbán-kormányt arra, hogy köteles eleget tenni a körözésnek.
Bírálói autokratáknak tekintik a politikust. Az a véleményük róla, hogy ő akadályozza leginkább a közös döntéshozatalt az EU-ban.
Euronews
Feldühített több tagállamot is, hogy Magyarországon törvénnyel tették lehetetlenné a Pride megtartását, Brüsszel jogi lépést fontolgat. Egyre erősebb a tiltakozás. A 3 Benelux-kormány közleményben ítélte el az Országgyűlés döntését és két napja az egyenlőségért felelős miniszterek tanácskozásán az osztrák, cseh, dán, észt, finn, német, ír, litván, portugál, szlovén, spanyol és svéd delegáció támogatta az állásfoglalást.
Az átfogó törvénymódosítás nagyon is beleillik az orbáni programba. Az illiberális miniszterelnök rendre támadja a „woke ideológiát”. Jogszabályokat hoz az LMBT-közösség, a migránsok és a civil társadalom ellen. A vitatott határozatok azonban elmélyítik a szakadást Budapest és Brüsszel között.
FT
Az Európai Néppárt vezére azt ígéri, hogy a pártcsalád ragaszkodik a tűzfalhoz, nem működik együtt a szélsőjobbal és így segít úrrá lenni a földrészen végigvonuló tekintélyuralmi hullámon. Weber szerint semmiféle hivatalos kooperáció nincs Strasbourgban az EPP és a Patrióták között, akikhez Orbán és Le Pen is tartozk.
Szerinte a cordon sanitaire tökéletesen működik. Viszont a populista veszély leküzdéséhez az kell, hogy az EU szorítsa vissza a bürokráciát és korlátozza a bevándorlást. Ugyanakkor arra panaszkodott, hogy a szocialisták nem támogatják ezeket a törekvéseket az Európai Parlamentben.
Azt üzente nekik, hogy abba kell hagyni az ideológiai csatározást, le kell ülni tárgyalni, hogy végre a lényegről essen szó. A megtámadott fél egyik illetékese ezzel szemben azt közölte, hogy a zárt bizottsági üléseken a Néppárt bizony rendszeresen megalkuszik kettővel, a három szélsőséges frakció közül. Az egyik a Meloni-féle Konzervatívok és Reformerek, a másik a Patrióták.
Project Syndicate
Daniela Schwarzer úgy látja, hogy eljött a most vagy soha-pillanat Németország számára, mert az új koalíció a jelek szerint el van szánva, hogy megvédje a saját, illetve Európai érdekeit, miközben Trump lerombolja a Nyugat egységét, és fejre állítja a világgazdaságot.
A sikerhez az kell, hogy Merzék kitartsanak az alapvető reformok mellett – mutat rá a jeles külpolitikai szakértő, a Bertelsmann-alapítvány elnökségi tagja. Úgy ítéli meg, hogy a háború vége óta még egyetlen német kormány sem volt ennyire nehéz helyzetben. Hiszen felkavarodott a világ és az AfD vezet a közvélemény kutatásokban.
A keresztény-, illetve szociáldemokraták előtt négy hatalmas feladat tornyosul: összeomlik a biztonsági környezet, amit csak súlyosbít, hogy Amerika feladja vezető szerepét. Hanyatlik a gazdaság, egyre törékenyebb a nemzetközi rend, végül pedig mind nagyobb a társadalmi-politikai megosztottság.
Csak hab a tortán, hogy a németek többsége nem bízik abban: az új szövetség meg tudja oldani az ország problémát. Töréspróba előtt áll az exportmodell, az ország versenyképessége visszaesett, elavult az infrastruktúra. Az irányzat megfordítására okosan kell elkölteni a pénzeket.
Viszont az új német vezetés reményt kelt, hogy az EU erősebb és határozottabb lesz. A leendő kancellár máris jelezte, hogy nagyobb rugalmasságot tanúsít a bővítés ügyében, ugyanakkor kiterjeszti a többségi döntéshozatal körét a kül- és biztonságpolitikában. Továbbá hogy az uniós támogatások odaítélését attól kell függővé tenni, az adott ország mennyire tartja be a jogállami elveket. Ez jelzés Magyarországnak, hogy Berlinnek elege van az autokráciából.
FT
A Trump-kormányzat hazugságokat állít a háborúról, ám ezzel súlyos károkat okoz Amerika nemzetközi pozícióinak. Így vélekedik a külpolitikai szerkesztő, Alex Russel. Hiszen bármit is mond az elnök, mindenki tudja, hogy a viszályt Oroszország robbantotta ki. Ám a Fehér Ház és holdudvara már régóta egyértelművé tette, hogy alkalmi viszony fűzi az igazsághoz.
A politikus csodálói persze azt mondogatják, hogy nem kell ennyire szőrszálhasogatónak lenni. Egy bennfentes úgy fogalmazott, hogy az elnöki csapat imádja a pankrációt és úgy gondolja, hogy a politikát is ilyen álharcként kell megvívni. Maga a vezér nagymester abban, hogy nyomatékosan sugallja, nem kell mindig komolyan venni.
Az egész nagyon emlékeztet arra, amikor a 90-es években a szerbek tönkre lőtték a környező hegyekből a boszniai fővárost, de fenntartották, hogy ők az áldozatok. A MAGA-irányvonal az, hogy a Zelenszkij mindenképpen folytatni kívánja a harcokat, mert szeretne hatalmon maradni. Ám ez képtelenség.
Aki elmegy Ukrajnába, láthatja, hogy az emberek kimerültek, már nagyon akarják a békét. Ám annak igazságosnak és biztonságosnak kell lennie, nehogy Moszkva összeszedje magát és újból támadjon. A szövetségesek részéről minden nappal jobban gyengül a bizalom az Egyesült Államok iránt.
Következő cikk: A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >