Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország rossz irányba halad
„Az EU-ban még nincs olyan működő mechanizmus, amely büntetné az alapvető értékek megsértését.” Der Tagesspiegel/Galamus:
A Der Tagesspiegel című német lap Michael Roth külügyi államminiszterrel, az SPD külpolitikai szakpolitikusával készült interjút közölt „Magyarország rossz irányba halad” címmel. Az interjút Hans Monath készítette.
Tagesspiegel: – Roth úr, kedden van 25 éve annak, hogy Magyarország a Sopron mellett tartott páneurópai pikniket követően megnyitotta a nyugati határát. Hogyan emlékezik a német politika erre a nagy hatású, jelképes gesztusra?
Michael Roth: – 25 év elteltével is minden okunk megvan rá, hogy köszönetet mondjunk a magyaroknak. Ez az ország volt sok NDK polgár számára az út a szabadsághoz. Magyarország hozzájárulása nélkül az újraegyesülés sokkal tovább tartott volna. A Páneurópai Piknik fontos hozzájárulás volt Európa szabadságához és demokráciájához.
– Most azonban Magyarországon olyan fejlemények vannak, amelyek óhatatlanul aggasztanak minden demokratát. A német politikának a soproni évforduló alkalmából, csupa hálából el kell tekintenie minden bírálattól?
– Barátok vagyunk, és nyílt beszéd nélkül nem működik semmilyen barátság. Köszönetet mondunk a magyaroknak bátorságukért, amellyel felléptek a szabadságért. De feltesszük a szabadság mai magyarországi helyzetére vonatkozó kérdést is. A fejlemények, amelyek nagyon aggasztanak bennünket, a közös európai alapjainkat érintik. Amikor nyomás alá kerül a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia, akkor ezt nyíltan ki kell mondanunk.
– Bírálják azt, ahogyan Orbán kormánya és parlamenti többsége bánik az alkotmánnyal, az ellenzék jogaival, a sajtószabadsággal, a kisebbségekkel. Melyik fejlemény a legveszélyesebb?
– Valóban, aggodalmainknak van néhány konkrét alapja. Szerintem azonban nem csupán konkrét szabályozásokról van szó, hanem az európai értékek elleni támadások összességéről, ez ad okot a folyamatos irritáltságra. Kétlem, hogy a mai magyar kormány annyira elkötelezett lenne még az Európai Unió értékei iránt, amennyire szükségszerűen lennie kellene.
– Orbán július végén mondott egy beszédet, amelyben bejelentette, hogy Magyarország nem lesz többé „liberális demokrácia”, a nemzet inkább számít, mint az egyén, és tekintélyelvű államokat nevezett meg példaképként. Hová vezet az, ha egy EU-tagállam kormányfője ilyen politikát követ?
– Attól tartok, hogy ez teljesen rossz irányba vezet. Az egyén védelme, az emancipáció, a demokrácia, a szabadság és a kisebbségekkel szembeni elfogadás együtt teszi ki az Európai Unió identitását. Aki elutasítja a szabadelvű demokráciát, és tekintélyelvű államokat dicsőít modellként, az búcsút mond az Európai Unió lényegi alapelveinek.
– Hogyhogy az EU nem talál ellenszert, ha ennyire aggasztóak a fejlemények?
– Az EU által Magyarország ellen eddig megkezdett kötelezettségszegési eljárások mindenekelőtt a belső piac szabályozásainak megsértéseire vonatkoznak. Az EU-ban még nincs olyan működő mechanizmus, amely büntetné az alapvető értékek megsértését. Ezért nagyon jó, hogy az EU-Bizottság tavasszal, részben német kezdeményezésre, előterjesztett egy javaslatot az alapvető jogokat és a jogállamiságot vizsgáló mechanizmusra.– Az alapvető jogok megsértése esetén az EU már ma is megvonhatja a tagállamok szavazati jogát. Ez nem megfelelő eszköz Magyarország ellen?
– Ezt a szankciót némelyek atombombának nevezik, amelyet az EU-nak aligha szabad beindítania. Még nem is alkalmazta soha. Ez egy elrettentési forgatókönyv. Olyan politikai mechanizmusra van szükségünk, amely ez alatt a küszöb alatt van. Aktuálisan arról van szó, hogy egy olyan államot, mint Magyarország, meghívjunk, hogy térjen vissza Európa közepére. Ilyenkor a szavazati jog megvonása a kívánttal ellentétes hatást vált ki.
– A magyar kormány kifogásolja, hogy mivel kis állam, keményebben kezelik, mint az EU nagy tagállamait. Van ebben valami?
– Nem, ez a szemrehányás nem állja meg a helyét. Az alapvető értékek védelmét szolgáló új mechanizmus egyaránt vonatkozik majd minden tagállamra. Átlátható eljárásról, és mindenki számára tisztességes és kötelező előírásokról van szó. Németország ezért fog fellépni.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >