2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Fokozódik a nyomás van der Leyenre

Fokozódik a nyomás van der Leyenre

Habár az Európai Parlament csupán nem kötelező határozatban ítélte el az LMBT-ellenes magyar törvényt, a lépés várhatóan fokozza a nyomást, hogy von der Leyen vigye a kérdést az Európai Bíróság elé. Jó kétharmad mondta ugyanis ki, hogy Magyarország egyértelműen megszegi az EU értékeit, elveit és jogrendszerét. Továbbá, hogy ezért a Bizottságnak gyorsított eljárást kell indítania. Ezen felül rámutat, hogy a magyar Zatóságok részéről nem lehet számítani az uniós alapok tisztességes felhasználására. Mellesleg egyre több felhívás hangzik el, hogy az uniónak el kell zárnia a pénzcsapot az Orbán-kormány számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Figaro

 

A francia EU-ügyi miniszter botrányosnak tartja a magyar LMBT-törvényt. Beaune, aki bevallottan maga is meleg, kiemelte, hogy semmi keresnivalójuk az EU-ban olyan kormányoknak, amelyek hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak a nemi kisebbségekkel szemben. Gyorsan hozzátette azonban, hogy nem Magyarország kizárását szorgalmazza. Hiszen a magyaroknál és a lengyeleknél is sokan küzdenek az említett jogokért, és nem volna jó, ha bárki azt mondhatná nekik: hát, látjátok, Európa nem a ti oldalatokon áll. Milliók ragaszkodnak az európai értékekhez, az egyenlőséghez, és ők számítanak a Nyugatra a normák betartatása ügyében.

A politikus arra is kitért, hogy a diszkrimináció ügyében kulturális harcot kell vívni, és hogy a magyar jogszabály nagy disznóság, hiszen egyenlőségjelet tesz a melegség, illetve a pedofília közé.  Egyben elítélte mindazokat, akik azt hiszik, hogy lehetséges diszkriminálni, semmibe venni a legalapvetőbb jogokat. Ám hozzátette, hogy sajnos, egyre több az ilyen eset. Úgy értékelte, hogy Európában igen rossz irányba mennek a dolgok e tekintetben, ezért bővíteni kell az eszköztárt a folyamat feltartóztatására.

 

Guardian

 

Habár az Európai Parlament csupán nem kötelező határozatban ítélte el az LMBT-ellenes magyar törvényt, a lépés várhatóan fokozza a nyomást, hogy von der Leyen vigye a kérdést az Európai Bíróság elé. Jó kétharmad mondta ugyanis ki, hogy Magyarország egyértelműen megszegi az EU értékeit, elveit és jogrendszerét. Továbbá, hogy ezért a Bizottságnak gyorsított eljárást kell indítania. Ezen felül rámutat, hogy a magyar hatóságok részéről nem lehet számítani az uniós alapok tisztességes felhasználására. Mellesleg egyre több felhívás hangzik el, hogy az uniónak el kell zárnia a pénzcsapot az Orbán-kormány számára.

Ily módon most nagyon úgy néz ki, hogy Brüsszel egyelőre nem bólint rá a tervre, amelyet a magyar fél nyújtott be a gazdasági segélycsomag felhasználására. 7,2 milliárd euróról van szó, és bár a határidő most hétfőn jár le, tehát amíg az EU-nak véleményt kell mondania a programról, mind többen követelik, hogy Magyarország nyújtson be új elképzelést, figyelembe véve a politika befolyása alá vont bíróságokat, valamint a gyenge, korrupcióellenes fékeket.

Daniel Freund, német zöld képviselő azonban attól tart, hogy a végrehajtó testület – némi kozmetikai módosítás fejében – jóvá fogja hagyni az eredeti előterjesztést, noha Magyarországon érdemben nem változnak a viszonyok. Merthogy a Bizottság benne van a csávában. Hiszen a pénzt gyorsan kell folyósítani, viszont a jogállam újjáépítéséhez idő kell(ene).

 

Der Standard

 

Az európai képviselők többsége szerint a Bizottságnak kár az időt vesztegetnie azzal, hogy az újabb szerződésszegési eljárás nyitányaként ellevelezget Orbánnal a jogsértésről, inkább azonnal be kellene indítani a jogállami mechanizmus, aminek a végén a pénzek megvonása áll. Merthogy az tényleg fájdalmasan érintené a politikust. Ám Jourová és a másik illetékes biztos, Reynders egyértelműen úgy értékeli, hogy a homofób törvény nem érinti az uniós alapok felhasználását, ily módon nem lehet bevetni az ez évtől érvényes szankciós rendszert. Viszont arra lenne mód, hogy Brüsszel addig ne nyissa meg az újjáépítési programot, amíg nem kap garanciákat arra, hogy Magyarországon nem kél lába a támogatások egy részének.

 

Kurier

 

A cseh miniszterelnök nem érti, miért kellene neki csatlakoznia a tagállamok többségéhez a magyar nemi kisebbségeket érintő törvény ügyében. Babis azzal válaszolt az ellenzék felhívására a prágai parlament ülésén, hogy az LMBT-közösség számára a jogok a fontosak, nem pedig az, hogy ő aláírjon egy fecnit, miután valaki azt az EU-ból diktálta. Mint emlékezetes, 17 kormány közös nyilatkozatban ítélte el a magyar szabályozást. A cseh vezető ezzel szemben kifejtette, hogy Magyarország szuverén és nem kell beleszólni abba, milyen törvényeket hoz.

 

Der Standard

 

A kommentár azt javasolja a Bizottságnak, hogy az erősödő nyomás ellenére is tartsa be a játékszabályokat, mert hiba volna engedni a türelmetlenségnek. Hogy mi a tét, az teljesen egyértelmű, annál is inkább, mivel Budapesten éppen most meszeltek el egy kiadót, mert annak legújabb könyvében meleg családokról van szó, ám ezt nem tüntették fel a borítón. Megint csak az illiberalizmus nyilvánult meg ily módon, de Európának jól be kell kalibrálnia a jogi választ, ha szembe akar szállni a jelenséggel.

Mert különben csak fokozza a káoszt, amit éppen Orbán kelt, hogy utána a zavarosban halásszon és dilettánsnak minősítve elutasítsa a bírálatokat. Tehát nagyon gondosan fel kell építeni a jogi érvelést, mert különben nem lehet megállítani azokat, akik ködgránátokat hajigálnak, hogy ne lehessen látni a lényeget.

A jogállami mechanizmus jó és gyors eszköznek számít, minősített többség elég hozzá. Nem véletlen, hogy Magyarország olyan hevesen tiltakozott ellen. De persze, hogy lehet-e alkalmazni a homofób jogszabály ügyében, az jó ideje tisztázatlan. Hogy az EP szeretné bevetni, az világos, ám ki fog derülni, mennyire járható ez az út. Viszont hiba volna azt a csalfa reményt kelteni, hogy egyik pillanatról a másikra el lehet fordítani a pénzcsapot. Aki jogállamiságot akar, annak a jog talaján kell maradnia.

 

FT

 

Meg kell állítani a demokrácia rothadását – hangsúlyozza új könyvében (Democracy Rules) Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politológia professzora. Merthogy megrendült a nyugati politikai rendszer, ám mint írja, ebből egyáltalán nem következik, hogy fel kell adni a liberális eszményeket. Persze kiábrándító azt látni, hogy a populizmus még az új demokráciának számító magyaroknál és lengyeleknél is felülkerekedett, pedig azt lehetett hinni, hogy a két ország az EU-n belül védve van a jelenségtől.

Ráadásul Kína példázza, hogy meg lehet alkudni az illiberális egypártrendszerrel, cserében az emelkedő jólétért. És még további veszélyek is fenyegetnek. Müller szerint azonban a jobboldali populizmus nem egyenlő az újjászületett múlt századi fasizmussal. De ez még nem ok, hogy fellélegezzünk, mert ugyan jelenleg az látszik, hogy a populisták valószínűleg nem döntik meg a demokráciát, ám kihasználják és folyamatosan rombolják.

Az igazi demokraták számára viszont fontosak az elvek. Az általa megadott három kulcsszó: szabadság, egyenlőség, bizonytalanság. A populisták viszont nem tudnak megküzdeni a valódi demokráciával. Ők abból indulnak ki: vagy mi, vagy ők. A szemükben a nép akarata állandó és a győztes visz mindent. Müller tanácsa az a demokraták számára, hogy álljanak készen az ellenállásra, ha kell illiberális és nem demokratikus eszközökkel. Ám a demokrácia szükségszerűen nyílt és liberális, a liberalizmus pedig demokratikus és szociális központú. 

 

Project Syndicate

 

Újra kell kezdeni a harcot a nyílt társadalomért, mert világszerte rosszabbra fordultak a dolgok, évtizedes eredmények vesztek oda – írja a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítványok elnöke. Mark Malloch-Brown, aki korábban ENSZ-főtitkár-helyettes volt, sajnálattal állapítja meg, hogy jó néhány ország a tekintélyelvűség felé tart. A szabadság bajba került, az egyenlőtlenség és egyes rétegek lecsúszása nagy lendületet adott a jobboldali tekintélyelvűségnek.

Úgy hogy nehéz idők járnak mindazokra, akik úgy gondolják, hogy jó kormányzás nem lehetséges szabad, demokratikus jogokkal felruházott polgárság nélkül, amelyet véd a törvény előtti egyenlőség. A demokratikus modellek terjesztésének eddigi módja azonban elakadt. Ám a küldetést nem szabad feladni. Végig kell gondolni, miként lehetne több embert megnyerni a demokratikus, illetve emberi jogi normáknak, illetve hogy kik a nyílt társadalom ellenségi és hogyan lehetne ők rávenni, hogy tartsák be kötelezettségeiket.

Így afelé kell terelni Kínát, hogy mind odahaza, mind külföldön tegyen eleget a bevett szabályoknak. Ám közben látnivaló, hogy a világban egyre nagyobb az egyenlőtlenség és ez dühöt vált ki. Az emberi jogi aktivistáknak ennélfogva keményebben és okosabban kell fellépniük az elnyomók ellen és világosabban ki kell nyilvánítaniuk, hogy az elnyomottakkal vannak. Oda kell figyelniük az emberek bajaira, nem elég csupán a szűk politikai jogokra összpontosítani. Célba kell venni a gazdasági és társadalmi kirekesztés  mélyebb okait.

 

Politico

 

A lengyel ellenzék most hazatért vezetője úgy látja, hogy országában nagyon afelé haladnak a dolgok a sajtóban, mint Magyarországon, ahol a kormány vagy bedarálta, vagy bezáratta a független szerkesztőségek túlnyomó többségét. Tusk azután nyilatkozott, hogy a kormány olyan javaslatot nyújtott be a Szejmben, amelynek értelmében megvonhatnák a sugárzási engedélyt attól az amerikai kézben lévő tévécsatornától, amely általában igen kritikus a PiS-szel szemben.

A tervezet értelmében csak olyan televíziók működhetnének, amelyeknél a többségi tulajdon európai érdekeltségek kezében van. Márpedig ez esetben a TVN és a hozzátartozó, igen népszerű hírműsor lehúzhatná a rolót. A társaság egyébként is már hónapokkal ezelőtt  kérvényezte a frekvencia engedély meghosszabbítását, mivel a mostani szeptemberben lejár, de idáig nem kapott választ. A hatalom ugyanakkor arra hivatkozik, hogy csupán szeretné összhangba hozni a hazai szabályozást az európai rendszerrel.

A gond csupán ott van, hogy a törekvést Amerika nem nézi jó szemmel, márpedig az USA Lengyelország egyik legfőbb szövetségese. A többi közt befektetés védelmi megállapodás van érvényben közöttük. Az Egyesült Államok varsói nagykövetségének ügyvivője azt közölte, hogy országa fokozódó aggodalommal követi a fejleményeket, mert a független sajtó alapvető a demokrácia számára. A TVN pedig úgy foglalt állást, hogy a tulajdonosi szerkezet megfelel van a lengyel médiatörvénynek.

Mint emlékezetes, a Jog és Igazságosság meghirdette a sajtó visszalengyelesítését. Közben azonban a felmérések azt mutatják, hogy a koalíción belüli civakodások miatt előre hozott választások lehetnek és egyáltalán nem biztos, hogy Kaczynski győzni tud. Annál is inkább, mert Tusk újból csatasorba állt.

 

2021. július 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább