2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Amerikát vesd meg mindenekelőtt!

Amerikát vesd meg mindenekelőtt!

Tucker Carlson magyarországi kalandja után új jelszavuk van a tengerentúlon a jobboldali populistáknak: Amerikát vesd meg mindenekelőtt! Merthogy szerintük az ország rettenetes állapotban van. Olyan hely, ahol fertőzött határsértők támadnak meg bátran oltásellenes embereket. Továbbá republikánus választási tisztségviselők, fekete polgármesterek és kínai hackerek összeesküdtek és ellopták a legutóbbi választást. Azon felül pedofil szocialisták „mély államot”’ hoznak létre, hogy megfosszák a nemzetet a magánkézben lévő fegyverektől és a Bibliától. Mindezek fényében jót tesz egy kis kiruccanás egy tekintélyelvű államba. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

Tucker Carlson magyarországi kalandja után új jelszavuk van a tengerentúlon a jobboldali populistáknak: Amerikát vesd meg mindenekelőtt! Merthogy szerintük az ország rettenetes állapotban van. Olyan hely, ahol fertőzött határsértők támadnak meg bátran oltásellenes embereket. Továbbá republikánus választási tisztségviselők, fekete polgármesterek és kínai hackerek összeesküdtek és ellopták a legutóbbi választást. Azon felül pedofil szocialisták „mély államot”’ hoznak létre, hogy megfosszák a nemzetet a magánkézben lévő fegyverektől és a Bibliától.

Mindezek fényében jót tesz egy kis kiruccanás egy tekintélyelvű államba. Csak éppen a választék eléggé szűkös: a török és az egyiptomi elnök muzulmán. Le Pen és Farage nem úgy teljesít, ahogy kéne. Lukasenko ezzel szemben túlságosan is hatékony. Így marad Magyarország, amely pont annyira lépett vissza a demokrácia területén, ami kellő nyomást gyakorol az ellenfelekre. Rendszerét Orbán diadalmasan illiberális demokráciának nevezi, ám a Freedom House szerint csúszik bele a tekintélyuralomba.

Mások számára ez zavaró demokratikus kisiklás lehet, a republikánus honatyáknak viszont politikai program. A miniszterelnök által hirdetett etnikai és kulturális tisztaság elmélete nem új Közép-Európában. Ám izgató lehet jobboldali populisták számára, hogy van, ahol ki is mondják -  jelen időben. De hát sok konzervatív véleményformáló szerint a liberálisok részéről Amerikában már rosszabb a diszkrimináció, mint amire magyar ellenzékiek panaszkodnak. A jobboldaliakat zaklatják a véleményükért, főleg a faj, a nemiség és a gender ügyében.

Viszont ha a jobboldal aggódik az agresszív politikai korrektségre hivatkozva, akkor tényleg be kell állnia Orbán Viktor mögé? A tekintélyelvűségről kell nyitott szemmel álmodnia? Hiszen közreműködik abban, hogy a konzervativizmus leváljon a liberális demokráciáról. Nem kell kidobni az amerikai elveket, csak azért, hogy nagyobb sebességgel robogjanak reakciós célok felé. Olyan lecke ez, amely nem lehet megtanulni az orbáni paradicsomban.

Az elkötelezett politikai zarándokok persze túlnyomórészt hazatérnek Magyarországról. És micsoda kiábrándulás vár rájuk: egy sokszínű országban szállnak le, ahol igen sokrétűek a hagyományok. De legalább a „Tegyük újra naggyá Amerikát”-világnak lett egy könnyen összefoglalható külpolitikája: Amerikát vesd meg mindenekelőtt! 

 

Washington Post

 

Hogy a konzervatívok ennyire felkapták Magyarországot, az hátborzongató, de a magyarázat egyszerű, az kell hozzá, hogy lebutítsák a jobboldali gondolkodásmódot. Így látja a helyzetet Daniel Drezner, a Tufts Egyetem professzora, akinek szakterülete a nemzetközi politika. Vendégkommentárjában előbocsátja, hogy alighanem helyzeti előnyben van, mert a felesége családja magyar származású, ő maga többször megfordult Budapesten, így tudja, mi van ott.

Sőt, őt is meghívta a Mathias Corvinus Collegium, hogy tartson előadást, de kihagyja, mert ad az olyan okos politológusok szavára, mint Daniel R. Kelemen, akik igen tájékozottak magyar ügyekben és még nála is jobban aggódnak az illiberális pályaív miatt. A jobboldal ugyanakkor nem azért szerelmes az Orbán-rendszerbe, mert az életképes modellt jelent a konzervatív politikai gazdaság számára. Nem a politikát imádják benne, hanem az aljas politikai játékot.

Adott ugyanis egy illiberális vezető, aki arra használja a jogi eszközöket, hogy megbüntesse az ellenségeit, a maga javára firkálja meg a rezsimet és már több mint egy évtizede uralmon van. Aki azt hiszi, hogy ennél több van mögötte, az saját magát csapja be. Az olyanok, mint Carlson, akik pont annyira felületesen értik Magyarországot, mint egynémely bírálójuk, kellő vonzerőt jelent az önmagát erősítő konzervatív államhatalom.

Ám hogy jobboldali értelmiségiek próbálják felmagasztalni a magyar állapotokat, az sokkal többet elárul a konzervatív gondolatok sekélyességéről, mint néhány nagyszabású ideológiai keresztes hadjáratról.

 

Business Insider

 

Tucker Carlson azt bizonygatta Budapestről sugárzott műsorában, hogy Magyarország szabadabb, mint az Egyesült Államok, ám közben Orbán kicenzúrázta a tévés személyiség kérdését a kínai elnökről. De hát a magyar vezető szoros kapcsolatok fűzik Pekinghez, ám a viszony kényes téma lesz a jövő évi választásokon. Így a magyar kormány nem foglalkozik különösebben a kínai emberi jogok megsértésével. A kormányfő meg is kerülte és inkább témát váltott, amikor az amerikai riporter ezt feszegette.

Ugyanakkor a beszélgetés leírt szövegéből először hiányzott ez a rész, majd amikor a New York Times szóvá tette, utána már a teljes változat jelent meg. A Fox News egyelőre nem reagált a fejleményre. Az üzleti portál magyarázatként megjegyzi, hogy Orbán autoriter, akit azonban nyíltan csodál egy-két amerikai konzervatív személyiség, mert sikeresebbnek és politikailag rátermettebbnek tartja, mint Trumpot.

Saját embereivel tömte tele a bíróságokat, manipulálta a választási rendszert és kézbe vette a sajtó irányítását. Ideológiája etnonacionalista, magát a kereszténység őrzőjének állítja be, miközben nyomatja az illiberális demokráciát. Carlson ehhez képest úgy mutatta be, mint aki családbarát és a határokat védi. Ugyanakkor tisztára mosta a politika tekintélyuralmi vonásait.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A lap arra figyelmeztet, hogy tekintélyelvű államok újságírók, ellenzékiek ellen vetik be az olyan kémprogramokat, mint a Pegasus, ám a Nyugatnak az az érdeke, hogy megálljt parancsoljon ennek a gyakorlatnak. Merthogy az ilyen portékák demokráciaellenes kormányoknak segítenek fellépni emberi jogi aktivisták ellen, továbbá elnyomni az ellenfeleket és aláásni a sajtószabadságot. A gond az, hogy a gyártókat a haszon érdekli, ezért kibújnak az ellenőrzés alól.

A cégek kihasználják a digitális készülékek biztonsági hiányosságait, ráadásul még álcázni is kell, hogy mire szolgál. Ugyanakkor az ilyen szoftverek kifejlesztése sokba kerül, de annyira, hogy sok ország meg sem próbálkozik vele, inkább megveszi magánvállalkozásoktól. Az olcsóbb és kenyelmesebb. A gyártóknak az az érdekük, hogy minél több helyre adják el, és nem törődnek azzal, mennyire tartja tiszteletben a vevő az emberi jogokat, vagy a demokratikus alapelveket. Azaz időről időre autoriter hatalmaknak segédkeznek az elnyomásban.

Ily módon ugyanakkor tekintélyelvű országok igen hatékony kémeszközhöz jutnak. Nagyjából olyasmihez, mint amivel a kínai és orosz állami hackerek dolgoznak. De ezeket a szoftvereket is be lehet vetni nyugati hatalmak ellen, amint azt Marokkó és Franciaország esete tanúsítja.

Ezért a Nyugatnak gyorsan cselekednie kell, mert különben egyre inkább függő helyzetbe kerül a magánkézben lévő iparágtól.  És hát vannak jelek, hogy Európában nem csupán Magyarország épít a Pegazusra. A kiút csak közös erőfeszítésekkel lehetséges. A németeknek, franciáknak, briteknek együttes erővel kell rávenniük a gyártókat a tisztességes gyakorlatra. Ezen felül hatékonyabban kell felügyelni a megfigyelésre szolgáló technológiák kivitelét. A demokráciák hiteltelenné válnak, ha az emberi jogok mellett érvelnek, ám közben engedik olyan eszközök exportját, amelyekkel ellenzékieket lehet üldözni, újságírókat lehet lehallgatni.

 

Südddeutsche Zeitung

 

A vezető német újság úgy látja: Kaczynskinak esze ágában sincs engedni a Bizottságnak a Fegyelmi Tanács ügyében kirobbant vitában, csak úgy tesz, mintha. Közben pedig pont az ellenkezőjét csinálja. Mindenesetre az ellentét megmutatta, hogy ha sok pénz forog kockán, akkor a nemzeti populista varsói kormány hajlandó előadni, hogy kész visszakozni, noha egyébként az állítólag szent érdekek védelmezőjének tünteti fel magát.

De nagyon úgy néz ki, hogy az ország elsőszámú vezetője csupán időt akar nyerni, amikor belengeti, hogy felszámolja a jogellenesen létrehozott Fegyelmi Kamarát. De ezt csinálja 5 éve, ahányszor csak Brüsszel vagy az Európai Bíróság jogállam-ügyben a tyúkszemére lép. Az új terv szeptemberben készül el, addig a testület zavartalanul működhet. Majd csupán átkeresztelik és várhatóan ugyanazokkal a lejáratott, politikailag függő bírákkal végzi a dolgát. Azaz a jogsértés minden tekintetben megy tovább.

Ám a lényeg, hogy találni több száz, központi ellenőrzés alatt álló bírót, illetve bíróságot és más igazságszolgáltatási intézményt, aki és amely nem önálló, így ellentmond az európai jognak. Így pl. az a testület, amely kiválasztja az engedelmes bírákat. Vagy itt van az Alkotmánybíróság, amely csupán színleg független. Szóval semmi sem utal arra, hogy Lengyelország fel akarná adni a jogállam előrehaladott stádiumban lévő felszámolását.

 

2021. augusztus 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább